Решение по дело №2874/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1636
Дата: 9 септември 2019 г. (в сила от 10 декември 2019 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20195330202874
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 май 2019 г.

Съдържание на акта

                                             РЕШЕНИЕ

 

Номер  1636                                   09.09.2019 година                        Град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                       ХХІІ наказателен състав

На осемнадесети юли                                                                     2019 година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

 

Секретар: Магдалена Койчева

Като разгледа докладваното от съдията

НАХ дело номер 2874 по описа за 2019 година

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0438-000141 от 09.04.2019г. на Началник РУ към ОД на МВР – гр.Пловдив, с-р Пътна полиция, с което на Г.М.М., ЕГН **********, за извършено административно нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 100 лева, за нарушение на чл.137А, ал.1 от ЗДвП е наложена „Глоба” от 50 лева на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП и за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП е наложена „Глоба” от 10 лева на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – Пловдив, в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 19-0438-000141 от 09.04.2019г. на Началник РУ към ОД на МВР – гр.Пловдив, с-р Пътна полиция, с което на Г.М.М., ЕГН **********, за извършено административно нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 100 лева, за нарушение на чл.137А, ал.1 от ЗДвП е наложена „Глоба” от 50 лева на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП и за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП е наложена „Глоба” от 10 лева на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП.

Жалбоподателят Г.М.М. обжалва наказателното постановление, като формулира претенция за отмяната му като неправилно и незаконосъобразно по изложени в жалбата съображения. Редовно призован, не се явява в съдебно заседание, а се представлява от процесуалния си представител, който поддържа жалбата.

Въззиваемата страна – Трето РУ при ОД МВР Пловдив, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът като прецени материалите по делото и законосъобразността на обжалвания административен акт, с оглед произнасяне по същество, намира и приема за установено следното:

          ЖАЛБАТА Е НЕОСНОВАТЕЛНА.

         Наказателното постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ от 30.03.2019 г. с № на бланката 048742, с който се констатира, че на датата на издаването на акта, около 15:40 часа, в гр. Пловдив, на бул. „България” - № 121, в посока запад-изток жалбоподателят управлява лек автомобил „Мерцедес“ модел „Ц-180” с рег. № ***, лична собственост, като извършва следните нарушения: 1. Преминава на забранителен-червен сигнал на светофарната уредба, работеща в  нормален режим; 2. Не използва обезопасителен колан, с който е оборудан МПС; 3. Не представя контролен талон към СУМПС.

        Описаното е квалифицирано като нарушения съответно по чл.6, т.1, чл.137А, ал.1, чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

         В обжалваното наказателно постановление фактическите констатации са отразени по сходен начин, като под точка първа е посочено, че водача не съобразява поведението си със светлинните сигнали, с което виновно е нарушил чл.6, т.1 от ЗДвП, като точка втора е описано нарушение, изразяващо се в това, че водач на МПС от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато е в движение, не използва обезопасителен колан, с който МПС е оборудвано, квалифицирано по чл.137А, ал.1 от ЗДвП и като т.3 в наказателното постановление е отразено, че не носи контролен талон от свидетелството за управление, квалифицирано като нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

          В хода на съдебното производство бе разпитан актосъставителят С.Г.Я., който поддържа съставения от него акт. В подкрепа на констатациите изложени в последния са и показанията на неговия колега - св. М., който заявява, че на процесната дата и място лично е видял как жалбоподателят е преминал на забранителен червен сигнал на светофарната уредба, тъй като в този момент св. М. е имал пряка видимост към светофарната уредба и е бил в патрулния автомобил, а нарушителят се е движил право срещу него, като същевременно друг автомобил е бил спрял на забранителния сигнал, а процесният в този момент го е заобиколил и е преминал на червен сигнал на светофара. В допълнение св. М. сочи, че водачът управлявал процесния автомобил без обезопасителен колан, а когато му били изискани документи във връзка с управляваното от него МПС той не представил контролен талон към СУМПС, а единствено медицинско направление освобождаващо го от носенето на предпазен колан.

         В хода на съдебното производство по инициатива на жалобподателя бе разпитан и св. Г. К. – приятел на жалбоподателя. Съдът кретидитра показанията на свидетеля в тази част, в която той потвърждава, че Г.М. не е бил с предпазен колан на процесната дата и място. Съдът не споделя обаче твърденията на св. К., че жалбоподателят е преминал на зелен сигнал на светофарната уредба, тъй като както и последният посочи двамата с жалбоподателя са приятели от доста години, поради което се поставят под съмнение показанията му в тази част, като съдът намира същият за необективен. От друга страна, свид. М. категорично заяви, че именно преминаването на автомобила на забранителен червен сигнал на светофара е била причината същият да бъде спрян за проверка. Неговите показания съдът кредитира като логично изложени и не счита, че се наведоха основателни доводи за заинтересованост на свидетеля. Същият категорично отрече и да е познавал жалбоподателя преди тази проверка.

            В тази връзка съдът намира, че изследваното административно нарушение по т.1 от НП се доказва по несъмнен начин, като същото е било правилно и законосъобразно квалифицирано по цитираната правна разпоредба, съгласно която и с оглед конкретиката на казуса участниците в движението са длъжни да съобразяват своето поведение със светлинните сигнали. Нормата на чл. 189, ал. 2 ЗДвП въвежда правило, че редовно съставените актове по ЗДвП имат доказателствена сила до доказване на противното. В случая от страна на жалбоподателя не бяха ангажирани доказателства, които да опровергават залегналите в АУАН констатации и в този смисъл същите имат обвързваща доказателствена сила за съда, още повече, че по същество жалбоподателят на оспорва нарушението. Логично при така установената противоправна деятелност за наказващия орган е възникнало задължението за санкционирането му по реда на чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП с налагане на глоба в законоустановения размер от 100 лева, който е законодателно фиксиран и нито съдът, нито наказващият орган имат правомощието да го изменят.

         По останалите нарушения – т.2, т.3 от НП - всяко едно от тях касае формално нарушение – неносенето на контролен талон към СУМПС, както и неизползването на обезопасителен колан от водача. Тези задължения са вменени на водачите в нормите на  чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП, както и на чл. 137А, ал. 1 от ЗДвП. От показанията на актосъставителя и св. М. категорично се установява извършването на тези нарушения, а и в жалбата си жалбоподателят не оспорва липсата на посочения документ при проверката, нито че същият не е използвал обезопасителен колан по време на движение на управляваното от него МПС. Относно нарушението по т.2 неоснователни са доводите на жалбоподателя, че е налице хипотеза на чл.137а, ал.2, от ЗДвП, тъй като не се установява да са били налице изключенията, визирани в разпоредбата на чл.137а, ал.2 от ЗДвП, поради което и правилно е била ангажирана отговорността на водача. Освен това представеният медицински документ, с който жалбоподателят се стреми да докаже, че физическо му състояние не позволява използването на обезопасителен колан, представлява по-скоро препоръка, но не и забрана за използване на колан, която да е подплатена с доказателства за това. При недоказаност на предпоставките, изискуеми от чл.137а, ал.2, т.2 ЗДвП, а именно – здравословно състояние непозволяващо използването на обезопасителен колан, не може да се приложат и привилегиите, които тази разпоредба дава. Водачът М. на общо основание е бил длъжен да носи предпазен колан при движение, което не е сторил.

        При това положение съдът намира за доказани всяко едно от посочените в точки 2 и 3 от НП нарушения, същите са правилно квалифицирани, приложени са коректните санкционни норми. Наложените глоби са фиксирани от законодателя. 

        АУАН и НП съдържат изискуемите съобразно чл. 42 и чл. 57, ал.1 от ЗАНН реквизити, издадени са в съответната форма. В АУАН изрично е посочена и възрастта на нарушителя          същият е индивидуализиран посредством трите си имена, адрес и ЕГН. В НП ясно е посочено както мястото на извършване на всяко едно от нарушенията, така и като цяло обстоятелствата около извършването им. Описано е ясно и недвусмислено в какво се изразява всяко нарушение, както и законовата норма, която е била виновно нарушена според наказващия орган.

        С оглед на гореизложеното, настоящият съдебен състав намира, че Наказателно постановление № 19-0438-000141 от 09.04.2019г. на Началник РУ към ОД на МВР – гр.Пловдив, с-р Пътна полиция, с което на Г.М.М., ЕГН **********, за извършено административно нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 100 лева, за нарушение на чл.137А, ал.1 от ЗДвП е наложена „Глоба” от 50 лева на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП и за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП е наложена „Глоба” от 10 лева на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП, следва да бъде ПОТВЪРДЕНО като правилно и законосъобразно.

 

За горните изводи съдът съобрази всички доказателства по делото.

По горните  мотиви съдът постанови решението си.

 

              

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

вярно с оригинала: И.П.