Определение по дело №184/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 71
Дата: 28 януари 2020 г. (в сила от 28 януари 2020 г.)
Съдия: Росица Иванова Маркова
Дело: 20191400900184
Тип на делото: Частно търговско дело
Дата на образуване: 30 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

                                      О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                           гр.Враца, 28.01.2020г.

 

         ВРАЧАНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично заседание на 17.01.2020г., в състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ИВАНОВА

         при участието на секретаря  ВЕСЕЛКА НИКОЛОВА разгледа докладваното от съдия ИВАНОВА ч.т.д.№184 по описа за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производство по чл.679 от ТЗ.

         Образувано е по молба на "ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА"АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, район Триадица, бул."Витоша"№89Б, чрез юрисконсулт Р.И., с която се иска отмяна на решението на събранието на кредиторите на "Вини"АД/н/, ЕИК *********, проведено на 20.12.2019г. по т.д.№49/2016г. по описа на Окръжен съд-Враца.

         В молбата се поддържа, че атакуваното решение на събранието на кредиторите е незаконосъобразно и ощетява съществено част от кредиторите, като в подкрепа на това оплакване се сочи на първо място, че съдът не е предоставил право на глас на "Ол Дийп Холдингс Лтд", имащ качеството на цесионер на вземането на "Чартър Оушън Лайнър Корп". В молбата се обръща внимание на това, че кредиторът "Обединена българска банка"АД е предявил отрицателен установителен иск, с който е оспорил вземането на "Чартър Оушън Лайнър Корп" и по който е образувано т.д.№5/2017г. по описа на Окръжен съд-Враца. Като се позовава на разпоредбата на чл.673, ал.3 от ТЗ, молителят настоява, че след като вземането на посоченото дружество е оспорено с иск по чл.694 от ТЗ, същото е трябвало да поиска от съда да му предостави право на глас, а от своя страна съдът е следвало да стори това само при представянето на убедителни писмени доказателства, установяващи вземането.

         На следващо място в молбата се сочи, че кредиторът "Ол Дийп Холдингс Лтд" е предложил имуществото да се продава по реда на чл.718 от ТЗ чрез преки преговори, като цената не може да бъде по-ниска от 1 000 000лв., докато имуществото на несъстоятелния длъжник е оценено на 12 647 910лв., с оглед на което при така взетото от събранието решение е възможно синдикът да извърши продажба при цена 1 000 001лв., която е десетократно по-ниска от цената на имуществото и по този начин всички кредитори ще бъдат ощетени. Развиват се съображения и във връзка с начина на продажба на имуществото като цяло, при която правата на "ОББ"АД като ипотекарен и заложен кредитор ще бъдат засегнати.

         В условията на чл.213 от ГПК към настоящото производство е присъединено това по ч.т.д.№185/2019г., образувано по молба със същото искане, подадена от Национална агенция за приходите.

         В молбата се Национална агенция за приходите се настоява, че решението на събранието на кредиторите съществено ощетява интересите на част от кредиторите. Сочи се, че към настоящия момент не е извършвана актуализация на оценката на имуществото на длъжника, а представените такива са със срок на пазарна адекватност до м.февруари 2019г. На следващо място според Национална агенция за приходите решенето на събранието на кредиторите относно начина на продажба и цената на имуществото е непълно, неясно и неточно, тъй като предвижда опитите за продажба на активите да бъдат продължени по реда на чл.718, ал.1 от ТЗ като цяло при цена, по-ниска от един милион лева или на отделни части, при положение, че до настоящия момент само обособени части от масата на несъстоятелността са били предмет на продажби по реда на чл.717в, чл.717ж и чл.718 от ТЗ, а други активи от масата на несъстоятелността не са предлагани за продажба по реда на чл.717ж от ТЗ. Поради това според НАП не става ясно кое точно имущество е предмет на продажба - дали имуществото като цяло или само активи, които вече са били предмет на неуспешни продажби. Нататък в молбата се сочи, че ако решението на събранието на кредиторите предвижда продажба на всички активи на длъжника, същото се явява незаконосъобразно, тъй като по този начин се допуска продажба на имущество по реда на чл.718, ал.1 от ТЗ, без да е изчерпана процедурата по чл.717в и чл.717ж от ТЗ. В молбата се поддържа незаконосъобразност на решението на събранието на кредиторите и поради предвиденото в него синдикът сам да определя начина на разгласяване на продажбите по реда на чл.718 от ТЗ, както и техния брой, без да е определен крайния момент, при който възможностите за продажба са изчерпани. По този начин според НАП възниква опасност от ненужно продължаване на производството по несъстоятелност, натрупване на разноски и ощетяване на кредиторите.

         Молбите са подадени от легитимирани лица - кредитори с приети вземания в производството по несъстоятелност за "Вини"АД/н/ /"ОББ"АД с прието вземане в размер на 9 562 026.52лв. и НАП с прието вземане в размер на 23 919 986.25лв./, подадени са в срока по чл.679, ал.2 от ТЗ и са процесуално допустими.

         Кредиторите са призовани по реда на чл.679, ал.3 от ТЗ чрез публикация в неофициални раздел на "Държавен вестник", бр.73/2019г.

         За произнасянето си постъпилите молби съдът взе предвид следното:

         Събранието на кредиторите е свикано с Определение №1077/09.12.2019г., постановено от съда по несъстоятелността по т.д.№49/2016г. по описа на Окръжен съд-Враца, със следния дневен ред: 1.Вземане на решение за продължаване на процедурата по осребряване на имуществото от масата на несъстоятелността чрез провеждане на една или повече сесии от продажби по реда на чл.718, ал.1 от ТЗ от синдика; 2.Определяне на начина и цената за продажба на имуществото от масата на несъстоятелността - като цяло или на отделни елементи, при продължаване на продажбите по реда на чл.718, ал.1 от ТЗ от синдика.

         На събранието са представлявани и са гласували следните кредитори:

         - "Ол Дийп Холдингс Лтд" с прието вземане в размер на 56 050 929лв., представляващо 61.2506% от общия размер на приетите вземания;

         - "Обединена българска банка"АД с прието вземане в размер на 9 562 026.52лв., представляващо 10.4491% от общия размер на приетите вземания.

         С гласовете на кредитора "Ол Дийп Холдингс Лтд", формиращи мнозинство по чл.676, ал.3 от ТЗ, събранието е взело следното решение: "Продължава процедурата по осребряване на имуществото от масата на несъстоятелността по чл.718, ал.1 от ТЗ при пряко договаряне на синдика с потенциален купувач или купувачи, чрез провеждане на една или повече сесии от продажби по преценка на синдика, с оглед постъпилите оферти, като предоставя възможност на синдика сам да определи начина на разгласяване на продажбите или събирането на оферти. Опитите за продажба на имуществото следва да бъдат продължени от синдика по реда на чл.718, ал.1 от ТЗ, като същото бъде продадено в условията на пряко договаряне с избран от синдика потенциален купувач или купувачи като цяло, на цена не по-ниска от един милион лева или на отделни части. При явяване на потенциален купувач синдикът да сключи предварителен договор със същия за договорената продажна цена със срок на плащане не повече от 60 дни от подписване на предварителния договор. По възможност при сключване на предварителен договор синдикът да изисква заплащането на капаро в определен от него размер, за да бъдат защитени и гарантирани интересите на кредиторите при евентуален отказ от страна по потенциалния купувач, като в този случай платеното капаро остава в масата на несъстоятелността за разпределение."

         По оплакванията на кредиторите, поискали отмяна на решението на събранието на кредиторите, по същество съдът приема следното:

         По молбата на "ОББ"АД.

         На този съдебен състав е служебно известно и при справка с канцеларията на съда се установява, че от страна на "ОББ"АД е предявен иск по чл.694, ал.3, т.2 от ТЗ срещу "Чартър Оушън Лайнър Корп", Британски Вирджински острови, с който се иска да бъде признато за установено в отношенията на длъжника, синдика и всички кредитори на "Вини"АД несъществуването на прието вземане в размер на 56 050 929лв. Образувано е т.д.№5/2017г. по описа на Окръжен съд-Враца, производството по което е висящо. В хода на производството по делото приетото вземане на "Чартър Оушън Лайнър Корп" е цедирано на "Ол Дийп Холдингс Лтд", Британски Вирджински острови.

         Разпоредбата на чл.673, ал.2 от ТЗ определя ясно кръга на кредиторите, имащи право на глас в събранието на кредиторите - това са кредиторите с приети вземания. Чл.693 от ТЗ съдържа легална дефиниция на понятието "прието вземане" - това е вземане, което е включено в одобрения от съда списък на приетите вземания по чл.692, с изключение на вземане по чл.694, ал.1. Изключенията от това правило са посочени в чл.673, ал.3 от ТЗ, който предвижда, че съдът може да предостави право на глас и на кредитор по чл.637, ал.3, ако в подкрепа на вземането му са представени убедителни писмени доказателства, на кредитор с неприето вземане, който е предявил иск по чл.694, както и на кредитор с прието вземане, срещу когото е предявен иск по чл.694 за установяване несъществуване на вземането му.

         В разглеждания случай "Ол Дийп Холдингс Лтд", в качеството на цесионер на вземането на "Чартър Оушън Лайнър Корп", се явява кредитор с прието вземане, срещу когото е предявен иск по чл.694 от ТЗ за установяване несъществуването на вземането. Атакуваното решение на събранието на кредиторите е взето с мнозинството от гласовете на този именно кредитор. В т.3 на ТР №1 от 3.12.2018г. на ВКС по тълк.д.№1/2017г. на ОСТК е прието, че предвиденото в чл.673, ал.3 от ТЗ изискване за представяне на убедителни писмени доказателства, за да бъде предоставено право на глас в събранието на кредиторите, се отнася не само за кредиторите по чл.637, ал.3 от ТЗ, но и за кредиторите със спорни /приети и неприети/ вземания, по отношение на които е предявен иск по чл.694 от ТЗ. В мотивите на тълкувателното решение се приема, че следва да бъдат третирани по еднакъв начин кредиторите по чл.637, ал.3 от ТЗ с тези, чиито вземания предстои да бъдат установени в рамките на искови производства, т.е. според ВКС тази категория кредитори са такива с неприети вземания.

         Изложеното дава основание на съда да приеме, че като взето с мнозинството от гласовете на кредитор с неприето вземане, който не е поискал от съда да му предостави право на глас по реда на чл.673, ал.3 от ТЗ и такъв акт на съда по несъстоятелността не е налице, решението на събранието на кредиторите на "Вини"АД/н/ е незаконосъобразно и тази незаконосъобразност е достатъчна за неговата отмяна.

         В подкрепа на другото си твърдение, че атакуваното решение на събранието на кредиторите съществено ощетява част от кредиторите "ОББ"АД не представя доказателства.

         По молбата на Национална агенция за приходите.

         Оплакването на НАП е, че решенията на събранието на кредиторите съществено ощетяват интересите на част от кредиторите, в т.ч. и тези на държавата, която се представлява от агенцията в производството по несъстоятелност.

         По-горе в мотивите са изброени конкретните доводи на НАП да поддържа, че е налице ощетяване на кредиторите. Същите се свеждат до предходни решения на събранието на кредиторите и действия на синдика на "Вини"АД/н/ в развити процедури по осребряване на някои обособени части от масата на несъстоятелността по различен процесуален ред за принудително изпълнение, но доказателства не са представени.

         Тъй като искането по чл.679 от ТЗ се разглежда от друг състав на съда по несъстоятелност, а прилагане на делото по несъстоятелност към настоящото производство е недопустимо, предвид непредставянето на доказателства в подкрепа на твърденията на Национална агенция за приходите молбата се явява неоснователна.

         С оглед приетото по-горе, че констатираната незаконосъобразност на атакуваното решение на събранието на кредиторите на "Вини"АД/н/ е достатъчна, за да се постанови неговата отмяна, съдът

 

                                      О П Р Е Д Е Л И :

 

         ОТМЕНЯ като незаконосъобразно решението на събранието на кредиторите на "Вини"АД/в несъстоятелност/, ЕИК *********, проведено на 20.12.2019г. по т.д.№49/2016г. по описа на Окръжен съд-Враца.

         ОСТАВЯ без уважение като недоказана молбата на Национална агенция за приходите вх.№11267/30.12.2019г.

         Определението не подлежи на обжалване.

 

                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: