Решение по дело №3297/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 659
Дата: 2 април 2021 г. (в сила от 2 април 2021 г.)
Съдия: Татяна Иванова Петрова
Дело: 20207180703297
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 декември 2020 г.

Съдържание на акта

            РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

 

 

 

РЕШЕНИЕ

 

 

№ 659/2.4.2021г.

 

гр. Пловдив, 02.04.2021 год.

 

 

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХІХ състав, в открито заседание на осемнадесети февруари през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ДИЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ :         МАРИАНА МИХАЙЛОВА

                            ТАТЯНА ПЕТРОВА  

                              

при секретаря Д. Й. и участието на прокурора И. ДЖ., като разгледа докладваното от чл. съдия ТАТЯНА ПЕТРОВА КАНД 3297 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

І. За характера на производството, жалбите и становищата на страните:

1. Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

2. Образувано е по касационна жалба предявена от К.С.С., ЕГН **********, с постоянен адрес ***, чрез пълномощника си адвокат М., против Решение № 260492 от 30.10.2020 г. на Районен съд гр. Пловдив, ХХІІ н.с., постановено по АНД № 4587 по описа на съда за 2020 г., потвърждаващо Наказателно постановление (НП) № 16-92/31.12.2019 г. на Началник отдел „Рибарство и контрол – Южна България“ гр. Пловдив към Главна дирекция (ГД) „Рибарство и контрол“ (РК) при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), с което на жалбоподателя, на основание чл. 66, ал. 3 от Закона за рибарство и аквакултури (ЗРА) е наложена ГЛОБА в размер на 400 лв., за извършено нарушение на чл. 24, ал. 5 от ЗРА.

Поддържаните касационни основания се субсумират в изводите, че атакуваният съдебен акт е неправилен и незаконосъобразен. Иска се обжалваното решението на ПРС и НП да бъдат отменени. Претендира се присъждане на разноските от въззивна фаза в процеса.

3. Ответникът по касационната жалба – ИАРА, в отговор на касационната жалба счита същата за неоснователна. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

4. Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив дава заключение, че жалбата е неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

ІІ. За допустимостта:

5. Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

ІІІ. За фактите:

6. Пловдивският районен съд е бил сезиран с жалба, предявена от К.С.С., срещу НП № 16-92/31.12.2019 г. на Началник отдел „Рибарство и контрол – Южна България“ гр. Пловдив към ГДРК в ИАРА, с който на основание чл. 66, ал. 3 от ЗРА му е наложена ГЛОБА в размер на 400 лв., за извършено нарушение на чл. 24, ал. 5 от ЗРА.

НП е издадено въз основа на АУАН № В 0013412/16.10.2019 г., съставен от А.Г.Т., на длъжност ст. инспектор в отдел „РК- Южна България“ гр. Пловдив към ГД РК при ИАРА за това, че на 16.10.2019 г. в 04:50 часа на яз. „Пясъчник“ в района на „Топлата вода“, община Хисаря, С. лови риба с три броя въдици, поставени в работно положение, във водата на язовира, със закачени на тях примамки, приз тъмната част от денонощието, с което е нарушил разпоредбата на чл. 24, ал. 5, във връзка с чл. 66, ал. 3 от ЗРА.  

В АУАН е посочено още, че извършеното нарушение не представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, поради несъответствие на извършеното административно нарушение с основните принципи по чл. 1, ал. 2 от ЗРА, включително въведените правила за „отговорен риболов“.

Процесното административно наказание е наложено при тази фактическа и правна обстановка, която в пълнота е възприета и възпроизведена в спорното НП.

7. С оспореното решение, Пловдивският районен съд е потвърдил НП № 16-92/31.12.2019 г. на Началник отдел „Рибарство и контрол – Южна България“ гр. Пловдив към ГДРК в ИАРА. За да постанови този резултат съдът е приел, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му административно нарушение по чл. 24, ал. 5, във връзка с чл. 66, ал. 3 от ЗРА, като при издаване на АУАН и НП не са допуснати съществени процесуални нарушения. Приел е също така, че в случая не са налице основания за прилагане на чл. 28 от ЗАНН, тъй като извършеното нарушение не може да бъде квалифицирано като маловажен случай.

ІV. За правото:

8. Като е стигнал до тези правни изводи, районният съд е постановил правилен  съдебен акт. В решението са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на оспорения административен акт. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени обосновани изводи относно приложението както на материалния, така и на процесуалния закон. Това прави излишно тяхното преповтаряне по аргумент от чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК.

9. Разпоредбата на чл. 24, ал. 5 от ЗРА, в редакцията й към датата на извършване на нарушението, изрично предвижда, че любителският риболов се разрешава само през светлата част на денонощието. С оглед настъпилата към 04:30 часа тъмна част на денонощието и извършената от контролните органи проверка, при която е установено, че С. лови риба с три броя въдици, поставени в работно положение със закачена на тях примамка, следва да се приеме за доказано, че в случая е извършено описаното в АУАН и НП административно нарушение, както правилно е приел и първоинстанционния съд. Според т. 26 на § 1 от ДР на ЗРА, "Риболов" е поставянето на разрешени уреди и средства във водата за улов на риба и други водни организми, изваждане на улова от водата, неговото пренасяне и превозване. Съответно, дефиниция на понятието "Риболов - любителски" е дадено в следващата т. 27 на § 1, според която това е риболов по смисъла на т. 26 - дейност, при която се извършва улов на риба и други водни организми, извършван от физически лица за развлечение или със спортно-състезателен характер, организиран по определени за това правила. От своя страна понятието „Тъмна част на денонощието“ е дефинирано в т. 53 на § 1 от ДР на ЗРА и това е периодът:

а) от 18,30 ч. до 06,30 ч. – за месеците ноември, декември и януари;

б) от 20,30 ч. до 06,00 ч. – за месеците февруари, март и април;

в) от 22,00 ч. до 05,00 ч. – за месеците май, юни и юли;

г) от 21,00 ч. до 06,00 ч. – за месеците август, септември и октомври.

10. Противно на твърденията на жалбоподателя, извършеното от С. нарушение е достатъчно ясно описано, използваният израз от актосъставителя и административнонаказващия орган „лови рибапрез тъмната част от денонощието“ при описание на извършеното деяние в АУАН и НП, е съответен на така дефинираните от закона понятия, което изключва възможността за С. да е възникнала каквато и да било неяснота относно факта на извършеното от него нарушение.

11. В случая не е налице и твърдяното от касационния жалбоподател нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 6 от ЗАНН във връзка с настъпилата законодателна промяна считано от 13.12.2019 г. Според чл. 3, ал. 1 от ЗАНН  за всяко административно нарушение се прилага нормативният акт, който е бил в сила по време на извършването му. Именно при стриктно спазване на установените от закона правила, административнонаказващият орган е приложил действалата към датата на извършване на нарушението разпоредба, доколкото не са били и не са налице основания за прилагане на ал. 2 на чл. 3 от ЗАНН.

Ето защо следва да се приеме, че съставеният АУАН е съобразен с изискванията на закона, нарушението е установено по несъмнен начин, индивидуализиран е нарушителят и му е дадена възможност да направи възражение във връзка с констатираните нарушения съгласно чл. 42-44 от ЗАНН. Въз основа на акта е издадено и процесното наказателно постановление против С., което изцяло е съобразено с изискванията на чл. 57, ал. 1 от ЗАНН.

12. Изложеното до тук налага да се приеме, че решението на районния съд е валидно и допустимо. При постановяването му не се констатират нарушения нито на материалния, нито на процесуалния закон. То ще следва да бъде оставено в сила.

V. За разноските:

13. При този изход на спора, на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, във връзка с чл. 228 вр. чл. 143, ал. 4 АПК, на ответната организация се дължат извършените разноски по осъществената юрисконсултска защита. Те се констатираха в размер на 80 лв., изчислени съгласно правилото на чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, издадена на основание чл. основание чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ, при съобразяване на фактическата и правна сложност на делото.

 

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 222, ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН, Пловдивският административен съд, ХІХ касационен състав,

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260492 от 30.10.2020 г. на Районен съд гр. Пловдив, ХХІІ н.с., постановено по АНД № 4587 по описа на съда за 2020 г.

ОСЪЖДА К.С.С., ЕГН **********, с постоянен адрес ***,  да заплати на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, сумата от 80 лева, представляваща равностойността на осъществената юрисконсултска защита.

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                            2.