Решение по дело №2494/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 86
Дата: 14 януари 2021 г. (в сила от 14 януари 2021 г.)
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20207180702494
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

№ 86

 

 

гр. Пловдив,  14.01.2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХIV състав, в открито заседание на петнадесети декември, две хиляди и двадесетата година в състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА МАТЕЕВА

                               ЧЛЕНОВЕ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

                                                                СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретаря К.Р.и с участието на прокурора Данаила Станкова, като разгледа докладваното от съдия Св.Методиева касационно административно - наказателно дело № 2494 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Касационният жалбоподател ТД на НАП - гр. Пловдив, чрез процесуалния си представител юрисконсулт К.обжалва Решение № 260093/28.08.2020 г. постановено по АНД № 3719/2020 г. по опис на Районен съд Пловдив, с което е отменено Наказателно постановление № 497702-F533892 от 02.03.2020 г. издадено от Директор на Дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП - гр. Пловдив, с което на „Индустриален въжен достъп, обучение и обслужване в открито море-ИРАТОС“ ООД на основание  чл.180, ал.2, вр. с ал.1 ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева за административно нарушение на  чл. 180, ал. 2, вр. ал. 1, вр. чл. 102, ал. 3, т. 1, вр. чл. 86, ал. 1 и ал. 2, вр. чл. 117, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.

Претендира се отмяна на решението на РС - Пловдив, като неправилно, незаконосъобразно и необосновано, постановено в нарушение на процесуалния и материалния закон и се иска постановяването на друго решение, с което да се потвърди НП. В касационната жалба е изразено несъгласие с изводите на районния съд, като са изложени доводи, че неправилно съдът е приел, че не са посочени изрично доставките според предмет и място на изпълнението. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение и се прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение, в случай че ответната страна претендира такова и то е над определения минимум.В съдебно заседание касационният жалбоподател не е изпратил представител.

В постъпил по делото отговор по касационната жалба, ответникът „Индустриален въжен достъп, обучение и обслужване в открито море-ИРАТОС“ ООД, чрез адв. П., оспорва жалбата като неоснователна и поддържа становище за законосъборазност на обжалвания съдебния акт, като моли да бъде оставен в сила. Не претендира разноски, не изпраща представител в съдебното заседание.

Прокурор Станкова при ОП Пловдив изразява становище за неоснователност на жалбата и моли да се остави в сила обжалваното съдебно решение. 

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с наведените в жалбата основания, съобразно с нормата на чл.348, ал.1 от НПК, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законов срок и от страна по първоинстанционното съдебно производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районният съд, като е извършил пълно и всестранно разследване по делото и е анализирал доказателства, които са събрани, е посочил в мотивите на оспорения съдебен акт, че основният съставомерен факт по отношение на посочените като нарушени норми, за да възникне отговорността на жалбоподателя по ЗДДС е да се установи, че  за процесния период 22.01.2018 г. - 31.01.2018 г. същият е получил услуги с място на изпълнение в страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя. Районен съд - Пловдив е стигнал до извод, че в АУАН и НП е налице липса на  изложение на факти и по-конкретно такива, касателно преценка получени ли са от дееца за процесния период услуги за сочената стойност и ако да, действително ли са били с място на изпълнение в страната, били ли са те облагаеми и ДДС бил ли е дължим за начисляване от получателя, а не от доставчика.  Според първоинстанционния съд е следвало да бъдат посочени броя на конкретните доставки, извършени от наказания субект, техният вид (с конкретизиране на предмета на доставката) и датата им на извършване. В решението е отчетено, че липсата на изложение на факти относно вида, броя, времето на извършване и естеството на доставките, за които само се твърди, че са облагаеми, не дава възможност на санкционирания субект да организира защитата си срещу конкретни факти, които да оборва, както и няма как да се изведе заключение дали действително сочените доставки са облагаеми, или са такива с нулева ставка, както и поради липса на посочено място да се прецени дали данъкът е дължим от доставчика или получателя.

Направен е извод, че в случая констатираните пороци при описание на нарушението в АУАН и НП няма как да бъдат санирани от съда, доколкото се касае за ненадлежно предявено административно обвинение, което накърнява правото на защита на наказания субект, който порок не е от естество да бъде отстранен чрез събиране на допълнителни доказателства.

Посочените мотиви, които са подробно изложени в обжалваното решение, са част от основанията, послужили на съда да постанови отмяна на наказателното постановление. Те обаче, се споделят изцяло и от настоящия състав, а като допълнение следва да се посочи, че изискванията относно съдържанието на наказателното постановление, в сравнение с тези относно съдържанието на АУАН, са завишени, защото именно наказателното постановление очертава рамките на доказване в производството пред съда. Действително, в хода на проведеното съдебно производство пред РС Пловдив са приобщени като писмени доказателства протоколи от извършените проверки от органите по приходите, в част от които се съдържа и конкретна информация по отношение на осъществените доставки по конкретни фактури, като вид и стойност на доставките. Административно-наказателното производство обаче започва със съставяне на АУАН и то е различно такова от предхождащото го производство, в рамките на което са установени данни за процесното нарушение. Следователно и не може съдържанието на акта, а още повече на наказателното постановление и то това, което е пряко относимо към преценка на конкретно съставомерно поведение на санкционирания субект, да бъде допълвано със съдържанието на други документи, макар и съставляващи част от административната преписка, защото, както е приел на практика и районният съд, в наказателното постановление следва да се съдържат всички факти и обстоятелства, които касаят преценката за наличието или липсата на обективните признаци на конкретното административно нарушение. В случая в наказателното постановление общо се сочи, че са извършени облагаеми доставки на услуги за определен данъчен период на определена стойност, но при липса на описание какви по характер са услугите, колко и на каква стойност е всяка от тях и пр., не може да се провери от съдържанието на НП дали изводите, че доставките са облагаеми и е следвало за тях да се начисли ДДС именно на посочената в НП определена стойност са съответни на установените факти.

 

При това положение и тъй като безспорно в случая е налице установено нарушение на императивните разпоредби на чл. 42, т.4 и чл.57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, което се отразява пряко върху правото на защита на санкционираното дружество,  то като е  отменил наказателното постановление, районният съд е постановил законосъобразно решение, което следва да бъде оставено в сила. Не се установяват и при извършената служебна проверка по реда на чл.218, ал.2 от АПК основания за отмяната му, като решението на РС Пловдив е и валидно, и допустимо и както се посочи, постановено е в съответствие с материалния закон.

Воден от горното, на основание чл.221, ал.2, предл. първо от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Съдът

 

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260093 от 28.08.2020 г., постановено по АНД № 3719/2020 г. по описа на Районен съд – Пловдив, 24 н.с.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

                                                                                                                                                                                                               2.