Определение по дело №2890/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1998
Дата: 19 юли 2018 г.
Съдия: Николинка Николова Попова
Дело: 20185220102890
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 Гр. Пазарджик 19.07.2018 г.

                Пазарджишкият районен  съд, гражданска   колегия,  в закрито  заседание на деветнадесети юли ,  две хиляди и осемнадесета   година в състав:           

ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Николинка Попова

разгледа гр. д. № 2890 по описа за 2018 г. и за да се произнесе,  взе предвид следното:

                 Производството е по реда на чл. 389 и сл. ГПК.

            Предявени са искове с правно  основание чл. 45   във връзка с чл. 52 ЗЗД  и чл. 86 ЗЗД. В исковата си молба ищцата Ц.М.Д. ЕГН ********** с адрес *** чрез своят процесуален представител адв. Д. от ПАК със съдебен адрес *** – партер твърди против ответника Г.А.В. ЕГН **********  с адрес *** , че двамата обитават съседни обекти – ищцата жилище , а ответникът – автосервиз. Твърди , че на посочените в исковата молба дати – 14.08.2016 г. , на 31.08.2016 г.  и на 03.09.2016 г.  между ищцата и ответника възникнали конфликти , при което той отправил към нея обидни и клеветнически думи. Твърди , че по тъжба на ответника било образувано НЧХД № 1935/2016 г. по описа на ПРС , в хода на който ищцата като подсъдима била призната за виновна в това, че  е казала нещо унизително за честта и достайноството на ответника – представляващо престъпление по чл. 146 ал.1 НК. Твърди се обаче, че в мотивите си съдът приела наличието на института на реторсията  , тъй като били събрани доказателства, че ответникът също отправил към ищцата обидни и клеветнически думи. Като се твърди, че с това ответникът е реализирал елементите на непозволеното увреждане, се моли съда да постанови съдебно решение, с което ответникът да бъде осъден да обезщети ищцата за претърпените от нея вреди със сумата в общ размер от 3900,00 лв. , ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането.  Поддържа се , че   осъществяването на правата по решението  ще се затрудни или изцяло осуети, ако ответникът се разпореди със своето имущество или ако в хода на образувано против ищцата изпълнително производство, ответникът получи принудително дължия остатък от полагащото му се обезщетение в размер от 1197,95 лв.  Моли се съда да постанови определение , с което допусне обезпечение на предявените   искове, чрез спиране ан изпълнението по изпълнително дело № 415 / 2017 г. по описа на ЧСИ Г. Самарджиев  с рег. № 885 , както  и налагане на запор върху вземанията на длъжника   в „БАНКА ДСК „ЕАД сметка - BG77STSA93000021214641. Сочат се доказателства.
                        Съдът намира , че молбата е допустима, тъй като при всяко положение на делото до приключване на съдебното дирене във въззивното производство,  ищецът може да иска обезпечаване на иска / чл. 389 ал.1 ГПК/.

По същество приема следното.

     Съгласно разпоредбата на чл. 391 ГПК обезпечение на иска се допуска , когато без него за ищеца ще бъде невъзможно  или ще се затрудни осъществяването на правата по решението  и то ако искът е подкрепен с убедителни писмени доказателства  или ако бъде представена гаранция в определен от съда размер, съгласно чл. 180 и чл. 181 ЗЗД. От събраните до настоящия момент доказателства,  съдът без да навлиза по съществото на правния спор, може да направи обоснован извод досежно допустимостта  и вероятната основателност на осъдителните искове , като при допускане на обезпечение на предявения иск  съдът се произнася с оглед на този изход, който изглежда най-вероятен  при обсъждане на представените от ищеца писмени доказателства, без да може да вземе предвид евентуалните възражения на ответника  и доказателства по тях. Безспорно  е от данните по делото, че е налице   правен интерес от исканото обезпечение  с оглед невъзможността, респективно затруднението за осъществяване правата по бъдещото решение при евентуално провеждане на следващите изпълнителни действия и разпореждането на длъжника с паричните му средства в банковата сметка.   Съобразно данните по делото и в зависимост от исканата обезпечителна мярка  съдът  на   основание чл. 391 ал.2 ГПК счита, че искането да се допусне обезпечение  чрез спиране на изпълнението  и запор върху вземанията следва да се уважи и като гаранция за евентуални вреди за ответника  при отхвърляне/ дори и частично /  на исковете , молителят  следва да бъде задължен да внесе по сметка на съда сумата от 390,00 лв. На тази сума приблизително биха възлезли преките и непосредствени вреди, които би претърпял ответника , определени на база общо  претендираните в настоящото производство суми . При алтернативно предвидените в чл. 391, ал. 1 от ГПК хипотези определянето на парична гаранция и тогава, когато с молбата са представени убедителни писмени доказателства съгласно чл. 391, ал. 1 от ГПК, е обусловено от целите на гаранцията, които се извличат от нормата на чл. 391, ал. 3 от ГПК – размерът на гаранцията да съответства на преките и непосредствени вреди, които ответникът ще претърпи, ако обезпечението е неоснователно. Следователно, определянето на гаранция при наличието на убедителни писмени доказателства, е обусловено от вероятността било поради специфика на предмета на доказване, било с оглед на други данни относно наличието на обезпечителна нужда или допустимостта на исковете, да е възможно формирането на извод, че обезпечението е неоснователно и кумулативно, че от това биха произтекли конкретни вреди за ответника, чийто характер и естество са определящи за размера.

С оглед на изложеното съдът приема , че молбата следва да се уважи и се допусне поисканото обезпечение на иска , като спирането на изпълнителното производство и налагането на запора / до размера на остатъка над дължимата сума в изпълнителното производство до пълния претендиран размер /  е под условие, ако молителят внесе гаранцията. 

                        По изложените съображения ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН  СЪД :

 

                                            О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

            ДОПУСКА ОБЕЗПЕЧЕНИЕ на предявения от Ц.М.Д. ЕГН ********** с адрес *** чрез  адв. Д. от ПАК със съдебен адрес *** – партер твърди против ответника Г.А.В. ЕГН **********  с адрес ***  иск с парвно основание чл. 45 във връзка с чл. 52 ЗЗД и чл. 86 ЗЗД  чрез налагане на следните обезпечителни мерки :  – СПИРАНЕ  на изпълнителното производство    по изпълнително дело № 415/ 2017 г. по описа на ЧСИ Герги Самарджиев  с рег. № 885  по отношение на остатъка от дължима сума в размер на 1197,95 лв., както  и ЗАПОР  върху вземанията на ответника Г.А.В. ЕГН **********  с адрес ***   в  „БАНКА ДСК „ЕАД сметка - BG77STSA93000021214641 до размера на остатъка до пълния претендиран размер / над размера по изпълнителното производство / или до размера на 2702,05 лв.

На осн. чл. 391 ал.2  от ГПК задължава ищеца   да внесе парична гаранция в размер 390,00 лв.  по сметка на Пазарджишкия районен   съд  и да представи доказателства за това по делото.

            Да се издадат  заповеди за налагане на обезпечителните мерки  след представяне на доказателства за внасяне на паричната гаранция. 

            Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Пазарджишки окръжен съд в 1 – седмичен срок, който за молителите  тече от получаване на препис от определението, а за ответника  – от деня на връчване на съобщение за наложената обезпечителна мярка.                       

 

 

           

           

 

                                      РАЙОНЕН  СЪДИЯ: