Решение по дело №1837/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1609
Дата: 19 ноември 2020 г.
Съдия: Станимир Христов Христов
Дело: 20207040701837
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер  1609                          от   19.11.2020г.,      град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд Бургас, петнадесети състав, на двадесет и девети октомври две хиляди и двадесета година в публично заседание в следния състав:

 

      Председател: Лилия Александрова

                                                                             Членове:   1. Станимир Христов

            2. Галя Русева

 

при секретаря Г. Д. и прокурор Андрей Червеняков, като разгледа докладваното от съдия Христов касационно наказателно административен характер дело номер 1837 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Т.В.Г. с ЕГН ********** с адрес ***, чрез адв. Е.К. *** с адрес на кантората гр. Бургас, ул. „Васил Левски“ № 16, ет. 3, офис 309 против Решение № 958/20.07.2020 г., постановено по НАХД № 2286/2020г. по описа на Районен съд Бургас. С оспореното решение е потвърдено Наказателно постановление № 282-F531221/10.02.2020 г., издадено от Заместник директора на ТД на НАП-гр. Бургас, с което за нарушение на чл. 5, ал. 4, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) във връзка с чл. 3, ал. 3, т. 2 от Наредба № Н-8/29.12.2005 год. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба № Н-8) на основание чл. 355, ал. 1 от КСО на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 500 лева. Съдебното решение се обжалва като неправилно и необосновано. От касационната инстанция се иска да отмени оспорваното решение и да отмени наказателното постановление. Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира по чл. 348, ал. 1 от НПК – неправилно решение поради противоречие с материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. В подкрепа на твърденията не са посочени нови доказателства. В съдебно заседание, касатора чрез процесуалния си представител – адв. Е.К. поддържа жалбата по изложените съображения и формулира искане за отмяна на първоинстанционния съдебен акт и потвърденото с него наказателно постановление, както и за присъждане на направените разноски пред първоинстанционния районен съд.

Ответникът по касация – Заместник директора на ТД на НАП-гр. Бургас, редовно уведомен, не се явява и не се представлява, не ангажира становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр. Бургас дава заключение за неоснователност на оспорването.

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Бургаският административен съд намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211 от АПК от надлежна страна и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна.

Производството пред Районен съд Бургас е образувано по жалба на Т.В.Г. против Наказателно постановление № 282-F531221/10.02.2020 г., издадено от Заместник директора на ТД на НАП-гр. Бургас, с което за нарушение на чл. 5, ал. 4, т. 2 от КСО във връзка с чл. 3, ал. 3, т. 2 от Наредба № Н-8 на основание чл. 355, ал. 1 от КСО на лицето е наложена глоба в размер на 500 лева. Със завършващия първоинстанционното производство съдебен акт, състав на Районен съд – гр. Бургас е потвърдил атакуваното постановление като е приел, че същото отговаря на изискванията за форма и реквизити, издадено е от компетентен орган при напълно изяснена фактическа обстановка и правилно приложение на материалния закон, при спазване на законоустановените срокове, като е обсъдил всички релевирани от жалбоподателя възражения.

Решението на Районен съд Бургас е неправилно и следва да се отмени.

Предмет на касационна проверка съгласно чл. 218 от АПК е решението на Районен съд – гр. Бургас само на посочените в жалбата пороци като за валидността, допустимостта и съответствието на първоинстанционния акт с материалния закон съдът следи служебно. В настоящия случай наведените в касационната жалба доводи са неоснователни.

Административнонаказателната отговорност на лицето е ангажирана за това, че не е подало в срок до 30.04.2019 год. еднократно данни в ТД на НАП Бургас с декларация образец № 6 за 2018 год. за сумите на дължими осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване (ДОО) и за здравно осигуряване (ЗО). В текста на наказателното постановление е вписано и обстоятелството, че към датата на съставяне на настоящия акт (вероятно се има предвид АУАН), декларацията подадена по Интернет с ПИК на 19.01.2019 год. с вх. № 02000193017509 е отхвърлена и за редовно приета се счита информацията от декларацията, подадена на 13.12.2019 год. и е приета с вх. № 023581909156482.

Анализът на събраните по делото доказателства удостоверява така вписаното в наказателното постановление фактическо обстоятелство. От приложеното по делото потвърждение с подател НАП се установява, че на дата 19.01.2019 год. в 13.40 часа в НАП е получена декларация обр. № 6 за период 01/2018 до 12/2018, като същата е подадена посредством Персонален Идентификационен Код (ПИК) и регистрацията е извършена в Портал за електронни услуги на НАП. Видно от приложения по делото Протокол изх. № 02000193017509/19.01.2019 год. от 13.47 часа, подадения от жалбоподателя файл е бил отхвърлен, тъй като броя на декларациите обр. 6 от файла не отговаря на декларираните в придружителното писмо.

При така установената фактическа обстановка, настоящия касационен състав намира, че в случая определената от административнонаказващия орган правна квалификация не съответства на действителната такава. Както вече се посочи, административнонаказващия орган е приел допуснато нарушение на разпоредбата на чл. 3, ал. 3, т. 2 от Наредба № Н-8, съгласно която, декларация образец № 6 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите от самоосигуряващите се лица - еднократно до 30 април за: а) дължимите осигурителни вноски за предходната календарна година; б) задължителните осигурителни вноски върху осигурителен доход, формиран по реда на чл. 6, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване, от получени доходи за извършена дейност през минали години, различни от предходната.

От описаната по-горе фактическа обстановка се установява, че Т.Г. е изпълнил това свое задължение, като на 19.01.2019 год. (в указания срок до 30 април) е подал декларация обр. 6, която обаче не е била приета. В този случай, приложима е разпоредбата на чл. 8, ал. 3 от Наредба № Н-8, която вменява задължение за задълженото лице в 7-дневен срок от датата, на която е отказано приемане на декларации след попълването на необходимите данни, да ги изпрати отново в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. С оглед на това и предвид обстоятелството, че Г. е подал в срок изискуемата се декларация обр. 6, осъщественото от него деяние не съставлява административно нарушение по чл. 3, ал. 3, т. 2 от Наредба № Н-8.

В сезиращата касационна жалба са развити пространни възражения относно начина на подаване на документи по електронен път в Електронния портал на НАП, начина за тяхното получаване, респ. начина за тяхното отхвърляне и уведомяването за това на деклараторите. Настоящия касационен състав намира така развитите възражения за неотносими към предмета на спора. Дали и кога жалбоподателя е бил уведомен за това, че подадената от него декларация е отхвърлена би имало значение само, ако административнонаказващия орган би приел наличието на административно нарушение по чл. 8, ал. 3 от Наредба № Н-8, като това обстоятелство би имало значение при изчисляване на 7-дневния срок за подаване на нова декларация с коригирани данни. При положение, че в случая е прието за допуснато административно нарушение по чл. 3, ал. 3, т. 2 от Наредба № Н-8 – за неподаване на изискуемата се декларация, настоящия състав приема наличието на допуснато съществено процесуално нарушение – неправилно определена правна квалификация на осъщественото деяние, което обосновава незаконосъобразност на наказателното постановление.

Като е приел противното, първоинстанционния районен съд е постановил едно неправилно и незаконосъобразно решение, което следва да се отмени и вместо него да се постанови друго, по силата на което да се отмени оспореното наказателно постановление.

По делото е направено искане от процесуалния представител на жалбоподателя за присъждане на направените пред първоинстанционния районен съд разноски. Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, В съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс. От своя страна, нормата на чл. 143, ал. 1 от АПК указва, че когато съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ. Предвид така цитираните правни норми, в полза на жалбоподателя следва да се присъди сумата от 150,00 лева, представляващи адвокатско възнаграждение, съгласно приложения по НАХД № 2286/2020 год. на БРС договор за правна защита и съдействие.

Мотивиран от това, Административен съд Бургас, ХV състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 958/20.07.2020г., постановено по НАХД № 2286/2020г. по описа на Районен съд Бургас

И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 282-F531221/10.02.2020 г., издадено от Заместник директора на ТД на НАП-гр. Бургас, с което за нарушение на чл. 5, ал. 4, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване във връзка с чл. 3, ал. 3, т. 2 от Наредба № Н-8/29.12.2005 год. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица и на основание чл. 355, ал. 1 от КСО на Т.В.Г. с ЕГН ********** с адрес *** е наложена глоба в размер на 500 лева.

ОСЪЖДА ТД на НАП Бургас да заплати на Т.В.Г. с ЕГН ********** с адрес *** сумата от 150,00 (сто и петдесет) лева разноски по делото.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                                                                                                                 2.