Решение по дело №680/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 449
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 8 август 2019 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20195220200680
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                  гр.Пазарджик   22.07.2019 год.

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ  РАЙОНЕН СЪД,  Наказателна колегия, ХІV състав, в публичното заседание на 10.06.2019 година в състав:

 

                                                                    

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

 

при секретаря Е. Пенова, като разгледа докладваното от районен съдия  Бишуров  АНД № 680/2019 год. по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Е.Г.Ч. ***, ЕГН ********** против НП № 19-1006-000531 от 27.02.2019 година на началник група в сектор „ПП” при ОД на МВР Пазарджик, с което на основание чл.174 ал.3 от ЗДП  е наложена глоба в размер на 2000лв. /две хиляди лева/ и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 /двадесет и четири/ месеца.

Релевираните в жалбата оплаквания се свеждат до наличие на материална и процесуална незаконосъобразност на НП, чиято отмяна се иска.

  В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично и с процесуален представител, чрез който поддържа жалбата си, ангажира доказателства и излага съображения за нейната основателност.

          За ответникът по жалбата – АНО, редовно призован, не се явява представител. Ведно с административнонаказателната преписка изпраща писмено становище, с което иска НП да се потвърди.

Районният съд провери основателността на жалбата, след като съобрази становищата на страните, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства, при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено от фактическа страна следното:

          Жалбоподателят Ч. е санкционирана за това, че на 10.01.2019г., в 01.40 часа, в гр.Пазарджик, на бул. „Княгиня Мария Луиза”, пред църквата „Св. Богородица”, в посока ул.”Цар Освободител”  е управлявал МПС – л.а. „***” с ДК№ ***, като при извършена служители на СПП при ОД МВР Пазарджик проверка, отказала да бъде изпробвана за употреба на алкохол с техническо средство алкотест „Дрегер 7510” с фабр. № ARDM 0196 в 01.45 часа.  Издаден й бил талон за изследване /ТИ/ с № 0046395, с отразен час на издаване 02.40 часа, с който й било указано в срок до 45 минути, т.е. до 03.25 часа да се яви в „МБАЛ Пазарджик” АД, за да бъде освидетелствана и да даде кръвна проба за химически анализ, който тя отказала да подпише, но получила препис от него заедно със седем броя стикери с № А001978. Медицинско и химическо лабораторно изследване на водача Ч. обаче не били извършени в болничното заведение с аргумент, че тя се явила там след изтичането на срока за явяване отразен в ТИ.

          Поради всичко това било прието, че жалбоподателката неправомерно отказала да й бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и не изпълнила предписанието за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта.

          За констатираното нарушение св. Е.Т. съставил против жалбоподателя АУАН № 042303 от 10.01.2019 година, който Ч. отказала да подпише и получи, а отказът й бил редовно оформен с подпис на едни свидетел.

          Въз основа на съставения акт било издадено атакуваното НП, което било връчено лично на нарушителя на 07.03.2019 год., а жалбата против него била подадена чрез АНО на 14.03.2019 година, т.е. в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, с оглед на което е процесуално допустима, като подадена в срок и от лице, активно легитимирано да инициира съдебен контрол за законосъобразност на атакуваното НП.

Горната фактическа обстановка съдът възприе изцяло въз основа на показанията на свидетелите Т., Б., Н. и Г., също от  обясненията на жалбоподателя Ч., както и от писмените доказателства, приети по делото.

При така установеното от правна страна съдът приема, че жалбата е основателна.

Настоящият съдебен състав намира, че в хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в неспазване на императивните изисквания на Наредба № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, което е достатъчно да се отмени НП, т.к. извръшването на вмененото административно нарушение остана недоказано.

В този смисъл съдът изцяло кредитира показанията на свидетелите Т., Б. и Г., които са непротиворечиви, взаимно допълващи се и хронологично точни. Независимо от тяхната служебна обвързаност с АНО, т.к. горните са полицейски служители, съдът намери същите за добросъвестни и незаинтересовани от изхода на делото, т.к. се установи, че те нямат никакъв личен мотив да уличават нарушителя като му приписват поведение или деяние, което обективно той да не е извършил. Също така съдът кредитира и обясненията на жалбоподателя Ч., както и показанията на св.Н., т.к. те не противоречат на показанията на полицейските служители, а само ги допълват.

От събраните гласни доказателства стана категорично ясно, че след като бил спряна за проверка, жалбоподателката била поканена да даде проба за алкохол с техническо средство алкотест „Дрегер 7510” с фабр. № ARDM 0196. Тя започнал да прави опити /поне три/ да вкара достатъчно въздух в апарата, за да се извърши проба, но такаване била извършена. Свидетелите Т. и Б. са категорични, че Ч. не вкарала достатъчно въздух в  техническото средство, поради което проба за алкохол с него не била направена. Полицейските служители обяснили на Ч., че при това положение ще й бъде съставен АУАН за отказ да бъде изпробвана с техническото средство и ще й се издаде ТИ. Ч. отказала да подпише и получи съставения й АУАН с аргумент, че техническото средство отчело концентрацията на алкохол, респ. липсата на такава в издишания от нея въздух, но показанията му не й били показани. След това тя отказала да подпише и издаденият и ТИ, но получила екземпляр от него.

След съставянето на акта регистрационните номера на автомобила на Ч. били свалени от полицейските служители в съответствие с разпоредбата на чл.172 ал.2, т.3, пр.2-ро във вр. с чл.171, т.1, бук.”б” от ЗДП. След връчването на ТИ полицейските служители напуснали мястото на проверката, а Ч. и нейният спътник – св.Н., избутали автомобила на разрешено за паркиране място, след което направили опит да повикат по телефоните си таксиметров автомобил, но безуспешно. Веднага след това двамата тръгнали пеш към „МБАЛ Пазарджик” АД. В болничното заведение Ч. била регистрирана като постъпила в „Спешно отделение” в 03.32 часа. Дежурният лекар обаче отказал да извърши медицинско изследване и да вземе кръвна проба на Ч. с аргумент, че времето за явяване определено с ТИ /до 45 минути, респ. до 03.25 часа/ било просрочено.

С оглед на всичко казано до тук настоящият съдебен състав намира, че неправилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподатея Ч. за нарушение по чл.174 ал.3 от ЗДП, изразяващо се в отказ да бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или неизпълнение на предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта.

Разпоредбата на 174, ал. 3 от ЗДП, в относимата към настоящия казус конкретика, гласи следното: Водач на МПС, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за употреба на алкохол в кръвта или не изпълни предписанието за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, се наказва с лишаване от право да управлява МПС за срок от две години глоба 2000. 00 лева. Независимо че редакционно отказът за проверка с дрегер и отказът за даване на биологични проби са дадени алтернативно, не са налице две отделни административни нарушения, а едно такова, което се счита довършено с отказа да се даде биологична проба. Тълкуване в обратния смисъл би довело до наказване два пъти - един път за отказ за проверка с техническо средство, и втори път – за отказ за изследване. Съгласно чл. 3а, т.1 от горецитираната Наредба № 1, издадена на основание чл. 174, ал. 4 от ЗДП, установяването на концентрацията на алкохол в кръвта се извършва с доказателствен анализатор или с медицинско и химическо лабораторно изследване, когато лицето откаже извършване на проверка с техническото средство. Проверяващият орган е длъжен да издаде талон за изследване по чл. 3, ал. 2 и ал.3 от Наредба № 1/2017 г., както е процедирано в случая, в който е вписан избор на водача да бъде извършено медицинско изследване.

Решаващият за изхода на делото момент се свежда до това дали на жалбоподателя Ч. е следвало да се извърши медицинското изследване по чл. 15 от Наредба № 1/2017 г.

Съдът намери за безспорно доказано, че до около 03.25 часа Ч. все още не е била отишла в болничното заведение, като това е станало в 03.32 часа, т.е. същата е просрочила времето за явяване отразено в ТИ със седем минути. Това се установи категорично от отразеното в приетия като писмено доказателство лист за преглед на пациент в СО, в който изрично е посочен часа на постъпването на Ч. и който лист тя е подписала без каквито и да е резерви относно часа на постъпването й. В случая обаче е от решаващо значение това дали, предвид констатираното от няколко минути закъснение, е следвало да се извърши медицинско изследване, на което настоящият съдебен състав даде положителен отговор. Това е така, защото съобразно правомощията си за преценка по чл.6, ал. 6, т. 2 и ал.7 от Наредба № 1/2017 г., контролният орган е указал на жалбоподателя да се яви до 45 мин (максималния срок), тъй като нарушението е констатирано в населено място и съобразно отдалечеността на мястото и възможността за ползване на обществен транспорт или друг превоз. От неопроверганите показания на св.Н. и обясненията на жалбоподателя стана ясно, че Ч. е изгубила от времето си за явяване, т.к. след връчването на ТИ тя е предприела действия по преместването на автомобила от мястото на проверката на разрешено за паркиране място. След това е направила опит да вземе такси, но безуспешно, едва след което е тръгнала пеш към болничното заведение, до което се придвижвала около 30 минути.

Съгласно чл.12, ал. 3 от Наредба № 1/2017 г., в случаите, когато лицето не се придружава от служители на МВР и липсва документ за самоличност, медицинско изследване не се извършва и не се вземат проби за химическо изследване и това е единствената предвидена хипотеза, в която може да се откаже медицинско изследване. Неправилната интрепретация на нормативната уредба от страна на медицинските специалисти в болничното заведение, е довела до неправомерен отказ за извършване на медицинско изследване и така е отнета възможността на жалбоподателя да бъде извършено лабораторно изследване на биологичните проби, които е настоявала да даде, за да докаже, че не е бил употребила алкохол. Вярно е, че съгласно чл. 15, ал. 6 от Наредба № 1/2017 г. се уреждат последиците от неявяването на лицето за изследване в указания в талона срок и тогава за достоверни се приемат показанията на техническото средство. Тъй като това е санкционна по характера си разпоредба, тя не може да се тълкува разширително и следва да се прилага само за случаите, когато на лицето е била извършена проверка с техническо средство, докато в настоящия случай е налице отказ за извършване на такава проверка.

Приложим обаче е бил режимът, уреден в чл.15, ал. 5, изр. 2 от Наредба № 1/2017 г., когато невъзможността да се вземе кръв в срока за явяване се дължи на обективни причини, в който случай медицинският специалист отразява причините за забавянето и часа на извършване на изследването и вземането на биологични проби. Тези обективни причини може да са налице, както за медицинския специалист, така и за лицето, което следва да даде биологичните проби, а това е така, тъй в наредбата не е изрично казано, че обективните причини следва да са относими само към извършващия изследването. Говори се общо за „обективна невъзможност за вземане на кръв за изследване в посочения срок”. Да се приеме, че наличието на обективна невъзможност е относима само към медицинския специалист означава необосновано стеснително тълкуване на чл.15 ал.5, изр.2 от Наредба № 1/2017г., при което подлежащото на изследване лице недопустимо ще бъде поставено в по-неблагоприятно положение от същия този медицински специалист. Такава логика обаче не съответства на духа на закона.

В обобщение на изложеното съдът намира, че цитираният поименно лекар в листа за преглед на пациент в СО е бил длъжен да извърши медицинското изследване на Ч., без да има възможност да преценява дали за нея са били налице обективни причини да се яви с няколко минути закъснение. Такава преценка е в компетентността първо на АНО, а в последствие и на контролиращите съдилища съд, но само тогава, когато медицинското изследване е било извършено. В случая за съда е безпредметно извършване на такава проверка, при положение че медицинското изследване не е било извършено.

Тук е мястото да се подчертае дебело и това, че извършването на медицинско изследване след срока, указан в талона, не е компрометирано само и единствено затова, че е просрочено, щом пробата е била взета до 120 мин от издаване на талона, който е максималния срок по чл.6, ал.6, т.2 от наредба № 1/2017г., като при лабораторното изследване се приспадат съответните коефициенти съобразно изминалото време.

Горните съображения мотивираха съда да приеме, че жалбоподателят Ч. е изпълнила предписанието на контролния орган да се яви за медицинско изследване в СО при „МБАЛ Пазарджик” АД, но там неправомерно й е било отказано извършване на такова изследване, поради което не е извършила административното нарушение по чл. 174, ал. 3 от ЗДП, което води до неправилност на НП и съответно до отмяната му.

 

Пазарджишкият районен съд в настоящият състав, след като извърши анализ на установените обстоятелства на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

 

                                      Р  Е  Ш  И :

 

 

ОТМЕНЯ НП № 19-1006-000531 от 27.02.2019 година на началник група в сектор „ПП” при ОД на МВР Пазарджик, с което на Е.Г.Ч. ***, ЕГН **********, на  основание чл.174 ал.3 от ЗДП  е наложена глоба в размер на 2000лв. /две хиляди лева/ и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 /двадесет и четири/ месеца.

 

          Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението пред Пазарджишкия административен съд.

 

 

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: