Решение по дело №675/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 270
Дата: 8 февруари 2024 г. (в сила от 8 февруари 2024 г.)
Съдия: Любомир Иванов Генов
Дело: 20237100700675
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 декември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                  РЕШЕНИЕ № 270               

гр. Добрич, 08.02.2024 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети януари две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЛЮБОМИР ГЕНОВ

                                                        ЧЛЕНОВЕ:    НЕЛИ КАМЕНСКА

                                                                               ИВАНКА ИВАНОВА

 

при участието на прокурора РАДОСЛАВ БУХЧЕВ и секретаря Мария Михалева сложи за разглеждане КАНД 675 по описа за 2023 г. на ДАС, докладвано от съдия ЛЮБОМИР ГЕНОВ, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63в) от Закона за административните нарушения и наказания във връзка с глава XII от Административнопроцесуалния кодекс.

          Образувано е по касационна жалба на началника на група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Добрич И.В.Н. срещу Решение №314/30.10.2023 г. по АНД №608/2023 г. по описа на Районен съд - Добрич, с което е отменено НП №23-0851-000479/06.04.2023 г., като в производството пред ДРС е разгледана жалба относно констатирано на 25.03.2023 г. в 9.35 часа в гр. Добрич по ул.“Независимост“ административно нарушение по чл.174 ал.3 пр.2-ро от Закона за движението по пътищата (отказ за извършване на проверка за употреба на наркотични вещества или техни аналози) и на Д.Д.Р. са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 2000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца. Касаторът излага твърдения за допуснати нарушения на материалния закон и на съдопроизводствените правила от страна на Районен съд - Добрич. Твърди, че с оспореното решение районният съд е отменил наказателно постановление с различен номер, което не е обжалвано и не е било предмет на разглеждане в рамките на образуваното производство. Настоява за отмяна на оспореното решение и за връщане на делото за ново разглеждане, а при условията на евентуалност - за отмяна на постановеното решение и за потвърждаване на издаденото наказателно постановление.

          В законния срок е постъпил отговор от страна на ответника, в който се сочи, че подадената жалба е неоснователна. Претендира присъждането на сторените по делото разноски.

          В съдебното заседание касаторът е заявил, че отмененото наказателно постановление е различно от обжалваното; отмененото от Районен съд – Добрич наказателно постановление е заплатено от наказаното лице и е влязло в сила, за което представя доказателства; настоява за отмяна на решението на Районен съд – Добрич с връщане на делото за разглеждане от друг състав на съда, който да разпита лицето, което е подало сигнала за настъпилото ПТП.

          В съдебното заседание процесуалният представител на Д.Д.Р. е посочил, че е важно решението на Районен съд – Добрич с неговите мотиви, защото е видно, че е разгледан спорът по НП, с което е наказана именно тя; касае се за несъответствие между диспозитива и мотивите, което не е основание за връщане на делото да се гледа от друг съдия, а по-скоро за поправка на постановеното решение; желае същото да бъде оставено в сила по подробно изложените аргументи в отговора по жалбата; при евентуално връщане на делото не следва да се събират нови доказателства и не трябва да се дават такива указания на съда, защото пред Районен съд – Добрич са проведени минимум три съдебни заседания и е била дадена възможност на административнонаказващия орган да се защити, а същият не го е направил.

          Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич смята касационната жалба за основателна; след изявлението на касатора, че пред районния съд не е бил разпитан свидетел – очевидец, който е видял именно Д.Р. да напуска автомобила и той е насочил полицаите в посоката, в която тя се е оттеглила, действително може да се приеме, че делото не е попълнено с необходимия доказателствен материал; подкрепя становището на касатора, че делото следва да бъде върнато, за да се отстранят от една страна неточностите и противоречията в самото решение и от друга страна да се съберат нови доказателства за автора на нарушението; оглед на изложеното делото трябва да бъде върнато на Районен съд - Добрич за разглеждане от друг състав на съда.

          Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в срока по чл.211 от Административнопроцесуалния кодекс и от легитимирана страна, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, тя е основателна.

Обжалваният пред Районен съд – Добрич акт е НП №23-0851-000384/06.04.2023 г., а с решението си съдът е отменил НП №23-0851-000479/26.04.2023 г. Според представените в касационната инстанция доказателства последното наказателно постановление е издадено за друго нарушение и срещу друго физическо лице. Различието между действително разгледаното и отмененото наказателно постановление обосновава наличието на очевидна фактическа грешка в обжалваното решение. Според константната съдебна практика такава грешка е налице, когато от мотивите на решението ясно се вижда, че волята на съда е била една, а в диспозитива на решението е обективирано друго нещо. Такава безспорно е и настоящата хипотеза. За разлика от гражданските производства, при които за отстраняване на допусната очевидна фактическа грешка е предвидена специална процедура по чл.247 от ГПК, както и от оспорването на административни актове, където в чл.175 от АПК е предвидена процедура за поправка на очевидна фактическа грешка, в производствата по ЗАНН съгласно константната съдебна практика на административните съдилища и на Административен съд – Добрич институтът на очевидната фактическа грешка е неприложим. Нормите на НПК не познават очевидната фактическа грешка с оглед на препращащата разпоредба на чл.84 от ЗАНН (извън отстраняването на очевидни фактически грешки в обвинителния акт по чл.248а) от НПК, което има различен обхват). Тъй като касаторът оспорва правния извод за незаконосъобразност на НП чрез неговата отмяна с обжалваното решение, допуснатата от районния съд неточност може да бъде отстранена само по пътя на касационния контрол чрез отмяна на съдебния акт като постановен при съществено процесуално нарушение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на съда, който да се произнесе и по всички разноски във връзка с воденото производство. Настоящият съдебен състав не следва да дава указания за предприемането на конкретни процесуални действия, като преценката за извършването им трябва да бъде осъществена от районния съд с оглед на процесуалното поведение на всяка от страните по делото.

          Водим от горното и на основание на чл.222 ал.2 т.1 във връзка с чл.221 ал.2 от АПК, Добричкият административен съд

                                

Р   Е   Ш   И  :

 

         ОТМЕНЯ Решение №314/30.10.2023 г. по АНД №608/2023 г. по описа на Районен съд – Добрич.

          ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на районния съд.                   

         РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.   

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: