Решение по дело №1724/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260151
Дата: 1 декември 2020 г. (в сила от 17 декември 2020 г.)
Съдия: Пламена Колева Недялкова
Дело: 20203630201724
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                     260151/1.12.2020г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Шуменският районен съд, петнадесети състав

На първи декември  две хиляди и двадесета година,

В публично заседание  в следния състав:

     

Председател: Пл.Недялкова

 

Секретар: М. Митева

Прокурор: К. Русев

Като разгледа докладваното от районния съдия

АНД №1724 по описа за 2020г.

Производство по чл.378  от НПК.

            От ШРП е внесено постановление, с което се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание по чл.78а от НК на Ж.И.Й., ЕГН ********** за извършено престъпление от общ характер по чл.345 ал.2, във вр. с ал.1 от НК.

Представителят на Шуменска районна прокуратура поддържа предложението. В хода по същество пледира за налагане на административно наказание в минимално предвидения размер.

Обвиняемият редовно призован не се явява.

От събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи следното от фактическа страна: Обвиняемият Ж.И.Й. ***. Същият притежавал мотопед „Пиаджо Веспа, черен на цвят, с номер на рама „NLS-0007“, който нямал поставени регистрационни табели и не бил регистриран по надлежния ред в Република България. Обвиняемият Й. не притежавал свидетелство за управление на моторно превозно средство, но въпреки това управлявал въпросния мотопед.

На 21.09.2020 г. преди обяд обвиняемият управлявал горепосочения мотопед „Пиаджо Веспа“ с номер на рама „NLS -0007“ в с. Дибич, общ. Шумен. В това време автопатрулен екип на РУ Шумен в състав свидетеля С.С.К. и К.Д. - полицейски служители в РУ Шумен, извършвали обход в с. Дибич. Те забелязали обвиняемия Й., че управлява моторно превозно средство без поставени регистрационни табели и го последвали. По ул. „Васил Друмев“ пред дом № 2 обвиняемият Й. преустановил движението на мотопеда. Свидетелят К. и колегата му Д. извършили проверка на водача и установили, че мотопедът бил управляван от обвиняемия Ж.И.Й.. На място бил повикан екип на Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР Шумен. Полицейските служители извършили проверка и установили, че обвиняемият Й. управлявал мотопеда без да притежава свидетелство за управление (същият бил неправоспособен водач), а самото моторно превозно средство не било регистрирано по надлежния ред в Република България. За констатираните нарушения, на обвиняемия Й. бил съставен АУАН серия GА, № 298927 от 21.09.2020 г., който бил подписан от нарушителя без възражения  и впоследствие било започнато  наказателно производство.

Изложената фактическа обстановка съдът счита за установена въз основа на: събраните в досъдебното производство доказателства по надлежния процесуален ред, които са приобщени по реда на чл.283 от НПК . Съдът намира, че събраните  доказателства по делото са безпротиворечиви и взаимно допълващи се и се намират в хармонично единство и водят до единствено възможния извод, непораждащ никакво съмнение във вътрешно убеждение на съда и обосновават решението на съда.

С оглед изложеното, съдът прави правния извод, че обв. Ж.И.Й. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението от общ характер наказуемо по чл.345 ал.2, във вр. с ал.1 от НК.

За престъплението по горепосочената квалификация, извършено умишлено, Наказателният кодекс предвижда наказание лишаване от свобода до една година или глоба от 500 до 1000 лева. Същевременно се установи, че обвиняемият, който е пълнолетен,  е осъждан за престъпления, но е реабилитиран, не е  освобождаван от наказателна отговорност по реда на раздел IV от глава VIII от НК и в резултат на деянието няма нанесени съставомерни имуществени вреди, така че следва да бъде освободен от наказателна отговорност при условията на чл.78а от НК. Обвиняемият е осъждан със съдебни актове по НОХД №796/2010г., влязъл в законна сила на 09.06.2010г. като му е наложено наказание 3 месеца „лишаване от свобода“, с 3 годишен изпитателен срок, за деяние по чл.195 ал.1 т.3 и т.4 от НК, извършено на 07.04.2010г. и  НОХД №1493/2010г., влязъл в законна сила на 11.02.2011г. като му е наложено наказание 6 месеца „лишаване от свобода“, с 3 годишен изпитателен срок, за деяние по чл.195 ал.1 т.3 от НК, извършено на 27-28.05.2010г. Въпреки , че са били налице предпоставките на чл.25 ал.1, във вр. с чл.23 ал.1 от НК за определяне на общо наказание, такова не е било определено. Съгласно Тълкувателно решение № 54 / 01.06.1961 година по наказателно дело № 34 / 1961 година на ОСНК, реабилитация по право може да настъпи както за лицата, които са осъдени с една присъда, така и за тези, които са осъдени с няколко присъди, но са налице условията за определяне на едно общо наказание, като този принцип е приложим и при съдебната, и при реабилитацията по закон. В случая всички осъждания на Й. са за деяния, извършени преди влизане в сила на който и да е от съдебните актове, и при наличие на предпоставките на чл. 25 във връзка с чл. 23 от НК. От изтичане на изпитателния срок по последното осъждане са изминали повече от 5 години до датата на деянието, предмет на настоящото дело, и предвид, че най-тежкото наложено наказание на подсъдимия е по-малко от 3 години лишаване от свобода, лицето следва да се счита неосъждано, тъй като е реабилитирано на основание чл. 88а, ал. 4 във връзка с ал. 3 във връзка с ал. 1 и във връзка с чл. 82, ал. 1, т. 4 от НК.

При определяне на наказанието, съдът отчете: ниската степен на обществена опасност на обвиняемия, добросъвестното му поведение в досъдебното и съдебно производство, които съдът отчита като смекчаващи вината обстоятелства. Съдът не констатира отегчаващи вината обстоятелства, поради което  счита, че наказание глоба в размер на 1000 лева ще породят възпитателната и превантивна функция на наказанието у обвиняемия. По преценка на съда с така наложеното на обвиняемия административно наказание ще се постигнат успешно целите на личната и генерална превенции. Минималният размер на наказанието е достатъчно висок, за да въздейства поправително и превъзпитаващо не само по отношение на този нарушител, но така също и по отношение на всички граждани, склонни към подобни деяния.

Водим от горното и на основание чл.378 ал.4 т.1 от НПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия Ж.И.Й., ЕГН **********, роден на ***г***, български гражданин, неженен, неосъждан, основно образование, безработен ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ на 21.09.2020г. в с.Дибич, обл.Шумен управлявал моторно превозно средство - мотопед „Пиаджо Веспа“ с номер на рама NLS -0007“, което не е регистрирано по надлежния ред - престъпление по чл. 345  ал.2, във вр. с ал.1 от НК и на основание чл. 78 А ал.1 от НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА административно наказание “ГЛОБА” в размер на 1000 / хиляда / лева.

Решението подлежи на обжалване и протест по реда на глава ХXI от НПК в 15 - дневен срок от днес  пред ШОС.

 

 

Районен   съдия: