Решение по дело №167/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 12
Дата: 8 февруари 2021 г. (в сила от 8 февруари 2021 г.)
Съдия: Ваня Георгиева Бянова Нейкова
Дело: 20207280700167
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 12/8.2.2021 г.                                           гр.Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ЯМБОЛ, ВТОРИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ

на двадесет и осми януари 2021 год.

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :   ВАНЯ СТОЯНОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ :   ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

 СТОЯН ВЪЛЧЕВ

                                                                                                                                                                       

Секретар   Ст.Гюмлиева

Прокурор   М.Божидаров

като разгледа докладваното от  съдия ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

КАНД №167 по описа на 2020 г.

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по касационна жалба  на  Г.Л.Г., с ЕГН **********,***, чрез пълномощник адвокат П.М. ***, с искане за частична отмяна на Решение №260018 от 14.10.2020г., постановено по АНД №3 по описа за 2020г на Районен съд-Елхово, съответно и частична отмяна на потвърденото от съда Наказателно постановление № 19-0261-000424/12.11.2019г. на Началник РУ- Елхово в частта на наложеното по т.2 от НП на осн. чл.175, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП кумулативно наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец за нарушение по чл. 140, ал.1 от ЗДвП.Твърди се, че по делото не е установено по безспорен и категоричен начин виновно нарушаване на Закона за движение по пътищата (ЗДвП) от страна на жалбоподателя Г.Л.Г.. Сочената разпоредба задължава водачът на пътно превозно средство да поставя регистрационната табела на автомобила на определените за това места, като в конкретният случай това не е било направено предвид форсмажорните обстоятелства, възникнали от съприкосновението на автомобила с животно на пътя, но въпреки това регистрационната табела е била поставена на място, от което е било лесно да бъде забелязана и от контролният орган, което са установили  разпитаните по делото служители на РУ-Елхово.Жалбоподателят не е извършил вмененото му във вина нарушение по Закона за движение по пътищата виновно и не следва да носи отговорност за това. Констатацията за недоказаност на вмененото административно нарушение е основание са отмяна на обжалваното наказателно постановление и поради неговата незаконосъобразност и некореспондиране с материалния закон, приложим в настоящият казус, включително и в частта му, с която е материализирана санкция за нарушителя, тъй като тази част не може да има самостоятелно съществуване при недоказаност на административното нарушение.

В съдебно заседание касаторът Г.Л.Г., редовно призован, не се явява. Представлява се от адв. П.М., който поддържа жалбата и моли съдът да отмени първоинстанционното решение и наказателното постановление в частта на същото, с което доверителят му е лишен от право да управлява МПС за срок от 1 месец.При проверка на пътя извън населено място органите на контрол на автомобилния транспорт са констатирали, че само предният регистрационен номер на автомобила не е поставен на предната броня, а е поставен на предното стъкло на автомобила, при което доверителят му е дал съвсем логичното и разумно обяснение, че по време на движение е имало някакъв физически контакт с животно, което счупило предната броня на автомобила и той не е разполагал с каквато и да е възможност на пътя да отстрани тази авария, за да закрепи предния номер на автомобила за счупената си броня, при което е направил най-разумното и е поставил единствено предния си регистрационен номер на видимо място зад предното стъкло. Това е установено инцидентно от органите на КАТ, еднократно. Би било редно в подобен случай те да му дадат някаква възможност, срок или друг начин, по който той да представи автомобила с монтиран регистрационен номер на вече поправената броня, което те не са направили, а директно са пристъпили към съставяне на акт за установяване на административно нарушение, каквото се констатира по отношение на доверителя му за първи път. В този смисъл счита така наложеното наказание в конкретния случай за абсолютно непропорционално на твърдяното административно нарушение и моли съдът в този смисъл да постанови своя съдебен акт.

Ответната страна ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ на МВР – Ямбол, редовно призована, не изпраща процесуален.

Участващият по делото прокурор намира касационната жалба за неоснователна, а решението в обжалваната му част за правилно, надлежно мотивирано и като такова моли съдът да остави същото в сила.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

Разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на съдебен контрол е Решение №260018 от 14.10.2020г., постановено по АНД №3 по описа за 2020г на Районен съд-Елхово, в частта му за потвърденото от съда Наказателно постановление № 19-0261-000424/12.11.2019г. на Началник РУ- Елхово в частта на наложеното по т.2 от НП на осн. чл.175, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП кумулативно наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец за нарушение по чл. 140, ал.1 от ЗДвП.

Административно наказателната отговорност на дееца е ангажирана за това, че виновно е нарушил разпоредбата на чл. 140, ал.1 от ЗДвП, според която по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Няма спор по делото, че  на 13.10.2019 година полицейските служители К.К., М.М. и Е.Б. около 15.40 часа на главен път I- 7, разклон за село Коневец спрели за проверка лек автомобил „***“ с рег. № ***, управляван от касатора Г.Л.Г.. В хода на проверката установили, че предната регистрационна табела на управляваното МПС е поставена в купето на автомобила, на предното табло в средата.

Първоинстанционният съд е изложил подробни мотиви по приложението на закона, които изцяло се споделят, като без да ги преповтаря на осн. чл.221, ал.2 от АПК настоящият съд препраща към тях.Съдът е обсъдил и възражението на Г. за това, че вследствие на претърпяно ПТП по независещи от водача причини се е откачил предният регистрационен номер на автомобила от мястото, на което е бил поставен.Правилен в тази връзка е изводът на съда, че ангажираните от жалбоподателя свидетелски показания на свидетеля Йорданов в частта им относно причините за това регистрационната табела да не е поставена на определеното за това място на автомобила са изолирани от останалите събрани доказателства по делото. За първи път, едва в хода на съдебното обжалване пред ЯРС нарушителят твърди настъпването на форсмажорно обстоятелство – настъпило ПТП заради удар на автомобила с животно на пътя.Такова обяснение(възражение) няма вписано нито в АУАН, нито в жалбата, която е била депозирана против наказателното постановление пред ЕРС. С оглед на това, съображенията на жалбоподателя за неправилно приложение на закона, тъй като нито контролните органи, нито съдът са отчели наличие на форсмажорно обстоятелство, приема за неоснователни.Поддържаното и пред касационната инстанция основание за частична отмяна на съдебния акт и на НП поради настъпило форсмажорно обстоятелство, настоящият съдебен състав приема като недоказано. Това се следва и дори и по аргумент от самата касационна жалба - касаторът не обжалва наложеното му наказание глоба за същото нарушение, т.е. в частта на наложената му глоба е съгласен отговорността му да бъде ангажирана. Наложените кумулативно наказания глоба и лишаване от право да управлява МПС произтичат от едно и също фактическо основание – извършено административно нарушение по чл. 140, ал.1 от ЗДвП. По тази причина необяснимо е, че касаторът счита, че е налице основание за отмяна на наказанието лишаване от право да управлява МПС, но не и на наказанието глоба, което в изменения му размер с решението на ЕРС не е обжалвал.Поради изложеното съдът намира касационната жалба за неоснователна, при което решението  на ЕРС в обжалваната му част следва да се остави в сила.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260018 от 14.10.2020г., постановено по АНД №3 по описа за 2020г на Районен съд-Елхово, в частта на потвърденото от съда Наказателно постановление № 19-0261-000424/12.11.2019г. на Началник РУ- Елхово по т.2 от НП, досежно наложеното на  Г.Л.Г., с ЕГН **********, на осн. чл.175, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец за нарушение по чл. 140, ал.1 от ЗДвП.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ не се чете                         ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/ не се чете

 

                                                                                            2. /п/ не се чете