Р Е Ш Е Н И Е
25.09.2019 Дупница
Номер Година Град
В ИМЕТО НА НАРОДА
II, н.о.
Районен съд – Дупница състав
19.09. 2019
на Година
Маргарита
Алексиева
В публично съдебно заседание в следния състав:
Председател
Членове
Съдебни заседатели:
1.
Юлия Вукова
2.
Секретар:
Председателя на
състава
Прокурор:
Сложи за разглеждане докладваното от
АН 492 2019
дело № по описа за год.
Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е по жалба на С.С.С., ЕГН ********** с адрес за призоваване: гр. Дупница, ул. ,,Дора Габе” № 3 (адвокатска кантора на адв. В.С.) против Наказателно постановление № 348а-455 от 01.04.2019 г. на Началника на РУ на МВР-Дупница, с което на жалбоподателя на основание чл. 178, ал. 1 от ЗОБВВПИ за административно нарушение по чл. 54, ал. 1 от ЗОБВВПИ е наложено административно наказание ,,глоба“ в размер на 500 лв.
Моли съдът да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно и неправилно по съображения, подробно изложени в жалбата.
Въззиваемата страна не се представлява в съдебно заседание и не взема становище п жалбата.
Съдът, след като прецени събраните по делото
гласни и писмени доказателства, прие за установено следното от фактическа
страна:
На 25.03.2019 г. бил съставен Акт за установяване на административно нарушение № 348а-433 от мл. ПИ-КОС при РУ Дупница В.С. в присъствието на свидетеля К.Г.С. за това, че на 09.08.2018 г. в гр. Сапарева баня, ул. ,,Опълченска“ № 16 е намерен газов пистолет ,,Екол“ кал. 9 мм № ЕF8100119 и 40 бр. боеприпаси за него, като от направената справка бил установено, че неогнестрелното оръжие не е регистрирано в служба ,,КОС“ по постоянен адрес в законоустановения срок. Актът е съставен във връзка с Постановление за прекратяване на наказателно производство от 08.02.2019 г. на районен прокурор при РП – Дупница.
В акта е посочено, че С. е нарушил чл. 54, ал. 1 от ЗОБВВПИ.
Въз основа на така съставения акт е издадено обжалваното наказателно постановление № 348а-433/25.03.2019 г., с което за направените в акта констатации и на основание чл. 178, ал. 1 от ЗОБВВПИ на нарушителя е наложено административно наказание глоба в размер на 500 лв.
Прието е като доказателство по делото Постановление за прекратяване на наказателно производство от 08.02.2019 г. на районен прокурор при РП – Дупница, с което е изпратил материалите по досъдебното производство на Началника на РУ Дупница по компетентност за взимане на отношение по административнонаказателен ред за извършено административно нарушение по чл. 54, ал. 1 от ЗОБВВПИ, свързано с нерегистриране в срок на придобито газово оръжие..
От показанията на свидетелите С. и С. се установява, че АУАН бил съставен въз основа на постановление на ДнРП, в което бил описан случая.
По делото са приети като доказателства Заповед № 8121з-948/07.08.2018 г. на министъра на вътрешните работи; атакуваното наказателно постановление, съставения акт за установяване на административно нарушение, постановление за прекратяване на наказателно производство от 08.02.2019 г. на районен прокурор при ДнРП.
Съгласно така приетата фактическа
обстановка, съдът намира от правна страна следното:
Жалбата е допустима – подадена е от легитимиран правен субект, в законовия преклузивен 7-дневен срок, като съдът притежава териториална и материална компетентност за разглеждането й.
Издаденото наказателно постановление е незаконосъобразно, тъй като е издадено при съществено нарушение на процесуалните правила. Съдът намира, че в АУАН и в наказателното постановление нарушението не е описано според изискванията на чл. 42, т. 3 и чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН, което е съществено процесуално нарушение. Сочи се само, че на 09.08.2018 г. в гр. Сапарева баня, ул. ,,Опълченска“ № 16 е намерен газов пистолет ,,Екол“ кал. 9 мм № ЕF8100119 и 40 бр. боеприпаси за него, като от направената справка бил установено, че неогнестрелното оръжие не е регистрирано в служба ,,КОС“ по постоянен адрес в законоустановения срок.
Съгласно чл. 54, ал. 1 ЗОБВВПИ български гражданите са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на предупредително и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по постоянния адрес на физическото лице. Видно е, че за да бъде извършено нарушението е съществено кога е придобито последното, за да е ясно, че законоустановения срок е изтекъл. В АУАН и НП не е посочена дата на придобиване на газовия пистолет. Това е обстоятелство, което съдът трябва да изследва при разглеждане на делото, за да установи дали правилно е ангажирана отговорността на наказаното лице. Липсата му затруднява не само съда, но и наказаното лице да организира защитата си адекватно и поради тази причина се явява съществено процесуално нарушение, достатъчно за отмяна на НП. При провеждане на административнонаказателната процедура в съставените АУАН и НП не е посочено кога е придобито оръжието, нито кога е извършено нарушението, а е посочена единствено дата на установяване на нарушението. Като не е посочена дата, на която се твърди, че е извършено нарушението, а и не е извършено точно и ясно описание на обстоятелства относно придобиването на оръжието, то не може да се установи дали към нарушението е относима разпоредбата на чл. 54 от ЗОБВВПИ или следва да намери приложение разпоредбата на § 11 от ПЗР от същия закон. Ако е установено чрез пълно и точно описание на нарушението, че нарушителят е придобил оръжие преди влизането в сила на ЗОБВВПИ, т. е. до 17.09.2010 г., то е следвало в срок до 17.09.2011 г. да го декларира в съответното РУП, но ако придобиването е след влизане в сила на закона, то приложение намира разпоредбата на чл. 54 от ЗОБВВПИ. В тази връзка е следвало наказващият орган в обстоятелствената част на АУАН и НП да посочи кога е придобито оръжието и кога е счетено, че е осъществен състава на нарушението, а именно: дали при изтичането на 1-годишния срок съгласно § 11 от ПЗР или при изтичане на 14-дневен срок при приложение на чл. 54 от закона. Съгласно чл. 57, т. 5 от ЗАНН наказателното постановление следва да съдържа описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. Липсата на индивидуализация и конкретизация на нарушението, винаги представлява съществено нарушение на процесуалните правила тъй като ограничава правото на защита на обвиненото лице. Следвало е контролният орган да конкретизира със съответните факти нарушението в АУАН и НП, което в случая не е сторено.
Допуснатите нарушения на процесуалните правила са особено съществени и не могат да бъдат преодолени или поправени от съда, поради което обжалваното наказателно постановление се явява незаконосъобразно и същото следва да бъде отменено.
Предвид изложеното и на основание чл. 63,
ал. 1 ЗАНН, съдът
Р Е Ш
И :
ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 348а-455 от 01.04.2019 г. на Началника на РУ на МВР-Дупница, с което на С.С.С., ЕГН **********, с адрес за призоваване: гр. Дупница, ул. ,,Дора Габе” № 3 (адвокатска кантора на адв. В.С.), на основание чл. 178, ал. 1 от ЗОБВВПИ за административно нарушение по чл. 54, ал. 1 от ЗОБВВПИ е наложено административно наказание ,,глоба“ в размер на 500 лв., като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.
Решението подлежи на обжалване пред
Административен съд – гр. Кюстендил в 14-дневен срок от датата на получаване на
съобщението, че решението е изготвено.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: