Решение по дело №128/2019 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 януари 2020 г.
Съдия: Павел Ванев Неделчев
Дело: 20194200600128
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 3 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2

гр. Габрово, 22.01.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Габровският окръжен съд в публично заседание на петнадесети януари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЕЛ НЕДЕЛЧЕВ

                  ЧЛЕНОВЕ: ВАЛЕНТИНА ГЕНЖОВА

                                       ГАЛИНА КОСЕВА

при секретаря Веселина Венкова и прокурора Надежда Желева, като разгледа докладваното от съдията Неделчев ВНОХД № 128 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

С присъда № 346 от 01.07.2019 г. по НОХД № 581/2019 г. по описа на Районен съд – Габрово подсъдимият С.В.Б. *** е признат за ВИНОВЕН в това, че около 19:30 ч. на 07.04.2019 г., в заведение за бързо хранене ***на ул. ** в гр. Габрово, по хулигански подбуди, чрез стискане за врата, хвърляне на пода, нанасяне на ритници с крака и удар с юмрук в лицето, умишлено причинил на И.Л.И. *** в качеството и на длъжностно лице - „****”, при изпълнение на службата й, лека телесна повреда, довела до временно разстройство на здравето, неопасно за живота - престъпление по чл. 131, ал.1, т.1, предл. първо и т. 12, предл. първо, във вр. с чл. 130, ал.1 от НК, поради което и на основание чл. 373, ал.2 от НПК, във вр. с чл. 58а, ал.1 от НК го е осъдил на една година лишаване от свобода, което наказание да изтърпи при първоначален строг режим, на основание чл. 57, ал.1, т.2, б. „б” от ЗИНЗС. С присъдата съдът е приложил чл. 59, ал.1, т. 1 от НК, като е приспаднал времето, през което спрямо подсъдимия е била взета мярка за неотклонение „Задържане под стража”, както и на основание чл. 59, ал. 2 от НК е приспаднал времето, през което същият е бил задържан с постановление на прокурора.

Със същата присъда, на основание чл. 45 от ЗЗД, подсъдимият С.В.Б. е осъден да заплати на И.Л.И. сумата от 1 000 лв., представляващи обезщетение за нанесените й от деянието неимуществени вреди, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 07.04.2019 г., до окончателното им изплащане, като над този размер до пълно претендираните 5 000 лв. гражданският иск е отхвърлен, като неоснователен и недоказан. Подсъдимият е осъден да заплати по сметка на Районен съд – Габрово държавна такса от 50 лв. върху размера на уважения граждански иск

С присъдата, на основание чл. 189, ал. 3 от НПК, подсъдимият С.В.Б. е осъден да заплати по сметка на ОД на МВР – Габрово направените в досъдебната фаза на процеса разноски в размер на 231.60 лв., както и сумата 5 лв. държавна такса по сметка на РС – Габрово в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

Със същата присъда подсъдимият С.В.Б. е осъден да заплати на частния обвинител и граждански ищец И.Л.И. разноските по делото в размер на 1 080 лв.

 

Присъда № 346 от 01.07.2019 г. по НОХД № 581/2019 г. по описа на Районен съд – Габрово е влязла в сила на 17.07.2019 г. в нейната наказателно-осъдителна част. Същата не е била обжалвана от подсъдимия С.Б. и служебния му защитник адв. Д.С. и не е протестирана от прокурора. Присъдата е била обжалвана от частния обвинител И.И., като с разпореждане № 516/03.09.2019 г. на съдията-докладчик по делото жалбата е върната, на основание чл. 323, ал. 1, т. 3, във вр. с чл. 318, ал. 4, изр. второ от НПК. Разпореждането за връщане е потвърдено с определение № 321/29.11.2019 г. по ВЧНД № 115/2019 г. по описа на Окръжен съд – Габрово,

 

Въззивното производство е образувано по жалба от гражданската ищца И.Л.И. ***, депозирана чрез повереника адв. И.С., срещу постановената присъда в нейната гражданско-осъдителна част. В жалбата се сочи, че нанесеният брутален побой е причинил на пострадалата болки, страдание, стрес и изменение на психиката за не малък период от време, а присъденото обезщетение от 1000 лв. не отговаря на критериите за справедливост. Прави се искане за изменение на присъдата в частта, в която е отхвърлен гражданския иск и присъждане на обезщетението в пълния претендиран размер.

В съдебно заседание въззивната жалба се поддържа от адв. С.. Същият счита, че първоинстанционният съд е обезщетил пострадалата единствено за претърпените от нея болки, но не и за преживения стрес, произтичащ от жестокостта и бруталността, с която й е нанесен побоя.   

Представителят на Окръжна прокуратура - Габрово оспорва жалбата и обосновава искане първоинстанционният съдебен акт да се потвърди в обжалваната част.

Въззивната жалба се оспорва от подсъдимия С.Б. и служебния му защитник адв. Д.С.. Считат, че размерът на присъденото обезщетение е справедлив. Пледират за потвърждаване на присъдата в обжалваната част.

Въззивната жалба е депозирана в законния срок и от процесуално легитимирана страна, поради което е процесуално допустима.

Настоящият състав, след като разгледа въззивната жалба, обсъди становищата на страните в процеса и извърши служебна проверка на присъдата в обжалваната част, намира жалбата за частично основателна, по следните съображения:

Съдебното производство е образувано по обвинителен акт на Районна прокуратура – Габрово против С.В.Б. *** по обвинение за престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 1 и т. 12, предл. първо, вр. с чл. 130, ал. 1 от НК.

В проведеното на 01.07.2019 г. разпоредително заседание, на основание чл. 84 от НПК, пострадалата И.Л.И. е конституирана като граждански ищец и за съвместно разглеждане в наказателния процес е приет нейния граждански иск срещу подсъдимия С.В.Б. за заплащане на обезщетение за причинени от деянието, предмет на обвинението, неимуществени вреди в размер на 5 000 лв., ведно със законната лихва, считано от датата на причиняване на вредата – 07.04.2019 г., до окончателното й заплащане.

Съдебното следствие е протекло по реда на диференцираната процедура по глава 27 от НПК, в хипотезата по чл. 371, т. 2 от НПК, като подсъдимият е признал изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се е съгласил да не се събират доказателства за тези факти. Съдът, с определението по реда на чл. 372, ал. 4 от НПК, е обявил, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието на подсъдимия, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт. С постановената присъда е признал подсъдимия С.Б. за виновен по повдигнатото му с обвинителния акт обвинение по чл. 131, ал. 1, т. 1 и т. 12, предл. първо, във вр. с чл. 130, ал. 1 от НК и го е осъдил на една година лишаване от свобода, което наказание да изтърпи при първоначален строг режим. Произнесъл се е по гражданския иск, като го е уважил в размер на сумата от 1000 лв., а над този размер до пълно претендираната сума от 5000 лв. го е отхвърлил, като неоснователен и недоказан.

В наказателно-осъдителната част присъдата е влязла в сила и настоящият съд не дължи произнасяне по фактическите и правните съображения на първата инстанция за осъждането на подсъдимия за престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 1 и т. 12, предл. първо, във вр. с чл. 130, ал. 1 от НК.

По отношение на гражданския иск районният съд е приел, че признаването на С.Б. за виновен в извършване на процесното деяние влече след себе си и основателността на претенцията по чл. 45 от ЗЗД. Счел е, че претендираната сума от 5 000 лв. е завишена и не съответства на интензитета на нанесеното увреждане, оздравителния му период и продължителноста на неблагоприятните последици върху здравето на гражданската ищца, тъй като съставомерните последици от процесното посегателство са отшумели, при това безвъзвратно. Поради това и придържайки се и към нормата на чл. 52 от ЗЗД, съдът е приел, че сумата от 1000 лв. е справедливо обезщетение за гражданската ищца И.Л.И., а в останалата част, до пълния претендиран размер от 5000 лв., искът следва да се отхвърли.

Настоящият съд намира, че при определяне на размера на обезщетението първоинстанционният съд не е отчел всички факти и обстоятелства, свързани с обема, характера и интензитета на търпените от пострадалата вредни последици. Събраните в наказателното производство доказателства установяват, че подсъдимият Б. е проявил арогантно и крайно незачитащо личността и телесната неприкосновеност на гражданската ищца поведение. Безпричинно той й нанесъл побой, при който я хванал с една ръка за гърлото, вдигнал я от земята, а след това я повалил на пода, където продължил да я рита с крака по цялото тяло; вдигнал я отново, като продължил да я удря и блъска. Според заключението на съдебно-медицинската експертиза на И.И. са причинени увреждания, изразяващи се в масивно кръвонасядане и умерен оток на клепачите на лявото око, кръвонасядане от долната страна на брадичката вляво, две охлузвания вляво предно на шията, болезненост двустранно на шията и в тилната област, кръвонасядания и болезненост на предмишницата на дясната ръка и на мишницата на лявата лъка; субективни оплаквания от болки при движение на шията и при преглъщане, общо неразположение. Начинът на причиняване на уврежданията от подсъдимия, както и беззащитното положение на пострадалата, която е била поставена в положение да понася поредицата от удари по цялото тяло, без да може да се защити, включително и заради очевидното физическо превъзходство на извършителя, са ясно описани и безпротиворечиво изводими от показанията на свидетелите И.И., В.Г., Н.С., К.П., М.Ц. и В.Д.. Свидетелят Д., който е във фактическо съжителство с пострадалата и когото съдът разпита в рамките и на проведеното въззивно съдебно следствие, установява, че физическите увреждания при пострадалата И. отшумели за около един месец. През този период тя имала оплаквания от болки в различни части от тялото, трудно се хранела, имала притеснения за окото си, във връзка с което правилата консултации с лекари и съответни изследвания. Свидетелят Д. съобщава, че И.И. все още не може да се възстанови напълно психически – продължава да изпитва страх, особено ако види пийнали хора; избягва да стои сама в заведението, въпреки поставените в него след случая камери и паник-бутон.

Вземайки под внимание гореизложените обстоятелства, окръжният съд намира, че така присъденото обезщетение от 1000 лв. не е справедливо. Понятието „справедливост“ по вложения от законодателя смисъл в нормата на чл. 52 от ЗЗД, не е абстрактно, а е всякога обусловено от редица конкретни и обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се имат предвид при определяне размера на обезщетението. При телесни увреждания, такива обективни обстоятелства са свързани с начина на извършване, характера на увреждането, произтичащите от нето физически и психологически последици. В конкретния случай, като отчита начина на причиняване на уврежданията, обстоятелството, че същите са обхванали различни атаномични области и обективно са довели до болестно състояние, независимо че то не е продължително, постоянно, трайно или временно опасно за живота, както и психологичните последици за пострадалата, съдът счита, че справедливото обезщетение за претърпените неимуществени вреди следва да се определи в размер на 3000 лв.

Присъдата следва да се измени, като се отмени в частта, в която искът с правно основание по чл. 45 от ЗЗД за заплащане на обезщетение за причинени неимуществени вреди е отхвърлен за сумата над 1000 лв. до размер на 3000 лв., вместо което подсъдимият С.Б. бъде осъден да заплати на пострадалата И.И. сумата от 2000 лв., представляваща обезщетение за причинените й от престъплението по чл. 131, ал. 1, т. 1 и 1 2, вр. с чл. 130, ал. 1 от НК неимуществени вреди, ведно със законната лихва от датата на причиняване на вредата – 07.04.2019 г., до окончателното изплащане на сумата. Претендираното обезщетение над размера от 3000 лв. предполага установяване и доказване на по-значителни увреждания, настъпили усложнения при лечението и други подобни последици. В тази насока обаче не са ангажирани никакви доказателства.    

Подсъдимият следва да бъде осъден да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Окръжен съд – Габрово допълнителна държавна такса в размер на 70 лв.

В съответствие с изложеното и на основание чл. 337, ал. 3 от НПК, въззивният съд

 

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ присъда № 346 от 01.07.2019 г. по НОХД № 581/2019 г. по описа на Районен съд – Габрово, като я ОТМЕНЯ в гражданско-осъдителната част, в която предявеният от И.Л.И. *** иск с правно основание по чл. 45 от ЗЗД за присъждане на обезщетение за причинени неимуществени вреди е отхвърлен за сумата над 1 000 лв. до размер на сумата от 3 000 лв., вместо което постанови:

ОСЪЖДА подсъдимия С.В.Б., да заплати на И.Л.И., сумата от 2 000 (две хиляди) лв., представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 1 и т. 12, във вр. с чл. 130, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 07.04.2019 г., до окончателното изплащане на сумата, на основание чл. 45 от ЗЗД.

ОСЪЖДА подсъдимия С.В.Б. да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Окръжен съд – Габрово допълнителна държавна такса в размер на 70 (седемдесет) лв.

ПОТВЪРЖДАВА присъдата в останалата обжалвана част.

В наказателно-осъдителната част присъдата е влязла в законна сила.

Решението не подлежи на касационно обжалване или протест.

За изготвяне на решението да се съобщи писмено на страните.                                                              

 

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                      2.