Определение по дело №318/2019 на Районен съд - Козлодуй

Номер на акта: 367
Дата: 2 май 2019 г.
Съдия: Адриана Георгиева Добрева
Дело: 20191440100318
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 март 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   №…

гр.Козлодуй, 02.05.2019 година

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

КОЗЛОДУЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, ВТОРИ СЪСТАВ в закрито заседание на 2 май 2019 година, в състав:

Районен съдия: Адриана Добрева

 

като разгледа докладваното от съдията Добрева гражданско дело № 318 по описа за 2019 година, и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Съдът е на етап ПОДГОТОВКА НА ДЕЛОТО В ЗАКРИТО ЗАСЕДАНИЕ по реда на чл.140 от ГПК.

Делото е образувано е по искова молба на Г.С.К., ЕГН ********** с адрес ***, с която е предявил против „Ч.Е.Б.” АД *** отрицателен установителен иск по чл.124, ал.1 ГПК за признаване за установено, че не дължи сумата от общо 1271.89 лева, от които главница 736.14 лева и лихви 537.39 лева за доставена и консумирана електроенергия за периода от 16.11.2011г. до 15.02.2012г. съгласно четири фактури, като погасена по давност.

Исковата молба е редовна, съдържа изискуемите по чл.127 и чл.128 от ГПК реквизити. В нея са посочени фактите, на които ищецът основава претенцията си, налице е и правен интерес от предявяване на отрицателния установителен иск, т.е. той е допустим.

            Препис от исковата молба и приложените към нея писмени доказателства са връчени на ответника по реда на чл.131 от ГПК и в срока е получен писмен отговор на исковата молба, с който ответника оспорва иска и излага подробни съображения. Представени са писмени доказателства и са направени искания за допускане на доказателства.

По допустимостта на претенциите съдът намира, че легитимацията на страните съответства на твърдението за наличието облигационна отношение между страните основано на договор при общи условия по реда на ЗЕ.

            По предварителните въпроси:    при образуване на делото ищецът е внесъл дължимата държавна такса.

            По доказателствените искания:  Към исковата молба ищецът е приложил писмени доказателства, които не са оспорени от ответника и съдът следва да ги приеме.

            Съдът следва да укаже предварително на страните възможността за доброволно уреждане на спора и да ги напъти към медиация.

            На страните следва да се укаже и необходимостта от представяне на списък на разноските, на основание чл.80 от ГПК.

            За събиране на становища на страните и допуснатите доказателства делото следва да бъде насрочено в открито съдебно заседание, когато да бъде изслушан окончателен устен доклад на съдията.

            Предвид изложените съображения и на основание чл.140 от ГПК, Козлодуйски районен съд, втори състав

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Приема за разглеждане отрицателен установителен иск по чл.124, ал.1 ГПК на Г.С.К., ЕГН ********** с адрес *** против „Ч.Е.Б.” АД ***, за признаване за установено, че не дължи сумата от общо 1271.89 лева, от които главница 736.14 лева и лихви 537.39 лева за доставена и консумирана електроенергия за периода от 16.11.2011г. до 15.02.2012г. съгласно четири фактури, като погасена по давност.

Приема приложените към исковата молба писмени доказателства, които не са оспорени от ответника.

Приема писмен отговор от ответника.

Прилага писмените доказателства към него, препис от които да се връчи на ищеца за становище по тях най-късно в първото съдебно заседание.

ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА.

ИЗИСКВА ответника да представи най-късно в първото съдебно заседание:

Справка за задълженията на ищеца за домакинството му в гр.Козлодуй, ул.”Враца” № 13 за доставена ел.енергия към 01.05.2019г. и справка за датата, на която е прекъснато снабдяването с ел.енергия на домакинството на ищеца в гр.Козлодуй, ул.”Враца” № 13.

 

На основание чл.7, ал.1 от ГПК съдът допълнително указва на страните да представят справка за разноските по чл.80 от ГПК.

С оглед характера на спора, съдът намира, че следва да укаже предварително на страните възможността от доброволно уреждане на спора.

В случай на постигната спогодба между страните половината от внесената държавна такса ще бъде върната на ищеца.

Като намира спора за особено подходящ за отнасяне за уреждане чрез съдействието на медиатор, съдът указва тази възможност на страните. Медиацията е доброволна и поверителна процедура за извънсъдебно разрешаване на споровете, при която трето лице – медиатор помага на страните сами да постигнат споразумението. Само някои от ползите за страните при прилагане на този метод са: по-евтина и по-бърза процедура; страните контролират резултата и крайното решение с резултата е само воля на участниците, но не и на медиатора. Списък на медиаторите по Единния регистър е общо достъпен на интернет-сайта на Министерство на правосъдието.

Указва на страните в първото съдебно заседание да представят всичките си доказателства и да заявят доказателствени искани за изясняване на спора в противен случай това им право ще бъде преклудирано.

ПРОЕКТ на доклад.

Съдът е сезиран с два отрицателни установителни иска, всеки с правно основание чл.124, ал.1 ГПК. Ищецът твърди и иска да бъде установено по отношение на ответника, че не му дължи сумата от общо 1271.89 лева, от които главница 736.14 лева и лихви 537.39 лева за доставена и консумирана електроенергия за периода от 16.11.2011г. до 15.02.2012г. съгласно четири фактури, като погасена по давност. С този иск ищеца отрича претендираното от ответника право да получи цитираните суми, поради което в тежест на ответното дружество е при условията на пълно и главно доказване да установи съществуването на това право.

Между страните по делото не се спори, че са в облигационно правоотношение, по силата на което ищеца е потребител на доставяна от ответното дружество електрическа енергия в дома му в гр.Козлодуй, ул.”Враца” № 13 и дължи заплащане на стойността на потребената такава от негова страна. Основният спорен момент се свежда до това дали вземането на ответника е погадено по давност.

По отношение искането на ответника за присъединяване за общо разглеждане на дела между същите страни, но с различен предмет – друго вземане, съда намира, че не следва да го уважава на първо място, защото това не е задължително и съединяването на делата ще доведе до фактическа сложност на спора. На следващо място и защото довода на пълномощника на ответника, че ще спести разноски за адвокатско възнаграждение са незаконосъобразни, тъй като независимо от съединяването на делата съгласно чл.2, ал.5 от Наредба № 1/2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, възнагражденията се определят съобразно броя и вина на предявените искове, за всеки иск поотделно.

Съдът насрочва съдебно заседание на 17.06.2019г. от 11.00 часа, за когато да се призоват страните.

Препис от определението да се изпрати на страните ведно със съобщение за насрочено открито заседание, представляващо Приложение № 1 към Наредба № 7 на МП.

На ищеца да се връчи препис от писмения отговор на ответника с приложенията.

Определението не подлежи на обжалване.

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: