Определение по дело №1436/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1661
Дата: 6 юли 2021 г.
Съдия: Марияна Пенчева Бахчеван
Дело: 20217050701436
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 юли 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ………………………………….г., гр.Варна

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХІХ състав, в закрито заседание на 05.07.2021г., като разгледа докладваното от съдия МАРИЯНА БАХЧЕВАН  административно дело 1436/2021г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.166 ал.2 от АПК.

Делото е образувано по искане на Специализирана хирургична болница за активно лечение „Професор Темелков“ ООД, представлявано от управителя М.Т.Й. за спиране на предварителното изпълнение на заповед за налагане на санкции №РД11-360/8/ от 24.06.2021г. на директора на РЗОК гр.Варна. Особеното искане е включено в жалбата на болничното заведение срещу процесната заповед.

Заповедта е издадена на основание чл.74 ал.5 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ и чл.422 ал.1 от Националния рамков договор за медицинските дейности за 2020г.-2022г. И нейното обжалване се извършва по реда на чл.76 ал.5 от ЗЗО.

В раздел X „Контрол, експертиза и спорове“ на глава Втора „Задължително здравно осигуряване“ на ЗЗО, не е допуснато по силата на закона предварително изпълнение на заповедите, с които се налагат глоби, санкции или финансови неустойки. В целия Закон за здравното осигуряване,  обжалването не спира изпълнението единствено на заповедите по чл.59б ал.2 във връзка с ал.3, както и при обжалване актовете и действията на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти по §40 ал.5 и §42 ал.3 от ПЗР на ЗИД на ЗЗО /ДВ бр.48 от 2015г./.

В разглеждания случай, в заповед №РД11-360/8/ от 24.06.2021г. на директора на РЗОК гр.Варна е посочено, че в двуседмичен срок от връчване на настоящата заповед за налагане на санкции,  Специализирана хирургична болница за активно лечение „Професор Темелков“ ООД трябва да преведе по банков път наложените финансови неустойки /санкции/ в общ размер от 800 лева. Болничното заведение е предупредено,  ако в определения срок не внесе доброволно сумата за наложените санкции, същата ще бъде удържана от следващото плащане по договора с НЗОК. Именно този абзац от спорната заповед би могъл да се приеме като разпореждане по чл.60 ал.1 от АПК, с което е допуснато предварително изпълнение на заповедта за налагане на санкции  с №РД11-360/8/ от 24.06.2021г. на директора на РЗОК гр.Варна.

Разпореждането по чл.60 ал.1 от АПК може да бъде обжалвано в тридневен срок от съобщаването му, или от съобщаване на съответния административен акт, в който е включено. След влизането му в сила, може да се поиска спиране по реда на чл.166 ал.2 от АПК на допуснатото с него предварително изпълнение.

СХБАЛ „Професор Темелков“ чрез нейния управител е поискала спиране на предварителното изпълнение по реда именно на чл.166 ал.2 от АПК, поради което  съдът приема, че жалбоподателят  признава  факта, че разпореждането по чл.60 ал.1 от АПК е влязло в сила, т.е. изтекъл е тридневния срок за обжалването му от датата,  на която е било съобщено.

Съдът би  пристъпил  към изследване на въпроса дали разпореждането по чл.60 ал.1 от АПК би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда и съответно дали са възникнали нови обстоятелства след издаването му, които да обосноват спиране, само ако е спазена установената от закона форма. Обжалваното разпореждане не включва  мотиви за допускане на предварително изпълнение с цел  да се осигури животът или здравето на гражданите, да се защитят особено важни държавни или обществени интереси, или такива за съществуване на опасност, че изпълнението на акта може да бъде осуетено или сериозно затруднено или ако от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда.

Допускането на предварително изпълнение на административен акт е изключение от общия принцип, че обжалването има суспензивен ефект, поради което следва да бъде обосновано с някое от  предпоставките по чл.60 ал.1 от АПК, като не е достатъчно единствено посочването на такава, а трябва да бъдат изложени  факти и обстоятелства, които да налагат приложението на конкретното основание.  

Следователно, разпореждането по чл.60 ал.1 от АПК, включено предпоследния абзац на заповед за налагане на санкции №РД11-360/8/ от 24.06.2021г. на директора на РЗОК гр.Варна не е мотивирано. Нито в него,  нито в целия административен акт не са изложени  доводи и констатации, свързани с необходимостта от осигуряване живота и здравето на гражданите или със защита на особено важни държавни или обществени интереси, нито такива обосноваващи опасност от осуетяване или сериозно затрудняване на изпълнението на акта, или настъпване на значителна или трудно поправима вреда от евентуално закъсняло изпълнение.

Липсата на мотиви по ал.1 на чл.60 от АПК представлява отменително основание по чл.146 т.2 от АПК във връзка с чл.59 ал.1 и ал.2 т.4 от АПК.

Мотивиран от изложеното, и на основание чл.166 ал.3 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ влязло в сила разпореждане по чл.60 ал.1 от АПК, включено в заповед за налагане на санкции №РД11-360/8/ от 24.06.2021г. на директора на РЗОК гр.Варна, с което е разпоредено заплащане на наложените санкции/финансови неустойки в двуседмичен срок от връчване на заповедта.

 

Определението може да бъде обжалвано от директора на РЗОК гр.Варна с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ: