Решение по дело №4444/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260593
Дата: 23 ноември 2020 г.
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20205330204444
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                    Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е       260593

        

                                            гр. Пловдив,23.11.2020г.

 

                                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

       Пловдивски районен съд, VІII н.с., в публично съдебно заседание на   двадесет и седми август две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

 

при секретаря Величка илиева, като разгледа АНД № 4444/2020г. по описа на ПРС, VІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

 

       Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

Обжалвано е Наказателно постановление № 36-0000077 ОТ, 24.02.2020 г., издадено от Т.  В.  Г. - и.д. Н. д. "Контрол", Пловдив, бул. "Христо Ботев" № 82, ет. 2, определен от министъра на МТИТС за длъжностно лице по реда на чл.92, ал.2 от ЗАвП; чл.189, ал.12 ЗДвП и чл.47, ал.2 ЗАНН, с което на ТК ЕУРОТРАНС ГРУП ЕООД, представлявано от Й.Б.Й. и с ЕГН: ********** ***, е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ  в размер на 5 000 /пет хиляди/ лева за нарушение по чл.91б,ал.1,т.1 от ЗАвПр и на основание чл.97,ал.1, предл. последно от ЗАвПр.

  Жалбоподателят, по съображения, изложени в жалбата си, моли Съда да отмени процесното наказателно постановление, като алтернативно предлага размера на имуществената санкция да бъде намален до неговия минимум, предвиден в закона.    

         Въззиваемата страна – ОО“АА“ - Пловдив, редовно призована за съдебно заседание, не изпраща представител в съдебно заседание.

 Съдът, след като прецени доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност, в това число писмените и гласните доказателства, както и доводите на страните, намира за установено следното:

 Жалбата е процесуално допустима, като е подадена от активно легитимирано лице с изявен правен интерес и в законово установения срок.

 

 Разгледана по същество, същата е неоснователна.

С акт за установяване на административно нарушение, съставен в Областен отдел "Автомобилна администрация" – Пловдив е било констатирано, че след изпратено писмо изх. № 14-00-23-998/2/09.10.2019 г. и получено на ръка на 10.10.2019 г., с което дружеството – жалбоподател се уведомява за изискани документи, съгласно извършвана комплексна прозерка от 11.09.2019 г., не представя документите описани в писмото по т. 1 отнасящи се за лек таксиметров автомобил Шкода Фабия с per. № ******** вписан в списъка към удостоверението за регистрация за извършване на таксиметров превоз на пътници, с което осуетява проверката.

Записано било от проверяващите, че по този начин били нарушени разпоредбите на чл.91б,ал.1,т.1 от ЗАвПр.

Актът е съставен в присъствието на представляващ дружеството-жалбоподател /управителят Й.Й./, който се запознал със съдържанието му и го подписал без възражения. Получил и препис от акта. В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН от страна на жалбоподателя не постъпили и писмени възражения срещу АУАН.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което административнонаказващият орагн е възприел залегналата в акта фактическа обстановка и е подвел нарушенията под разпоредбите на чл.91б,ал.1,т.1 от ЗАвПр и на основание чл.97,ал.1, предл. последно от ЗАвПр е наложил и административното наказание имуществена санкция.

При така установената фактическа обстановка, Съдът намира, че действително е била нарушена посочената и в АУАН и в НП разпоредба от ЗАвПр, а  също така от страна на дружеството жалбоподател , чрез неговия управител не се оспорва и фактическата обстановка , такава , каквато е залегнала в АУАН.

  При обсъждане дали конкретният казус касае маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, Съдът намира , че не са налице смекчаващи административнонаказателната отговорност  обстоятелства, а и не се установи по-ниска степен на обществена опасност на деянието и дееца. За да стигне до този извод, настоящата съдебна инстанция отчита множеството констатирани нарушения по ЗАвт.П обективирани в 13 /тринадесет/ наказателни постановления, издадени срещу същото дружество и то касаещи абсолютно еднотипни нарушения разпоредбите на чл.91б,ал.1,т.1 от ЗАвПр.

Алтернативното искане от страна на дружеството- жалбоподател за намаляване размера на имуществената санкция до нейния минимум, предвиден закона не следва да се обсъжда , тъй като в санкционната норма на чл. 97,ал.1 е предвиден фиксиран размер на глобата или имуществената санкция , а именно 5000лв.

Настоящият съд намира , че в хода на цялото административнонаказателно производство не са били допуснати съществени нарушения на материалния и процесуален закон, а атакуваното наказателно постановление е правилно , обосновано и законосъобразно, поради което Съдът

 

 

 

                              Р    Е    Ш    И    :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 36-0000077 ОТ, 24.02.2020 г., издадено от Т.  В.  Г. - и.д. Н. д. "Контрол", Пловдив, бул. "Христо Ботев" № 82, ет. 2, определен от министъра на МТИТС за длъжностно лице по реда на чл.92, ал.2 от ЗАвП; чл.189, ал.12 ЗДвП и чл.47, ал.2 ЗАНН, с което на ТК ЕУРОТРАНС ГРУП ЕООД, представлявано от Й.Б.Й. и с ЕГН: ********** ***, е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ  в размер на 5 000 /пет хиляди/ лева за нарушение по чл.91б,ал.1,т.1 от ЗАвПр и на основание чл.97,ал.1, предл. последно от ЗАвПр.

 

Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                                                  /п/

Вярно с оригинала!

ВК