Решение по дело №862/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 януари 2020 г. (в сила от 20 февруари 2020 г.)
Съдия: Милена Карагьозова
Дело: 20194120200862
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

                                    Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

Гр.Горна Оряховица – 30.01.2020 год.

 

    

В       И  М  Е  Т  О    Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

      Горнооряховският районен съд в публично заседание на 29.01.2020 год. в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА КАРАГЬОЗОВА

                                                                         

 

при секретаря М.Първанова, като разгледа докладваното от съдията М.Карагьозова АНД № 862/ 2019г.,  за да се произнесе съдът взе предвид следното:

                       

                   

             Производството е по жалба на Л.Г.Г. против Наказателно постановление /НП/ № 18-0268-000552 от 27.04.2018 г.на Началник сектор към ОДМВР В.Търново, РУ- Горна Оряховица-К.Колев.

                    С горното наказателно постановление, издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение/АУАН/ № 499784 от 14.04.2018год., на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП на Г. е наложено наказание глоба в размер на 200 лв.  и същият е лишен от право да управлява МПС за шест месеца.Санкциите са наложени за това, че на 14.04.18г. на ул.”Св.Кн.Борис I” в гр.Горна Оряховица управлявал лек автомобил „Фолксваген Пасат”-нерегистриран по надлежния ред, с което се сочи да е осъществил нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП.

                    В законоустановения срок Г. обжалва пред ГОРС горепосоченото наказателно постановление.Моли да се отмени наказателното постановление и наложените  с него наказания.Излага  съображения в тази насока.

                    В хода на разглеждане на делото пред настоящата инстанция, жалбоподателят се явява и се представлява,  поддържа се жалбата.

                    Ответникът  по жалбата не заема становище.

Горнооряховският районен съд, като прецени и обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните, както и доказателствата по делото, приема за установено следното:

                    На  14.04.18г. на ул.”Св.Кн.Борис I” в гр.Горна Оряховица полицейските служители И.М. и В.М. забелязали жалб.Г. да управлява лек автомобил „Фолксваген Пасат”, който бил с рег.№ 072М258. След спиране на водача било установено, че разрешението за временно движение с номер ********* с валидност от 13.03.2018г. до 12.04.2018г. било с изтекъл срок на   валидност. Бил съставен от св.И.М.  АУАН № 499784 от 14.04.2018год. /л.5 от делото/, въз основа на който е издадено обжалваното НП № 18-0268-000552 от 27.04.2018 г.на Началник сектор към ОДМВР В.Търново, РУ- Горна Оряховица-К.Колев /л.4 от делото/. В АУАН жалбоподателят не е вписал възражение. Същият посочва, че му е връчен нечетлив екземпляр от акта. Фигуриращият на л.5 от делото АУАН е с липсващо съдържание относно крайния срок на валидност на разрешението, цитирано в него. Предявен на жалб.Г., същият заявява, че това е връченият му АУАН, като освен липсващия краен срок и цялото съдържание било нечетливо.

При така изяснената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

В процедурата по реализиране на административнонаказателната отговорност спрямо жалбоподателя е допуснато процесуално нарушение, ограничило правото на защита. Съдържанието на АУАН е липсващо относно крайния срок на валидност на разрешението, цитирано в него и съставляващо обстоятелство, релевантно за твърдяното административно нарушение. При описание на нарушението, което се твърди да е извършено от жалбоподателя при управление на  лек автомобил „Фолксваген Пасат”, същото превозно средство е индивидуализирано чрез марка и модел и посредством посочването на разрешение за временно движение с номер ********* с валидност от 13.03.2018г., което се сочи, че било с изтекъл срок на   валидност. След като крайния срок на валидност не е посочен в АУАН, жалбоподателят не е имал възможност и е бил лишен от право на защита, реализирано посредством възражението при връчване на акта и възражение в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН. Фигуриращият на л.5 от делото АУАН е с липсващо съдържание относно крайния срок на валидност на разрешението, цитирано в него/съществува бяло поле, оформено при принтирането с частично липсващ текст/. Така, освен вида и марката на автомобила, липсва яснота относно това регистрационните номера  с изтекъл срок ли са и кой е този срок, за да се приеме липса на регистрация по надлежния ред. В конкретния случай порокът е с характер да затрудни лицето, чиято отговорност е ангажирана, да разбере смисъла на административнонаказателното обвинение във фазата когато е можел да упражни правото си на възражение.  В случая АУАН и НП не са годни да послужат за реализиране на административнонаказателна отговорност. Жалбоподателят не е санкциониран при изпълнение на строго формалните правила при реализиране на отговорност по админстративнонаказателното обвинение.

Следва да се отбележи и следното: И при редовна процедура, съобразяваща изискванията на ЗАНН, наказателното постановление следва да бъде отменено, по следните съображения.

Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства, намира че административнонаказващият орган, при евентуално липсващи нарушения, е следвало също така да приложи и разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. Съгласно ТР № 1 от 12.12.2007 г. на НК на ВКС преценката за "маловажност на случая" подлежи на съдебен контрол. В обхвата на съдебният контрол се включва и проверка относно законосъобразността на преценката по чл. 28 от ЗАНН. Съдът не може да бъде обвързан от решението на административния орган и не може да бъде възпрепятстван в правомощията си да проучи в пълнота фактите, релевантни за спора, с който е сезиран. За да се установи дали случаят е маловажен или не, следва да се обсъди степента на обществена опасност на извършеното нарушение,  за да се установи дали е оправдано да се прибегне до прилагане на административнонаказателната отговорност. Действително, нарушението е формално по своя характер. В случая обаче следва да се отчете обстоятелството, че управлението на процесното превозно средство е осъществено само ден след изтичане на валидността, което се изясни от свидетелските показания на св.М.. Поради изложеното  съдът намира, че извършеното нарушение и при законосъобразна процедура за неговото санкциониране е с незначителна степен на обществена опасност, с оглед на което следва да се приложи разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН и да се приеме, че случаят е маловажен. Наказващият орган от своя страна е преценил, че случаят не е маловажен, като е взел предвид единствено обществената значимост на отношенията, които регламентира ЗДвП, но не е обсъдил останалите обстоятелства, визирани в чл. 27 от ЗАНН.

Всичко изложено мотивира извод за  отмяна на обжалваното наказателно постановление.

Водим от горното и на осн. чл.63 ал.1от ЗАНН, съдът

 

Р                 Е                  Ш                  И    :

 

                        ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-0268-000552 от 27.04.2018 г.на Началник сектор към ОДМВР В.Търново, РУ- Горна Оряховица-К.К., издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение  № 499784 от 14.04.2018год., с което на Л.Г.Г.  за нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 200 лв.  и същият е лишен от право да управлява МПС за шест месеца, като незаконосъобразно.

Решението  подлежи на обжалване пред Адм.съд-В.Търново в 14-дн. срок.

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: