Решение по дело №304/2020 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 260038
Дата: 4 декември 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Ирена Славова Аврамова Смит
Дело: 20205630200304
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Харманли, 04.12.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         Районен съд - Харманли, в публично съдебно заседание на пети ноември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРЕНА АВРАМОВА СМИТ

                                                                

при участието на секретаря Емилия Рикова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 304 по описа на РС – Харманли за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от К.Д.К., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адв. Д.А., против наказателно постановление № 20-0271-000954 от 14.07.2020 г., издадено от Началник Група към ОД на МВР - Хасково, РУ – Харманли, с което на основание чл. 175а, ал. 1, предл. 3 от ЗДвП му е наложено наказание глоба в размер на 3000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за нарушение на чл. 104б, т. 2 от ЗДвП, както и на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, предл. 2 от ЗДвП глоба в размер на 10 лева за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.

В жалбата са изложени съображения, че наказателното постановление е неправилно, необосновано и постановено при наличие на съществени процесуални нарушения. При съставяне на АУАН били допуснати съществени нарушение, водещи до незаконосъобразност на издаденото НП. Оспорва се, че АУАН е необоснован, съставен от некомпетентен орган и не съдържа необходимите реквизити по чл. 42 от ЗАНН. Сочи се, че са нарушени правилата за съставяне и връчване на АУАН. Поддържа се недоказаност на твърдяното нарушение и липса на признаците от изпълнителното деяние, като се изтъква противоречие между описанието и правната квалификация, която била неточна, неправилна и непълна. На следващо място са наведени доводи за допуснати съществени нарушения при издаване на НП. Изтъква се нарушение на чл. 52 от ЗАНН, както и липса на императивно предвидените в чл. 57 от ЗАНН реквизити в НП. Твърди се необоснованост, както и че нарушението не било извършено, не било доказано и било несъставомерно. Нарушени били разпоредбите на чл. 27 и чл. 28 от ЗАНН, за приложението на които в преписката нямало никакви данни. Предвид изложеното се иска отмяна на обжалваното НП и присъждане на направените разноски.

 

В съдебно заседание жалбоподателят К.Д.К. се представлява от адв. Д.А., който поддържа подадената жалба и излага подробни съображения за отмяна на обжалваното наказателно постановление.

Административнонаказващия орган РУ - Харманли към ОД на МВР - Хасково, редовно призован, не изпраща представител.

Районна прокуратура – Харманли, редовно призована, не изпраща представител.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира следното от фактическа страна: 

На 28.06.2020 г. около 21:00 часа свидетелите П.И.К. и М.Н.А. – полицейски служители в РУ – Харманли към ОД на МВР – Хасково изпълнявали служебните си задължения по контрол на движението по пътищата в гр. Харманли. При извършване на обход на бул. „България“ пред тях се движел автомобил, а пред него процесният, който впоследствие установили като лек автомобил „Мерцедес Е 320 ЦДИ“ с рег. № ****, собственост на Д. К. Д. с ЕГН: **********. В близост до намиращата се там ветеринарна лечебница, след преминаване на изкуствена неравност, поставена на платното за движение, въпросният автомобил излезнал извън контрол и се завъртял с резки маневри наляво и надясно. Полицейските служители забелязали това и подали звуков и светлинен сигнал за спиране на автомобила. При извършена проверка установили, че водач на автомобила бил жалбоподателят К.Д.К., който се извинил за случилото се, като заедно с него бил свидетелят Х.А.Х.. Свидетелят К. съставил АУАН срия АА с бланков № 529083, който бил връчен лично и подписан от жалбоподателя без възражения.

На 14.07.2020 г. било издадено наказателно постановление № 20-0271-000954 от Началник Група към ОД на МВР – Хасково, РУ - Харманли, с което била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя К.Д.К. за нарушение на чл. 104б, т. 2 от ЗДвП за това, че използва пътища, отворени за обществено използване за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари, като извършва резки рисковани маневри в ляво и дясно и подава рязко газ и повишава оборотите на двигателя, с което превърта задвижващите колела на автомобила и преднамерено го извежда извън контрол, за което на основание чл. 175а, ал. 1, предл. 3 от ЗДвП му била наложена глоба в размер на 3000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца. Със същото наказателно постановление на жалбоподателя било вменено и нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП за това, че не носи контролния талон от свидетелството за управление, за което на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, предл. 2 от ЗДвП му била наложена глоба в размер на 10 лв.

Изложената фактическа обстановка се установява от събраните по делото гласни доказателства чрез разпит на свидетелите П.И.К., М.Н.А. и Х.А.Х., както и посредством приобщените писмени доказателства.

При така установеното от фактическа страната, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена в предвидения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН срок, от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване акт, с оглед на което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна.

На жалбоподателя е вменено нарушение на чл. 104б, т. 2 от ЗДвП. В тази разпоредба е въведена забрана за водача на МПС да използва пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари. При тълкуване на текста на нормата е видно, че съставомерността на нарушението е обусловена от наличието на друга, специална цел при използването на пътищата за обществено ползване, различна от тази за превоз на хора и товари. От това следва, че като елемент от състава на нарушението, тази цел следва да бъде надлежно описана в АУАН и НП при квалифициране на деянието по чл. 104, т. 2 от ЗДвП, както и да бъде установена в хода на административнонаказателното производство от събраните доказателства. В настоящия случай нито в АУАН, нито в НП се съдържа посочване на съответната цел, с която жалбоподателят да е извършил описаните действия по привеждане на управлявания автомобил извън контрол, като по този начин да е използвал обществения път не по предназначение. Липсата на надлежно отразяване на всички елементи от състава на санкционираното нарушение съставлява съществено процесуално нарушение на разпоредбите на чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, регламентиращи задължителните реквизити на АУАН и НП, което води до накърняване на правото на защита на жалбоподателя и е основание за отмяна на обжалваното НП в тази част.

По съществото на настоящия спор съдът намира, че е налице недоказаност на вмененото на жалбоподателя нарушение. От фактическото описание на нарушението в АУАН и НП следва, че жалбоподателят преднамерено е извел автомобила извън контрол, като е извършил  резки рисковани маневри в ляво и дясно, подавал рязко газ и повишавал оборотите на двигателя, с което превъртал задвижващите колела на автомобила. В тази насока са показанията на разпитаните полицейски служители - П.И.К. и М.Н.А., които обаче сами по себе си не водят до извод за съзнателно извършена маневра с цел загуба на контрол, така че пътят да бъде използван не по предназначението му. В техните показания е налице противоречие относно разстоянието, на което са се намирали от автомобила на жалбоподателя, което от своя страна поставя съмнение във връзка с тяхната видимост и правилната преценка на възприетите обстоятелства. Тези свидетели са категорични, че въпросните действия са извършени съзнателно умишлено, като свидетелят К. заявява, че е достигнал до този извод поради изразеното от жалбоподателя съжаление и липсата на обяснение, че се е случило случайно. Същевременно от показанията на свидетеля Х. се установява, че именно по случайно стечение на обстоятелствата жалбоподателят е изгубил контрол върху автомобила, като е направил всичко възможно да го овладее своевременно. При това положение не може да се приеме за доказано, че жалбоподателя К. е извършил, при това умишлено вмененото му нарушение по чл. 104б, т. 2 от ЗДвП.

По отношение на второто нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, по делото не се събраха доказателства за неговото извършване. В показанията на разпитаните по делото полицейски служители не се съдържат никакви данни за това, че при извършената проверка жалбоподателят не е представил контролния талон към СУМПС. При това положение обсъжданото нарушение не може да се приеме за доказано само въз основа на констатациите в АУАН. Тежестта за установяване на конкретното деяние, съставляващо административно нарушение, неговият извършител и предмета на нарушението принадлежи на административнонаказващия орган, който следва да проведе пълно доказване по спорните факти, което в настоящия случай не е направено.

         Предвид изложеното настоящият съдебен състав намира, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно и необосновано, поради което следва да бъде отменено.

При този изход на делото и съобразно чл. 63, ал. 3 от ЗАНН на жалбоподателя К.К. следва да се присъдят направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 1480 лева.

         Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 20-0271-000954 от 14.07.2020 г., издадено от Началник Група към ОД на МВР - Хасково, РУ – Харманли, с което на К.Д.К., ЕГН **********, с адрес: ***, на основание чл. 175а, ал. 1, предл. 3 от ЗДвП му е наложено наказание глоба в размер на 3000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за нарушение на чл. 104б, т. 2 от ЗДвП, както и на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, предл. 2 от ЗДвП глоба в размер на 10 лева за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР - Хасково, с адрес: гр. Хасково, бул. „България“ № 85, да заплати на К.Д.К., ЕГН **********, с адрес: ***, направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 1480 лева.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Хасково на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава дванадесета от АПК в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: