Решение по дело №297/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 576
Дата: 7 юли 2022 г.
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20227150700297
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

   576/7.7.2022г.

 

гр. Пазарджик

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, X състав, в открито съдебно заседание на осми юни две хиляди двадесет и втора година в състав:                                    

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мариана Шотева

                                                                  ЧЛЕНОВЕ:         1. Мария Колева

                                                                           2. Николай Ингилизов

 

при секретаря Тодорка Стойнова и с участието на прокурора Живко Пенев, като разгледа докладваното от съдия Шотева касационно административнонаказателно дело № 297 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и е образувано по касационна жалба на „Раис Ойл“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление с. Дорково, общ. Ракитово, ул. „Кръстьо Пеев“ № 11А, представлявано от управителя Р.М. чрез адв. Ц.К. против Решение № 8/27.01.202г. постановено по АНД № 427/2021 г. по описа на Районен съд - Велинград.

С атакуваното решение Районен съд - Велинград е потвърдил Наказателно постановление № 298/27.10.2021 г. на и.ф. директор на Регионална дирекция по горите - Пазарджик, с което на „Раис Ойл“ ЕООД,  на основание чл. 266, ал. 2, вр. с ал. 1 от Закона за горите (ЗГ), е наложена имуществена санкция в размер на 100 (сто) лева за извършено нарушение на чл. 213, ал. 1, т. 2 от ЗГ, както и на основание чл. 273, ал. 1 от ЗГ са отнети в полза на държавата вещите, предмет на нарушението.

В жалбата се излагат съображения за незаконосъобразност, неправилност и необоснованост на решението. Моли се за отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго, с което наказателното постановление да бъде отменено. Претендира присъждане на разноски.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, явява се управителят на дружеството и адв. К., който по подробно изложени съображения моли решението да бъде отменено и вместо него да бъде постановено друго, с което наказателното постановление да бъде отменено. Претендира присъждане на разноски.

Ответникът по касационната жалба, чрез процесуалния си представил в писмено становище, счита жалбата за неоснователна и се моли да се постанови решение, с което да се остави в сила решението на Районен съд - Велинград.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Пазарджик дава заключение за неоснователност на жалбата. Сочи, че решението на Районен съд - Велинград е правилно, поради което счита, че следва да бъде оставено в сила.

Административен съд Пазарджик, след като прецени допустимостта и основателността на подадената касационна жалба с оглед наведените в същата касационни основания, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

За да отмени наказателното постановление, Районен съд -  Велинград е приел в мотивите си следната фактическа обстановка:

На 15.10.2021 г. била извършена проверка от служители на ИАГ-София и РДГ-Пазарджик в двора на обект по чл. 206 от ЗГ, находящ се в с. Дорково, общ. Ракитово, бивш стопански двор, УПИ VI-69, стопанисван от „РАИС ОЙЛ“ ЕООД. При проверката било констатирано, че „РАИС ОЙЛ“ ЕООД съхранява широколистна фасонирана дървесина от дъб, суха, янове, със следните размери и обем: 3,40 куб.м. дъски, 130 бр., с дебелина 5 см., средна широчина от 16 см. до 32 см., дължина от 1,95 м. до 2,70 м. и 0,50 куб.м. дъски, 45 бр., с дебелина 3 см., средна широчина от 10 см. до 20 см., дължина от 2,00 м. до 2,70 м., измерена с рулетка, непридружена с превозен билет, доказващ законния й произход. Резултатите от извършената проверка били обективирани в Констативен протокол серия Н00, № 161703/15.10.2021 г. Със същия протокол била задържана процесната дървесина. С Разписка за отговорно пазене серия Н-8 № 001224/15.10.2021 г. дървесината била поверена за пазене на Радка Христова М. в качеството ѝ на управител на „РАИС ОЙЛ“ ЕООД в базата на дружеството в с. Дорково. На 18.10.2021 г. жалбоподателят депозирал в РДГ - Пазарджик заявление, в което посочил, че има превозен билет за процесната широколистна фасонирана дървесина, като към заявлението приложил копие на превозен билет № **********/03.03.2021 г.

За констатираното нарушение свид. Юри Красимиров Юруков съставил срещу „РАИС ОЙЛ“ ЕООД Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 002789 от 15.10.2021 г., екземпляр от който бил връчен на Р. Х. М. - управител на дружеството. АУАН бил подписан от законния представител на жалбоподателя с възражение, че за въпросния материал има документи и превозен билет, който ще представи в тридневен срок в РДГ-Пазарджик. Въз основа на съставения АУАН било издадено обжалваното НП, с което на „РАИС ОЙЛ“ ЕООД е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 100,00 (сто) лева, на основание чл. 266, ал. 2, вр. ал. 1 от ЗГ, за извършено административно нарушение по чл. 213, ал. 1, т. 2 от ЗГ, както и на основание чл. 273, ал. 1 от ЗГ са отнети в полза на държавата 3,90 куб.м. широколистни фасонирани дъски от дъб, сухи, янове, както следва: 3,40 куб.м. дъски, 130 бр., с дебелина 5 см., средна широчина от 16 см. до 32 см., дължина от 1,95 м. до 2,70 м. и 0,50 куб.м. дъски, 45 бр., с дебелина 3 см., средна широчина от 10 см. до 20 см., дължина от 2,00 м. до 2,70 м. НП било връчено на управителя на дружеството-жалбоподател „РАИС ОЙЛ“ ЕООД на 02.11.2021 г.

         За да потвърди наказателното постановление първоинстанционният съд е приел, че атакуваният акт е издаден от компетентен орган в кръга на делегираните му правомощия, без при това да са допуснати съществени нарушения на процесуални правила в административнонаказателното производство. Посочено е, че от показанията на всички разпитани свидетели по несъмнен начин било установено, че в хода на извършената на 15.10.2021 г. на място в обекта в с. Дорково проверка жалбоподателят не е представил на контролните органи превозен билет за въпросната дървесина. Прието е за неоснователно релевираното в жалбата възражение, че превозният билет за процесната дървесина е представен на проверяващите органи по време на проверката. Посочено е, че от представения превозен билет № **********/03.03.2021 г. не става ясно в кое населено място се намира стопанския двор, посочен като място на доставка, за да се формира категоричният извод, че процесната дървесина е съхранявана именно на посоченото в превозния билет място на доставка. Също така е посочено, че дори и да се приеме, че мястото на доставка на отразената в превозния билет дървесина е „Стопански Двор“, находящ се именно в с. Дорково (този, стопанисван от жалбоподателя), инстанцията по същество приема, че превозният билет не е издаден за процесната дървесина, тъй като при проверката контролните органи са установили наличие и на дървен материал с размери по-големи от тези, посочени в превозния билет. С оглед на това, съдът е приел за безспорно установено извършеното нарушение, а именно съхраняване на дървесина, непридружена с превозен билет.

 

По делото не се спори, а и от събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява, че дървеният материал, съхраняван в обекта на проверка, е маркиран с ПМ З 0400, същата, посочена в превозния билет. Въпреки това предвид наличието на дървени дъски с размери по-големи от посочените в превозния билет, инстанцията по същество приема, че превозният билет не се отнася за процесния дървен материал.

За правилното решаване на правния спор е било необходимо изслушването на заключение на вещо лице, което е следвало да установи колко от съхраняваните дървени дъски са били с размери по-големи от посочените в превозния билет. Районен съд - Велинград е отхвърлил жалбата, без да установи този въпрос, който с оглед предмета на спора е от съществено значение, поради което е постановил решението си при неизяснена фактическа обстановка.

Съдебният състав е следвало служебно да допусне извършването на експертиза, каквато възможност е разписана в чл. 171, ал. 2, изр. 2 от АПК, като възложи разходите по същата на ответника с оглед доказателствената тежест по чл. 170, ал. 1 АПК.

Предвид изложените мотиви, съдебното решение като неправилно следва да се отмени и приложение следва да намери разпоредбата на чл. 222, ал. 2, т. 2 от АПК, като делото се върне за ново разглеждане от друг състав на Районен съд - Велинград, тъй като е необходимо да се установят факти, за които събирането на писмени доказателства не е достатъчно.

Предвид изхода на спора, разноски не следва да се присъждат.

Воден от горното на осн. чл. 222, ал. 2, т. 2 от АПК, Административен съд – Пазарджик, X състав

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение № 8/27.01.2022 г., постановено по АНД № 427/2021 г. на Районен съд - Велинград.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – Велинград, при спазване на дадените указания по тълкуване и прилагане на закона.

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                                                                   Председател:       /п/  

 Членове: 1. /п/

 

   2. /п/