Решение по дело №1033/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 749
Дата: 27 май 2022 г.
Съдия: Даниела Димитрова Недева
Дело: 20227050701033
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 май 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 

                          2022г., гр.Варна

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Трети тричленен състав, в публично заседание на деветнадесети май две хиляди двадесет и втора година  в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГАНЧЕВА

                            ЧЛЕНОВЕ: ДАРИНА РАЧЕВА

       ДАНИЕЛА НЕДЕВА          

при секретаря Светла Великова и с участието на прокурора Мирослав Г., като разгледа докладваното от съдията Даниела Недева КНАХД №1033 по описа на Административен съд гр.Варна за 2022 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно – процесуалния кодекс, във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба от Дирекция „Инспекция по труда” – Варна срещу решение № 417 от 24.03.2022 г. на ВРС, постановено по НАХД № 20213110202974/2021 г., по описа на ВРС, с което е отменено Наказателно постановление №03-013476 от 23.12.2020 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” – Варна, с което за нарушение по чл.61, ал.1 КТ, на „ТРАВАБУЛ" ЕООД гр. Варна, ЕИК ****, на основание чл.63, ал.2, т.1, вр. ал.3, т.1 и т.2 ЗАНН е наложена „имуществена санкция“ в размер 2500.00 лева. С решението са присъдени разноски в полза на „Травабул" ЕООД гр. Варна, ЕИК ****, в размер на 300.00(триста) лева.

В касационната жалба се поддържа, че решението на РС е неправилно и незаконосъобразно, поради допуснати процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон - касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Касаторът твърди, че събраните по време на проверката писмени доказателства водят до извод за наличието на елементи на възникнало и съществуващо трудово правоотношение, без да е сключен писмен трудов договор. Нарушението не е било отстранено веднага след извършване на документалната проверка и още преди съставяне на АУАН, който сам по себе си мотивира безспорен извод за търсене на административнонаказателна отговорност. По изложените съображения моли за отмяна на обжалваното решение и за постановяване на друго, с което да се потвърди наказателното постановление.

В съдебно заседание касатора, редовно призован не се явява, не се представлява и не изразява становище по касационната жалба и по съществото на спора.  

Ответната страна „Травабул“ ЕООД редовно призована не се явява представител. Оспорва касационната жалба, чрез процесуален представител по съображения, изложени в писмено възражение вх.№28033 /26.04.2022г. С молба с.д.№7556/13.05.2022г. отправя искане за оставяне на касационната жалба без уважение с присъждане на сторените в касационното производство доказателства по договор за правна защита и съдействие.

Представителят на Окръжна прокуратура - Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба, поради което решението на ВРС като правилно, обосновано и законосъобразно моли да бъде оставено в сила.

Настоящият състав на съда, като извърши проверка на атакуваното решение, във връзка със заявените в жалбата касационни основания, констатира следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока за обжалване по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационен контрол пред настоящия съд съдебен акт.  

Разгледана по същество е неоснователна.

Производството пред ВРС е образувано по жалба на „ТРАВАБУЛ" ЕООД гр. Варна, ЕИК ****, против Наказателно постановление №03-013476 от 23.12.2020 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” – Варна, с което за нарушение по чл.61, ал.1 КТ, на дружеството на основание чл.63, ал.2, т.1, вр. ал.3, т.1 и т.2 ЗАНН е наложена „имуществена санкция“ в размер 2500.00 лева.

ВРС е установил от фактическа страна, че въз основа на получена в ИА ГИТ заявка №163751 от Кралство Белгия, получена чрез Информационна система за вътрешния пазар относно командироване на работещи в рамките на предоставяне на услуги, заведена под №20097380 от 18.11.2020г. за работодател „Травабул” ЕООД, служители на  Дирекция „Инспекция по труда“ - Варна извършили на 23.11.2020г. проверка на представени от дружеството документи, при която било установено, че „Травабул“ ЕООД има петима шофьори, от които един със сключен трудов договор, а останалите четирима, сред които и Г. Г., със сключени договори по ЗЗД. С лицето Г. имало сключен договор по ЗЗД от 18.09.2020г., с който „ТРАВАБУЛ“ ЕООД му възлага „да извърши транспорт на стоки и товари на територията на Белгия“, а възложителят се задължавал да изплати за извършената работа 4000лв. Представени били  РКО от 06.11.2020г. за изплатена на Г. сума в размер на 4850 лева с  отразено основание „заплата м.октомври“, а с РКО от 13.10.2020г. за изплатени 1579лв. с посочено основание „заплата м.септември“.

От правна страна ВРС е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни длъжностни лица и в предвидените срокове, но при допуснати съществени процесуални нарушения. Конкретно е прието, че в АУАН и НП нарушението не е описано пълно и точно нито от фактическа, нито от правна страна, не са описани съставомерните му признаци, нито относимите към тях факти. В НП не са описани съставомерните признаци на нарушението по чл.61, ал.1 от КТ, като не е посочено, че дружеството е наказано за това, че преди постъпване на работа с Г. не е бил сключен писмен трудов договор. Такива факти не са описани и от фактическа страна, като единствено е посочено, че на 18.09.2020г. е бил командирован, без да става ясно кога същият реално е постъпил на работа и кога всъщност е следвало да бъде сключен трудовия договор, т.е. кога е било извършено нарушението. В тази връзка е прието и че описанието в НП, че лицето е било командировано, дори не може да доведе до категоричен извод, че на тази дата е било на работа. Прието е и че не става ясно, къде е мястото на извършване на нарушението. В заключение ВРС е извел извод, че не става ясно за какво е наказано лицето и какво е изпълнителното деяние. АУАН и НП не съдържат описание за осъщественост от обективна и субективна страна на елементите от фактическия състав на твърдяното нарушение на чл.61 ал. КТ. Липсват и твърдения за наличие на привидно сключен граждански договор между Г. и дружеството, с който да е прикрито реално осъществявано трудово правоотношение за конкретна длъжност, без наличие на сключен преди постъпване на работа трудов договор.  

Извършвайки проверка в рамките на приетите за установени от предходната съдебна инстанция факти и обстоятелства, настоящия състав на Административен съд – Варна намира, че релевираните в касационната жалба отменителни основания не са налице.

Настоящата касационна инстанция споделя изцяло установената от районния съд фактическа обстановка. В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото факти и доказателства и на следващите от тях правни изводи, съобразени с приложимите материалноправни разпоредби. Обосновано и законосъобразно районният съд е  приел, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати процесуални нарушения от категорията на съществените, които налагат отмяна на наказателното постановление. Действително в АУАН и НП не са описани съставомерните признаци а нарушението, нито относимите към тях факти. Отделно от горното, обективната съставомерност на деянието следва да е установена по безспорен и категоричен начин със събраните доказателства, което не е сторено от административнонаказващия орган. Значимостта на обществените интереси в областта на трудовото и осигурително законодателство не следва да бъдат противопоставяни на правата на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице, което има гарантираната от закона възможност в едно производство да наведе всички свои възражения и да представи доказателства, след което въз основа на съвкупното им разглеждане да се направи преценка дали да бъде издадено НП и с каква правна квалификация.  Не се констатира и да е изпълнено изискването за обоснованост на НП, което е една от гаранциите за законосъобразност на същото.

Отделно от това, както гражданският договор, така и разходните документи са съставени преди датата на проверката, поради което няма съмнение, че отношенията между „Травабул“ ЕООД и Г. изначално са оформени като гражданскоправни, а не като трудови. Събраните по делото доказателства не обосновават категоричен извод, че отношенията между страните по договора от 18.09.2020г. са прикрити трудови, респ., че е осъществен състава на нарушението по чл.61, ал.1 от КТ.

Предвид изложеното като е отменил процесното наказателно постановление, Районен съд – Варна е постановил валидно, допустимо и правилно решение и като такова следва да се остави в сила.

С оглед изхода на спора, своевременно направеното искане на ответната страна за присъждане на разноски е основателно в минималния размер по чл.18 ал.4 от Наредба №1 от 09.07.2004г. от 300 /триста/ лева за адвокатско възнаграждение, тъй като съдът съобрази, че делото не се отличава с фактическа и правна сложност.

 Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка  с чл. 63в ЗАНН, Административен съд – Варна, ІІІ тричленен състав

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 417 от 24.03.2022 г. на ВРС, постановено по НАХД № 20213110202974 по описа на ВРС за 2021г.

 

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда” – Варна да заплати на „Травабул" ЕООД, ЕИК ****, със седалище гр. Варна, представлявано от Т.Ж.П., сумата в размер на 300 /триста/ лева, съставляваща разноски по делото.

 

Решението е окончателно.

 

                                                                                                                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

                           

 

 

ЧЛЕНОВЕ: