Решение по дело №799/2015 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1932
Дата: 4 декември 2015 г. (в сила от 30 декември 2015 г.)
Съдия: Иван Георгиев Дечев
Дело: 20152120100799
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1932                                    04.12.2015 година                      гр.Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Бургаският районен съд                                         ХХ граждански състав

На пети ноември                                              две хиляди и петнадесета година

в публично заседание в следния състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕЧЕВ

                                                                 

 

при секретар Ж.С. 

изслуша докладваното от съдията Иван Дечев

гражданско дело № 799/2015г.

и за да се произнесе взе в предвид следното:      

 

 

               Постъпила е искова молба от ”С.” АД, ЕИК .............., със седалище и адрес на управление гр.Б., ул.”О.” ...., представлявано от К. Г. Я. против В.Н.Б., ЕГН ********** *** за приемане за установено, че ответницата дължи на ищеца сумата от 2457.35 лева, представляваща стойността на причинена липса от нейна страна в качеството й на отчетник, който е присвоил чужди пари, поверени да ги приема, съхранява и предава по силата на трудов договор, ведно със законната лихва от подаване на заявлението по чл.410 ГПК до окончателното изплащане.

               С разпореждане от 16.02.2015г. делото е оставено без движение, като е задължен ищецът да отстрани нередовностите, както следва: да заяви изрично дали предявява иска си на основание чл.45, ал.1 ЗЗД вр. чл.203, ал.2 КТ, тъй като се твърди, че липсата е причинена в резултат на престъпление – извършено длъжностно присвояване. Уточнението се налага, доколкото в обстоятелствената част на исковата молба е записана разпоредбата на чл.207, ал.1, т.2 КТ, която визира отговорността на отчетника за липси, но когато те са причинени при условията на небрежност, а не от престъпление. В случая се твърди, че е извършено присвояване, т.е. искът следва да се основава на деликт и да се разгледа по общия граждански ред.

               В отговор ищецът е заявил, че предявеният иск следва да се счита за осъдителен на основание чл.45, ал.1 ЗЗД вр. чл.203, ал.2 КТ. Моли да се допусне изменение на претенцията по отношение на основанието и заявява, че няма да се ползва от издадената заповед за изпълнение.

               С определение от 16.03.2015г. съдът е намерил, че заявеното изменение на иска от установителен в осъдителен е допустимо и следва да бъде прието, като с него се въвежда ново основание на претенцията, а именно извършен деликт. По този начин за бъдеще искът ще се счита за предявен като осъдителен, с който се иска ответницата да се осъди да заплати на ищеца търсената сума на основание чл.45, ал.1 ЗЗД вр. чл.203, ал.2 КТ – причинен деликт, изразяващ се в присвояване на средства. Със същото определение е обезсилена заповедта за изпълнение, която не може да е основание на иска, след като същият е осъдителен такъв.

               Твърденията в исковата молба сочат, че ответницата е бивш служител на ищеца, като е изпълнявала длъжността ........... На 16.12.2008г. ответницата присвоила чужди пари, собственост на дружеството, в размер на 2457.35 лева, които й били поверени да ги пази, съхранява и предава и така осъществила престъпление по чл.201 НК. За това престъпление била осъдена с присъда по НОХД 1679/2010г. на БРС и й било наложено наказание пробация. Ищецът твърди, че до момента присвоената сума не е възстановена от извършителя, поради което отправя претенция за осъждането на ответницата да я заплати.

               Исковете са по чл.45, ал.1 ЗЗД вр. чл.203, ал.2 КТ и чл.86, ал.1 ЗЗД.

               Ответницата, чрез особения си представител, е депозирала отговор в срока по чл.131 ГПК, с който оспорва основанието на предявения иск. Счита, че от осъдителната присъда става ясно, че наказателният съд не е лишил Б. от права по чл.37, т.6 и 7 НК, с оглед възможността подсъдимата да заема длъжността и да упражнява професията си с цел възстановяване на дължимата сума. Не се установява по безспорен начин дружеството-ищец да е правило опити за доброволно погасяване на претенцията. Не става също така ясно дали на ответницата е била дадена възможност да продължи дейността си при работодателя. С тези мотиви моли искът да бъде отхвърлен.

               При преценка на събраните по делото доказателства и като съобрази релевантните за случая законови разпоредби съдът достигна до следните фактически и правни изводи:

               Искът е основателен.

               Безспорно се установява, че ответницата е била в трудово правоотношение с дружеството – ищец, като е заемала длъжността ”...........”. В длъжностната й характеристика е влизало задължението да приема, съхранява и предава парични средства. Със заповед ...../13.01.2009г. правоотношението й е прекратено на основание чл.330, ал.2, т.6 КТ поради извършено от нея присвояване на сумата от 2457.36 лева. В обясненията си ответницата е признала, че е взела парите, за да покрие свои нужди.

               С присъда 1482/17.09.2010г. на БРС по НОХД 1679/2010г. подсъдимата В.Б. е призната за виновна, че на 16.12.2008г. в качеството си на длъжностно лице – ............ е присвоила чужди пари, собственост на С. АД в размер на 2457.35 лева, поверени й да ги приема, съхранява и предава по силата на трудов договор от 13.07.1999г. и длъжностна характеристика от 09.10.2007г. – престъпление по чл.201 НК, поради което е осъдена на пробация.

               Съдът на основание чл.300 ГПК е обвързан от постановената присъда досежно извършването на деянието, неговата противоправност и вината на дееца. Деянието се установява и от показанията на св.Г. К.. Следователно следва да се счете, че ответницата е извършила присвояване на сумата, като вината й е изцяло доказана. Присвояването на сумата представлява деликт по чл.45, ал.1 ЗЗД, с който са причинени вреди в размер на 2457.35 лева. Тези вреди подлежат на репарация от причинилото ги лице.

               По горните съображения искът е изцяло доказан по основание и размер, като следва ответницата да се осъди да заплати на ищеца сумата от 2457.35 лева, ведно със законната лихва от подаване на исковата молба – 11.02.2015г. /като се съобрази, че искът е вече не установителен, а осъдителен/ до окончателното заплащане.

               С оглед изхода на делото, на основание чл.78, ал.1 ГПК ответницата следва да бъде осъдена да заплати на ищеца съдебно – деловодни разноски в размер на 407 лева, заплатени за особен представител и съдебно удостоверение. Уговореният адвокатски хонорар от 480 лева няма данни да е заплатен, защото в договора за правна помощ е записано, че ще се заплати по банков път, а няма доказателства за това. Държавна такса също не е заплатена от ищеца, защото е освободен по силата на чл.83, ал.1, т.4 ГПК, поради което не може да му се присъди като разход. Що се отнася до разноските, присъдени със заповедта за изпълнение, тя е била обезсилена от съда при преминаване от установителен към осъдителен иск, поради което вземането за тези разноски е отпаднало.

               На основание чл.78, ал.6 ГПК ответницата трябва да се осъди да заплати на съда такса от 98.29 лева.

               Така мотивиран Бургаският районен съд

 

                                        Р Е Ш И:

 

               ОСЪЖДА В.Н.Б., ЕГН ********** *** да заплати на ”С.” АД, ЕИК .................., със седалище и адрес на управление гр.Б., ул.”О.” ..., представлявано от К.Г.Я. сумата от 2457.35 лева /две хиляди четиристотин петдесет и седем лева и тридесет и пет стотинки/, представляваща стойността на причинена вреда от нейна страна в качеството й на отчетник, който е присвоил чужди пари, поверени да ги приема, съхранява и предава по силата на трудов договор, ведно със законната лихва от подаване на исковата молба – 11.02.2015г. до окончателното изплащане.

               ОСЪЖДА В.Н.Б., ЕГН ********** *** да заплати на ”С.” АД, ЕИК ............, със седалище и адрес на управление гр.Б., ул.”О.” ....., представлявано от К.Г.Я. сумата от 407 лева /четиристотин и седем лева/ съдебно – деловодни разноски.

               ОСЪЖДА В.Н.Б., ЕГН ********** *** да заплати по сметка на БРС държавна такса от 98.29 лева /деветдесет и осем лева и двадесет и девет стотинки/.

               Решението подлежи на обжалване пред Бургаския окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването.

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала: Ж. С.