Решение по дело №4157/2011 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1380
Дата: 10 юли 2017 г. (в сила от 8 юни 2019 г.)
Съдия: Мариана Василева Георгиева
Дело: 20111100904157
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 октомври 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№..........................

 

гр. София, 10.07.2017г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-10 с-в, в публично съдебно заседание на тридесети май през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                                                СЪДИЯ: Мариана Георгиева

 

при секретаря Анелия Груева, разгледа търговско дело № 4157 по описа за 2011г. на СГС и взе предвид следното:

 

ПРЕДЯВЕНИ са искове от синдика на „Т. ЕООД /в несъстоятелност/ - А.Г.К. с правно основание чл. 647, т. 1 от ТЗ за обявяване недействителността на сключеното на 02.04.2008 г. споразумение, както и осъдителни искове на основание чл. 55, ал. 1 от ЗЗД против ответника „ОББ” АД, както и против „И.” ЕАД, като осъдителните искове са предявени от „Т.-П.” ЕООД, представлявано от синдика.

Ищецът – синдикът на „Т.“ ЕООД – А.Г.К. твърди, че по отношение на „Т.-П.” ЕООД е открито производство по несъстоятелност, като на 02.04.2008 г. между дружеството от една страна и „ОББ” АД, „ИНГ Б.Н.В. – клон София”, „С.И.С.” АД и „И.” ЕАД, от друга страна, е сключено споразумение за уреждане начина на удовлетворяване на кредиторите, съгласно, което „Т.-П.” ЕООД се е задължило след продажбата на собствените си недвижими имоти, индивидуализирани в споразумението, да погаси всички свои задължения към кредиторите - страни по споразумението, както и всички задължения на „Т.-Х.” ЕООД /понастоящем „П.Х.” ЕООД/ и „Т.-С.И.” ЕООД, които тези дружества имат към кредиторите. Твърди, че „Т.-П.” ЕАД се е задължило да поеме чужди задължения, тъй като става дума за заместване в дълг и благоприятните последици от това заместване настъпват в правната сфера на ответниците „П.Х.” ЕООД и „Т.-С.И.” ЕООД. Твърди, че дружеството е поело чужди задължения без уговорена насрещна престация, поради което сделката е безвъзмездна, а също така „Т.-П.” ЕАД и дружествата, чиито задължения е поел, са свързани лица, поради което счита, че са налице предпоставките на чл. 647,  т. 1 от ТЗ. Ищецът „Т.“ ЕООД /в несъстоятелност/ твърди, че в изпълнение на споразумението „Т.-П.” ЕАД е извършило вместо заместваните длъжници, плащания на посочени в исковата молба суми към „ОББ” АД и „И.” ЕАД, поради което с оглед недействителността на споразумението за поемане на дълга, ответниците следва да върнат в имуществото на несъстоятелния длъжник платените суми.

Ответникът „И.” ЕАД изразява становище, че исковете са неоснователни. Не оспорва факта на сключването на споразумението, но твърди, че „Т.-П.” ЕАД е солидарен длъжник заедно с „Т.-Х.” ЕООД и в това си качество е сключил това споразумение. Счита, че не са налице предпоставките на чл. 647, т. 1 от ТЗ. Моли съдът да отхвърли исковете.

Ответникът „ОББ” АД изразява становище, че исковете са неоснователни. Не оспорва факта на сключването на споразумението,
но твърди, че „Т.-П.” ЕООД е имал качеството на ипотекарен и заложен длъжник спрямо Б.та и с подписаното споразумение е уредил начина на погасяване на собствените си, а не на чужди задължения, поради което не са налице предпоставките на чл. 647, т. 1 от ТЗ. Ответникът
счита, че не е налице свързаност между длъжника и ответници № 2 и
№ 3, чиито задължения са обезпечени от „Т.-П.” ЕООД. Счита, че сключеното споразумение не представлява заместване в дълг, защото с него не са освободени от задълженията си към Б.та останалите длъжници и съответно не са заместени от длъжника „Т.-П.” ЕООД. Твърди, че сключеното споразумение
в атакуваната негова част не представлява безвъзмездна сделка. Прави искане за отхвърляне и на предявените осъдителни искове, тъй като основателността на същите е обусловена от изхода на спора по предявения конститутивен иск.

Ответникът „П.Х.” ЕООД изразява становище, че исковете са неоснователни с оглед обстоятелството, че дружеството не е страна по посоченото споразумение. Твърди, че търговските взаимоотношения между „Т.-П.” ЕАД и дружеството имат дълга история, като „П.Х.” ЕООД е кредитор на „Т.-П.” ЕООД към 02.04.2008 г. Твърди, че подобно заместване в дълг е осъществено от страна на „П.Х.” ЕООД спрямо трето лице, което е кредитор на „Т.-П.” ЕАД, като дружеството е платило по нареждане на „Т.-П.” ЕАД сумата от 320 000 лева.

Софийски градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид твърденията и възраженията на страните, намира за установено следното от фактическа страна:

С решение от 12.10.2010г., постановено по т.д. № 677/2010г. по описа на СГС, ТО, VІ-13 състав, е открито производство по несъстоятелност на „Т.“ ЕООД, обявена е неплатежоспособност на дружеството и е определена началната й дата, като е постановена обща възбрана и запор върху имуществото на дружеството. Молбата по чл. 625 от ТЗ за откриване на производството по несъстоятелност е подадена в СГС на 04.03.2010г. Видно от вписванията по партидата на дружеството в публичния Търговски регистър за синдик на дружеството е назначен А.Г.К..

От представеното по делото споразумение от 02.04.2008г. се установява, че „ОББ“ АД, „ИНГ Б.Н.В. – клон София“, „С.И.С.“ АД, „И.“ ЕАД /от една страна като кредитори/ и „Т.-П.“ ЕАД /от друга страна като длъжник/, са уредили начин за удовлетворяване на задълженията на длъжника към кредиторите. Според т.1.10. от процесното споразумение, „Т.-П.“ ЕАД се е задължило да продаде конкретно посочени недвижими имоти, негова собственост, с продажната цена от които да погаси всички свои задължения към кредиторите, както и задължения на „Т.-Х.“ ЕООД /предишно наименование на „П.Х.“ ЕООД/ и „Т.-С.И.“ ЕООД, които трите дружества имат към кредиторите.

Ищецът поддържа, че така сключеното споразумение представлява безвъзмездна сделка – заместване в дълг по смисъла на чл. 102, ал. 1 от ЗЗД, като „Т.-П.“ ЕАД замества „Т.-Х.“ ЕООД и „Т.-С.И.“ ЕООД като длъжници по предшестващи правоотношения между тези две дружества с кредиторите по споразумението, като правните последици на това заместване е освобождаването на стария длъжник от задълженията – предмет на заместване в дълг. По тези съображения счита, че благоприятни правни последици настъпват в правната сфера на заместените длъжници. Твърди, че „Т.-П.“ ЕАД поема чужди задължения без да бъде уговорена насрещна престация, както и че страни по тази безвъзмездна сделка са свързани с длъжника лица – конкретно поддържа, че е налице свързаност на „Т.-П.“ ЕАД и заместените длъжници Т.-Х.“ ЕООД /предишно наименование на „П.Х.“ ЕООД/ и „Т.-С.И.“ ЕООД. Тези фактически обстоятелства са поддържани и в молба от 16.02.2016г., депозирана във връзка с уточнение на предявените искове предвид настъпилата законодателна промяна в нормата на чл. 647 от ТЗ.

Със ЗИДТЗ /обн. ДВ бр. 20 от 28.02.2013 г. /, §9, е изменен ТЗ и в частта, уреждаща правото на отменителни искове по чл. 647, ал. 1 от ТЗ като в т. 1 относно безвъзмездна сделка, с изключение на обичайното дарение, по която страна е свързано лице с длъжника, извършена в тригодишен срок, законодателят е въвел изискването сделката да е извършена в тригодишен срок преди подаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност, вместо тригодишен преди откриване на самото производство, каквато е била редакцията на закона до последното изменение – чл. 647, ал. 1, т. 1 от ТЗ. В новата редакция на чл. 647, ал. 1, т. 1 от ТЗ е направено и друго изменение, като е въведено изискване страна по сделката да е свързано с длъжника лице, за разлика от редакцията на нормата преди изменението от ДВ, бр. 20 от 28.02.2013г., според която безвъзмездната сделка следва да е в полза на свързано лице с длъжника. Съгласно § 14 от ПЗР на ЗИДТЗ /обн. ДВ бр. 20 от 28.02.2013г./ новата разпоредба се прилага и за заварените производства по искове за попълване масата на несъстоятелността. Следователно, след като към датата на провеждане на открито съдебно заседание, в което е даден ход на устните състезания /30.05.2017г./ е налице действаща нова правна норма, приложима към спора, то съдът следва да квалифицира и разгледа спора, съобразно с тази нова редакция на закона, при положение, че законодателят изрично е предвидил действието й за заварени случаи и висящи дела.

При съобразяване на изложеното, както и с оглед поддържаните от ищеца фактически твърдения, обосноваващи основанието на предявения иск, се налага извод, че претенцията следва да се квалифицира по чл. 647, ал. 1, т. 1 от ТЗ /ред. ДВ, бр. 20 от 2013г./.

Съгласно нормата на чл. 647, ал. 1, т. 1 от ТЗ /ред. ДВ, бр. 20 от 2013г./ могат да бъдат обявени за недействителни по отношение на кредиторите на несъстоятелността следните действия и сделки, ако са извършени от длъжника в посочените в т. 1 - 6 срокове преди подаване на молбата по чл. 625, а именно: /т.1/.  - безвъзмездна сделка, с изключение на обичайното дарение, по която страна е свързано лице с длъжника, извършена в тригодишен срок.

Отменителните искове по чл. 647 от ТЗ са средство за обявяване за относително недействителни по отношение на кредиторите на несъстоятелния длъжник на определени правни сделки с имуществени права от масата на несъстоятелността, които увреждат тези кредитори при наличие на съответните специфични за отделните фактически състави хипотези. С тези, конститутивни по своя характер искове, правното положение настъпило като последица от атакуваните сделки се възстановява по отношение на кредиторите на масата на несъстоятелността в състоянието, което е било преди тяхното извършване и следователно всяка от страните дължи връщане на полученото на отпаднало основание - аргумент от чл. 55, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД.

При съобразяване на характера на процесното споразумение съдът счита, че същото представлява безвъзмездна сделка. И това е така, тъй като възмездност е налице при еквивалентно имуществено разместване, т. е. когато на едната престация съответства насрещна, дори и тази еквивалентност да се постига не чрез една сделка, а чрез комплекс от правоотношения. В случая не е налице такава насрещност между страните по сделката, тъй като ако се приеме, че „Т.“ ЕООД е осигурил съдействие от своите обезпечени кредитори /към които е бил лично задължен като кредитополучател, учредил обезпечения за своите задължения, или е бил реално задължен като ипотекарен или заложен длъжник за чужди задължения – тези на „П.Х.“ ЕООД/ и „Т.-С.И.“ ЕООД/, то неговите евентуалните регресни права за плащането на чужд дълг не могат да бъдат определени нито като насрещна престация по процесната сделка, съответстваща на встъпването в чуждия дълг, нито като нещо, получено от трето лице.

Не е налице обаче другата кумулативна предпоставка на предявения иск, а именно свързаност на страна по сделката с длъжника. Съгласно нормата на чл. 647, ал. 1, т. 1 от ТЗ свързани лица следва да бъдат насрещните страни по атакуваната сделка. Когато свързаните лица, едно от които е длъжникът в несъстоятелност, са на едната страна на съответното правоотношение, сделката не може да бъде обявена за недействителна на основание чл. 647, ал. 1, т. 1 от ТЗ. Такава недействителност не може да бъде обявена и в случай, че лицето, за което се твърди да е свързано с длъжника, не е страна по сделката, какъвто е разглеждания случай. Предвид акцесорния характер на процесното споразумение към основното правоотношение по договорите за банков кредит и договорите за финансов лизинг, насрещна страна се явяват кредиторите „ОББ“ АД и „И.“ ЕАД, спрямо които не е налице свързаност с „Т.“ ЕООД. А свързаността между длъжниците „Т.“ ЕООД, „П.Х.“ ЕООД/ и „Т.-С.И.“ ЕООД, дори и да е налице, не може да обоснове недействителност на това основание, а само недействителност на евентуално сключени между самите тях договори във връзка с изпълнението на задълженията по договора за кредит и договора за финансов лизинг съобразно вътрешните им отношения.

По тези съображения предявеният иск е неоснователен и подлежи на отхвърляне.

С оглед изхода на спора по конститутивния иск неоснователни се явяват предявените обусловени искове по чл. 55, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД за връщане в масата на несъстоятелността на  получените по процесното споразумение от „ОББ“ АД и „И.“ ЕАД суми, тъй като се установи, че ответниците имат основание да задържат получените по валидно сключеното споразумение парични суми.

По отношение на разноските:

Предвид изхода на спора и на основание чл. 649, ал. 6 от ТЗ в тежест на масата на несъстоятелността следва да се възложи дължимата държавната такса за образуване на делото в размер на 134 703, 79 лева.

В полза на ответниците следва да се присъдят сторените по делото разноски, както следва:

В полза на „И.“ ЕАД – сумата от 8 956 лева, от която 8 676 лева адвокатско възнаграждение и 280 лева възнатраждение за вещо лице.

В полза на „ОББ“ АД – сумата от общо 48 100 лева, от която 48 000 лева заплатено адвокатско възнаграждение и 100 лева възнаграждение за вещо лице.

 

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от синдика на „Т.“ ЕООД /в несъстоятелност/, с ЕИК ******- А.Г.К., ЕГН **********,*** срещу „Т.“ ЕООД /в несъстоятелност/, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление ***, „П.Х.“ ЕООД, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление ***, „О.Б.Б.“ АД, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление *** и „И.“ ЕАД, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление ***, иск с правно основание чл. 647, ал. 1, т. 1 от ТЗ за обявяване за недействително спрямо кредиторите на „Т.“ ЕООД /в несъстоятелност/, с ЕИК ******, на споразумение от 02.04.2008г.

ОТХВЪРЛЯ предявения от „Т.“ ЕООД /в несъстоятелност/, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление *** срещу „И.“ ЕАД, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление *** иск с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД за връщане в масата на несъстоятелността на сумата от 339 111, 58 лева, изплатени на 30.04.2008г. в полза на ответника въз основа на сключеното споразумение от 02.04.2008г.

ОТХВЪРЛЯ предявените от „Т.“ ЕООД /в несъстоятелност/, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление *** срещу „О.Б.БАНКА“ АД, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление *** искове с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД за връщане на получените от ответника въз основа на сключеното споразумение от 02.04.2008г. суми, както следва:

на сумата от 1 106 734, 45 лева, изплатени в полза на ответника на 30.11.2008г.;

на сумата от 852 853, 05 лева, изплатени в полза на ответника на 30.04.2008г.;

на сумата от 260 280, 82 лева, изплатени в полза на ответника на 30.04.2008г.;

на сумата от 453 084, 82 лева, изплатени в полза на ответника на 30.04.2008г.;

на сумата от 109 138, 93 лева, изплатени в полза на ответника на 30.04.2008г.;

на сумата от 197 173, 62 лева, изплатени в полза на ответника на 30.04.2008г.;

на сумата от 49 217, 43 лева, изплатени в полза на ответника на 30.04.2008г.

 ОСЪЖДА „Т.“ ЕООД /в несъстоятелност/, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление *** да заплати на „И.“ ЕАД, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление ***, сумата от 8 956 /осем хиляди деветстотин петдесет и шест/ лева – съдебни разноски на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК.

ОСЪЖДА „Т.“ ЕООД /в несъстоятелност/, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление *** да заплати на „О.Б.БАНКА“ АД, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление ***, сумата от 48 100 /четиридесет и осем хиляди и сто/ лева – съдебни разноски на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК.

ОСЪЖДА „Т.“ ЕООД /в несъстоятелност/, с ЕИК ******, седалище и адрес на управление ***, да заплати от масата на несъстоятелността по сметка на Софийски градски съд на основание чл. 649, ал. 6 от ТЗ държавна такса в размер на 134 703, 79 /сто тридесет и четири хиляди седемстотин и три лева и 79 ст./ лева.

Решението може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването на препис на страните.

 

 

 

          СЪДИЯ: