Решение по дело №274/2019 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 18
Дата: 26 февруари 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Атанаска Стоянова Павлова
Дело: 20195240200274
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  18

Гр. Пещера, 26.02.2020 г.

 

В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О ДА

Пещерски районен съд, четвърти наказателен състав в публично съдебно заседание на  деветнадесети февруари през две хиляди двадесета година, в състав:

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАСКА ПАВЛОВА

при участието на секретаря  Евгения Млячкова, като разгледа докладваното от съдията Павлова АНД №274/2019 г. по описа на Районен съд гр. Пещера, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 19-0315-000437/27.08.2019г. на Началника на ГРУПА към ОД МВР Пазарджик РУ Пещера,  с което на К.К.Н., ЕГН **********,***,  му е наложена глоба в размер на 200 лв. на основание чл. 179, ал.2 във вр чл. 179 ал.1 т.5 от ЗДвП и глоба в размер на 200 лева и  лишаване  от право да управлява МПС за срок от 6 месеца  на основание на чл. 175,ал.1,т.5 от ЗДвП.

В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично, в което поддържа подадената жалба, оспорва наказателното постановление и иска неговата отмяна алтернативно намаляване на наказанието.

Въззиваемата страна РУ Пещера  редовно призована,  не изпраща представител. По делото е постъпило становище от Началника на РУ  Пещера, представено с приложената административнонаказателна  преписка,  в което са изложени подробно доводи в подкрепа на тезата, че жалбата е недопустима и неоснователна, а наказателното постановление е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в преклузивния 7 - дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна /санкционираното лице/, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е частично основателна.

 

На жалбоподателя е съставен Акт за установяване на административно нарушение  бл.№ 0641226/ 28.07.2019г. за това, че на  28.07.2019 г. около 12:25 часа в гр.Пещера на ул.Богдан Миндизов е управлявал МПС –л.а. Линколн Таункар c peг. № КН4035ВА, собственост на СИТИ ЕС8 - АУТО - ЕООД с Булстат №*********, седалище грюстендил, ж.к. Запад №107, вх.А, ет.2, ап.3, като извършва следното нарушение: 1. Управлява МПС-л.а. движи се по път съставлявящ хоризонтална крива на ляво с надлъжен наклон при изкачване извършва маневра свързана с отклоняване наляво, следвайки оста на пътя по начин, че блъска с предната дясна част на управлявания от него автомобил страничната дясна част на МПС-л.а. Опел Астра с рег. №СА2454ХА. Настъпва ПТП с мат. щети. 2. След настъпилото ПТП не спира, за да установи последищите и напуска. Посочено е че е нарушен чл. 25 ал. 1 и чл. 123  ал.1 т.1 от ЗДвП.

Жалбоподателят  е подписал акта, като не е вписал възражения.  Не са депозирани възражения и  в установения срок.

Въз основа на Акта е издадено и оспорваното НП. Въз основа на изложеното му е наложена глоба в размер на 200 лв. на основание чл. 179, ал.2 във вр чл. 179 ал.1 т.5  от ЗДвП за нарушение на  чл. 25 ал.1 от ЗДвП и глоба в размер на 200 лева и  лишаване  от право да управлява МПС за срок от 6 месеца  на основание на чл. 175,ал.1,т.5 от ЗДвП, за нарушение на чл.123ал.1 т.1 от ЗДвП.

 

             Разпитани в съдебно заседание  са актосъставителя св. К.Ч. и св. Г. Ф., които потвърждават констатациите по акта. Като същите уточняват в съдебно заседание, че жалбоподателят е управлявал дълга кола, лимузина, били част от автошоу. Когато преминавали през улица „Богдан Миндизов“ в град Пещера, която  улица била тясна, и при маневра наляво жалбоподателят леко зажулил паркиран автомобил. Собственика на автомобила го е видял, тъй като е бил на терасата тогава. Жалбоподателят бил издирен след това, тъй като не спрял,  и  оказал съдействие на органите на реда. Обяснил, че  не е бил сигурен, че е ударил колата, защото по управлявания от него автомобил не е имало следи от удар, не е разбрал, че е причинил ПТП. 

          Приет е по делото Протокол за ПТП №1517597/28.07.2019г.,подписан от жалбоподателя без възражения, от който се установява, че ПТП е станало по начина описа в АУАН. Следва да се отбележи и че протокола за ПТП е официален удостоверителен документ, от който се установява механизма на ПТП и виновния водач. Същият е съставен в присъствието на жалбоподателя като последния не е имал възражения или бележки по констатациите.

Съдът кредитира показанията на св. Ч. и Ф., като взаимно свързани, логични и непротиворечащи, както и подкрепящи се от събраните по делото писмени доказателства.

Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът направи следните правни изводи :

Първото деяние, за което е вменено нарушение на жалбоподателя е по чл. 25 ал.1 от ЗДвП- „ Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.“

В случая няма спор от страна на жалбоподателя, по отношение на изложената фактическа обстановка, както и че е извършил вмененото му нарушение. Нарушението се установява и от събраните по делото гласни и писмени доказателства.

Съдът намира, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл. 25 ал.1 от ЗДвП, като правилно е санкциониран по чл. 179 ал.2 във вр. ал.1 т.5  от ЗДвП, като законодателят е предвидил само един вид санкция и това е глоба в размер на 200 лева. Същата е законосъобразно определена от наказващия орган.

 

По отношение обаче на второто вменено нарушение, съдът намира, че възражението на защитата за основателно.

Наказващият орган е посочил, че жалбоподателят е извършил следното нарушение – не спира и неустановява последиците от ПТП.  Нормата, която е посочил за нарушена е тази по чл. 123 ал. 1 т.1 от ЗДвП, която гласи , че „водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен  без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието“. Законодателят е разделил случаите на ПТП, когато има причинени вреди и когато няма– като пак ги е разделил само с имуществени вреди или само с пострадали хора. В случая актосъставителя, а в последствие и наказващият орган е посочил в НП  фактология свързана с причиняване на имуществени вреди, щети, а е привързал изложената фактическа обстановка с норма свързана с причиняване на ПТП без материални щети и без пострадали хора.  Тоест посочената материална норма не отговаря на изложената фактология от наказващия орган. В случаите, в които има ПТП с имуществени вреди нормата на чл. 123 ал. 1 т.3 от ЗДвП предвижда – „Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен  когато при произшествието са причинени само имуществени вреди а) да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието; б) ако между участниците в произшествието има съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те преместват превозните средства, така че да не възпрепятстват движението и попълват своите данни в двустранен констативен протокол за пътнотранспортното произшествие; в) ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания.“

Имайки предвид противоречието между установеното от АНО и посочената от него норма, която е нарушена, съдът намира, че не само е допуснато съществено нарушение на материалния закон, но и жалбоподателят не е могъл да организира адекватно защитата си , при все че не може да разбере кое негово поведение е санкционирано от наказващия орган. В този смисъл настоящия съдебен състав намира, че НП е незаконосъобразно в тази част, поради което следва да бъде отменено.

Съдът намира, че АУАН  и НП са издадени от компетентни за това лица в кръга на правомощията им и при спазване на правилата за това.

Проверката за законосъобразността на отнети контролни точки не се осъществява по предвидения в ЗАНН ред.  Но следва да се има предвид, че съгласно чл. 3, ал.1 от Наредба №Iз-2539/2012 г., отнемането на контролни точки се извършва въз основа на влязло в сила наказателно постановление.

Воден от горното и на основане чл.63ал.1 ЗАНН Пещерският районен съд

Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0315-000437/27.08.2019г. на Началника на ГРУПА към ОД МВР Пазарджик РУ Пещера, В ЧАСТТА, с която на К.К.Н., ЕГН **********,***,  му е наложена глоба в размер на 200 лв. на основание чл. 179, ал.2 във вр чл. 179 ал.1 т.5  от ЗДвП.

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0315-000437/27.08.2019г. на Началника на ГРУПА към ОД МВР Пазарджик РУ Пещера,  В ЧАСТТА, с която К.К.Н., ЕГН **********,***,   му е наложена глоба в размер на 200 лева и  лишаване  от право да управлява МПС за срок от 6 месеца  на основание на чл. 175,ал.1,т.5 от ЗДвП.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Пазарджишкия административен съд в 14-дневен срок от съобщението на страните за изготвянето му.

 

Районен съдия: