Определение по дело №3021/2014 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 793
Дата: 25 март 2016 г. (в сила от 26 май 2016 г.)
Съдия: Атанас Василев Славов
Дело: 20143100103021
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 декември 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№ ……………/25.03.2016 год.

Гр.Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на 25.03.2016 година в състав:

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: АТАНАС СЛАВОВ

 

като разгледа гр. дело № 3021 по описа за 2014 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е с правно основание чл.140 от ГПК.

Производството по делото е образувано по искова молба от М.Н.М., ЕГН: ********** ***, чрез процесуалния си представител по пълномощие и съдебен адрес адв. Ю.Д.М. ***, офис 504 ПРОТИВ  К.К.М.-К., ЕГН: ********** *** и Н.К.М., ЕГН: ********** *** с правно основание чл.78 ал.1 от ЗН.

С исковата молба са изложени твърдения за недействителност на извършената делба завещание от наследодателя на страните КОЧО НИКОЛОВ М.,***, починал на 24.11.2011 год. видно от приложените към исковата молба акт за смърт № 0131/25.11.2011 год. на Община Варна, със съставеното от него саморъчно завещание от 03.10.2005 г., с което е завещал на двамата ответници цялото си движимо и недвижимо имущество и парични средства, а на ответникът Н.К.М., наследодателят е завещал и притежаваните от него акции в акционерно дружество "Черно море хотел мениджмънт" АД.

С исковата молба е заявен петитум, с който ищцата моли съда, да прогласите нищожността на саморъчното завещание от 24.11.2011 год., имащо характера на делба-завещание извършена от наследодателя КОЧО НИКОЛОВ М.,***, починал на 24.11.2011 год., приживе, без в нея да е включена ищцата, като наследник с право на запазена част по закон.

В срока по чл.131 от ГПК е депозиран отговор на исковата молба, с който се твърди, че предявения иск е недопустим.

Съдът като съобрази становищата на страните намира, че предявения установителен иск с правно основание чл.78 ал.1 от ЗН е недопустим, поради липса на правен интерес от предявяването му.

За да е допустим установителен иск, то следва за ищеца да е налице правен интерес от неговото предявяване. В исковата молба с оглед на изложените фактически твърдения ищцата, обосновава правния си интерес от своето качество на законен наследник на завещателя и това, че като такава не е включено в завещанието му, за което твърди, че е завещание делба извършена приживе.

От изложеното следва извода, че ищцата е обосновава правния си интерес, с факта че със завещанието, в което не е включена са накърнени нейните права като законен наследник. Правата на ищцата н наследството, в качеството й на законен наследник съставлява нейната запазена част от наследствената маса.

С това се налага извода, че с иска ищцата цели да защити имуществените си права в наследствената маса, в качеството й на законен наследник. Нейните права в наследствената маса представляват нейната запазена част. В този смисъл ищцата защитава единствено имуществените си права, като запазена част в наследствената маса.

В постоянната съдебна практика е константно разбирането, че накърняването на запазена част не основание за нищожност на разпоредителната сделка, а под "недействителност" чл. 78, ал. 1 от ЗН има предвид възможностите за оспорване по чл. 74 от ЗН или възстановяване на запазена част по реда на чл. 30 и сл. от ЗН. /Виж Определение № 26 от 16.01.2009 г. на ВКС по гр. д. № 5319/2008 г., III г. о., ГК, докладчик съдията Емил Томов./

В този смисъл ищцата, няма правен интерес от иск с правно основание чл.78 ал.1 от ЗН, тъй като разполага със специален иск по смисъла на чл.30 и сл. от ЗН, с който да иска възстановяване на запазената си част в наследствената маса.

В този смисъл предявения иск се явява недопустим, като предявен при липса на правен интерес, а производството поделото следва да се прекрати.

Независимо от изложеното съдът съобрази, че представеното по делото завещания няма характер на завещание делба, тъй като включва в себе си разпореждане за имущественото на наследодателя като завет по отношение на акциите и универсално завещание по отношение на недвижимите имоти. При така изложеното дори и да се приеме хипотетично, че се касае за завещание делба извършена от наследодателя приживе и при не включването на наследник със запазена част, /каквато е ищцата/, завещанието ще породи действие на обикновено завещание, а при накърнена запазена част ищцата разполага с иск с правно основание чл.30 и сл. от ЗН.

Предвид гореизложеното и на основание чл.140 от ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 3021/2014 год. по описа на ВОС, поради недопустимост на иска.

Определението на съда подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд гр.Варна, в седмичен срок от редовното му връчване на страните.

 

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: