Определение по дело №15449/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 12856
Дата: 10 август 2020 г. (в сила от 6 октомври 2020 г.)
Съдия: Любка Емилова Голакова
Дело: 20181100115449
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

гр.София, 10.08.2020 год.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І Гражданско Отделение, 24 състав, в закрито заседание на десети август две хиляди и двадесета година в състав:                                         

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБКА ГОЛАКОВА

 

като   разгледа   докладваното  от  съдията   гр. д. N 15 449 по описа за  2018 г. и за да се произнесе,  взе предвид следното:

           

Подадена е исковата молба от Г.В.В. срещу М.В.Р., П.Р.Б., В.С.С.и Република България, представлявана от министъра на финансите, въз основа на която е образувано гр. д. №232/2018г. по описа на Окръжен съд – Велико Търново.

 На 25.05.2018г. е връчен препис от исковата молба и приложените към нея доказателства на ответника – П.Р.Б..

На 11.06.2018г., на 12.06.2018г. и на 22.06.2018г., т.е. в законоустановения едномесечен срок, ответникът – П.Р.Б. е депозирал писмен отговор /три/.

На 08.06.2018г. е връчен препис от исковата молба и приложените към нея доказателства на ответника – М.В.Р..

На 25.06.2018г., т.е. в законоустановения едномесечен срок, ответникът – М.В.Р. е депозирал писмен отговор.

С определение от 17.07.2018г. постановено по гр. д. №232/2018г. по описа на Окръжен съд – Велико Търново съдът е прекратил производството по делото в частта, в която е предявен иск с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ, поради наличие на по-рано заведено дело между същите страни, на същото основание и със същото искане – гр. д. №700/2017г. по описа на Окръжен съд – Ловеч, а в частта относно предявените искове с правно основание чл. 49 от ЗЗД производството по делото е изпратено по подсъдност на СГС.

При така изложеното настоящия съдебен състав установи следното от фактическа страна:

Ищецът твърди, че автор на част от показанията на свидетеля И.С.Д. дадени в досъдебното производство на 21.08.2008г., приложено към нохд №303/2011г. на Шуменския окръжен съд, са водещите разследването полицаи, тъй като този свидетел в съдебно заседание изрично е заявил, че е далтонист, а в посочените показания е записано, че същият е посочил цвета на запаления автомобил и цвета на дрехите на извършителя на палежа.  Поддържа, че това е направено с цел ищецът да бъде осъден на 12 години лишаване от свобода, повдигайки му обвинения по чл. 330, ал. 3, вр. с чл. 20, ал. 3 от НК. Посочва, че с решение на ВКС е окончателно оправдан по това обвинение. Заявява, че в резултат на това поведение е претърпял неимуществени вреди, които подробно описва. Моли да бъде постановено съдебно решение, с което се осъдят солидарно ответниците да му заплатят:

- сумата 36 000 лв. – обезщетение за претърпените неимуществени вреди /съгласно молба – уточнение от 05.05.2018г. – страница 48 от делото на Окръжен съд – Велико Търново/, заедно със законната лихва от датата на увреждането – 18.05.2011г. до окончателното й изплащане.

Ответникът – П.Р.Б. в депозирания отговор посочва, че относно воденото срещу ищеца наказателно производство за престъпление по чл. 330, ал. 3 във връзка с ал. 2, т. 2 и т. 4, във връзка с ал. 1 , във връзка с чл. 20, ал. 3 от НК, по което е постановена оправдателна присъда между същите страни на същото основание – чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ и за същото искане – присъждане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди е образувано гр. д. №700/2017г. по описа на Окръжен съд – Ловеч. На следващо място е посочено, че ищецът е имал възможност, но не е оспорил протокола за разпит на свидетеля в досъдебното производство. 

Ответникът – М.В.Р. в депозирания от него писмен отговор посочва, че досъдебното производство е проведено от служители на ОДМВР – Шумен, която представлява самостоятелно юридическо лице и по отношение на чиито служители този ответник не е възложител на работа. Поддържа, че обезщетението от фактически действия може да се претендира след като бъдат признати същите за незаконни от съда, каквото в случая липсва. Моли да се прекрати съдебното производство като недопустимо, евентуално – да се постанови съдебно решение, с което да бъде отхвърлен предявеният иск.

В описаното по-горе определение, постановено от Окръжен съд – Велико Търново, което е потвърдено в тази част от Апелативен съд – Велико Търново и влязло в сила, е прието, че действително между същите страни има заведено по-рано дело по иск с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ на същото основание и за същото искане под №700/2017г. по описа на Окръжен съд – Ловеч.

При така установените факти, настоящият съдебен състав прави следните изводи:

Ищецът претендира присъждане на обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди от съставянето на документ с невярно съдържание от разследващите органи в досъдебното производство – протокол за разпит на свидетел. В развилото се наказателно производство ищецът не е оспорил този протокол и съответно не е въвел такива възражения, въпреки съществуващата процесуална възможност за това. Относно този документ ищецът не е подал сигнал до П.Р.Б. и съответно няма образувано наказателно производство, въпреки че от изложените от него твърдения може да бъде направен извод, че противоправното поведение, което тази страна описва не е само деликт, а представлява извършване на престъпление – съставяне на документ с невярно съдържание и неговото използване.

От изложените от ищеца твърдения следва, че същият този документ е използван от органите в досъдебното производство за повдигане и поддържане на обвинение срещу ищеца за извършване на престъпление, по което наказателното производство е завършило с оправдателна присъда за ищеца. Последният е използвал предвидената в Закона за отговорността на държавата и общините за вреди възможност и е предявил срещу П.Р.Б. иск с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ за присъждане на обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди във връзка с повдигнатото обвинение /по повод на което е съставен и процесния протокол за разпит/, по което е постановена оправдателна присъда /гр. д. №700/2017г. по описа на Окръжен съд – Ловеч/.

Наказателното производство включва извършване на множество процесуални действия от компетентните органи на съответната фаза от неговото развитие.  Настоящият съдебен състав счита, че е недопустимо да бъдат предявявани отделно от иска с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ и искове по чл. 49 от ЗЗД с предмет – обезщетяване на неимуществени вреди от конкретно процесуално действие, извършено в същото наказателно производство, за което се твърди, че е противоправно. Предвид естеството на вредите, процесуална икономия и правилата на логиката, в съдебната практика е прието, че относно едно повдигнато обвинение, за което е постановена оправдателна присъда, се присъжда и едно обезщетение за неимуществени вреди, в които се обхващат всички претърпени от лицето вреди от извършените процесуални действия в хода на това производство. В този смисъл е и т. 13 от Тълкувателно решение № 3 от 22.04.2005г. на ВКС по т. гр. д. № 3/2004 г., ОСГК на ВКС, в която е прието, че „Обезщетението за неимуществени вреди от деликтите по чл. 2, т. 2, пр. 1 и пр. 2 ЗОДВПГ включва и обезщетението за вреди от незаконно наложената мярка за неотклонение "задържане под стража".  Аргумент в подкрепа на това е фактът, че ако се приеме противното, това би довело до възможност за предявяване на множество искове с петитум присъждане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди от едно наказателно производство /но за отделните процесуални действия, извършвани в него/, по което лицето е оправдано. При разглеждането на тези искове не би могло житейски да се разграничат неимуществените вреди, претърпени от всяко едно конкретно процесуално действие в развилото се наказателно производство, които съответно следва и да бъдат обезщетени. В допълнение следва да се посочи, че и самият ищец не е направил такова разграничение на неимуществените вреди по вид, за които е предявил отделните искове. 

С оглед на изложеното настоящият съдебен състав счита, че предявеният иск е недопустим, поради което производството по делото следва да бъде прекратено.

С тези мотиви съдът

 

О П Р Е Д ЕЛ И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. №15 449/20118г. по описа на СГС, 24 състав.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да бъде обжалвано с частна жалба пред Апелативен съд – София – град в едноседмичен срок от получаване на препис от него от ищеца.

ПРЕПИС от определението да се изпрати на ищеца и на двамата ответника.

                                                                       

СЪДИЯ: