Решение по дело №1164/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260160
Дата: 1 март 2022 г. (в сила от 21 април 2022 г.)
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20201100901164
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№…………./01.03.2022г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 7-ми състав, в публичното съдебно заседание на двадесети април през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

 

при секретаря Павлинка Славова, разгледа гр.д. № 1164 по описа за 2020г  и за да се произнесе взе предвид следното:

С искова молба Сдружение „А.“, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление ***, предявява срещу „Т.Е.“ ООД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, „Парк хотел Москва“, ет. мецанин, искoве, както следва: с правно основание чл. 95, ал. 1 ЗАПСП за заплащане сумата от 5000,00 лева, част от претенция в размер на 168 500,00 лева, представляващо обезщетение за нарушаване на сродните авторски права на членове на ищеца чрез излъчване без разрешение по кабелната телевизия „Екидс“, собственост на ответника, на техните изпълнения, дублаж на анимационния филм „Франклин“, 337 пъти в периода 01.02.2019 г. до 31.07.2019 г., ведно с обезщетение за забава върху тази сума от предявяване на иска до окончателното й изплащане; и искове с правно основание чл. 95б, т.1 и т. 6 от ЗАПСП да се осъди ответника да разгласи диспозитива на решението за своя сметка в два всекидневника и една национална телевизия в определен от съда часови пояс.

В исковата молба се твърди, че ищецът е организация за колективно управление на авторски права, вписана към съответния регистър при Министерството на културата. Твърди се, че следните 8 изпълнители – Х.И., В.З., А.В., Л.М., А.А., И.А., Р.П.и К.Ф.са членове на ищцовото сдружение. В периода 2008-2009 г. Х.И., В.З., А.В., Л.М. записват дублажни версии на български език на епизодите от първи до средата на четвърти сезон от анимационния филм „Франклин“ или първите 45 епизода, а А.А., И.А., Р.П.и К.Ф.записват дублажи от средата на четвърти до шести сезон от филма останалите 33. Общият брой на озвучени серии е 78. Озвучавайки ролите от филма за Х.И., В.З., А.В., Л.М., А.А., И.А., Р.П.и К.Ф.като артисти-изпълнители възникват сродни на авторските права върху изпълненията им. Право на артистите изпълнители е да разрешат препредаване на изпълнението му по кабел и да получат възнаграждения за това. Същевременно в периода от 01.02.2019 г. до 31.07.2019 г., управляваният от ответното дружество детски телевизионен канал „Екидс“, излъчва без разрешение на изпълнителите или ищцовото сдружение общо 337 пъти сериите. С това ответното дружество нарушава правата на артистите- изпълнители и дължи обезщетение за претърпените вреди. Размерът на обезщетението следва да се определи в условията на чл. 95а, ал. 1, т. 1 ЗАПСП – по 500,00 лева за нарушение или 168 500,00 лева за 337 излъчвания (нарушение), като в настоящия производство се претендира част за сумата до размера от 5000,00 лева. Претендира законна лихва върху главницата от дата на исковата молба до окончателното ѝ изплащане. Моли съдът да осъди ответника да разгласи диспозитива на решението за своя сметка в два всекидневника и една национална телевизия в определен от съда часови пояс. Претендира разноските в настоящото производство.

Ответникът „Т.Е. ООД“ оспорва исковете. Счита, че ищецът не е надлежна страна по посочените искове, тъй като последният в качеството на организация за колективно управление на права не е изрично упълномощен от В.З., А.В., Л.М., А.А., И.А., Р.П.и К.Ф.да ги представлява във връзка конкретно произведение – липса и конкретизация по отношение на обема и срока на правата. Оспорва да е излъчвал/предавал по кабел епизодите на дублирания анимационен сериал. Оспорва претенцията за обезщетение като недоказана. Евентуално счита, че обезщетението следва да се определи на база тарифите на звукозаписните студия за заплащане на възнаграждение на артистите-изпълнители при дублажа. Претендира разноските в настоящото производство.

Съдът като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства приема за установено следното:

Основателността на исковете по чл. 95 ЗАПСП е предпоставена от установяване от ищеца на следния фактически състав: 1/ че е огранизация за колективно управление на сродни права, 2/че има сключен договор с посочените в исковата молба осем физически лица, с които е упълномощен за колективно управление на правата им като артисти-изпълнители; 3/ че съществува обект на авторско право/сродно на авторското право, подлежащ на закрила по смисъла на чл. 3 от ЗАПСП (т.е., че посочените в исковата молба осем физически лица озвучават епизодите от детския анимационен филм „Франклин“); 4/ нарушението на авторското право (че ответникът като собственик на детския телевизионен кабелен канал „Екидс“ в периода от 01.02.2019 г. до 31.07.2019 г. излъчва без разрешение на артистите-изпълнители на дублажа и без да е заплатил на последните възнаграждение за това анимационния сериал „Франклин“ общо 337 пъти); 5/вредите настъпили в 6/причинна връзка от неправомерното използване на обекта на закрила и 7/техния размер.

В хода на производството безспорно се установи, че ищецът е организация за колективно управление на сродни права по смисъла на чл. 94а от ЗАПСП и че има сключени договори с Х.И., В.З., А.В., Л.М., А.А., Р.П.и Кристиян Фоков, с които е упълномощен за колективно управление на правата им като артисти-изпълнители.

Установи се от представения видео запис на епизоди от сериала в различните сезони и огледа му в откритото съдебно заседание от 23.03.2021 г., че Х.И., В.З., А.В., Л.М., А.А., И.А., Р.П.и К.Ф.записват дублажни версии на български език на епизодите на анимационния филм „Франклин“. Озвучаването на ролите от артистите-изпълнители поражда за тях права сродни на авторските върху изпълнението съгласно чл. 72, т. 1 във връзка с чл. 74. Правата на артистите изпълнители обхващат и правото да разрешават срещу възнаграждение да се излъчва тяхното изпълнение по безжичен път, предаването и препредаването му по кабел, както и звукозаписването или видеозаписването на изпълнението, възпроизвеждането на записите върху звуконосители или видеоносители и тяхното разпространение – така чл. 76, ал.1, т. 1 ЗАПСП. 

По делото не се доказа от ищеца, чиято е доказателствената тежест, че ответникът като собственик на детския телевизионен кабелен канал „Екидс“ в периода от 01.02.2019 г. до 31.07.2019 г. излъчва без разрешение на артистите-изпълнители анимационния сериал „Франклин“ общо 337 пъти. За доказване на нарушението по делото са представени: справка за излъчванията, който документ е частен свидетелстващ, изходящ от ищеца и който не може да се противопостави на ответника и показанията на свидетеля Велчева, чиято достоверност (освен, че житейски е неиздържана) е разколебана от заключението на СТЕ на вещото лице Р. и е неподкрепена от останалите доказателства по делото (писмо от СЕМ от 01.02.2021г, писма от кабелни оператори). Вярно е, че заключението на СТЕ на вещото лице Р. е изготвено на база на данни от сървъра на ответната телевизия, както и че не е ясна причината за запазване от ответника на лог файлове за периода 15.07.19 г - до 31.07.2019 г., при положение, че стандартно те се съхраняват 90 дни. По важното, че те касаят процесния период, няма данни за манипулирането им и че не съдържат данни за излъчване на анимационния филм „Франклин“ в часовия пояс от 10:10 и 17:30 часа за делнични дни и 09:30 – 16:15 за събота и неделя. Това е достатъчно, за да се разколебае доказателствената сила на показанията на свидетеля, а от оттам да се приеме, и че ищецът не е доказал в нужната степен (пълно и главно), фактът на нарушението на авторските права на артистите-изпълнители.

След като не се установява правонарушението е безпредметно да се изследват останалите предпоставки, а исковете следва да се отхвърлят като неоснователни.

По разноските.

С оглед изхода на делото право на разноски има само ответника.

Последният доказва направата на такива за депозит за СТЕ в размер на 500,00 лева. Има право и на юрисконсултско възнаграждение съгласно чл. 78, ал. 8 ГПК, тъй като в хода на производството е представляван от юрисконсулт, което възнаграждение с оглед на материалния интерес по делото и неговата фактическа и правна сложност следва да се определи съгласно чл.25 от Наредбата за заплащането на правната помощ на 360,00 лева.

При тези мотиви, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТХВЪРЛЯ исковете на Сдружение „А.“, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление ***, чрез адв. И.Я., предявени срещу „Т.Е.“ ООД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, „Парк хотел Москва“, ет. мецанин, както следва: с правно основание чл. 95, ал. 1 ЗАПСП за заплащане сумата от 5000,00 лева, частичен от 168 500,00 лева, представляваща обезщетение за нарушаване от ответника на сродните авторски права на членове на ищеца чрез излъчване без разрешение по кабелната телевизия „Екидс“, на техните изпълнения, дублаж на анимационния филм „Франклин“, 337 пъти в периода 01.02.2019 г. до 31.07.2019 г., ведно с обезщетение за забава върху тази сума от 24.06.2020г до окончателното й заплащане; и с правно основание чл. 95б, т.1 и т. 6 от ЗАПСП да се осъди ответникът да разгласи диспозитива на решението за своя сметка в два всекидневника и една национална телевизия в определен от съда часови пояс.

ОСЪЖДА „А.“, ЕИК ******** да заплати на „Т.Е.“ ООД, ЕИК ******** на основание чл. 78, ал. 3 вр ал.8 ГПК сумата от 860,00 лева – разноски за производството.

Решението може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в 2-сдемичен срок от връчването на преписа.

 

СЪДИЯ: