Решение по дело №1271/2019 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 ноември 2019 г. (в сила от 9 юни 2020 г.)
Съдия: Пламен Тошев Петков
Дело: 20191320201271
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                                     Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е                        

 

                                     гр.Видин, 21.11.2019г.

 

       в името на народа  

 

ВИДИНСКИ   РАЙОНЕН   СЪД,   НАКАЗАТЕЛНО   ОТДЕЛЕНИЕ,   В   СЪДЕБНО   ЗАСЕДАНИЕ   НА   ДВАДЕСЕТ   И   ДЕВЕТИ   ПРЕЗ   ДВЕ   ХИЛЯДИ   И   ДЕВЕТНАДЕСЕТА   ГОДИНА,   В   СЪСТАВ:        

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:   П.  П.

                               СЪДЕБНИ   ЗАСЕДАТЕЛИ:                 

                                                     ЧЛЕНОВЕ:

ПРИ   СЕКРЕТАРЯ:   М.В.,       И   В   ПРИСЪСТВИЕТО   НА   ПРОКУРОРА:                             РАЗГЛЕДА   ДОКЛАДВАНОТО   ОТ   СЪДИЯТА-ДОКЛАДЧИК   П.,   А.Н.Д.№ 1271   ПО   ОПИСА   ЗА   2019 Г.,   И   ЗА   ДА   СЕ   ПРОИЗНЕСЕ   ВЗЕ   ПРЕДВИД   СЛЕДНОТО : 

 

Административно-наказателното производство е с правно основание по реда на чл.59, ал.1 и сл.от ЗАНН.

        Делото е образувано по жалба, подадена от Т.А.С. *** с ЕГН **********, против Наказателно постановление № 25-0000186 от 18.06.2019г. на Началник ОО „АА“ – В., с което на жалбоподателя е наложено административно наказание “глоба” в размер на 500 лв. /петстотин лева/ на основание чл.93, ал.2 от ЗАП за извършено от него административно нарушение по чл.19, ал.1, т.1 от Наредба № 11/31.10.2002г. на МТС.

          Жалбоподателят оспорва наказателното постановление, моли да бъде отменено същото, като незаконосъобразно и необосновано, и да бъде уважена жалбата, като основателна. 

          Ответната по жалбата страна, административно-наказващият орган, поддържа наказателното постановление и моли да бъде потвърдено, като законосъобразно и обосновано, оспорва жалбата, като неоснователна, моли тя да бъде оставена без уважение.

          От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът прие за установено следното от фактическа страна:

          На 04.06.2019г. около 11,30ч. в гр.Д., обл.В. на главен път Е – 79 в района на товарна ж.п. гара Д. в посока към гр.В., жалбоподателят С., като водач на МПС е управлявал влекач марка „ДАФ“ с регистрационен номер РА 5171 ВР и прикачено полуремарке с рег.№ 345 N 4407. Лицето е извършвал обществен международен превоз на товари от Р.Турция за Р.Х. При извършената проверка от органите на ОО „АА“ – В. С. не е представил заверено копие от лиценз на ЕО, но е представил лиценз на ЕО № 13977. Констатирано е от проверяващия, че въпросното ППС е включено в списъка към лиценза на превозвача.

Установеното от съда и тази фактическа обстановка се доказва по категоричен и безспорен начин от писмените доказателства: цялостната административно-наказателната преписка – АУАН, лиценз № 13977, ЧМР, както и от гласните доказателства: показанията на свидетеля Й., между които няма противоречия, допълват се и кореспондират помежду си относно това, което е прието от съда за безспорно установено и за категорично доказано, поради което се кредитират от видинският районен съд. 

          От така установеното от фактическа страна съдът прави извода, че жалбоподателят не следва да понесе административно-наказателната отговорност, така както е определена и наложена от административно-наказващия орган.        В конкретния случай, настоящият съдебен състав приема, че е на лице основание за прилагане разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, тъй като се касае за маловажен случай, при който извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи. В настоящия казус, според съвкупния анализ на всички обстоятелства релевантни към случая и съобразявайки данните по делото и обстоятелствата, които са изяснени, се касае за маловажен случай, третирайки се деянието, като такова с по-ниска степен на обществена опасност, липса или незначителност на вредните последици. По тази причина според Съда наложеното наказание е прекомерно тежко и не би съдействало за постигане на целите по чл.12 от ЗАНН, също и не са проверени от АНО дали са на лице условията на чл.28 от ЗАНН. Преценката на наказващия орган за маловажността се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол, каквото е и задължителното за съда предписание, дадено с ТР № 1/2007г. на ОСНК на ВКС. Въпросът за правилното прилагане на чл.9, ал.2 от НК е въпрос за правилното приложение на материалния закон. В настоящия случай е представен лиценз на ЕО № 13977, но не е представено заверено копие, а управляваното МПС е включено в списъка на лиценза на общността. Не са изследвани и обстоятелствата по чл.27 от ЗАНН. Не са настъпили съществени вредни последици за отделни лица или за обществените отношения. Нарушението е за пръв път и жалбоподателят не е наказван преди за друго такова нарушение.   

От така изложените съображения до тук съдът намира, че наказателното постановление следва да бъде отменено, като необосновано и незаконосъобразно.

          Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

                                      Р       Е       Ш       И  :

 

          ОТМЕНЯВА Наказателно постановление № 25-000186 от 18.06.2019г. на Началник ОО „АА“ – В., с което на Т.А.С. *** с ЕГН **********, е наложено административно наказание “глоба” в размер на 500 лв. /петстотин лева/.

Решението може да бъде обжалвано пред видинския административен съд с касационна жалба в четиринадесетдневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

          РАЙОНЕН СЪДИЯ: