Определение по дело №736/2018 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 16
Дата: 11 януари 2019 г. (в сила от 11 януари 2019 г.)
Съдия: Недялка Николова Нинова
Дело: 20181800200736
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 декември 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер                 единадесети януари                       Година  2019                          гр. София

 

С. о.съд,                  Наказателно отделение,                     Първи състав

На единадесети януари                                                                                         Година 2019

В закрито заседание в следния състав:

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: Н. Н.                                                                           

Като разгледа докладваното от съдията Н. ч.н.дело номер 736 по описа на С. окръжен съд за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 244, ал. 5 НПК, образувано по жалба, подадена от „П.И.Б.“ АД, ЕИК ., със седалище и адрес на управление:***, чрез упълномощения юрисконсулт К. К., срещу постановлението на прокурор при С.о.п. от 27.11.2018 г. за спиране на наказателното производство по ДП № 29/16 г. по описа на ОДМВР –С..

Посоченото постановление на прокурора се обжалва с доводи за  незаконосъобразност и необоснованост на извода на прокурора за спиране на наказателното производство поради неразкриване на извършителя. В тази връзка по същество се твърди, че в хода на разследването е установено извършването на престъплението, за което е образувано досъдебното производство и че от това деяние жалбоподателят е претърпял имуществени вреди, като са налице и достатъчно данни за неговия извършител. Иска се отмяна на обжалваното постановление и връщане на делото на прокурора за привличане на И. Л. И. към наказателна отговорност.

С. о. съд, след като обсъди доводите, изложени в жалбата и провери правилността на атакувания прокурорски акт, намери за установено следното:

С обжалваното постановление е спряно наказателното производство, образувано и водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 196а, вр. чл. 194, ал. 1, вр. чл. 18, ал. 1 НК, затова, че 09.04.2016 г., около 04:15 ч., в с. В., обл. С., е направил опит да отнеме сумата от 49 440 лв. от АТМ /банкомат/ на „П.и.б.“ АД, монтиран в обособено помещение на входната врата на здравната служба в с. В., намираща се на гърба на кметството, като деянието е останало недовършено по независещи от дееца причини.

Спирането на наказателното производство е мотивирано с основанието по чл. 244, ал. 1, т. 2 НПК – тъй като извършителят не е разкрит.

Подадената жалба от „П.И.Б.“ АД срещу това постановление на прокурора е недопустима, тъй като е подадена от лице, което не е процесуално легитимирано по чл. 244, ал. 5 НПК с право на жалба. В тази насока съображенията на съда са следните:

Кръгът на лицата, разполагащи с правото да обжалват определен съдебен акт, поначало е изчерпателно посочен в процесуалния закон, като легитимацията на оправомощените лица принципно се определя от това дали имат правен интерес от обжалването.

Пострадалият от престъплението /чл. 74 НПК/ е лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението, на което закона предоставя определени права в досъдебната фаза на наказателния процес, които са насочени единствено към обслужване на бъдещото му участие като страна в съдебната фаза на процеса – частен обвинител или граждански ищец. Такова е правото по чл. 243, ал. 3 НПК на пострадалия или неговите наследници или на ощетеното юридическо лице да обжалва постановлението за прекратяване на наказателното производство. Не по същия начин е очертан кръга на лицата с право на жалба срещу постановлението на прокурора за спиране на наказателното производство по чл. 244, ал. 1 НПК. В тези случаи процесуалният закон в разпоредбата на чл. 244, ал. 5 НПК легитимира с право на жалба обвиняемия, пострадалия или неговите наследници, но не и ощетеното юридическо лице за разлика от случаите по чл. 243, ал. 3 НПК и само на това основание настоящата жалбата, подадена от ощетеното юридическо лице –„П.и.б.“ АД, - е недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото подлежи на прекратяване.

В подкрепа на изложеното може да се допълни още, че законът е предоставил право на жалба по чл. 244, ал. 5 НПК само на пострадалото от престъплението физическо лице или неговите наследници и то с оглед бъдещото му участие като страна „частен обвинител“ /чл. 76 НПК/ в съдебната фаза на процеса с произтичащите от това правомощия по чл. 78 НПК, а именно да поддържа обвинението. С такива правомощия в съдебната фаза на процеса ощетено юридическо лице не разполага. В наказателния процес ощетеното юридическо лице може да потърси защита единствено на своите накърнени имуществени права. То няма правен интерес да обжалва постановлението на прокурора за спиране на наказателното производство в досъдебната фаза на процеса, защото с него не се засягат неговите права и законни интереси от гледна точка на бъдещото му участие в съдебната фаза на процеса, което е възможно единствено като граждански ищец /чл. 87 НПК/.

            По изложените съображения С. о. съд

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата, подадена от „П.И.Б.“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, чрез упълномощения юрисконсулт К. К., срещу постановлението на прокурор при С.о.п. от 27.11.2018 г. за спиране на наказателното производство по ДП № 29/16 г. по описа на ОДМВР –С..

ПРЕКРАТЯВА производството по ч.н.д.№ 736/2018 г. по описа на Софийския окръжен съд.

                Определението е окончателно.

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: