Решение по дело №3310/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1371
Дата: 28 юни 2018 г. (в сила от 14 юли 2018 г.)
Съдия: Мария Янкова Вранеску
Дело: 20171100903310
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 декември 2017 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш    Е    Н    И    Е

                                             Гр.София, 28.06.2018г.  

 

                             В ИМЕТО НА НАРОДА

                                     

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ 11 св,     в открито  съдебно заседание на тридесети май    през две хиляди и  осемнадесета   година в състав:     

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     МАРИЯ ВРАНЕСКУ

При секретаря : Е.Калоянова

като разгледа докладваното от съдията ВРАНЕСКУ т. д № 3310 по описа за 2017г. и за да се произнесе взе в предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 625 и сл. от Търговския закон ТЗ/,             образувано по молба на Н.А ЗА П.срещу „Т.Т. ” ЕООД ЕИК: ********.

Молителя твърди, че дружеството ответник е неплатежоспособно, като държавата чрез НАП е негов кредитор за дължими изискуеми публични държавни вземания в размер на  общо 298 121.20 лв. главници, от които публични вземания за данъци 135 496.23 лв. и публични вземания за задължителни осигурителни вноски  в размер на 161  024.97 лв. , както и вземания от наложени имуществени санкции в размер общо на 1 600 лв.. Намира, че дружеството не е в състояние да погаси тези свои публични задължения и се намира в състояние на неплатежоспособност, на осн.чл.608,ал.1,т.2 от ТЗ. 

Моли да се обяви неплатежоспособността на дружеството,  да се открие производство по несъстоятелност, да се определи начална дата на неплатежоспособността, да се допусне обезпечение чрез налагане на запор на цялото движимо имущество и  възбрана на недвижимите имоти, да се обяви дружеството в несъстоятелност и се постанови прекратяване на дейността на предприятието и да се спре производството по несъстоятелност.

            Ответникът не взема становище по молбата.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на молителя, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Видно от представените по делото писмени доказателства – справки декларации и декларации образец 6, както и от приетата по делото съдебно – счетоводна експертиза, която съдът приема като неоспорена от страните и обективно и компетентно изготвена , се установява, че дружеството ответник има неиздължени публичните вземания посочени от НАП за данъци по ЗКПО, задължителни осигуровки и наложени наказания. От приетата експертиза по делото се установява също така, че ГФО е изготвен за 2014г. и след този момент няма подадени други. Въз основа на същия вещото лице е установило, че дружеството към 31.12.2014г. е със собствен капитал от 864 х.лв., като капиталовия ресурс на фирмата към този момент е 11.69 % собствен капитал и 88.31 % привлечен капитал.  Задълженията на дружеството по счетоводен баланс са към финансови предприятия 2 312 х.лв., към доставчици и клиенти 3799 х. лв., осигурителни задължения – 281 х. лв., данъчни задължения 95 х. лв.  Въз основа на представените от НАП справки и декларации за данъци и осигурителни задължения вещото лице дава следното заключение :  - данъчни задължения по ДДС  за периода 1.11.14г.-31.08.2016г. – 115 233.24 лв., данъчни задължения по ДДФЛ з периода 1.12.14г.-31.10.15г. – 20 262.99 лв. , осигурителни задължения за ДОО – 1.11.13г. – 31.03.16г.- 89 206.55 лв., а за здравно осигурителни вноски за същия период 36 014.74 лв., а осигурителни задължения за ППФ по подадени от дружеството месечни декларации  също за този период 21 875.32 лв.. Задължение по Нак.постановление  за нарушение на трудовото законодателство 1 500 лв. и 100 лв. за превишена скорост. Коефициентите за рентабилност на дружеството за 2014г. са отрицателни величини и всеки от тях показва степента на неговата декапитализация. Коефициентите за ликвидност са под единица и показват, че за 2014г. краткотрайните активи не са били достатъчни за покриване на текущите задължения,както и  паричните средства и краткосрочните финансови активи не са били достатъчни за покриване на краткосрочните задължения . Коефициента на финансова автономност е под норматива от 0.33 , а коефициента на задлъжнялост е много висок – над 7, което показва, че дружеството е свръхзадлъжняло.

В тежест на ответника е да представи и същият не е ангажирал доказателства, че е погасил тези свои публични задължения.

            От постъпилите данни от СДВР – КАТ е видно, че дружеството се е разпоредило със регистрираните собствени МПС.

            От вписаните данни в регистъра за недвижими имоти при АВ се установява, че дружеството е било собственик на недвижим имот с който също се е разпоредило през 2015г.  

При така установената фактическа обстановка съдът намира молбата за основателна.

Въз основа на представените писмени доказателства и заключението на приетата съдебно - счетоводна експертиза може да се направи обоснован извод, че дружеството не притежава материални и финансови средства за продължаване на своята дейност. Задълженията му са в много големи размери, както към финансови институции и търговски контрахенти, така и към държавата. На фона на липсващо имущество тези задължения водят до извод, че дружеството е в невъзможност да ги погаси. Липсват данни за реално упражнявана дейност след 2014г. При така установените факти съдът намира, че следва да се приеме, че са осъществени предпоставките на чл. 608 от Търговския закон за откриване на производство по несъстоятелност, а именно, дружеството е неплатежоспособно, тъй като не е в състояние да изпълни публичните си задължения – за данъци , видно от всички събрани по делото доказателства, а от тук следва и задълженията към останалите си кредитори. Наред с това се установи и че е свръхзадължено, но това не се сочи от НАП предявил молбата за откриване на производство по несъстоятелност, като отделно основание.  Не се доказва неизплащането на задълженията да се дължи на временни затруднения или длъжникът да разполага с имущество, достатъчно за покриване на задълженията му, без опасност за интересите на кредиторите по смисъла на чл. 631 от ТЗ. Влошеното финансово състояние на дружеството следва да се определи като трайно още към края на 31.12. 2014г. .  

Водим от горното съдът намира, че молбата с искане за обявяване неплатежоспособността на ответника и за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на него се явява основателна и като такава подлежи на уважаване. От заключението на вещото лице по категоричен начин се установи неплатежоспособността  на дружеството ответник.

Като начална дата на неплатежоспособността следва да се приеме датата 31.12.2014г., тъй като коефициентите за ликвидност установяват невъзможност да се погасяват задълженията с наличните краткотрайни активи още през този период.  

По отношение на реда, по който следва да бъде открито производството по несъстоятелност: Доколкото по делото не се установи дружеството да притежава финансови средства или налично имущество, то поради това съдът намира, че  следва да се постанови решение по реда на чл. 632, ал. 1 от ТЗ - т. е. едновременно да се обяви длъжникът в неплатежоспособност, като се определи началната й дата, да се открие производството по несъстоятелност, да се допуснат общи обезпечителни мерки, да се постанови прекратяване дейността на предприятието му, да се обяви длъжникът в несъстоятелност и да се спре производството по настоящото дело. В рамките на едногодишния срок и при откриване на достатъчно имущество или предвнасяне на средства за разноските от страна на кредиторите производството по несъстоятелност може да бъде възобновено.

Водим от горното и на основание чл. 632, ал. 1 от ТЗ Софийски градски съд

Р      Е      Ш        И      :

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на "Т.Т." ЕООД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:*** .

ОПРЕДЕЛЯ  начална дата на неплатежоспособността – 31.12.2014 г.

ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ по отношение "Т.Т." ЕООД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:*** .

ДОПУСКА обезпечение, чрез налагане на общ запор и възбрана върху имуществото на "Т.Т." ЕООД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:*** .

ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на предприятието на "Т.Т." ЕООД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:*** .

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ "Т.Т." ЕООД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:*** .

СПИРА  производството по т. д. н.№ 3310/2017 г. по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение, VI-11 състав.

РЕШЕНИЕТО ДА СЕ ВПИШЕ в Търговския регистър при АВ, като се изпрати препис, на осн.чл.622 ТЗ.

УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на решението, по молба на длъжника или на кредитор, ако те удостоверят, че е налице достатъчно имущество или се предплатят  началните разноски . АКО  в срока по чл. 632, ал. 2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на спряното производство по несъстоятелност, производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.

РЕШЕНИЕТО,  подлежи на обжалване пред САС в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър, включително и от трети лица, съобразно предпоставките на чл.613а, ал.2 от ТЗ .

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :