Решение по дело №1376/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260940
Дата: 13 август 2021 г.
Съдия: Мария Петкова Шишкова
Дело: 20205300501376
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    260940

 

13.08.2021 г., гр. Пловдив

 

          ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, V – ти състав в открито съдебно заседание на осми юли, две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА ИЗЕВА

                                                 ЧЛЕНОВЕ:  РАДОСТИНА СТЕФАНОВА

                                                                        МАРИЯ ШИШКОВА

 

като разгледа докладваното от член съдия Мария Шишкова

въззивно гражданско дело № 1376 по описа за 2020 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258, ал. 1 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на ответника в първоинстанционното производство „ИНПРИНТ“ АД, депозирана чрез процесуалния му представител – адв. Д. против Решение № 741/28.02.2020 г., постановено по гр. дело № 4777/2019 г. по описа на Районен съд – Пловдив, VI гр. с., в частта с която e признато за установено, че съществува вземането на ЕТ „И.В. Трейд Къмпани“ от дружеството – жалбоподател на сумата от 14 939,76 лева -сбор от неплатените цени за продадени стоки – консумативи за полиграфията за периода 18.06.2018 г. – 23.07.2018 г., за които са издадени фактури № 60816 от 04.07.2018 г. на стойност 1 617,36 лв.; № 60925 от 10.07.2018 г. на стойност 249,60 лв.; № 60934 от 13.07.2018 г. на стойност 3 686,28 лв.; № 60826 от 18.07.2018 г. на стойност 2 938,68 лв.; № 60828 от 18.07.2018 г. на стойнст 2 302,92 лв.; № 60835 от 23.07.2018 г. на стойност 4 144,92 лв. ведно със законната лихва върху главницата, считано от 25.01.2019 г. до изплащането на вземането, за които по ч.гр.д. 1379/2019 г. по описа на ПРС е издадена заповед № 856 от 28.01.2018 г. за изпълнение на парично задължение, на основание чл. 410 от ГПК, както и в частта, с която в тежест на дружеството – жалбоподател е възложено заплащането на направените разноски в заповедното производство в размер на 419,16 лв., както и разноските в първоинстанционното производство в размер на 983,14 лв.

В жалбата се твърди, че решението на районния съд в обжалваните части е неправилно и необосновано, постановено в противоречие с приложените доказателства. Излагат се съображения за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Оспорват се изводите на първоинстанционния съд относно установяването на факта на получаване на стоките по неплатените фактури и завеждането им в склада на дружеството – галбоподател. Твърди се, че първоинстанционният съд незаконосъобразно е отказал да уважи доказателствено искане на жалбоподателя, с което е можело да се установи лошото качество на част от доставените стоки, наложило тяхното връщане. В този аспект се излагат и съображения, че задължение да докаже факта на доставката на стоките, за които са издадени процесните фактури, но не е извършено плащане от дружеството – жалбоподател при направеното възражение за лошото им качествено консумативи, е било на въззиваемата страна по жалбата.

С тези аргументи е обосновано искането на отмяна на решението в обжалваните части и постановяване на друго, с което исковите претенции на ЕТ „И.В. ТРЕЙД КЪМПАНИ“ да бъдат отхвърлени изцяло като неоснователени и недоказани. Претендира се заплащането на направените разноски в двете инстанции и в заповедното производство.

В писмения отговор на въззиваемата страна се оспорва изцяло основателността на въззивната жалба. Оспорват се и твърденията на жалбоподателя за необоснованост на отказа на съда да допусне доказателства за установяване на факта на изпълнение на договорите за продажба, а именно, че стоките по неплатените процесни фактури са били заведени в склада на „ИНПРИНТ“ АД, доколкото не се спори, че тези фактури са били включени в дневника за покупки по ДДС. Сочи се, че тези възражения са вътрешно противоречиви и незаконосъобразни, доколкото не се конкретизира нито вида на стоките за които се твърди да са били некачествени и поради това върнати, нито тяхното количество, а още по-малко за начина,  по който това е било сторено. Прави се искане въззивната жалба да бъде оставена без уважение като неоснователна, а решението на районния съд в обжалваните му части да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. Претендира се заплащането на направените разноски.

Аргументите, изложени в депозирания писмен отговор и направеното искане за потвърждаване на обжалваното решение се поддържат изцяло от процесуалния представител на въззиваемата страна в съдебното заседание.

 

Пловдивският окръжен съд в настоящия съдебен състав, след като обсъди доводите на страните, провери обжалваното решение, съобразно правомощията си по чл. 269 изр. първо от ГПК, прецени събраните по делото доказателства и прие за установено от фактическа и правна страна :

 

Въззивната жалба е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК, от процесуално легитимирана страна против подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

Процесното първоинстанционно решение е валидно и допустимо, което предпоставя произнасяне по същество на правния спор, в рамките на заявените в жалбата доводи.

При въззивната проверка не се констатира неправилно приложение на императивни материалноправни норми при подвеждане на фактите към приложимата нормативна уредба.

Предмет на първоинстанционното производство е иск с правно основание чл. 422 вр. чл. 415 от ГПК вр. чл. 327 ал. 1 вр. чл. 318, ал. 1 от ТЗ.

Първоинстанционният съд е бил сезиран с искова молба от ЕТ „И.В. Трейд Къмпани“ против „ИНПРИНТ“ АД с искане да бъде признато за установено вземането на ищеца, представляващо сбор от неплатени цени за продадени и доставени в периода 18.06.2018 г. – 23.07.2018 г. стоки – консумативи за полиграфията, по описаните в обстоятелствената част на исковата молба фактури, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 25.01.2019 г. до окончателното изплащане на вземането.

Не е спорно по делото, че представените към исковата молба фактури са издадени от ЕТ „И.В. Трейд Къмпани“ по повод сключен между страните договор за търговска продажба с предмет – консумативи за полиграфията. Не се оспорва и факта на предаване на стоките – в деня на издаване на фактурите. Към отговора на исковата молба дружеството – жалбоподател е представило и платежни нареждания за извършени плащания. В хода на първоинстанционното производство е била назначена и съдебно – счетоводна експертиза от заключението на която е установено, че процесните фактури отговарят на изискванията на Закона за счетоводството, осчетоводени са в счетоводствата и на двете страни по спора, като са включени в Дневника за покупки по ДДС за месец юни 2018 г. и за месец юли 2018 г. на дружеството – жалбоподател. Установен е дължимият общ размер на вземането по всички фактури, с оглед представените платежни нареждания и отразените плащания по банков път в счетоводствата и на двете страни по спора.

Въз основа на така установените фактически обстоятелства първоинстанционният съд е приел, че страните по спора са страни по договор за търговска продажба, документиран с издадените фактури от въззиваемата страна, доколкото същите съдържат необходимите реквизити относно основните елементи на продажбата – вещите, предмет на продажбата, количество и цена. Констатациите, залегнали в заключението на назначената по делото съдебно – счетоводна експертиза не се оспорват и пред въззивната инстанция от дружеството – жалбоподател. В този аспект, законосъобразно първоинстанционният съд е приел, че счетоводните записвания при купувача по договора за продажба представляват признание на неизгодните за страната факти, отнасящи се и до изпълнението на договора за продажба. Възражението за неприемане и незавеждане на доставени стоки с лошо качество, наложило последващото им връщане, съдът е отказал да уважи поради липса на конкретизация за кои от процесните фактури се отнася.

Изводите на първоинстанционния съд се споделят напълно и от настоящия въззивен състав, тъй като почиват на обективен и достоверен анализ на събраните по делото доказателства при правилно приложение на материалния закон и относимите нормативни разпоредби. Въз основа на приложените по делото писмени доказателства, заключението на съдебно -счетоводната експертиза, която е кредитирана с доверие като компетентно изготвена и неоспорена от страните по делото, се установява по несъмнен и категоричен начин съществуването на облигационното правоотношение между страните по договор за търговска продажба по силата на който за ищеца – продавач е възникнало задължение да предаде отразените във фактурите стоки, а за ответника – купувач, насрещното задължение – да заплати продажната цена. Константна е практиката на ВКС по въпроса, че осчетоводяването на издадени фактури е доказателство за сключен договор за търговска продажба на стоки, което поражда задължение за плащане на посочената във фактурата (уговорена) цена – Решение № 20 от 25.05.2013 г. по т д. № 206/2012 г., ВКС, ТК, Решение № 30 от 08.04.2011 г. по т. д. 416/2011 г., ТК, 1-во т. о., Решение № 166/26.10.2010 г.по т. д. 991/2009 г. на 2 г. о.Договорът за търговска продажба е възмезден и предоставя право на продавача да получи цената на продадените стоки. Разпоредбата на чл. 154 от ГПК възлага в тежест на ответника – купувач да докаже, че е изпълнил точно поетото договорно задължение да плати уговорената цена. Доколкото по делото не се твърди да е уговорен срок за плащане приложима е разпоредбата на чл. 303а, ал. 3 от ТЗ, че паричното задължение трябва да бъде изпълнено в 14-дневен срок от получаване на фактурата или друга покана за плащане.

Жалбоподателят не е ангажирал доказателства, че е изплатил изцяло дължимата цена за доставените стоки. Не е конкретизирал и твърденията си за доставени некачествени стоки, като не е представил доказателства да е уведомил продавача за недостатъци в доставени му стоки, респективно не е представил документи, удостоверяващи неизпълнението на задължението на продавача и връщането на некачествените стоки. Липсва подобно отразяване и в счетоводните записвания на дружеството.

В този контекст, доколкото не се оспорва автентичността на процесните фактури, както и установеното частично плащане, включително и усвоеният данъчен кредит по всички, включени в дневниците за покупки през месец юни 2018 г. и месец юли 2018 г. издадени фактури от ищеца в първоинстанционното производство, законосъобразно в обжалваното Решение е прието, че предявеният иск е основателен, а неплащането на цената в момента на получаване на стоките обосновава и извод за основателност на акцесорния иск по чл. 86, ал. 1 от ЗЗД.

Предвид изложеното, решението на районния съд в обжалваните му части като правилно, законосъобразно и обосновано следва да бъде потвърдено, а въззивната жалба – оставена без уважение като неоснователна.

Мотивиран от изложеното, Пловдивският окръжен  съд

 

Р   Е   Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 741/28.02.2020 г., постановено по гр. дело № 4777/2019 г. по описа на Районен съд – Пловдив, в частта с която Е УВАЖЕН, предявеният иск с правно основание чл. 422 вр. чл. 415 от ГПК във вр. чл. 327, ал. 1 вр. чл. 318, ал. 1 от ТЗ от ЕТ „И.В. ТРЕЙД КЪМПАНИ“ И Е ПРИЗНАТО ЗА УСТАНОВЕНО, че съществува вземането на ищеца от „ИНПРИНТ“ АД на сумата от 14 939,76 лева, представляваща сбор от неплатените цени за продадени стоки – консумативи за полиграфията за периода 18.06.2018 г. – 23.07.2018 г., за които са издадени фактури № 60816 от 04.07.2018 г. на стойност 1 617,36 лв.; № 60925 от 10.07.2018 г. на стойност 249,60 лв.; № 60934 от 13.07.2018 г. на стойност 3 686,28 лв.; № 60826 от 18.07.2018 г. на стойност 2 938,68 лв.; № 60828 от 18.07.2018 г. на стойност 2 302,92 лв.; № 60835 от 23.07.2018 г. на стойност 4 144,92 лв. ведно със законната лихва върху главницата, считано от 25.01.2019 г. до изплащането на вземането, за които по ч.гр.д. 1379/2019 г. по описа на ПРС е издадена заповед № 856 от 28.01.2018 г. за изпълнение на парично задължение, на основание чл.410 от ГПК и е възложено в тежест на „ИНПРИНТ“ АД заплащането на направените разноски в заповедното производство в размер на 419,16 лв., както и на разноските в първоинстанционното производство в размер на 983,14 лв.

 

Решението не подлежи на касационно обжалване.

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            

 

ЧЛЕНОВЕ: