Решение по дело №2135/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2295
Дата: 11 декември 2020 г. (в сила от 6 юли 2021 г.)
Съдия: Стоил Делев Ботев
Дело: 20207180702135
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2295/11.12.2020г.

гр. Пловдив, 11 декември 2020 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд - Пловдив, V-ти състав, в открито заседание на двадесети октомври, две хиляди и двадесета година в състав: 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ БОТЕВ

 при секретаря В. К., като разгледа административно дело № 2135 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

  Производството е по реда на чл.145 и чл. 97 , ал. 5 от АПК, във връзка с ЗДвП и КЗ.

Жалбоподателят – В.С.Т., ЕГН **********,*** чрез адв.Ц.  обжалва Отказ за издаване на констативен протокол за ПТП с пострадали лица с рег. № **********/15.07.2020 . на ВПД Началник на Трето районно управление на МВР – Пловдив, по преписка с вх. УРИ № 438000-7090 – потвърден с решение № 317000-13530 / 10.08.2020 г. на Директор ОД на МВР Пловдив.

В жалбата се твърди, че отказа е незаконосъобразен, постановен при допуснато съществено нарушение на административнопроизводствени правила и в противоречие с материалноправните норми и при несъответствие с целта на закона. Излагат се подробни съображения, като се иска да се отмени процесния отказ, с който на В.Т. е отказано да бъде издаден Констативен протокол за ПТП с пострадали лица, като незаконосъобразен и се върне преписката на ВПД Началник на Трето районно управление на МВР – Пловдив с указания за издаване на Констативен протокол за ПТП с пострадали лица. Моли се да бъдат присъдени сторените в хода на производството деловодни разходи, в това число и за адвокатско възнаграждение.

Ответникът  - НАЧАЛНИК ТРЕТО РУ НА МВР , чрез  юрк.Д. , оспорва жалбата и поддържа изложените аргументи за отказ на Началник З-то РПУ , както и претендира юрисконсултско възнаграждение.

ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУВА ПЛОВДИВ – редовно призована, не встъпва в процеса.

Съдът счита че жалбата е процесуално допустима , а разгледана по същество и основателна.

От фактическа страна съдът установи следното:

На 01.07.2020 г. В.Т. е подал сигнал в МВР с вх. УРИ №438000-7090, за това че на 04.06.2020 г. около 08:04 часа, в гр. Пловдив на ул. „Победа", до автобусна спирка на градския транспорт №294, срещу адрес: пл. „Антон Чехов" 4 е пострадал, след като е бил ударен от отваряща се врата на автобус марка ISUZU, с рег.№ ..., движещ се по линия №16.  Твърдял е , че след като автобуса внезапно е отворил вратата си, тя го е ударила и той е паднал на земята, като от удара и след това от падането на земята е пострадал тежко. Към сигнала са приложени медицински документи, които посочват уврежданията на В.Т., както и видеозапис от охранителна камера в близост на произшествието, на който ясно се вижда злополуката. В тази връзка, В.Т. е помолил, да бъде издаден Протокол за ПТП с пострадало лице.

В.Т. е получил  / л. 5 / писмо с peг. №**********/15.07.2020 г.  от НАЧАЛНИК ТРЕТО РУ НА МВР  с което го уведомяват, че след анализиране на предоставения видеозапис, както и от снетите обяснения на водача на автобуса, се  установило, че по време на инцидента автобуса е бил в пълен покой, а според ЗДвП за ПТП е нужно да има МПС в движение, поради което в този случай протокол за ПТП не следва да се издава. Впоследствие горния отказ е потвърден с Решение  от 10,08,2020г. на Директор ОД МВР  Пловдив / л. 6/ .

 В съдебното производство съдът е задължил административния орган да представи по делото цялата административна преписка по постановяване на Отказ за издаване на констативен протокол за ПТП с пострадали лица с рег. № 438000-7686/15.07.2020 г. на ВДП Началник на Трето РУ при ОД на МВРИ – Пловдив , вкл. и диска със записа на инцидента.

В оз. по искане на жалбоподателя съдът е изгледал в присъствието на двамата процесуални представители на служебния компютър служебния диск, при което се установи, че на 04.06.2020 г. около 08.00 часа и 04 мин в периода от 18-та сек до 23-та секунда пристига автобус, възрастен мъж подхожда по пътното платно към задна врата на автобуса. Автобусът спира и в момента на приближаването на лицето към задната врата следва отваряне на същата, при което тя с дясната си половинка удря лицето и го събаря на земята. От записа се вижда, че лицето си удря главата в метален стълб обезопасяващ пространството, след което същото е заобиколено от лица, вероятно да му помогнат.

Съдът от правна страна следва да изложи следното:

В процесния случай  Началникът  на Трето районно управление на МВР - Пловдив не е приложил правилно закона и е тълкувал буквално и стеснително разпоредбата на §6, т.ЗО от ДР на ЗДвП и по конкретно термина „процес на движение". "Пътнотранспортно произшествие" е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети.. Съгласно разпоредбата на §6, т.28 от ДР на ЗДвП  "Участник в движението" е всяко лице, което се намира на пътя и със своето действие или бездействие оказва влияние на движението но пътя. Такива са водачите, пътниците, пешеходците, както и лицата, работещи на пътя.

Не се спори по делото , че   В.Т. е бил на пътното платно,  както и  автобуса е бил на пътното платно, тоест и двамата са участници в движението и те със своето поведение са оказвали влияние на движението по пътя. На следващо място, следва да се има предвид и разпоредбата на §6, т.27 от ДР на ЗДвП "Участник в пътнотранспортно произшествие" е всеки, който е пострадал при произшествието или с поведението си е допринесъл за настъпването му. Установи се , че автобуса марка ISUZU, с рег.№ ... е бил в покой в момента на удара,  бил  е със запален двигател, водачът е бил на шофьорското място и е следвало да се съобрази с всички други участници в движението преди да предприеме отварянето на вратите.

Няма спор , че водачът на автобуса е следвало да се съобрази е всички участници в движението, в това число и с пешеходците, за да не поставя с поведението си в опасност живота и здравето на им , преди да отвори вратите на автобуса.

Съдът установи , че по чл. 493, ал. 2, т. 4 от КЗ, застрахователят по задължителна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите покрива отговорността на застрахования за причинените на трети лица, в това число пешеходци, велосипедисти и други участници в движението по пътищата, вреди вследствие на притежаването или използването па моторно превозно средство по време на движение или престой, в това число и причинени на трети лица, като пряко следствие от отварянето на врати на моторно превозно средство по време на движение или тогава, когато превозното средство е спряно и не са взети мерки за безопасността на останалите участници в движението по пътищата, включително тези, които са извън моторното превозно средство.

В случая тези вреди следва да бъдат констатирани по надлежния ред, чрез издаването на протокол за ПТП от  Началник Трето районно управление на МВР – Пловдив, което всъщност е и предмета на спора, респ. законосъобразността на отказа.

Неправилното приложение на материалния закон налага отмяната на процесния  Отказ за издаване на констативен протокол за ПТП с пострадали лица с per. №**********/15.07.2020 г. на ВПД Началник на Трето районно управление на МВР - Пловдив, по преписка с вх. УРИ №438000-7090, с който на В.Т. е отказано да бъде издаден Констативен протокол за ПТП с пострадали лица, като незаконосъобразен и връщане на  преписката на Началник на Трето РУ - Пловдив  за издаване на Констативен протокол за ПТП с пострадали лица , в 14 дневен срок от влизане в сила на настоящото съдебно решение.

Съобразно изхода на спора на жалбоподателя следва  да бъдат присъдени съдебни  разноски, съобразно приложените доказателства /л. 9,39/ в размер на 512 / петстотин и дванадесет / лева.

По изложените съображения, съдът

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ  по жалба на В.С.Т., ЕГН **********,*** Отказ за издаване на констативен протокол за ПТП с пострадали лица с рег. № **********/15.07.2020 . на ВПД Началник на Трето районно управление на МВР – Пловдив, по преписка с вх. УРИ № 438000-7090 – потвърден с решение № 317000-13530 / 10.08.2020 г. на Директор ОД на МВР Пловдив.

ИЗПРАЩА   преписката  на Началник на Трето РУ – МВР -  Пловдив  за издаване на В.С.Т., ЕГН **********,*** на Констативен протокол за ПТП с пострадало лице , в 14 дневен срок от влизане в сила на настоящото съдебно решение.

ОСЪЖДА  ОД на МВР Пловдив да заплати на В.С.Т., ЕГН **********,***  съдебни  разноски в размер на 512 / петстотин и дванадесет / лева.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд на Р. България в 14-дневен срок от съобщаването.

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: