Решение по дело №9497/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6200
Дата: 29 август 2017 г. (в сила от 25 февруари 2020 г.)
Съдия: Илиана Валентинова Станкова
Дело: 20161100109497
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 август 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ …

гр. София, 29.08.2017г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, I- 20- ти състав, в публичното заседание на двадесет и девети май  две хиляди и седемнадесета година в състав:

                                                                                       СЪДИЯ: Илиана Станкова

при секретаря Екатерина Калоянова, като разгледа гр.д. № 9497/2016г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявени е осъдителни искове с правно основание чл. 226, ал.1 от КЗ /отм./ и чл. 86 от ЗЗД.

Ищецът В.Т.И. твърди, че е пострадала от ПТП, реализирано на 10.08.2014г. на АМ Тракия, вина за което има водачът на л.а.  „БМВ”, с  рег. № *********. Твърди, че по силата на договор за застраховка „Гражданска отговорност” ответникът ЗК „Л. и.” АД отговаря за вредите, причинени при управлението на това моторно превозно средство. Поддържа, че от деликта е претърпял неимуществени вреди от настъпилото травматично увреждане- счупване на дясна раменна кост в горната й част, съчетано с разкъсно- контузни рани в горната част на двете подбедрици, синини и отоци по цялото тяло, в следствие на което за продължителен период от време изпитвал болки и страдания. Твърди, че с влязла в сила присъда виновният за ПТП водач Д.С.Ф.е признат за виновен за това, че е нарушил правилата за движение по пътищата и й е причинил по непредпазливост средна телесна повреда. Счита, че справедливият размер на дължимото обезщетение за претърпените от нея неимуществени вреди възлиза на сумата в размер от 50 000лева и претендира същите, ведно с лихва за забава от датата на деликта  до окончателното плащане. Претендира и имуществени вреди общо в размер на 2676,08 лева, от които сумата в размер на 2340,08лева сторени разходи за лечение, лекарства и медицински средства и сумата от 336,00лева- разходи за репатриране на собствения й автомобил, с който е реализирано процесното ПТП. Претендира разноски.

Ответникът ЗК „Л.И.” АД оспорва размера на исковете. Твърди, че на 10.09.2016г. е изплатил на ищцата сумата от 5 000лева- обезщетение за неимуществени вреди и сумата от 340,08лева- обезщетение за имуществени вреди. Претендира разноски.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

За основателността на прекия иск в тежест на ищеца е да докаже, че в причинна връзка от виновно противоправно деяние на лице, чиято гражданска отговорност към датата на деянието е застрахована при ответника, е претърпял вреди и техния размер. Размерът на неимуществени вреди съгласно чл. 52 ЗЗД следва да се определи от съда по справедливост.

С влязла в сила присъда по н.о.х.д. № 445/2015г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик, подсъдимият Д.С.Ф.е признат за виновен за това, че на 10.08.2014г., около на АМ Тракия, при управление на лек автомобил „БМВ“, с рег. № *********, е нарушил правилата за движение на чл.5, ал.1, т.1 и чл. 21, ал.2 вр. с ал.1 от ЗДвП и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на В.Т.И., изразяваща се в счупване на дясна раменна кост, причинило трайно  затруднение в движението на десния горен крайник.

На основание чл. 300 от ГПК, влязлата в сила присъда, е задължителна за граждански съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. Фактите от фактическия състав на отговорността на застрахователя не са спорни между страните, в това число и обстоятелството, че ответникът е бил застраховател на гражданската отговорност на деликвента към датата на настъпване на ПТП, като те се потвърждават и от събраните по делото писмени доказателства.

Относно претърпените от ищеца увреждания и свързаните с тях неимуществени вреди по делото е  приета съдебно- медицинска експертиза и са събрани гласни доказателства чрез показанията на свидетеля Ц. В. Г.- К..

Според заключението на съдебно- медицинската експертиза от настъпилото на 10.8.2014г. пътнотранспортно произшествие ищецът е получил счупване на горната част на дясната раменна кост; множество разкъсно- контузни рани в горните части на двете подбедрици с чужди тела в раните; кръвонасядания и отоци по тялото; келоидно заздравяли белези след оперативна намеса на дясната мишница; белези по задната повърхност на двете подбедрици, някои от които са келоидно разрастнали. Вещото лице сочи, че възможността за физическо натоварване на дясната ръка се е възстановила в срок от 3-4 месеца, като е налице ограничено отвеждане на дясната ръка нагоре, което може да съществува до края на живота. Проведено е оперативно лечение изразяващо се в поставяне на метално остеосинтеза на счупената дясна раменна кост, като металните остеосинтезни материали са заплатени от пострадалата, тъй като не се поемат от НЗК. Според заключението от получените множество разкъсно- контузни рани в областта на двете подбедрици са оперативно извадени чуждите тела и са зашити. След заздравяване на раните са се образували келоидни белези, които представляват значителен козметичен дефект на подбедриците и дясната мишница, като за срок от месеци ищцата е имала силни болки и страдания в областта на дясната мишница и двете подбедрици.  Според заключението ищцата споделила с вещото лице, че след произшествието увеличила теглото си, като то  сочи, че при наличието на фамилна обремененост, силният стрес от произшествието е възможно да е отключил и захарен диабет, при нея, но за това липсват освен анамнезните, медицински данни. Според експертизата сторените от ищцата разходи за медицински средства и медикаменти са във връзка с лечението на уврежданията, настъпили при ищцата в следствие на произшествието.

Според показанията на свидетелката Г.- К. тя е близка приятелка на ищцата и е пътувала с автомобила си, след този, в който била ищцата по време на произшествието. Връщали се от море двете коли, като тази на ищцата, на гр. Пазарджик се прехвърлила и паднала в дерето.  Свидетелката сочи, че след произшествието И. била в съзнание, но неадекватна, ръката я боляла, краката й били целите в кръв и стъкла. Първоначално отишли в болницата в гр. Пазарджик, а после й оперирали ръката в Пирогов. За период от около 5-6 месеца не можела да се грижи за себе си и за децата си, които били ученички- едната дъщеря в девети клас, а другата- току що завършила гимназия. По това време ищцата работела като гледала деца в домовете им, но прекъснала работата си, тъй като не можела да извършва тази работа. Свидетелката сочи, че И. към настоящия момент шофира, но по- рядко, тъй като изпитва страх.

Предвид изложеното съдът намира, че са налице основания за уважаване на прекия иск.

Съдът счита, че справедливият размер за обезщетяване на претърпените от В.Т.И. болки и страдания в следствие на ПТП е сумата от 25 000лв. За да определи размера, съдът отчита обстоятелството, че болките в областта на дясното рамо са били интензивни за период повече от един месец, както и че общият оздравителен период за това увреждане е около 3-4 месеца. Освен тази най- тежка травма ищцата е имала е множество разкъсно- контузни рани, които също за продължителен период са били с голяма болезненост. От значение при определяне размера на обезщетението е и обстоятелството, че при ищцата са останали множество видими белези по долните крайници и ръката, както и че при нея все още е налице болезненост, както в ръката, така и в областта на раните на краката, както и че е налице ограничение в движението на дясната й, водеща ръка, което се очаква да остане за цял живот. При определяне размера на обезщетението съдът взема предвид, че към датата на произшествието ищцата е била в активна възраст, работоспособна и работеща, майка на две големи деца, като тя била отговорна за домакинството. Не се установява наличието на ендокринологично заболяване при ищцата, което да е причинено в следствие процесното ПТП, като такова не е заявено и като твърдение в исковата молба. При определяне размера на обезщетението съдът отчита и конкретната икономическа конюктура в страната, както и извършеното преди настъпване на произшествието осъвременяване в посока на увеличение на нивата на застрахователно покритие на неимуществените вреди, причинени от застрахования по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на трети лица.  В тази връзка като ориентир за определяне размера на обезщетенията съдът взема предвид и лимита на отговорността на застрахователя към момента на настъпване на застрахователното събитие.

От събраните по делото писмени доказателства и заключението на приетата съдебно- медицинска експертиза се установява, че ищецът е извършил описаните в исковата молба разхода за лекарства и медицински средства в общ размер на 2340,08лева. Установява се, че ищцата е извършила и разходи за репатриране на собствения си автомобил в размер на 336,00лева.

Между страните не е спорно /протоколно определение от о.с.з. от 13.02.2017г./, че на 10.09.2016г. ответникът е изплатил на ищеца обезщетение за неимуществени вреди в размер на 5000лева и такова за имуществени вреди в размер на 340,08лева.

Предвид изложеното предявеният иск за неимуществени вреди следва да бъде уважен за сумата от 20 000лева и отхвърлен за горницата до пълния предявен размер от 50 000лева, а предявеният иск за имуществени вреди следва да бъде уважен за сумата от 2336,00лева и отхвърлен за горницата до пълния предявен размер от 2676,08лева.

Спрямо увреденото лице застрахователят отговаря за лихвите за забава от датата на деликта /при неимуществените вреди, лихва върху които единствено се претендира до датата на подаване на исковата молба/, т.е. отговаря за тези лихви, за които е отговорен самият делинквент – аргумент от чл. 223, ал. 2 КЗ /от деня на уведомлението застрахователят отговаря само за лихвите, които следва да възстанови на делинквента, когато той е удовлетворил увреденото лице вместо застрахователя/. Ето защо следва да бъде присъдена и лихва за забава върху обезщетението за неимуществени вреди за периода от датата на деликта- 10.08.2014г. до окончателното плащане, а върху обезщетението за имуществени вреди от датата, от която то се претендира- 05.12.2014г.. Ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца и лихва за забава върху заплатената сума от 5 000лева от датата на деликта до датата на извършеното плащане- 10.09.2016г., която възлиза в размер на 1061,79лева. Следва да бъде присъдена на ищеца и лихва за забава върху сумата от 340,08лева за периода от 05.12.2014г. до 10.09.2016г. в размер на 61,14лева.

По разноските:

Ищецът не е сторил разноски в производството.

При този изход от делото ответникът следва да бъде осъден да заплати на адв. М. И. Й. на основание чл. 78, ал.1 от ГПК вр. с чл.38, ал.2 от ЗАдв. адвокатско възнаграждение съразмерно с частта от исковете, за която съдът достигна до правен извод за възникване на вземанията, в това число и съобразно заплатената в хода на процеса,  в размер на 1108,75лева.

                   Ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответника разноски за юрисконсултско възнаграждение съразмерно с отхвърлената част от иска в размер на 142,37лева.

Ответникът следва да бъде осъден да заплати на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК по сметка на Софийски градски съд държавна такса в размер на 813,44лева и разноски за депозити за вещи лица в размер на 131,34лева.

Така мотивиран, съдът

Р  Е  Ш  И :

ОСЪЖДА ЗК „Л.И.” АД, ЕИК: **********, да заплати на В.Т.И., ЕГН: **********, на основание чл. 226, ал.1 КЗ /отм./ сумата от 20000лв. представляваща дължимо застрахователно обезщетение за претърпените от реализирано на 10.08.2014г. пътно-транспортно произшествие, в следствие противоправното поведение на Д.С. Ф., като водач на л.а. „БМВ“, с рег. № *********, неимуществени вреди- болки и  страдания от  настъпило счупване на горната част на дясната раменна кост; множество разкъсно- контузни рани в горните части на двете подбедрици с чужди тела в раните и останали белези по тях и белези след оперативна интервенция по дясна мишница,  както и кръвонасядания и отоци по тялото, ведно с лихва за забава, считано от 10.08.2014г. /датата на деликта/ до плащането, както и сумата от 2336,00лева- обезщетение за претърпените от ищеца от горепосоченото застрахователно събитие имуществени вреди за разходи за репатриране на лек автомобил с рег. ******** и разходи за лечение, ведно със законната лихва от 05.12.2014г. до окончателното плащане, както и на основание чл. 86 от ЗЗД сумата от 1061,79лева лихва за забава върху заплатената в хода на процеса част от дължимото обезщетение за неимуществени вреди в размер на 5000лева за забава за периода 10.08.2014г.- 10.09.2016г. и сумата от 61,14лева - лихва за забава върху заплатената част от дължимото обезщетение за имуществени вреди в размер на 340,08лева за забава за периода от 05.12.2014г. до 10.09.2016г., като ОТХВЪРЛЯ иска за обезщетение за неимуществени вреди до пълния предявен размер от 50 000лева и иска за обезщетение за имуществени вреди до пълния предявен размер от 2676,08 лева.

ОСЪЖДА ЗК „Л.И.” АД, ЕИК: ********* да заплати на адв. М. И. Й. на основание чл. 78, ал.1 от ГПК вр. с чл.38, ал.2 от ЗАдв. адвокатско възнаграждение в размер на 1108,75лева.

ОСЪЖДА ЗК „Л.И.” АД, ЕИК: ********** да заплати по сметка на Софийски градски съд на основание чл. 78, ал.6 от ГПК сумата в размер на 813,44лева и сумата в размер на 131,34лева- депозити за вещи лица.

ОСЪЖДА В.Т.И., ЕГН: ********** да заплати на ЗК „Л.И.” АД, ЕИК: ***********, на основание чл. 78, ал.3 от ГПК сумата в размер на 142,37лева- разноски.

 

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчване на препис.

 

                                                                           СЪДИЯ: