Определение по дело №1379/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1008
Дата: 9 декември 2019 г. (в сила от 9 декември 2019 г.)
Съдия: Марин Цвятков Атанасов
Дело: 20193100201379
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№….. /

 

Варненският окръжен съд                                                 Наказателно отделение

 На девети декември две хиляди и деветнадесета година

В закрито заседание в следния състав:

 

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИН АТАНАСОВ

 

 

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

ЧНД № 1379 по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 244 ал.5 от НПК и е образувано във връзка с постъпила жалба от Т.И.Р., срещу Постановление от 18.11.2019 г. на прокурор при Окръжна прокуратура Варна, с което е спряно наказателното производство по досъдебно производство № 937/ 19 г. по описа на Трето РУ на ОДМВР- Варна (пр. преписка вх. № 7551/ 19 г. по описа на ВОП), водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.194 и чл..249, ал.1 от НК.

С атакуваното в настоящото производство постановление, досъдебното производство е било спряно от Окръжна прокуратура-Варна, че въпреки проведеното разследване не е установен извършителят на деянията, което налага спиране на наказателното производство  до издирването на неговия автор.

В жалбата се сочи, че извършеното по делото разследване не е дало резултат, въпреки уверението на служители на МВР участвали в огледа на местопроизшествие, че извършилите на такива деяния са известни. Иска се да бъде отменено Постановлението на Окръжна прокуратура-Варна за спиране на  наказателното производство, като делото се върне за продължаване на разследването.

Настоящият съд счита, че жалбата е процесуално допустима. Същата е депозирана в законоустановения срок и от активно легитимирано лице, но разгледана по същество се явява неоснователна.

Съдът, след като се запозна със събраните до настоящия момент  доказателства по делото и ги прецени във връзка с атакуваното постановление на ВОП и с доводите, изложени в жалбата, приема за установено следното:

Досъдебното производство е образувано на 29. 07. 2019 г. за престъпление по чл. 194, ал. 1 от НК за това, че на същата дата в гр. Варна, са отнети чужди движими вещи- портмоне, съдържащо 3 банкови карти, лични документи, документи за МПС и сумата от около 1000 лв., от владението на Д.П.Р., без негово съгласие, с намерение противозаконно да бъдат присвоени; и за престъпление по чл. 249, ал. 1 от НК за това, че същата дата в гр. Варна, са използвани платежни, инструменти- дебитна карта към „ ДСК", без съгласието на титуляра „ ПР М." ООД с управители Д.Р. и Т.Р. В качеството на свидетели, в хода на досъдебното производство са проведени разпити на св. Д.Р., Т.Р., П.Р., Г.М., Я.А.и К.Р.. Наред с това е изискана информация къде са били монтирани двата банкомата от които са изтеглени сумите, ведно с налични видеозаписи от техните камери. С писмо на ЦКБ АД разследването е уведомено, че и двата банкомата не разполагат със монтирани камери за наблюдение.

След така проведеното разследване, наблюдаващият досъдебното производство прокурор от Окръжна прокуратура-Варна е достигнал до извода, че липсват доказателства, които да сочат конкретно лице за извършител на престъпните деяния, предмет на воденето разследване, приемайки и че са изчерпани в конкретния момент доказателствените способи за събиране на доказателства относно авторството на престъпните деяния.

ВОС счита, че решаващият извод на прокурора, относно наличието на законови предпоставки за спиране на досъдебното производство е правилен и обоснован. В конкретния случай, от една страна липсват безспорни и категорични доказателства, които да подкрепят по необходимия начин предявяването на обвинение за извършено престъпление по чл.194 и чл.249 ,ал.1 НК., а от друга страна  не са събрани и такива, относими към съпричастност на посочените от пострадалите лица към извършените деяния.

Неоснователно е виждането на жалбоподателя, че автора на деянието е бил известен още в хода на първите действия по разследването. Подадената информация от тях е била проверена и не е дала резултат. В тази връзка следва да се отбележи, че твърденията на Р., предполагат провеждането на оперативни мероприятия, получените данни от които при преценка за относимост към предмета на разследване да бъдат приобщени с извършването на съответните процесуално-следствени действия. А това е дейност, която по никакъв начин не се препятства от спирането на разследването по настоящото дело. Това е така, тъй като спирането на наказателното производство от прокурора е правно-регламентирана дейност, с която само временно се преустановява извършването на процесуално-следствени действия. Целта е от една страна процесуална икономия, а от  друга -  да бъдат насочени усилията на съответните органи за отстраняване на възникналите пречки, докато делото е спряно, както е било и указано в постановлението за спиране на прокурора от ВОП, като при отпадане на основанията за спиране, наказателното производство се възобновява по съответния законов ред и процедурата продължава до пълното изясняване обстоятелствата по делото.

Предвид гореизложеното, съдът намира, че правилно и при наличието на законовите основания за това, визирани в чл.244, ал.1, т.2 от НПК,  прокурорът е постановил своя акт като е спрял наказателното производство, с оглед на което и на основание чл. 244, ал.5 НПК,

 

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Постановление от 18.11.2019 г. на прокурор при Окръжна прокуратура Варна, с което е спряно наказателното производство по досъдебно производство № 937/ 19 г. по описа на Трето РУ на ОДМВР- Варна (пр. преписка вх. № 7551/ 19 г. по описа на ВОП), водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.194 и чл..249, ал.1 от НК.

Препис от определението да се връчи на жалбоподателят.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                                

 

СЪДИЯ ПРИ ВОС: