Решение по дело №6718/2013 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 1418
Дата: 6 ноември 2015 г. (в сила от 26 януари 2016 г.)
Съдия: Тихомира Георгиева Казасова
Дело: 20134520106718
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 октомври 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№1418

гр. Русе, 06.11.2015 год.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Русенски районен съд, ХI - ти граждански състав в публично заседание на втори ноември, две хиляди и петнадесета година в състав:

     

Председател: Тихомира Казасова

 

при секретаря С.И., като разгледа докладваното от съдията гражданско дело №6718 по описа за 2013 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Р.Й.Г. заявява, че е била в трудово правоотношение с „Телетра Юръп” ООД, основано на договор №3/03.09.2012г., по силата на който заемала длъжността „архитект” с основно месечно възнаграждение в размер на 1020 лева.

В периода 14.02.2013г. - м. септември 2013г., ползвала отпуск поради бременност, за което представила на работодателя съответните медицински документи. Твърди, че ответникът отказал да приеме последния болничен лист - №20124132383, издаден за времето от 06.08.2013г. до 20.09.2013г., с оглед което изпратила документа чрез „Еконт експрес” с обратна разписка и обявено съдържание. Куриерската фирма върнала пратката, тъй като служители на фирмата не пожелали да я приемат. Съгласно дадени от НОИ указания, молителката депозирала болничния лист в деловодството на осигурителния институт. На 20.09.2013г., след раждането на детето, бил издаден последния болничен лист, който работодателят приел.

Впоследствие, ищцата разбрала, че и е наложено дисциплинарно наказание „уволнение” за неявяване на работа в продължение на 2 работни дни.

Молителката счита за незаконосъобразна, заповедта за налагане на дисциплинарно наказание, предвид неспазване процедурата, регламентирана в чл.193 КТ. Приема, че с противоправното си поведение, работодателят е целял да й наложи най-тежкото наказание. В тази връзка пояснява, че по повод съдебна претенция за заплащане дължими трудови възнаграждения, предявена срещу ответника е образувано ГД №5446/2013г., което до настоящия момент не е приключило с влязъл в сила съдебен акт.

Моли съда да постанови решение, с което да отмени заповедта за налагане на дисциплинарно наказания „уволнение” и да осъди ответника да й заплати обезщетение по чл.225, ал.1 КТ за времето, през което е останала без работа поради уволнението, изчислено на база брутно трудово възнаграждение в размер на 1020 лева.

Претендира направените по делото разноски.

В срока по чл.131 от ГПК ответникът „Телетра Юръп” ООД е депозирал отговор на исковата молба, в който излага доводи, досежно неоснователността на ищцовите претенции. Оспорва твърдението на ищцовата страна, относно отказа да приеме болничен лист №20124132383 за периода 06.08.2013г. – 20.09.2013г. Поддържа, че такъв документ не е получаван на административния адрес на фирмата – гр.Русе, ул.”Стоян Заимов”№2 (мястото, където ищцата е полагала труд). Пояснява, че пратката не е приета, тъй като е била изпратена на друг адрес в гр.Русе –  бул.”Цар Освободител”№156.

Твърди, че след като ищцата не е представила болничен лист, служител от фирмата многократно е правил опити да се свърже с нея, с намерение да я покани да даде обяснения.

Сочи, че при сключване на трудовия договор, ищцата е подвела работодателя, тъй като не е отговаряла на изискванията за заеманата длъжност.

Съобразявайки становището на страните, ангажираните в хода на производството доказателства и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, съдът прие за установено от фактическа страна, следното:

Страните по делото са били обвързани от трудово правоотношение, основано на договор №3/03.09.2012г., по силата на който Р.Й.Г. заемала в „Телетра Юръп” ООД длъжността „архитект” с основно месечно възнаграждение в размер на 1020 лева.

Със заповед №71/31.08.2013г., на основание чл.190, ал.1, т.2 от КТ, работодателят наложил на служителя дисциплинарно наказание „уволнение”, „поради неявяване на работа”.

Представен е болничен лист №4132383 от 05.08.2013г., издаден на Р.Й.Г. за периода 06.08.2013г. – 19.09.2013г.

По искане на ищцата е възложена и приета, неоспорена от страните съдебно – икономическа експертиза, чието заключение съдът цени като компетентно и обективно дадено.  След проверка на релевантните за спора факти, вещото лице е установило, че за периода 01.09.2013г. – 28.02.2014г. вкл., брутното трудово възнаграждение на ищцата възлиза на 6120 лева. В този интервал от време, Р.Г. получила обезщетение за временна неработоспособност на обща стойност 3976.25 лева. Съобразявайки тази информация, експертът е установил, че за периода 01.09.2013г. – 28.02.2014г., обезщетението по чл.344, ал.1, т.3, вр.чл.225, ал.1 КТ е в размер на 2143.75 лева.

            Установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

С оглед изложените в исковата молба обстоятелства и формулиран петитум, съдът квалифицира правно, обективно съединените искове по чл.344, ал.1, т.1 и т.3, вр.чл.225, ал.1 от КТ.

Претенциите са допустими, предявени от лице, на което принадлежи това право, при спазване изискванията за надлежно упражняване на правото на иск и липса на процесуални пречки за неговото разглеждане.

По иска с правно основание чл.344, ал.1, т.1 от КТ:

Не се спори по делото, а и от събраните в хода на производството писмени доказателства се установява, че между страните е съществувало трудово правоотношение, прекратено със заповед №71/31.08.2013г. Като основание за прекратяване на трудовия договор, в акта е посочена разпоредбата на чл.190, ал.1, т.2 от КТ, а като причина – „неявяване на работа”.

Работодателят е носител на субективното право да прекрати съществуващо трудово правоотношение без предизвестие при наличие на изискуем от закона фактически състав. Едно от основанията за упражняване на това право е извършено от работника или служителя дисциплинарно нарушение и налагане от работодателя на дисциплинарно наказание “уволнение”. Като носител на това право работодателят следва да докаже при оспорване, че го е упражнил законосъобразно, т.е., че е извършено дисциплинарно нарушение и действията му във връзка с налагането на наказанието са съобразени с процесуално и материалноправните норми. При прекратяване на трудовото правоотношение поради налагане на дисциплинарно наказание “уволнение”, се изисква писмена и мотивирана заповед на работодателя или упълномощено от него лице на база,  която съдът да извърши проверка за законосъобразност от фактическа и правна страна на уволнението. В чл. 195 КТ изрично са посочени атрибутите, които заповедта за налагане на дисциплинарно наказание следва да съдържа. Императивно изискване от процесуална страна е даването на обяснения от работника или служителя в рамките на процедурата по налагането на наказание. По същество работодателят следва да докаже, че е извършено дисциплинарно нарушение, правилно е определено по тежест дисциплинарното наказание и е спазена процедурата по налагане на наказанието. Последното се счита наложено от момента на връчване на заповедта на работника или служителя.

В настоящия казус, при налагане на дисциплинарното наказание, „Телетра Юръп” ООД не е спазило задължителната процедура по чл.193 КТ. Съгласно цитираната правна норма,  работодателят следва да изслуша работника/служителя в хода на дисциплинарна проверка и по повод провежданото производство по дисциплинарна отговорност. Законът не определя реда за изпълнение на това задължение, от което следва, че работодателя взема решение относно начина, по който ще осъществи процедурата – чрез изслушване или изискване писмени обяснения от провинилия се служител. В зависимост от това, е необходимо да покани служителя, за да го изслуша лично, като определи ден; час; място на срещата; въпросите, във връзка с които изисква обясненията и разумен срок за тяхното представяне. Наведени са твърдения, че служител при ответното дружество многократно правил опити да се свърже с ищцата, с цел да я уведоми за образуваното дисциплинарно производство и да я покани да даде обяснения, но не са ангажирани доказателства в тази насока.

При така установеното съдът приема, че работодателят не е изпълнил задълженията си, визирани в разпоредбата на чл.193, ал.1 КТ. Съгласно чл.193, ал.2 КТ, неизпълнението на посочената процедура е самостоятелно основание за отмяна на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание.

Отделно от изложеното съдът намира, че атакуваната заповед е немотивирана. Не съдържа изискуемите, съобразно чл.195 КТ реквизити и не става ясно, кой е наложил дисциплинарното наказание (работодателят или определено от него лице). Не е посочена датата, на която е извършено нарушението, което прави невъзможна проверката за законосъобразността на акта. Нарушението се явява недостатъчно индивидуализирано. В заповедта е цитирана разпоредбата на чл.190, ал.1, т.2 КТ, а като мотив се сочи „неявяване на работа”. При това положение не може да се извърши проверка по същество, относно наличието на дисциплинарно нарушение, правилно ли е преценено по тежест, т.е. липсва база за извършване контрол за законосъобразност на извършеното уволнение.

Предвид горното съдът счита, че заповед №71/31.08.2013г. се явява незаконосъобразна, поради което същата следва да бъде отменена

По иска с правно основание чл.344, ал.1, т.3, вр.чл.225, ал.1 от КТ.

Основателността на претенцията, предполага наличието на следните  предпоставки: уволнението на работника или служителя трябва да е признато за незаконно и той да е останал без работа след уволнението или да е постъпил на работа по трудов договор с по-ниско трудово възнаграждение. Искът за обезщетение е ограничен в две основни рамки – от една страна периодът, за който може да се търси обезщетение не може да е по-голям от шест месеца, считано от деня на уволнението, а от друга страна не може да се търси обезщетение в рамките на тези шест месеца за времето, през което ищецът е постъпил другаде на работа и е работил при трудово възнаграждение с размер равен или по-висок от това, което е получавал преди уволнението.

От заключението на приетата по делото съдебно – икономическа експертиза е видно, че през процесния период ищцата е получила обезщетение от НОИ за временна неработоспособност, поради бременност и раждане на обща стойност 3976.25 лева. Експертът е установил БТВ за месеца, преди този на прекратяване на трудовия договор и е изчислил дължимото от ответника обезщетени по чл.344, ал.1, т.3 КТ за времето от 01.09.2013г. до 28.02.2014г. – 2143.75 лева (брутен размер), до който размер претенцията като основателна следва да бъде уважена.

На основание чл.78, ал.1 от ГПК в тежест на ответника са направените от ищеца разноски в настоящото производство - 300 лева (възнаграждение за процесуално представителство).

Съобразно разпоредбата на чл.78, ал.6 от ГПК ответникът следва да заплати по сметка на РРС държавна такса в размер на 135.75 лева.

            Мотивиран така, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ на основание чл.344, ал.1, т.1 от КТ, като незаконосъобразна заповед №71/31.08.2013г., с която на основание чл.190, ал.1, т.2 КТ е прекратено трудовото правоотношение с Р.Й.Г., ЕГН **********.

ОСЪЖДА „Телетра Юръп” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – гр.Русе, ул.”Стоян Заимов”№2, вх.Б, ет.1 да заплати на Р.Й.Г., ЕГН ********** сумата 2143.75 лева (брутен размер) – обезщетение по чл.344, ал.1, т.3, вр.чл.225 от КТ за периода 01.09.2013г. - 28.02.2014г.

ОСЪЖДА „Телетра Юръп” ООД, ЕИК ********* да заплати на Р.Й.Г., ЕГН ********** сумата 300 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА „Телетра Юръп” ООД, ЕИК ********* да заплати по сметка на РРС държавна такса в размер на 135.75 лева.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Русенски окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: