Решение по дело №13053/2012 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264581
Дата: 9 юли 2021 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20121100113053
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2012 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

09.07.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 10.06.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 13053/12г. и констатира следното:

Предявен е частичен иск от „С.– М – Л.“ ЕООД /в несъстоятелност/ против Г. Й. с правно основание чл. 59 от ЗЗД за сумата 175 000 лева /част от цяло вземане в размер на общо 502 855, 25 лева/. Претендира се и законната лихва върху посочената сума /главница/ за периода – след завеждане на делото.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Не се спори /а такъв извод налагат и събраните по делото доказателства: писмени, гласни и експертни – преценени в съвкупност/, че: на 01.10.07г. по собствена на ответницата банкова сметка *** /от ЧСИ/ сума в размер на общо 502 855, 25 лева /предназначена да удовлетвори вземане на ищеца/ и, че: Г. Й. е изтеглила лично /получила фактически/ същата сума. В настоящото производство се претендира /при условията на чл. 59 от ЗЗД/ част от посочената сума /в размер на 175 000 лева/.

Искът е неоснователен:

Спорен по делото е въпросът /пряко относим към състава на чл. 59 от ЗЗД/: дали получените пари са останали в партимониума на ответницата или са били предадени на ищеца. В тази връзка:

На първо място: възражението на ответницата за изтекла давност е – неоснователно:

В процесната хипотеза /при иск по чл. 59 от ЗЗД/ давността е 5-годишна /по чл. 110 от ЗЗД/ и същата започва да тече от момента на получаването на съответната сума /в случая на 01.10.07г./. Искът е предявен на 01.10.12г. /т.е. – точно преди да изтече давностният срок/.

Всички доказателства /събрани в процеса; преценени в съвкупност/ установяват обстоятелството, че: процесната сума е била предадена от Г. Й. на управителя /към онзи момент/ на фирмата. В такава хипотеза – не може да се приеме, че са налице предпоставките на чл. 59 от ЗЗД /а именно: настъпило обогатяване в полза на ответницата за сметка на ищеца/. Действително – представеният /за установяване на процесното - спорното обстоятелство/ от ответницата документ /ордер от 03.10.07г./ не бе приложен по делото в оригинал /при условията на чл. 183 от ГПК/. Въпреки това – посоченото писмено доказателство следва да се приеме за /да се окачестви като/ косвено годно да установи релевантният за спора факт /доколкото – съдържанието на същото се подкрепя от останалият, събран по делото доказателствен материал – писмен и експертен, преценен в съвкупност/. От друга страна:

В случая е налице /освен горните обстоятелства – обосноваващи неоснователност на иска/ и принципна пречка /по смисъла на чл. 300 от ГПК/ за уважаване на претенцията:

С влязъл в сила съдебен акт /на наказателен съд/ е установено, че: ответницата не е извършила престъпление по чл. 209 от НК и в мотивите към присъдата съдът е приел /конкретно и изрично/, че релевантният за състава на престъплението „измама“ факт /който е част от състава и на института по чл. 59 от ЗЗД/, а именно: настъпването /причиняването/ на имуществена вреда /обедняване/ за фирмата /в случая чрез липса на парични средства/ не е установен. Тази конкретна констатация на наказателният съд /която именно е обосновала - наложила постановяването на оправдателната присъда/ обвързва настоящият граждански съд, доколкото - „деянието“ /по смисъла на чл. 300 от ГПК/ включва всеки един от елементите от състава на престъплението по чл. 209 от НК /в това число и – процесния вредоносен резултат; обедняване; липса на парични средства/. Изводът /ако такъв бъде направен по настоящото дело/, че за дружеството е настъпила имуществена вреда - би игнорирал /в противоречие с изричната – императивна норма на чл. 300 от ГПК/ директно /пряко/ наказателната присъда, а това е процесуално недопустимо /особено като се има предвид, че наказателният съд е обосновал изводите си в контекста на редица, събрани в процеса доказателства: писмени, гласни, експертно – счетоводни, експертно – графологически; съобразно съдържанието на мотивите към присъдата, където е обсъден подробно този доказателствен материал/.

На последно място:

В процесната хипотеза /съобразно изложеното по-горе и предвид липсата на насрещни доказателства, които да опровергаят горните изводи/ положителен за ищеца съдебен акт – не може да бъде обоснован единствено с приложение на негативната последица по чл. 183 от ГПК /не може да бъде ангажирана имуществената отговорност на ответницата за значителната сума от 502 855, 25 лева - само в контекста на това процесуално правило/.

Искът би явил неоснователен /по същите съображения/ и в хипотезата на чл. 55, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД /ако се приеме, че това е правилната правна квалификация на претенцията/.

Възражението на ищеца по чл. 78, ал. 5 от ГПК е неоснователно - заявеният от ответницата адвокатски хонорар /преценен в контекста на цената на иска/ не надвишава минимума по Наредба № 1.

Съдът,

 

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОТХВЪРЛЯ иска /с правно основание чл. 59 от ЗЗД/ на „С.– М – Л.“ ЕООД /в несъстоятелност/ против Г.В.Й. ЕГН **********.

ОСЪЖДА „С.– М – Л.“ ЕООД /в несъстоятелност/ да плати на Г.В.Й. 4 350 лева – съдебни разноски /на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК/.

 Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: