Решение по дело №778/2014 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 декември 2016 г. (в сила от 12 октомври 2017 г.)
Съдия: Росен Пламенов Александров
Дело: 20141730100778
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 октомври 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Радомир, 12.12.2016 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Радомирският районен съд, гражданска колегия, четвърти състав, в публичното заседание на двадесет и трети ноември през две хиляди и шестнадесета година в състав:

РАЙОНЕН СЪИЯ: РОСЕН АЛЕКСАНДРОВ

при секретаря М.М., като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 778 по описа за 2014 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е за делба във фазата по извършването ù.

С влязло в сила решение № .от 15.04.2016 г., постановено по настоящото дело на основание чл. 34 от ЗС е допуснато извършването на съдебна делба на следните недвижими имоти, а именно:

1.       УРЕГУЛИРАН ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, представляващ и образуващ дворно урегулирано място с площ по нотариален акт от 1300 кв. м., а по скица, измерена графично с площ от 1470 кв. м. и означено по скица като парцел . в кв. . по плана за регулация и застрояване на с. Горна Диканя, общ. Радомир, утвърден със заповед № . г., при граници по скица: от югозапад – улица, от запад – улица, от север – улица и от югоизток – парцел . – общински и парцел ..

2.       УРЕГУЛИРАН ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, представляващ и образуващ дворно урегулирано място с площ от 680 кв. м., означено по скица като парцел . в кв. ..по плана за регулация и застрояване на с. Горна Диканя, общ. Радомир, утвърден със заповед № . г., при граници по скица: от юг – улица, от запад – улица, от север – парцел . и от изток – парцел ..

3.   УРЕГУЛИРАН ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, представляващ и образуващ дворно урегулирано място с площ от 680 кв. м. и означено по скица като парцел . в кв. . по плана за регулация и застрояване на с. Горна Диканя, общ. Радомир, утвърден със заповед № .г., при граници по скица: от юг – улица, от запад – парцел . от север – парцел ., от североизток – парцел . и от изток – парцел ..

между следните лица и при следните делбени части:

-         В.Д.Т. – 36/72 и. ч.

-         Л.В.В. – 6/72 и. ч.

-        М.В.В. – 6/72 и. ч.

-        С.В.М. – 6/72 и. ч.

-        А.С.А. – 6/72 и. ч.

-        Г.С.А. – 6/72 и. ч.

-        Ц.Й.М. – 2/72 и. ч.

-        З.Й.С. – 2/72 и. ч.

-        Д.Т.Й. – 1/72 и. ч.

-        С.Т.Й. – 1/72 и. ч.

            Ищецът, редовно призован, в съдебно заседание се явява лично и с адвокат Б. Б. от ПАК, който изразява становище, че делбата следва да бъде извършена по реда на чл. 353 от ГПК, в съответствие с третия вариант, предложен от вещото лице по допуснатата СТЕ.

            Ответниците, редовно призовани, не се явяват в съдено заседание, като вместо ответниците Д.Й. и С.Й. се явява адвокат Д. Ц. от ПАК, която счита, че делбата следва да се извърши по реда на чл. 353 от ГПК, в съответствие с третия вариант, предложен от вещото лице по допуснатата СТЕ.

Радомирският районен съд, преценявайки събраните по делото доказателства по реда на чл. 12 от ГПК и чл. 235 от ГПК, приема за установено и доказано следното:

По делото е допуснато изслушването на съдебно - техническа експертиза, от заключението по която се установява, че пазарната стойност на УПИ, представляващ и образуващ дворно урегулирано място с площ по нотариален акт от 1300 кв. м., а по скица, измерена графично с площ от 1470 кв. м. и означено по скица като парцел . в кв.. по плана за регулация и застрояване на с. Горна Диканя, общ. Радомир, възлиза на 14 700 лева, като същият е реално поделяем на два парцела. Пазарната стойност на останалите два допуснати до делба урегулирани поземлени имоти е в размер на по 6800 лева за всеки един от тях, като двата имота са реално неподеляеми, тъй като не отговарят на условията на чл. 19 от ЗУТ. Въз основа на тези си изводи вещото лице е предложило три варианта за делба на процесните недвижими имоти по колена, като в първия вариант, предложен от вещото лице имотите са обособени в четири дяла, при втория вариант – в два дяла, а по третия вариант, имотите са разделени в три дяла, както следва: дял I – . в кв. .по плана на с. Горна Диканя, с площ от 1470 кв. м. и пазарна стойност 14 700 лева; дял II – УПИ.в кв. . по плана на с. Горна Диканя, с площ от 680 кв. м. и пазарна стойност 6800 лева и дял III - УПИ .в кв. . по плана на с. Горна Диканя, с площ от 680 кв. м. и пазарна стойност 6800 лева. Вещото лице е посочило, че за уравняване на дяловете получилият дял I следва да заплати на получилите дял II и III сумата от по 275 лева.

Приетото за установено от фактическа страна, обуславя следните правни изводи:  

За да бъде прекратена съсобствеността в едно делбено производство законодателят е предвидил четири способа, а именно: теглене на жребий, разпределение на имотите по реда на чл. 353 от ГПК, възлагане по реда на чл. 349 от ГПК и изнасяне на имота на публична продан. В избора си по един от  тези способи за приключване на производството съдът следва да прецени дали броят на реалните дялове съответства на броя на съделителите и доколко стойността на реалните дялове, съответства на стойността на дяловете на съделителите. Съгласно константната съдебна практика, основен способ за ликвидиране на допуснатата до делба съсобственост във втората фаза на делбеното производство, е съставяне на разделителен протокол по реда на чл. 347 от ГПК и чл. 350 от ГПК и съответно теглене на жребий по реда на чл. 352 от ГПК и в случай, че броят на допуснатите по делба имоти съответства на броя на съделителите, делбата поначало се извършва чрез теглене на жребий.

Съдът намира, че в настоящия случай следва да бъде прибегнато до извършване на делбата в условията на чл. 353 от ГПК, като процесните имоти бъдат разпределени между съделителите, които могат да се групират по колена. Според текста, съдът може да извърши делбата, като разпредели имотите между съделителите, без да тегли жребий, когато съставянето на дялове и тегленето на жребий се оказва невъзможно или много неудобно. Съгласно приетото в решение № 60 от 26.07.2010 г. на ВКС по гр. д. № 534/2009 г., I г. о., ГК, имотите не се изнасят на публична продан, когато има достатъчно дялове за всеки от съделителите, макар те да са неравностойни, а когато са по-малко, но в делбата участват наследници от различни колена и могат да се обособят дялове за тях, делбата следва да се извърши по колена, без да е необходимо за прилагането на този способ съгласието на всички съделители.  В този смисъл е и решение № 138 от 14.03.2012 г. на ВКС по гр. д. № 609/2011 г., I г. о., ГК и двете, постановени по реда на чл. 290 от ГПК и представляващи по смисъла на ТР № 1 от 2009 г. на ОСГТК на ВКС задължителна за съдилищата съдебна практика. Съдът, като взе предвид становищата на страните, изразени в съдебно заседание, счита, че извършването на делбата не е възможно да стане чрез теглене на жребий, тъй като дяловете на съделителите са неравни (ищецът притежава ½ и. ч. от допуснатите до делба имоти), подялбата на имотите чрез теглене на жребий би се оказала много неудобна, тегленето на жребий би довело до нецелесъобразно разпределение на имотите и може да породи значителни имуществени спорове между тях.

Затова съдът приема, че следва да разпредели процесните недвижими имоти по начина, предложен в третия вариант на допуснатата СТЕ, тъй като съделителите, между които е допусната делбата формират три колена, поради което и съдът намира, че останалите два варианта, предложени от вещото лице, са неприложими в случая, тъй като предвиждат разделяне на имотите на два и на четири дяла. Следователно трите допуснати до делба имота могат да се поставят в дял по колена. Единият имот ще се даде в собственост на ищеца, а съделителите от останалите две колена ще получат в общ дял по един от останалите два имота. По тази причина, макар и два от трите, допуснати до делба имота, да са неподеляеми, следва да намери приложение принципът на чл. 69 от ЗН за получаване на реален дял, като в случая това е допустимо да стане, доколкото делбата ще се извърши по колена и за всяко коляно е налице реален дял. Ето защо имотите следва да се разпределят от съда по реда на чл. 353 от ГПК. При това разпределение съдът взема предвид стойностите на имотите по експертизата, доколкото същата не е оспорена от страните. Съобразявайки заключението на вещото лице по допуснатата СТЕ, съдът приема, че ищецът В.Д.Т. има дял от имотите на обща стойност 14 150 лева. При тези изчисления съдът счита, че в дял на ищеца следва да бъде поставен УПИ. в кв. . по плана на с. Горна Диканя, с площ от 1470 кв. м. Както се посочи ищецът притежава част от допуснатите до делба имоти, равняваща се на 14 150 лева, докато стойността на процесния недвижим имот е 14 700 лева, като с поставянето му в дял на ищеца би се избегнало плащането на големи парични уравнения. От друга страна, съдът намира, че останалите два имота, допуснати до делба, а именно: УПИ .в кв. . по плана на с. Горна Диканя, с площ от 680 кв. м. и УПИ . в кв. . по плана на с. Горна Диканя, с площ от 680 кв. м., следва да бъдат поставени в дял на останалите съделители, които формират две отделни колена. Съобразявайки заключението на вещото лице по допуснатата СТЕ, съдът приема, че съделителите от едно коляно Л.В., М.В. и С.М. имат дял от имотите на обща стойност 7075 лева, какъвто е делът от имотите и на останалите съделители, включени в едно коляно – А.А., Г.А., Ц.М., З.С., Д.Й. и С.Й.. Видно е от заключенеито на вещото лице, че всеки от двата имота е на стойност от по 6800 лева, от което следва, че ищецът следва да заплати сумата от по 275 лева на съделителите, получаващи съответно дял II и дял III по заключението на вещото лице. Сравнително малката сума за уравняване на дяловете обосновава и извода за целесъобразност на разпределението на имотите по посочения начин.

С оглед изхода на делото и стойността на дяловете съделителят В.Д.Т., следва да бъде осъден да заплати по сметка на Районен съд - Радомир, сумата от 566 лева, съделителите Л.В.В., М.В.В. и С.В.М. – сумата от 283 лева, а съделителите А.С.А., Г.С.А., Ц.Й.М., З.Й.С., Д.Т.Й. и С.Т.Й. – сумата от 283 лева, които суми представляват държавна такса - 4% върху стойността на съответните дялове.

По изложените съображения и на основание чл. 353 от ГПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ВЪЗЛАГА в дял на В.Д.Т., с ЕГН: **********, с адрес: ***, следния имот:

- УРЕГУЛИРАН ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, представляващ и образуващ дворно урегулирано място с площ по нотариален акт от 1300 кв. м., а по скица, измерена графично с площ от 1470 кв. м. и означено по скица като парцел .в кв. .по плана за регулация и застрояване на с. Горна Диканя, общ. Радомир, утвърден със заповед . г., при граници по скица: от югозапад – улица, от запад – улица, от север – улица и от югоизток – парцел . – общински и парцел ..

Общата площ на дял I е 1470 кв. м., на стойност 14 700 лева (четиринадесет хиляди и седемстотин лева).

ОСЪЖДА В.Д.Т., с ЕГН: **********, с адрес: ***, да заплати по сметка на Районен съд - Радомир, сумата от 566 лева (петстотин шестдесет и шест лева) - държавна такса върху получения дял.

ВЪЗЛАГА в дял на Л.В.В., с ЕГН: **********, с адрес: ***, М.В.В., с ЕГН: **********, с адрес: *** и С.В.М., с ЕГН: **********, с адрес: ***, следния имот:

- УРЕГУЛИРАН ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, представляващ и образуващ дворно урегулирано място с площ от 680 кв. м., означено по скица като парцел .в кв. .по плана за регулация и застрояване на с. Горна Диканя, общ. Радомир, утвърден със заповед № . г., при граници по скица: от юг – улица, от запад – улица, от север – парцел . и от изток – парцел ..

Общата площ на дял ІІ е 680 кв. м., на стойност 6800 лева (шест хиляди и осемстотин лева).

ОСЪЖДА Л.В.В., с ЕГН: **********, с адрес: ***, М.В.В., с ЕГН: **********, с адрес: *** и С.В.М., с ЕГН: **********, с адрес: ***, да заплатят по сметка на Районен съд - Радомир, сумата от 283 лева (двеста осемдесет и три лева) - държавна такса върху получения дял.

ВЪЗЛАГА в дял на А.С.А., с ЕГН: **********, с адрес: ***, Г.С.А., с ЕГН: **********, с адрес: ***, Ц.Й.М., с ЕГН: **********, с адрес: ***, З.Й.С., с ЕГН: **********, с адрес: ***, Д.Т.Й., с ЕГН: **********, с адрес: *** и С.Т.Й., с ЕГН: **********, с адрес: ***, следния имот:

- УРЕГУЛИРАН ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, представляващ и образуващ дворно урегулирано място с площ от 680 кв. м. и означено по скица като парцел . в кв. . по плана за регулация и застрояване на с. Горна Диканя, общ. Радомир, утвърден със заповед № . г., при граници по скица: от юг – улица, от запад – парцел ., от север – парцел ., от североизток – парцел . от изток – парцел .

Общата площ на дял ІІI е 680 кв. м., на стойност 6800 лева (шест хиляди и осемстотин лева).

ОСЪЖДА А.С.А., с ЕГН: **********, с адрес: ***, Г.С.А., с ЕГН: **********, с адрес: ***, Ц.Й.М., с ЕГН: **********, с адрес: ***, З.Й.С., с ЕГН: **********, с адрес: ***, Д.Т.Й., с ЕГН: **********, с адрес: *** и С.Т.Й., с ЕГН: **********, с адрес: *** да заплатят по сметка на Районен съд - Радомир, сумата от 283 лева (двеста осемдесет и три лева) - държавна такса върху получения дял.

ОСЪЖДА В.Д.Т., с ЕГН: **********, с адрес: *** да заплати за уравняване на дяловете на Л.В.В., с ЕГН: **********, с адрес: ***, М.В.В., с ЕГН: **********, с адрес: *** и С.В.М., с ЕГН: **********, с адрес: *** сумата от 275 лева (двеста седемдесет и пет лева).

ОСЪЖДА В.Д.Т., с ЕГН: **********, с адрес: *** да заплати за уравняване на дяловете на А.С.А., с ЕГН: **********, с адрес: ***, Г.С.А., с ЕГН: **********, с адрес: ***, Ц.Й.М., с ЕГН: **********, с адрес: ***, З.Й.С., с ЕГН: **********, с адрес: ***, Д.Т.Й., с ЕГН: **********, с адрес: *** и С.Т.Й., с ЕГН: **********, с адрес: *** сумата от 275 лева (двеста седемдесет и пет лева).

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Пернишкия окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                        

 

                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА.

СЕКРЕТАР:М.М.