Решение по дело №15213/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 5666
Дата: 12 декември 2019 г. (в сила от 23 октомври 2020 г.)
Съдия: Николай Свиленов Стоянов
Дело: 20183110115213
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№.............

гр. Варна, 12.12.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, 9-ти състав, в открито съдебно заседание, проведено на осемнадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав: 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: НИКОЛАЙ СТОЯНОВ

при участието на секретаря Илияна Илиева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 15213 по описа на ВРС за 2018-та година, 9-ти с-в, за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявени са искове по чл.26 ЗЗД вр. чл.20, чл.10 и чл.11 ЗПК на С.Я. Д., ЕГН**********, срещуП.к.Б.“ ЕООД, ЕИК ***, за прогласяване за изцяло нищожен на договор за потребителски кредит №50061236111/12.03.2014г., поради сключването му при бланкет; поради липса на изискуемата форма; поради противоречие с чл.11, ал.1, т.7-12 и 20 ЗПК; поради противоречие с добрите нрави с оглед прекомерност на ГЛП и ГПР.

Ищцата твърди, че е сключила с ответника договор за потребителски кредит №50061236111/12.03.2014г., по силата на който получила в заем сумата от 1000лв. със задължения за връщането й и за плащане на лихва за ползването.

При сключването на договора обаче твърди, че подписала само бланков образец на договор, в който била вписана само заемната цена, а останалите му параметри, включително ГЛП и ГПР не били вписани. Обяснено й било, че те ще се попълнят след одобрение от управителните органи на ответното дружество, но устно й било посочено, че лихвата ще бъде около 300лв. Впоследствие не й е бил предоставен окончателен вариант на договора, нито тя е подписвала такъв.  Оказало се обаче, че общия дължим, според ответника, размер на задълженията й, е 4032лв., т.е. ГПР от 3032лв. за срока на договора, или в процент 157.75% на годишна база, респ. 98.52лв. ГЛП на годишна база. С което не се е съгласявала и за което била въведена в заблуждение относно реалния размер на задълженията.

При тези обобщени фактически твърдения твърди, че договорът за кредит е изцяло нищожен на следните обобщени основания: 1/ сключване при бланкет (невписани основни елементи на договора при подписване – ГПР и ГЛ); 2/ липса на изискуемата форма (подписан бил само проекта на договора, не самият такъв, който следвалода се одобриот управлението на ответника; 3/ противоречие с чл.11, ал.1, т.7-12 и 20 ЗПК (по подробно изложени причини); 4/противоречие с добрите нрави с оглед прекомерност и недоговаряне на ГЛП и ГПР, с оглед нормата на чл.143 ЗПК; 5/ неподписване, незапознаване и необсъждане и на ОУ към договора за кредит; 6/изрично указание на КЗП за прекратяване от страна на ответника на подобна практика при сключване на договорите си, обявена от КЗП за нелоялна и подвеждаща.

 Моли за прогласяване на сочената нищожност и за разноски.

В срока по чл.131 от ГПК ответникът депозира писмен отговор. В него той оспорва изцяло основателността на предявения иск с подробни аргументи, които могат да се обобщят в следните групи: 1/ на ищцата е била предоставена пълната преддоговорна информация, съобразно единен европейски формуляр, която тя е подписала лично, като уведомена; 2/ ищцата е приела и ОУ, защото те са били отпечатани на гърба на договора, който тя е подписала лично; 3/ чл.11, ал.2 ЗПК е неприложим, защото е бил приет след сключването на договора; 4/ формата е била спазена и е нямало бланкет, след като в крайна сметка, макар и в различен момент, и двете страни са поставили подписите си под писмения договор според общото им съгласие с клаузите му; 5/ одобреният екземпляр на договора е бил изпратен на три пъти до адреса на ищцата, но тя недобросъвестно е отказала да го получи (не е била открита и не е потърсила пратката); 6/ договорът включвал цялото минимално необходимо съдържание по чл.11 ЗПК; 7/ ищцата изпълнила без възражение първите си вноски, а на 27.05.2015г. подала и молба за отлагане на следващите три от тях, която била уважена, с което тя приела договора; 8/ не е налице прекомерност или неравноправност на крайните ГПР и ГЛП; 9/ липсва и заблуждаване на потребителя; 10/ сделката била търговска, по см. на ТЗ.

Моли за отхвърляне на иска и за разноски.

След съвкупна преценка на доказателствата по делото и становищата на страните, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

            По делото са приложени документи относно материалното състояние на ищцата, които са без отношение към съществото на спора, а са послужили при произнасянето по чл.83 ГПК.

            На л.16-18 от делото е приложено решение на ВКС без пряко отношение към съществото на спора по процесния договор за кредит.

На л.19-22 от делото е приложено решение на КЗП от 2013г. без пряко отношение към съществото на спора по процесния договор за кредит.

Видно от приетия на л.15 (в препис) и на л.99-100 (в оригинал) договор за кредит, оригиналът съпроводен и с оригинал на Общи условия към него, на дата 12.03.2014г. ищцата сключила с ответното дружество договор за потребителски кредит, по силата на който получила в заем сумата от 1000лв. със задължения за връщането й и за плащане на лихва за ползването. Подписите не са оспорени от страните по делото. Оспорено е и се твърди от ищцата подписването на бланкет (т.е. поставяне на подписа й под бланка с невписани основни уговорки, като ГПР и ГЛП), но не са ангажирани абсолютно никакви доказателства за това. Видно от съдържанието на представения договор, включително в оригинали, той съдържа подписи на двете страни; сума по кредита; срок на кредита; ГПР в %; ГЛП в %, лихвен процент на ден; дата на погасяване; общо задължение за връщане. Общи условия по кредита са отпечатани на гърба на самия договор.

Видно от приетия на л.85-86 от делото стандартен европейски формуляр, който носи подписа на ищцата и е с дата 11.03.2014г. и които реквизити изобщо не са оспорени от нея, на 11.03.2014г., тоест един ден преди сключване на самия договор за кредит от 12.03.2014г., ищцата е била запозната с всички съществени условия на бъдещото към този момент кредитно правоотношение. Те съвпадат с параметрите, описани и в самия договор за кредит.

Видно от приетата на л.93 от делото молба, която носи подписа на ищцата и е с дата 27.05.2015г. и които реквизити не са оспорени от нея, на 27.05.2015г., в хода на съществуване на кредитното правоотношение и близо година след като е възникнало то, ищцата е пожелала разсрочване на задълженията й.

Видно от приобщения на л.94-95 от делото анекс, който носи подписа на ищцата и е с дата 29.05.2015г. и които реквизити не са оспорени от нея, на 29.05.2015г., в отговор на подадената молба, страните са подписали анекс към договора, с който са разсрочили предстоящите за заплащане три вноски с №12-14, по взаимното им съгласие за това.

На л.96 от делото е приобщен и подписан от ищцата и неоспорен от нея погасителен план от 01.06.2015г., след договореното с анекса разсрочване.

От приетото по делото заключение по ССчЕ, което съдът кредитира, като обективно и неоспорено от страните, се установява, че доброволно върнатите от ищцата суми по договора за кредит с ответника възлизат на общо1021.40лв. Още се изяснява, че ГПР по кредита реално е 157.75%, а ГЛП реално е 98.52%. Сочен е и размер на лихвата за забава по кредита.

Въз основа на изложената фактическа обстановка и приложимата към нея нормативна регламентация, съдът достигна до следните правни изводи:

Фактическият състав на предявените искове се свързва с пълното и главно доказване от ищеца на: Сключването на сочения договор за кредит с ответника; твърдяните от ищеца обстоятелства при самото му сключване, в т.ч. подписване на бланкет (проект на договор, който е с непопълнено съдържание към момента на подписването); всички свои твърдения за нищожност и за неравноправност на целия договор за кредит.

В процесуална тежест на ответника е да докаже:валидността на сключения договор; предоставянето на пълните условия на правоотношението преди това; подписването и запознаването на ищеца ОУ; спазената форма на възникване на правоотношението; узнаването и съгласието на ищеца за одобрението на кредита при тези условия; действителността на договора и клаузите му по приложимите законови правила към сключването; извършените от длъжника плащания, както и предоговарянията на задълженията, по инициатива на клиента.

По съществото на спора: Нищожността на договор, като родово понятие, се свързва с наличието на един или повече тежки порока или закононарушения, които са така съществени, че правят правно и морално недопустимо изобщо да съществува в правния мир въпросното правоотношение – в неговата цялост. При проверката следва да се вземат предвид както обстоятелствата при възникване, така и обстоятелствата в хода на съществуване на правоотношениет. Всички те следва да се подведат под общите правила на чл.26 ЗЗД, като се държи сметка и за императивната разпоредба на чл.26, ал.4 ЗЗД – че нищожността на отделни части не влече нищожност и на договора, когато те са заместени по право от повелителни правила на закона или когато може да се предположи, че сделката би била сключена и без недействителните и части. Релевантни са и въпросите за потенциалното саниране или конвертиране на сделката или части от нея.

Относно първите две твърдяни от ищцата групи основания за нищожност– подписване на договора при бланкет и липса на изискуемата форма – изобщо не се ангажираха никакви доказателства от ищцовата страна, носещи задължението за това. Дори въпреки изричното указание на съда в тази насока, с разпределяне на доказателствената тежест с определението по чл.140 ГПК, както и с приетия доклад по делото по чл.146 ГПК. Точно напротив – видно от приетия на на л.99-100 от делото оригинал на договор за кредит, в него фигурират подписите и на двете страни в правоотношението, както и всички негови съществни елементи. В този смисъл първите две сочени групи основания за нищожност са недоказани и дори опровергани от материалите. Впрочем няма законово задължение да бъдат поставени едновременно подписите на двете страни един договор, достатъчно е съвпадение на насрещните волеизявления, чрез подписите в документа.

Следващите твърдяни групи основания за нищожност – противоречие с чл.11, ал.1, т.7-12 и 20 ЗПК и неподписване, незапознаване и необсъждане и на ОУ към договора за кредит – също не могат да се споделят. Защото видно от съдържанието на представения договор, включително в оригинал, той съдържа следните реквизите: подписи на двете страни; сума по кредита; срок на кредита; ГПР в %; ГЛП в %, лихвен процент на ден; дата на погасяване; общо задължение за връщане; а общите условия по кредита са отпечатани на гърба на договора. В този смисъл съдът приема, че потребителят очевидно е запознат с тези условия на кредитното правоотношение и ги приема. Последното се потвърждава още и от приетия (противно на доводите на ищцата) стандартен европейски формуляр, който носи подписа на ищцата и е с дата 11.03.2014г. – неоспорени. Видно от него, на 11.03.2014г., един ден преди сключване на самия договор за кредит от 12.03.2014г., ищцата е била запозната с всички съществени условия на бъдещото към този момент кредитно правоотношение, а те изцяло съвпадат с параметрите, описани и в самия договор за кредит. При това положение да се твърди, че не е знаела ищцата условията на договора, е изключен за съда извод, на база данните по делото, в т.ч. непроведеното изискуемо доказване от ищцата. От друга страна общите условия към договора очевидно са отпечатани на гърба му, което дава и възможност за узнаването им от клиента. Съвсем отделен е въпросът, за спорния договор за кредит от 12.03.2014г. е действал ЗПК в редакцията му по ДВ бр.30 от 26.03.2013 г., в сила от 26.03.2013г., който в своята ал.2 изобщо не е предвиждал задължение за подписване на всяка страница от ОУ от клиента (както е сега).

Относно следващото твърдяно основание за нищожност – противоречие с добрите нрави с оглед прекомерност и недоговаряне на ГЛП и ГПР, с оглед нормата на чл.143 ЗПК, съдът следва да разграничи мотивите си. Действително е без съмнение за съда, че вписаните и установени и от ССчЕ размери на ГЛП и ГПР157.75% ГПР и 98.52% ГЛП – са прекомерни, неравнопранви и колидират с изискванията на морала и добрите нрави, тъй като значително надхвърлят нормалния и справедлив размер на възнаграждението на кредитора за това, че е предоставил свои парични средства за ползване от потребителя, и адекватния размер на всички останали разходи, които кредиторът е направил, прави и ще реализира, като съпътстващи предоставянето и обслужването на кредита. Затова тези клаузи на договора са нищожни за съда. Но както вече се посочи, съгласно чл.26, ал.4 ЗЗД нищожността на отделни части на сделка не влече нищожност и на целия договор, когато те са заместени по право от повелителни правила на закона или когато сделката би била сключена и без частите. Ето защо не може да се приеме, че едно валидно възникнало кредитно правоотношение е нищожно в своята цялост, само защото възнаграждението за кредитора е прекомерно. Точно напротив – в този случай нищожно е именно и само последното. Същевременно по делото не са предявени искове за нищожност на отделни клаузи, каквито биха били напълно допустими и основателни, а е предявен иск за нищожност на целия договор, каквато съдът не може да прогласи само заради прекомерната лихва. От друга страна не са предявени и осъдителни искове или такива по чл.422 ГПК от кредитора, за да може при тях съдът да отхвърли възнаградителните вземания. И за това горните обстоятелства не са достатъчни за пълна нищожност на сделката.

Следващото сочено основание за нищожност – наличието на указание на КЗП за прекратяване от ответника на практиката при сключване на договорите си, която обявена от КЗП за нелоялна и подвеждаща – не съставлява предвидено в закона основание за нищожност на конкретна сделка. Установеното от КЗП и изобщо дейността на органа е значима и полезна за обществото. Всеки случай на очевидни злоупотреби следва да бъдат санкционирани. И ако се установи, че е практика настоящият ответник или други кредитори на т.нар. „бързи кредити“ да подхождат недобронамерено и с цел реализиране на печалба, която многократно да надвишава разумното, то следва срещу тях да се приложи пълната строгост на закона, с всички произтичащи способи – административни, от КЗП. Това обаче не може директно да означава нищожност на всяка сделка между частноправни субекти, каквато преценка може да извърши съда – в цялост или отчасти. Когато се прецени от съда, че възнаградителните вземания и другите такси на кредитора са прекомерни, противоречат на добрите нрави и целят единствено печалба, без поне приблизителна еквивалентност, те (клаузите) следва да се прогласяват за нищожни. И в резултат да остава валидно съществуващо заемно отношение, при което е предадена парична сума, която подлежи на въщане. А в последното не е налице нищо нищожно или неравноправно. Такава е и ситуацията по делото, но изборът на вида на търсената пред съда защита е изцяло на ищеца.

В допълнение към гореизложеното следва да се отбележи, че видно от приетата на л.93 от делото молба, която носи подписа на ищцата и е с дата 27.05.2015г. и които реквизити не са оспорени от нея, на 27.05.2015г., в хода на съществуване на кредитното правоотношение и близо година възникването му, ищцата е пожелала разсрочване на задълженията й. А видно от приетия на л.95 от делото анекс, който носи подписа на ищцата и е с дата 29.05.2015г. и които реквизити не са оспорени от нея, на 29.05.2015г., в отговор на подадената молба, страните са подписали анекс към договора, с който са разсрочили предстоящите за заплащане три вноски с №12-14, по взаимното им съгласие за това. Тези две обястоятелства ясно свидетелстват за взаимната воля на страните да продължат да се ползват от висящата от повече от година между тях сделка, включително и да изпълняват задълженията си по нея при новирани условия.

За пълнота следва да се отбележи пълна процесуална пасивност на ищеца, който след подаване на исковата молба и въпреки указанията на съда по чл.140 и чл.146 от ГПК не предприе нужните последващи действия за защитата си, в това число не ангажира никакви други доказателства (освен ССчЕ); дори не се яви и не изпрати представител на двете открити заседания по делото; не оспори нищо и от насрещно представените от ответника доказателства.

В заключение по изложените причини съдът намира, че целият договор за кредит в случая не е нищожен в своята цялост, поради което и искът само за това няма как да бъде уважен.

По разноските: Предвид изхода по спора и доказателствата, следва да се присъдят на ответника разноски – 100лв. юк хонорар.

Воден от горното съдът

Р Е Ш И :

ОТХВЪРЛЯ иска на С.Я. Д., ЕГН**********, срещуП.к.Б.“ ЕООД, ЕИК***, за прогласяване за изцяло нищожен на договор за потребителски кредит №50061236111/12.03.2014г., поради сключването му при бланкет; поради липса на изискуемата форма; поради противоречие с чл.11, ал.1, т.7-12 и 20 ЗПК; поради противоречие с добрите нрави с оглед прекомерност на ГЛП и ГПР, на осн. чл.26 ЗЗД вр. чл.20, чл.10 и чл.11 ЗПК.

ОСЪЖДА С.Я. Д., ЕГН**********, да заплати на П.к.Б.“ ЕООД, ЕИК***, сумата 100.00лв. – разноски пред ВРС, на осн. чл.78, ал.3 ГПК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Варна, в двуседмичен срок от получаване на съобщението.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:…………