Решение по дело №347/2018 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 123
Дата: 23 април 2018 г. (в сила от 9 май 2018 г.)
Съдия: Мартин Димитров Кючуков
Дело: 20185640200347
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 март 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер     123                                    23.04.2018г.                              град Хасково

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Хасковският Районен съд                                                                     наказателен състав

На шестнадесети април                                  през две хиляди и осемнадесета година

В публичното заседание в следния състав :

 

                                                Председател: Мартин Кючуков                      

Секретар Велислава Ангелова

Прокурор

като разгледа докладваното от Съдията

а.н. дело 347 по описа за 2018 година

                       Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

                       Обжалвано е Наказателно постановление №16-1253-001660/09.12.2016г. на Началник Сектор към ОД-МВР-Хасково С-р Пътна полиция, с което за нарушения по чл.150 и по чл.174 ал.3 от ЗДвП на Х.Д.А. ЕГН ********** *** съответно на осн.чл.177 ал.1 т.2 пр.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 200 лв. и на осн.чл.174 ал.3 от ЗДвП – глоба в размер на 2 000 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца, като са били отнети и 12 контролни точки.

                       Недоволен от така наложеното наказание е останал жалбоподателя, поради което го обжалва в срок. Излага доводи в няколко насоки. Били допуснати множество нарушения на ЗАНН относно реквизити на АУАН и НП. Излага бланкетни оплаквания.

                       Моли съда да отмени атакуваното НП.

                       Ответникът по жалбата – ОД-МВР-Хасково не оспорват и не изпращат представител.

                       Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

                       На 17.11.2016г., около 15,00 часа, в гр.Хасково на ул.“Добруджа“ жалбоподателят управлявал лек автомобил „******“ рег.№********. Същият бил спрян за проверка от св.П. К. – старши полицай в ОД-МВР-Хасково. Св.К. установил, че водачът е Х.А., като същият видимо бил употребил алкохол. Жалбоподателят бил отведен в РПУ-Хасково, където било поискано съдействие от Сектор „ПП“. Така били изпратени св.И.К. и св.Т.П. – мл.автоконтрольори. При опит за проверка на водача с Алкотест „Дрегер“ Х.Д.А. отказал да бъде тестван за употреба на алкохол. Бил издаден талон за медицинско изследване, но жалбоподателят отказал и даване на кръв за изследване за употреба на алкохол. При извършена справка св.К. и св.П. установили, че жалбоподателят Х.А. е и неправоспособен водач.

                       При тези факти бил съставен АУАН бл.№679218/17.11.2016г., в присъствие на жалбоподателя, който е отказал да го подпише. Отказът е оформен с трите имена и подписа на един свидетел.

                       Въз основа на АУАН е било издадено и атакуваното НП.

                       Тази фактическа обстановка се потвърждава от разпита на св.И.К., св.Т.П. и св.П. К., които дават взаимно допълващи се, безпротиворечиви и еднопосочни показания. Съдът ги кредитира изцяло и без колебание.

                      При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

                      Министерството на вътрешните работи, чрез своите органи е длъжно да осъществява цялостен контрол и kогато се установи, че нарушителят е извършил деянието виновно, наказващият орган издава наказателно постановление, с което налага на нарушителя съответно административно наказание в съответствие с разпоредбата на чл.53 от  ЗАНН.

                       Жалбоподателят е следвало да допусне да му бъде извършена проверка за употреба на алкохол с техническо средство.

                       Х.Д.А. е отказал тест с „Дрегер”-а и даването на кръвна проба. Така е нарушил задължението си по чл.174 ал.3 от ЗДвП.

                       Съдът прие за доказано извършването и на това описано в АУАН и НП административното нарушение.

                       Разпоредбата на чл.174 ал.3 от ЗДвП предвижда, че водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 2 години и глоба в размер на 2 000 лв.

                       Размерите са твърди, без възможност за индивидуализация.

                       Това именно са наказанията, наложени на жалбоподателя.

                       Освен това св.К. и св.П. след справка са установили, че Х.А. е неправоспособен водач.

                       Съгл.чл.150 от ЗДвП всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, трябва да се управлява от правоспособен водач, освен когато превозното средство е учебно и се управлява от кандидат за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство по време на обучението му по реда на наредбата по чл.152 ал.1 т.3 и при провеждането на изпита за придобиване на правоспособността по реда на наредбата по чл.152 ал.1 т.4

                       Като е управлявал МПС – лек автомобил „******“ рег.№******, без да е правоспособен водач, жалбоподателят е нарушил задължението си по чл.150 от ЗДвП.

                       Съдът прие за установено извършването и на това административно нарушение.

                       За него чл.177 ал.1 т.2 пр.1 от ЗДвП предвижда, че се наказва с глоба от 100 до 300 лв., който управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред.

                       Именно такъв е конкретния случай. АНО е наложил глоба в размер на 200 лв., което означава, че отговорността на Х.А. е била обсъдена при баланс на смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства. Съдът не откри основание за намаляване на глобата. АНО правилно е индивидуализирал наказанието. НП се явява правилно и законосъобразно в тази му част и като такова ще следва да бъде потвърдено.

                       Налице е основание за отмяна на НП в частите, в които на жалбоподателя Х.А. е наложено наказание „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 24 месеца, защото неправоспособен водач не може да бъде лишен от това право, тъй като го няма. Същото се отнася и за наказанието отнемане на 12 контролни точки, защото неправоспособните водачи нямат никакви контролни точки, които да бъдат отнети / всъщност нямат нито СУМПС, нито контролен талон с точки/.

                       В останалите му части НП ще следва да бъде потвърдено.

                       Предвид изложеното, съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

                       ОТМЕНЯ Наказателно постановление №16-1253-001660/09.12.2016г. на Началник Сектор към ОД-МВР-Хасково С-р Пътна полиция, с което за нарушения по чл.150 и по чл.174 ал.3 от ЗДвП на Х.Д.А. ЕГН ********** *** съответно на осн.чл.177 ал.1 т.2 пр.1 от ЗДвП е наложена „глоба“ в размер на 200 лв. и на осн.чл.174 ал.3 от ЗДвП – „глоба“ в размер на 2 000 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца, като са били отнети и 12 контролни точки, в частите, в които на неправоспособния водач е било наложено административно наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца и са били отнети 12 контролни точки, като ПОТВЪРЖДАВА наказателното постановление в останалата му част.

 

                       Решението подлежи на касационно обжалване пред ХАС, в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                                                  Районен съдия: /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: В.А.