Решение по дело №11444/2017 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 май 2018 г.
Съдия: Таня Яворова Букова
Дело: 20175330111444
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 юли 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1794, 16.05.2018 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХІХ гр. с.

На 29.03.2018 г. в публично заседание в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТАНЯ БУКОВА

 

при участието на секретаря : МАРИЯНА МИХАЙЛОВА

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 11444 по описа за 2017 година и за да се произнесе взе предвид следното :

 

Ищцата Н.П.Г. с ЕГН **********,***, със съдебен адрес ***, ....., адвокат Е. М.,*** месеци наред осъществявала поредица от мероприятия по поддръжка, ремонт и разширяване на ул....... в гр. ......, както и че на 16.08.2016 г., около 11.00 ч., прибирайки се към дома си, вървяла по тротоара, като изведнъж, приблизително до имот с административен адрес - гр. ......., ул. .........., тротоарната плочка под краката й пропаднала, силна болка пронизала крака й и тя паднала на пътното платно, което било изкопано за поставяне на кабели и тръби с дълбочина около 80/100 см. Не могла да стане и безпомощно лежала в изкопа. Помогнали й да се изправи, за да излезе от изкопа, но болката била непоносима, пулсираща и постоянна, поради което не можела да върви. Посетила лекар в съдебна медицина, при което се установило, че вследствие на падането е счупен кракът й. Последвали интервенции по наместване на костта, поставяне на гипсова имобилизация, всички те съпроводени със значителни болки, особено при извършването на операциите и съпровождащите ги манипулации, като в продължение на повече от 30 дни било затруднено движението на крака й. Последвал и рехабилитационен процес, но болките и отокът в глезенната й става наложили провеждане на поддържаща физиотерапия и рехабилитация, включително и към 25.10.2017 г. Към месец януари 2017 г. е констатирано ограничени и болезнени движения в дясна глезенна става, поради което тя отново била насочена към терапия, като болките й продължават и към датата на завеждане на исковата молба в съда – 24.07.2017 г. През целия престой на залежаването й, при интервенцията на костта и поставянето на гипсовата имобилизация ищцата изживяла притеснения и всичко това много я изнервило, станала неспокойна, трудно заспивала, не можела да си намери място у дома, нарушени били и трудовите й ангажименти, нормалните й ежедневни навици, семейните мероприятия, с оглед на което тя моли съда да осъди ответника да й заплати обезщетение за претърпените от нея болки и страдания в размер на 7000 лева ведно със законната лихва от датата на

 

 

 

Продължение на решение по гр. д. № 11444/17 г. на РСПд – стр. 2/7

 

увреждането до окончателното изплащане на сумата. Претендира присъждане на разноски.

Иск с правно основание чл. 49 ЗЗД.

            Ответникът Община Пловдив, с адрес – гр. Пловдив, пл. „Стефан Стамболов” № 1, представлявана от .... И.Т., както и от пълномощника й ......... Е.К., твърди, че : не са налице предпоставките за ангажиране на отговорността й; не са налице доказателства ищцата да била имобилизирана за посочения в исковата молба период, както и да е приемала болкоуспокояващи; в случай, че се приеме, че описаният в исковата молба инцидент е настъпил на посочените дата и място, то същият не е резултат от неизпълнение на нормативни задължения на общината, респективно на нейни служители; ищцата е допринесла за настъпване на вредоносния резултат, тъй като не се е съобразила с въведената временна организация на движението на ул. .............; претендираният размер на обезщетението не е съобразен с характера и степента на твърдените увреждания, възстановителния период, включително с факта на съпричиняването на вредоносния резултат, с оглед на което моли съда да отхвърли предявения иск. Претендира присъждане на разноски.

            Съдът като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност приема следното :

            Установява се от показанията на :

св. Н.П.– ..... на ищцата, че : било Богородица, 2016 г., на обяд той се прибирал към дома си, вървейки към ул. ............., когато видял как Н. както вървяла по тротоара паднала долу на пътното платно; отишъл при нея и установил, че плочките на тротоара, на които Н. била стъпила, нямали стабилна основа, тъй като бил премахнат циментът между тях, а там, където тя била стъпила било подкопано отдолу, където бил бордюрът; нямало никакви табели, че се извършват ремонтни дейности на мястото, където станал инцидентът; Н. плачела, той й помогнал да се изправи, но тя не можела да стъпи на крака си;

св. Х.Н.- ..... на ищцата : бил пред входа на ......., на ул. ............., когато на 40 – 50 метра по надолу от същата страна на улицата видял, че са се събрали хора, а Д. /св. Н.Д.П. – допълнението е на докладчика/ дърпал Н., за да я изправи; по същото време имало ремонт - улицата била разкопана, били поставени мрежи, но на тези мрежи нямало предупреждения за пешеходците и велосипедистите, които се придвижвали по тротоара от лявата страна на ул. ............. /посока кв. ......./, плочките по който започвали да разкъртват, за да ги извозват.

В унисон с твърденията на ответника установява се от приложенията към исковата молба, че към 16.08.2016 г. третото лице ............. по възлагане от Община Пловдив е извършвало строителни дейности на обект : „Основен ремонт и разширение на .............” в обхвата на Община Пловдив от ул. ........... до входа на кв. .......”, гр. ......”, като според показанията на св. Д.П. –

 

 

 

 

Продължение на решение по гр. д. № 11444/17 г. на РСПд – стр. 3/7

 

технически ръководител на обекта, към месец август 2016 г. била въведена временна организация на движението на обекта, съобразно която платното за движение било оградено с оградни мрежи, на които били поставени предупредителни знаци и сигнални ленти с надпис „строителен обект” – такива ленти имало поставени и в участъка от бул. ............ до фирма ......., а придвижването на пешеходци се извършвало по тротоара; премахването на плочките започнало след месец август 2016 г.; когато започнало извършването на ремонтните дейности изпълнителят нямал ангажимент да опазва тротоара, защото „ ....той е строителна площадка”; от лявата страна, посока растящ километраж, около фирма ........фирмата си била изградила тротоара, останалото било 50 % липсващи плочки и трева, а другото наноси, навети с времето.

            Видно от приложените към исковата молба и неоспорени заверени копия на Резултат от образно-диагностично изследване от отделение по образна диагностика от 16.08.2016 г. и на Лист за преглед на пациент в .... № .........2016 г. /листове 6 и 7 от делото/ на 16.08.2016 г. ищцата посетила ......... – ......, където й било извършено образно диагностично изследване – рентгенография на глезен, при което било констатирано „...слаба фрактурна линия в дисталната част на дясна фибула...”, а впоследствие посетила и личния си лекар – д-р К., който на база на горното изследване й предписал поставяне на „...гипсов ботуш за 35 дни”.

            Съобразно неоспореното заключение на вещите лица по допуснатата по делото комплексна съдебномедицинска и психиатрична експертиза : „В резултат на падането на 16.08.16 г. лицето е получило счупване на външния израстък на дясна глезенна става и охлузване на дясно коляно .”

Въз основа на коментираните до тук доказателства, които си кореспондират, могат да се направят следните фактически и правни изводи : към 16.08.2016 г. улица ......... в гр. ........била затворена поради извършването на ремонтни дейности, като придвижването на пешеходците се осъществявало по лявата страна на тротоара, в посока кв. .......”, настилката на който била в лошо състояние – имало места с липсващи плочки, както и плочки върху нестабилна основа; в такъв вид била тротоарната настилка и на 40 – 50 метра от базата на .......... – гр. ......; именно на това място, на посочената дата, стъпвайки върху подвижна тротоарна плоча на тротоара ищцата паднала на пътното платно, при което се счупил външният израстък на дясната й глезенна става, както и получила охлузване на дясното коляно. Следователно посочените травматични увреждания са получени именно вследствие на падането на Г. на платното за движение поради стъпването върху подвижна тротоарна плоча.

Съгласно § 6, т. 6 от Допълнителните разпоредби на Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ тротоарът е част от пътя. Както се установи вече в настоящото изложение счупването е произтекло на тротоара на ул. ............., която улица е на територията на гр. ......., поради което съобразно § 7, т. 4 Закон за местното самоуправление и местната администрация е собственост

 

 

 

Продължение на решение по гр. д. № 11444/17 г. на РСПд – стр. 4/7

 

на Община Пловдив. А като собственик на пътя, към който се приравняват и улиците по съобразно § 6, т. 1 ДР ЗДвП, последната по силата на чл. 3, ал. 1 от същия закон е длъжна го поддържа изправен, с необходимата маркировка и сигнализация за съответния клас път, да организира движението по него така, че да се осигурят условия за бързо и сигурно придвижване и за опазване на околната среда от наднормен шум и от замърсяване от моторните превозни средства. Според чл. 167, ал. 1 , лицата, които стопанисват пътя, го поддържат в изправно състояние, сигнализират незабавно препятствията по него и ги отстраняват във възможно най-кратък срок.

Наличието на подвижни плочи на тротоара  създава опасност за движещите се по него пешеходци, които са участници в движението по смисъла на § 6, т. 28 ДРЗДвП, поради което съставлява неизправност на пътя, отстраняването на която е вменено в задължение на общината като собственик на пътя по силата на закона. Същото, обаче, не е било изпълнено към 16.08.2016 г. Общината като юридическо лице осъществява правни действия/бездействия чрез натоварени от нея лица, както и отговоря за причинените от тези лица вреди при или по повод изпълнението на възложената им работа. В случая натоварените лица не са извършили необходимите действия за привеждане на настилката на тротоара в годно състояние и от това тяхно бездействие са настъпили вреди в правната сфера на ищцата. Ето защо и тъй като вината на натоварените от общината лица се презюмира /чл. 45, ал. 2 ЗЗД/, то налице са визираните в закона предпоставки за ангажиране на гаранционно обезпечителната отговорност на възложителя – Община Пловдив, за обезщетяване на вредите, като предвид разпоредбата на чл. 51, ал. 2 ЗЗД, уреждаща възможност за намаляване на обезщетението в случаите, в които увреденият е допринесъл за настъпването на вредите, то в рамките на настоящото производство при определяне на размера на претендираното обезщетение следва да бъде обсъдено и възражението на ответника за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищцата.

Съпричиняване ще е налице тогава, когато вредоносният резултат е в причинна връзка както с виновните действия на този, който се държи отговорен за причинените вреди, така и с действията на самия увреден, като в тези случаи вината на пострадалия няма отношение при определяне на размера на обезщетението /в този смисъл Тълкувателно решение № 88 от 12.09.1962 г., ОСГК на ВС/.

Установи се по-горе в настоящото изложение въз основа на показанията на свидетелите, че съобразно създадената временна организация за безопасност на движението при извършване на ремонтните дейности на ул. ............. придвижването на пешеходците се е осъществявало по тротоара от лявата страна на улицата по посока кв. .......”, а също и че ищцата, прибирайки се към дома си на 16.08.2016 г., се е придвижвала пеша именно по този тротоар. Следователно в разрез с твърдението на ответника съдът приема, че ищцата се е съобразила с въведената временна организация на движението по улицата, а от

 

 

Продължение на решение по гр. д. № 11444/17 г. на РСПд – стр. 5/7

 

тук и за недоказано твърдението му, че със своите действия Г. е допринесла за настъпването на вредите.

 Според заключението на д-р К. и на д-р М., а също и изявленията на последния направени в открито съдебно заседание на  29.03.2018 г. : получената травма е довела до трайно затрудняване на движенията на десен долен крайник за период от 35 дни, причинила е болка със силно изразен характер, както и болеви усещания, намалявали бавно с времето; страданията, които е изтърпяла ищцата са били силно изразени поради обездвижване на важна става в човешкия организъм и ограниченото обслужване по време на лечението, като пълното й възстановяване е отнело поне 2.5 – 3 месеца; посочените в исковата молба оплаквания – болки, отоци и ограничени движения на глезенната става, се дължат не на травмата, а на наличните й заболявания, от които винаги ще има някакви оплаквания; след случилото се с Г. са налице критерии за поставяне на диагноза – разстройство на адаптацията със смесено нарушение на емоции и поведение, като емоционалните или поведенчески симптоми са обективизирани в рамките от един до три месеца от излагането на стресовия фактор, а продължителността на оплакванията е най-малко 6 месеца; преживяното стресово събитие и към момента на експертизата при Г. води до неудоволствени изживявания, които се засилват при коментиране на събитието, страх от повторение на случилото се; не са налице симптоми на посттравматичен стрес; на 16.08.2016 г. Г. е преживяла реакция на остър стрес с болков синдром и период на медицински дейности; след датата на инцидента настъпва внезапна промяна в личната и социалната позиция, бита и обкръжението  на личността й; най-вероятно острата стресова реакция е продължила дни, като преживените психични реакции тревожност, страхове за здравето й, както и такива, свързани с работоспособността й са довели до доминантно негативно мислене; били са съчетани с болков синдром, тревожност и нарушения на съня, двигателни ограничения и страх от осакатяване, вегетативни прояви, промяна в планове и перспективи; имала е нужда от персонални грижи за около два месеца; тази тревожност е в процес на отшумяване без специфично лечение, като психичното й състояние е в пряка връзка с възстановяване на двигателната й активност и са свързани периодичните болки в областта на счупването; налице са остатъчни невротични прояви, които се провокират ситуативно; интензивността на емоционалните преживявания се определя от характеровите особености, в частност от темпераментните характеристики на личността.

Експертизата в частта й, в която вещите лица сочат, че ищцата е променила работата си с по-статична такава, съдът не кредитира, тъй като подобно обстоятелство в исковата молба не се сочи, както и не се ангажирани никакви доказателства за същото.

Констатира се още от показанията :

на св. П.: след като свали гипса Н. също има болки;

св. Н.: „...Възстановяването й беше голям зор...”;

 

 

 

Продължение на решение по гр. д. № 11444/17 г. на РСПд – стр. 6/7

 

св. З.М. – ден след случилото се тя посетила ищцата, която не можела да се движи, защото кракът й бил гипсиран до коляното; Н. можела само да слезе от леглото и да се качи на количка; впоследствие ходела с две патерици; тъй като много я боляло, вземала обезболяващи лекарства; по време на рехабилитационния процес мъжът й или синът й я карали на процедури, тъй като не можела да кара колата; и понастоящем има усложнения – глезенът й се подува.

С оглед на заключението на медицинските експерти, че ищцата се е възстановила напълно от травмата за период от около 2.5 – 3 месеца, а настоящите й оплаквания за болки в крака и отоци се дължи на други нейни заболявания, съдът не кредитира показанията на свидетеля З.М. в частта им за наличието на усложнения и към месец март 2018 г., изразяващи се в подуване на глезена, а обобщавайки останалите обстоятелства, установени от показанията на свидетелите и от заключението по комплексната СМПЕ в съответствие с твърденията на ищцата настоящият състав приема, че : в резултат на счупването на външния израстък на дясната глезенна става и охлузването на дясно коляно Г. е претърпяла болка със силно изразен характер, а впоследствие е имала и болеви усещания за период от около 3 месеца, преживяла е и страдания и редица неудобства поради невъзможността й в продължение на един месец да се обслужва сама, а впоследствие и поради зависимостта й от други хора и от помощни средства по време на възстановителния процес; преживяла е и реакция на остър стрес, а впоследствие е развила и разстройство на адаптацията със смесено нарушение на емоции и поведение, свързаните с което оплаквания са продължили около 6 месеца, като и към датата на прегледа на ищцата – 27.02.2018 г., тя все още не се е отърсила от случилото се, тъй като все още продължава да изпитва страхове, свързани с по-продължителни двигателни натоварвания и при необичайни условия.

Изхождайки от посочените обстоятелства – вида на травмата, възрастта на ищцата, която към датата на инцидента е била в работоспособна възраст и за период от 3 месеца е била лишена от възможността да престира работната си сила, пълното й физическо възстановяване за не дълъг период от 3 месеца, но и че същевременно негативните отражения върху психичния й статус са с продължителност от 6 месеца и обстоятелството, че все още изпитва негативни психически изживявания при спомена за случилото се, а също и от принципа за справедливост, по който съгласно чл. 52 ЗЗД следва да се определи обезщетението за неимуществени вреди, настоящият състав намира, че същото следва да бъде присъдено в размер от 6000 лв., като за разликата до пълния претендиран такъв от 7000 лв. искът с правно основание чл. 49 ЗЗД следва да бъде отхвърлен като неоснователен, като върху присъдената сума, тъй като се касае за вреди от непозволено увреждане и длъжникът се счита в забава без покана по силата на чл. 84, ал. 3 ЗЗД, следва са се присъди и законната лихва от датата на увреждането.  

На основание чл. 78, ал. 1 ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищцата сумата от 711.39 лв. разноски по производството съразмерно

 

Продължение на решение по гр. д. № 11444/17 г. на РСПд – стр. 7/7

 

на уважения иск /280 лв. държавна такса + 350 лв. платено адвокатско възнаграждение + 200 лв. депозитни разноски х 85.71 %/.

На основание чл. 78, ал. 3 ГПК ищцата следва да бъде осъдена да заплати на ответника сумата от 5.72 лв. разноски по производството съразмерно на отхвърления иск /40 лв. депозитни разноски х 14.29 %/, а на основание чл. 78, ал. 8 ГПК – сумата от 14.29 лв. възнаграждение за защита от юрисконсулт, определено на база минимален размер на възнаграждението съгласно чл. 25, ал. 1 Наредба за плащането на правната помощ от 100 лв., тъй като делото не съставлява нито фактическа, нито правна сложност /100 лв. х 14.29 %/, съразмерно на уважения иск.

            По изложените мотиви съдът :

 

Р Е Ш И :

 

            ОСЪЖДА Община Пловдив, с адрес – гр. Пловдив, пл. „Стефан Стамболов” № 1, представлявана от .... И.Т., на основание чл. 49 ЗЗД да заплати на Н.П.Г. с ЕГН **********,***, със съдебен адрес ***, офис 4, сумата от 6000 лв. като обезщетение за неимуществени вреди, произтекли от счупването на външния израстък на дясната й глезенна става и охлузване на дясното й коляно, вследствие на падането й на 16.08.2016 г. поради стъпване на подвижна тротоарна плоча на не добре поддържаната настилка на тротоара на ул....... в гр. ......, на 40 – 50 метра от базата на .......... – гр. ......, посока кв. .......”, собственост на Община Пловдив, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 16.08.2016 г., до окончателното й изплащане, като над уважения до пълния предявен размер от 7000 лв. ОТХВЪРЛЯ предявения иск с правно основание чл. 49 ЗЗД като неоснователен.

ОСЪЖДА Община Пловдив, с адрес – гр. Пловдив, пл. „Стефан Стамболов” № 1, представлявана от .... И.Т., да заплати на Н.П.Г. с ЕГН **********,***, със съдебен адрес ***, офис 4, сумата от 711.39 лв. разноски по производството съразмерно на уважения иск.

ОСЪЖДА Н.П.Г. с ЕГН **********,***, със съдебен адрес ***, офис 4, да заплати на Община Пловдив, с адрес – гр. Пловдив, пл. „Стефан Стамболов” № 1, представлявана от .... И.Т. : сумата от 5.72 лв. разноски по производството и сумата от 14.29 лв. възнаграждение за защита от юрисконсулт съразмерно на отхвърления иск.

            Решението може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страната.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ : /п./ ТАНЯ БУКОВА

 

 

            Вярно с оригинала!

            ММ