ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1340
Плевен, 10.04.2024 г.
Административният съд - Плевен - VI състав, в закрито заседание на десети април две хиляди двадесет и четвърта година в състав:
Съдия: | СНЕЖИНА ИВАНОВА |
Като разгледа докладваното от съдия СНЕЖИНА ИВАНОВА административно дело № 20247170700298 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Делото е образувано по искова молба Д. П. Ц., [населено място], [улица]срещу Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ с искане за присъждане на обезщетение поради издаване на карта за дигитален тахограф през 2018 година без необходимото съдържание, както следва: за имуществени вреди - сумата от 866 евро –с равностойност 1693,85 лева, представляваща заплатена глоба в полза на Междуобщински местен полицейски корпус „Постумия Романа" във Вилорба, провинция Тревизо, сумата от 633.16 лв. представляваща разликата между получаваното от лицето трудово възнаграждение и пари за командировка в чужбина и изплащаното му от ТП на НОИ Плевен обезщетение за безработица считано от 29.12.2023 год. до 29.02.2024 год., сумата от 3000 евро - с равностойност от 5086,77 лева, представляващи командировъчните пари полагащи му се за времето от 60 работни дни, считано от 11.12.2023 год. до 29.02.2024 год., сумата от 312 евро -с равностойност от 610 лв., платено адвокатско възнаграждение, сумата от 90 лв. за извършен превод от италиански на български език, както и за неимуществени вреди в размер [рег. номер]., ведно със законната лихва върху всяка от посочените суми считано от датата на подаване на исковата молба до окончателното изплащане.
Съдът е оставил без движение исковата молба и е указал на ищеца в7-дневен срок, в който да отстрани нередовностите, като внесе държавна такса в размер на 10 лева по сметка на Административен съд Плевен и да представи вносна бележка в деловодството на съда, да посочи налице ли е административен акт, отменен като незаконосъобразен и ако е налице да представи доказателства за влизане в сила, ако не е, да посочи от кой акт произтичат вредите и прави ли искане за отмяната му, като незаконосъобразен, да посочи какви неимуществени вреди е претърпял, период, за който се претендират и представи препис от ИМ и приложение за ОП Плевен.
С молба от 09.04.2024 година адв. Д. посочва, че издадената карта за дигитален тахограф на лицето като водач на товарен автомобил на 12.08.2018 година е индивидуален административен акт по чл. 31, ал. 3 от АПК и с нея се признава възможност да упражнява правото да извършва превози на товари с товарен автомобил и към момента на издаването й отговаря външно на изискванията , но записаната в интегралната схема информация е грешна и вредите произтичат от издадената с несъответствия карта за дигитален тахограф. Конкретизира неимуществени вреди.
Съдът като съобрази изложеното в исковата молба, уточняваща молба от Ц. и закона, намира, че исковата молба е недопустима.
Съгласно чл. 204 , ал. 1 от АПК иска се предявява след отмяна на административния акт по съответен ред , а когато вредите са причинени от нищожен или оттеглен административен акт, незаконосъобразността на акта се установява от съда, пред който е предявен искът за обезщетение (чл. 204, ал. 2 АПК).
С оглед указания , дадени на ищеца, не се обектива искане за отмяна като незаконосъобразна на издадена карта за дигитален тахограф през 2018 година, нито са ангажирани доказателства да е налице производство, при което да е отменено като незаконосъобразно волеизявлението на изпълнителен директор на ИА „Автомобилна администрация“ София за издаване на картата през 2018 година.
Преценката за допустимост на производството, която съдът дължи в съответствие с нормата на чл. 130 ГПК във вр. с чл. 144 АПК, се основава на фактическите твърдения на ищеца, обективирани в исковата молба и отправеното към съда искане. Наличието на отменен по съответния ред незаконосъобразен административен акт, е предпоставка, обуславяща допустимост на сезирането, поради което този факт съдът преценява във фазата на проверка на допустимостта на иска, а не при изследване на неговата основателност и в случая следва да бъде варната исковата молба и да бъде прекратено съдебното производство, тъй като не е налице предпоставка за допустимост на претенцията – отменен като незаконосъобразен административен акт/ волеизявление за издаване на административен акт.
Предвид горепосоченото и на основание чл. 204, ал. 1 вр. ал. 5 от АПК, Административен съд –Плевен, шести състав
ОПРЕДЕЛИ:
Връща искова молба на Д. П. Ц., [населено място], [улица]срещу Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ с искане за присъждане на обезщетение поради издаване на карта за дигитален тахограф през 2018 година без необходимото съдържание, както следва: за имуществени вреди - сумата от 866 евро –с равностойност 1693,85 лева, представляваща заплатена глоба в полза на Междуобщински местен полицейски корпус „Постумия Романа" във Вилорба, провинция Тревизо, сумата от 633.16 лв. представляваща разликата между получаваното от лицето трудово възнаграждение и пари за командировка в чужбина и изплащаното му от ТП на НОИ Плевен обезщетение за безработица считано от 29.12.2023 год. до 29.02.2024 год., сумата от 3000 евро - с равностойност от 5086,77 лева, представляващи командировъчните пари полагащи му се за времето от 60 работни дни, считано от 11.12.2023 год. до 29.02.2024 год., сумата от 312 евро -с равностойност от 610 лв., платено адвокатско възнаграждение, сумата от 90 лв. за извършен превод от италиански на български език, както и за неимуществени вреди в размер [рег. номер]., ведно със законната лихва върху всяка от посочените суми считано от датата на подаване на исковата молба до окончателното изплащане.
Прекратява съдебното производство по и.адм дело №298 по описа за 2024 година на Административен съд –Плевен.
Определението да се съобщи на ищеца.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд в 7 –дневен срок от съобщаването му.
Съдия: | |