Решение по дело №101/2019 на Районен съд - Генерал Тошево

Номер на акта: 16
Дата: 6 февруари 2020 г.
Съдия: Петър Атанасов Петров
Дело: 20193220100101
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Г.Т., 06. 02. 2020 год.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

РАЙОНЕН СЪД Г.Т.,  в публично заседание проведено на двадесет и седми януари две хиляди и двадесета  година в състав:

                                                Районен съдия: ПЕТЪР ПЕТРОВ

при секретаря Радостина С.……………………………………

и в присъствието на прокурора ………………………

като разгледа докладваното от районния съдия  гр. дело № 00101 по описа за 2019 г и  за да се произнесе взе предвид следното:

   Постъпила е искова молба от В.В.С. *** срещу В.Г.Г. и Г.С.Г.,***, с която се твърди, че ищцата като собственик е прехвърлила с нотариален акт за покупко- продажба правото на собственост върху находящ се в землището на гр. Г.Т. поземлен имот- Нива с площ 16337 кв.м., с идентификатор № 14711.39.48, за сумата 9500 лева със запазване правото на ползване на имота от продавача. Предвид влошеното си здравословно състояние ищцата е имала нужда от лице, което непрекъснато да се полага грижи за нея и е искала да прехвърли имота, описан по- горе, не чрез продажба, а чрез договор за издръжка и гледане.  На 20. 06. 2018 година ищцата, която по това време била в дома на дъщеря си С. в гр.Д., била отведена с частна линейка в гр. Г.Т., където нотариус Ж. отишла при линейката и в отговор на въпроса дали знае за какво става на въпрос ищцата отговорила, че си прехвърля земята на внучката си В./ дъщеря на друга дъщеря на ищцата- М./ за да я издържа и гледа. Твърди се, че нотариусът не била чела нотариалния акт на ищцата и последната поради рана на показалеца на дясната ръка, положила на нотариалния акт отпечатък от палеца на дясната си ръка. Самата ищца твърди, че при подписването на нотариалния акт е била с ясното съзнание, че подписва договор за издръжка и гледане. Твърди се и че вписаната в нотариалния акт като продажна цена на имота от 9500 лева не е била получена от ищцата. След подписването на нотариалния акт двамата ответници отказали първоначално да вземат ищцата при себе си за да се грижат за нея, а в последствие я отвели в дома на М.- дъщеря на ищцата и майка на първата ответница, която поради заболяване не можела да се грижи за ищцата. Двамата ответници известно време полагали, макар и по крайно неадекватен начин, грижи за ищцата, като вторият ответник през това време се   държал много грубо към нея и я обиждал непрекъснато.

  От 22. 09. 2018 година насам  ищцата била настанена в дома на дъщеря си С. в гр.Д., като двамата ищци отказали повече да полагат грижи за нея.

  Предвид горното се твърди, че по горния начин чрез измама- умишлено въвеждане в заблуждение, двамата ответници са сключили с ищцата договор за покупко- продажба вместо искания от ищцата договор за прехвърляне на имот срещу задължение за издръжка и гледане и че сделката е унищожаема в условията на чл. 29 ЗЗД, като се иска нейното унищожаване. 

  В условията на евентуалност се иска съдът да прогласи за нищожен процесния договор за покупко- продажба поради липса на съгласие- чл. 26, ал. 2, предложение трето ЗЗД, тъй като ищцата не е давала съгласието си да бъде сключван договор за покупко- продажба на имота.

  С отговора си на исковата молба двамата ответници оспорват двата предявени в условия на евентуалност иска, като категорично оспорват твърденията да са имали лошо отношение към ищцата и навеждат обратни твърдения, че именно дъщерята на ищцата- С. е имала лошо отношение към последната и я обиждала, както и че ищцата е имала непосредствена нужда от парични средства за издръжката и по тази причина било уговорено с нея тя да продаде земята си на внучката си- първата ответница за конкретно уговорената сума от 9500 лева, за която сума се твърди, че е получена предварително преди изповядането на сделката пред нотариуса от ищцата и това било закрепено в нотариалния акт. Категорично се възразява двамата ответници да са въвеждали в заблуждение ищцата при сключването на договора за покупко- продажба или пък да е липсвало съгласие у ищцата за сключването на същия договор.

  Моли се исковете да бъдат отхвърлени като неоснователни.

  Предявените искове са по чл. 29 вр. чл. 27 ЗЗД и по чл. 26, ал.2 ЗЗД.

  От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява следното :

  Не се спори по делото, че ищцата е баба по майчина линия на ответницата В.Г.Г., а ответникът Г.С.Г. е съпруг на последната, както и че на 20. 06. 2018 година в гр. Г.Т. бил съставен нотариален акт за покупко- продажба на недвижим имот № 43, том IV, рег. № 1491, дело № 289/ 2018 год. по описа на нотариус № 313- С.Ж. ***, вписан в СВ Г.Т. с акт № 113, том III, дело № 515, дв.вх. рег. № 1632/20. 06. 2018 година.

  Спорът по делото е каква е била действителната воля на страните при сключването на прехвърлителната сделка за процесния имот. Ищцата твърди, че е сключила договор за прехвърляне на процесния имот на внучката си срещу издръжка и гледане, а двамата ответници твърдят, че са договорили с ищцата покупко- продажба на същия имот.

  От събраните по делото гласни доказателства- свидетелски показания се установява, че ищцата има три дъщери и че в резултат на трайно увреденото й общо здравословно състояние, тя не е могла да се грижи сама за себе си и след като две от дъщерите й отказали да се грижат за нея, ищцата се съгласила първоначално грижите за нея да бъдат полагани от двамата ответници, а известно време след изповядването на прехвърлителната сделка, цитирана по-горе, заживяла при дъщеря си С., която полага и в момента грижите за нея.

  От свидетелските показания и от обясненията на ответника Г.С.Г. се установява, че на 20. 06. 2018 година ищцата, предвид влошеното й здравословно състояние била транспортирана с частната линейка на свидетеля Д.К.П. ***, където трябвало пред нотариус да бъде подписан нотариален акт за прехвърляне собствеността на процесната земеделска земя от ищцата на внучката й В.Г.- първата ответница. Съдът кредитира изцяло показанията на свидетеля П., който не е в родствени връзки с която и да е от страните по делото, познава добре страните покрай обстоятелството, че е бил викан от близките на ищцата за транспортирането й до болнични заведения в гр. В. и че е чул да се говори, че ищцата ще прехвърля земята си на внучката си. От тези му показания категорично се установява, че през 2018 година е транспортирал ищцата от дома на дъщеря й С. до гр. Г.Т. с цел да бъде прехвърлена земята на ищцата в полза на внучката й срещу гледане. В Г.Т. спрял линейката на паркинга срещу съда и до автогарата, /където се намира и кантората на нотариус С.Ж., което е служебно известно на съда./ Ищцата стояла в линейката и изобщо не била напускала линейката като при това в линейката дошла някаква жена, непозната на свидетеля, която носела някакви документи. Какво са си говорили тази жена и ищцата ответникът не бил чул, а в последствие чул от ответницата В.Г., че оправили земята и че я били прехвърлили срещу гледане.

  От тези показания съдът намира за установено и категорично доказано, че ищцата при изповядването на прехвърлителната сделка и подписването на съответния нотариален акт, не е напускала линейката и не е подписала нотариалния акт в нотариалната кантора, каквото е изричното изискване за форма на нотариалното изповядване на подлежащи на вписване нотариални актове по чл. 573, ал.2 ГПК.

   В правната доктрина, и в частност Г. М., се застъпва следната теза, която и настоящият съдебен състав изцяло възприема, че:      

    -Съгласно чл. 580, т. 1 ГПК нотариалният акт трябва да съдържа годината, месеца, деня, а когато е необходимо – и часа и мястото на издаването му. При логическо и систематическо тълкуване на чл. 580, т. 1 във вр. с чл. 576 ГПК се прави изводът, че когато е било необходимо нотариалният акт да съдържа часа и мястото на неговото издаване, а те не са посочени в него, това е основание за неговата нищожност. Поставят се следните въпроси: Кога възниква такава необходимост от посочване на часа и мястото на издаването на нотариалния акт? Какъв е обхватът на понятието „място”, употребено в чл. 580, т. 1 ГПК – достатъчно е да бъде посочено населеното място или е необходима по-конкретна спецификация? Тълкуването на чл. 580, т. 1 ГПК следва да се прави във връзка с чл. 573 ГПК, където са уредени времето и мястото на нотариалните удостоверявания. При систематическото тълкуване на чл. 580, т. 1 ГПК вр. чл. 570, ал. 1 ГПК вр. чл. 573, ал. 1 и 2 ГПК се прави извод, че мястото на издаване на нотариалния акт следва да е посочено в него, за да се установи спазени ли са изискванията за местна компетентност, а когато актът подлежи на вписване, следва да бъде посочено и конкретното място и час на издаването му, за да се установи, че е спазено изискването актът да е съставен в канцеларията на нотариуса в работно време (чл. 573, ал. 2 ГПК). Практически това изискване се поставя във връзка с проследяване поредността на вписванията в нотариалните регистри и Службата по вписванията, с оглед евентуална конкуренция на права на няколко приобретатели. Ако се приеме, че в тези случаи е налице визираната от чл. 580, т. 1 ГПК необходимост, то несъобразяването на изискванията на чл. 573, ал. 2 ГПК косвено би довело до нищожност на нотариалния акт на основание недостатък във формата – хипотезата на чл. 580, т. 1 ГПК.  Очевидно е, че посочването на населеното място, в което нотариалният акт е съставен, е достатъчно, за да се установи спазени ли са изискванията за местна компетентност, но това далеч не означава автоматично действителност на нотариалното удостоверяване, тъй като то ще бъде нищожно на друго основание – неспазване на предвидената от закона форма, с уговорката, че се касае за акт, който подлежи на вписване. Това разбиране съответства на чл. 13, ал. 3 от ЗННД, който предвижда, че в района си на действие нотариусът може да има само една нотариална кантора. Обратно, ако случаят не се отнася до акт, който подлежи на вписване, за действителността на нотариалното удостоверяване е достатъчно посочването само на населеното място, в което то е извършено.

  В случая настоящият съдебен състав намира, че следва да се има предвид и Решение № 384 от 02. 11. 2011 год. по гр.дело 1450 /2010 година ВКС, с което е допуснато касационно обжалване на основание чл. 280, ал.1 т.3 от ГПК по въпрос може ли съдът да се самосезира и да упражнява косвен контрол по действителността на договор за доброволна делба с трето лице без предявен самостоятелен иск за това, или направено възражение. В мотивите на решението се казва:

   „ Върховен касационен съд, първо гр.о., като обсъди заявените в касационната жалба основания и данните по делото, приема следното:

    -По първия правен въпрос, по който е допуснато касационно обжалване - може ли съдът да се самосезира и да упражнява косвен контрол по действителността на договор за доброволна делба с трето лице без предявен самостоятелен иск за това, или направено възражение следва да се отговори утвърдително. Нормите, уреждащи нищожността на сделките са от императивен характер и за приложението им, съдът следи служебно. Когато страна се позовава на договор, съдът е длъжен да провери неговата действителност от гледна точна на формалните основания за нищожност – форма, предмет и без да има позоваване на нищожност. Затова в ТР № 1/2000г. от 17.07.2001г. т.10 е прието, че и без нищожността да се сочи като касационно основание, съдът е длъжен да приложи служебно материално правна норма от императивен характер.“

   От изложеното дотук е видно, че след като нотариалното удостоверяване на процесния нотариален акт не е било извършено съобразно формата, предвидена в чл. 573, ал.2 ГПК- в кантората на нотариуса, то самото нотариално удостоверяване е нищожно , което пък влече нищожността на самия процесен нотариален акт за покупко- продажба на процесния недвижим имот- чл. 26, ал.2, предл. 3 от ЗЗД.

  Горният порок- нищожност е служебно констатиран от съда и е самостоятелно основание за уважение на исковата молба като съдът счита, че не е необходимо да се произнася по предявените от ищеца искове за унищожаемост и за нищожност на процесния договор за покупко- продажба. Тъй като формата за действителност на договора за покупко- продажба на недвижим имот съгласно чл. 18 ЗЗД е нотариален акт, то липсата на тази форма прави самия договор за продажба недействителен.

  С оглед изхода на делото на основание чл. 78, ал.1 ГПК двамата ответници следва да бъдат осъдени солидарно да заплатят на ищеца сторените от нея разноски- общо заплатени държавна такса, такси и комисиони съгласно списък за разноски- 122 лева, депозит за свидетел- 25 лева, такса за ЧСИ- призоваване на свидетел- 24 лева, депозит за вещо лице- 105 лева, 450 лева за платено адвокатско възнаграждение, или общо сумата от 726. 00 лева.

  Предвид горното съдът

 

                                                                   Р   Е   Ш   И:

  ПРОГЛАСЯВА нищожността по чл. 26, ал.2, предл. 4 ЗЗД  на Договор за покупко- продажба на недвижим имот с продавач В.В.С. ЕГН ********** *** и купувач В.Г.Г. ЕГН ********** ***.

  ОСЪЖДА В.Г.Г., с гореснета самоличност, и Г.С.Г. ЕГН ********** *** солидарно да заплатят на В.В.С., с гореснета самоличност, общо разноски от 726. 00 лева.

  Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщението му до страните чрез РС Г.Т. пред ОСД..

  Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ :