Решение по дело №21380/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2074
Дата: 23 юни 2020 г. (в сила от 11 ноември 2020 г.)
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20195330121380
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 2074                     23.06.2020година             град Пловдив

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, I състав, в публично заседание на осми юни две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ТРАЙКОВА

при участието на секретаря Невена Назарева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 21380 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск с правна квалификация по чл. чл. 357 от Кодекса на труда, вр. с чл. 358, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда, и чл. 188, т. 2 от КТ.

       Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от М.С.Н., ЕГН **********, срещу УМБАЛ „СВЕТИ ГЕОРГИ” ЕАД за отмяна на наложеното на ищеца със заповед № ******. от изп. директор на болницата дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение”.

    Ищецът твърди, че работи по трудово правоотношение с ответника на длъжност „*******” в клиника по ********* към УМБАЛ Св. Георги, като с оспорената заповед му било наложено дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение”.

   Твърди се заповедта да е незаконосъобразна, поради следното: Заповедта не била мотивирана, понеже в нея липсвали описание на конкретните деяния, факти и обстоятелства, дали повод за наказанието. В заповедта не били посочени кои конкретни трудови задължения не били спазени от ***, както и не било посочено в какво се изразяват нарушенията на ищеца.  Не се оспорва обстоятелството, че от ищеца са били поискани и дадени писмени обяснения от работодателя. Ищецът счита, че с поведението си не  е създал риск за ***, като освен това не  е отказал извършването на ***, доколкото в **** е нямало нужните условия за адекватна помощ.  

  В законоустановения срок е постъпил писмен отговор от ответника, чрез адв. Б. и К., като със същия се взема становище за неоснователност на предявения иск.

  Не се оспорва, че ищецът работи по трудов договор при ответника на посочената длъжност, както и не се оспорва факта на наложеното наказание.

Оспорват се твърденията на ищеца относно това, че в клиниката не съществували необходимите условия за оказване на *** на ***, като се твърди, че ищецът не е предприел необходимите действия по оказване ****, в особено *** – с ***, макар да е бил длъжен, както  и че ищецът е следвало да потърси ***, какъвто е бил на разположение в звеното по това време. Съгласно вътрешните правила на болницата **** следва да бъде прегледано от ***, с оглед ****, като ищецът е разполагал с нужните знания, средства и условия да окаже адекватна **, а и е бил длъжен да я окаже. Посочва се, че заповедта е издадена в двумесечния срок и е мотивирана.

Ето защо се твърди наказанието да е напълно законосъобразно наложено и се моли искът за отмяната му да се отхвърли. Претендират се  разноски.

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, след като прецени събраните по делото  доказателства по реда на чл. 235, ал. 2 вр. чл. 12 ГПК, намира следното от фактическа страна:

Страните не спорят относно обстоятелствата, че ищецът работи при ответника на основание сключен трудов договор, по силата на който заема длъжността „*************“ в Клиника по ************** към УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД Пловдив, както и че ищецът не е извършил преглед на ***, като го е върнал и насочил към ***. 

От представената заповед за налагане на дисц. наказание се установява, че ищецът е бил наказан за това, че на *******.  в клиниката по ************ в УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД, не е осъществил ***, в *** състояние, като е отказал осъществяването на ***, върнал е ***, като ги е насочил към ***, като по този начин с поведението си е създал сериозна опасност за ***, не е оказал ***, и е допуснал нарушение на нормите на чл. 100, ал. 2, вр.с чл. 99, ал. 2 от ЗЗ, чл. 81, ал. 2, т. 1, 2 и 4 във вр. с чл. 82, ал. 1, т. 1 от ЗЗ и чл. 11 от ****.

Видно от *** на ищеца до *** на УМБАЛ Св. Георги ЕАД с вх. № **********., се установява, че в края на *** на ищеца, около 05:15 часа на 12.09.2019г. *** е било ****. Според ищеца *** неправилно е било насочено към ***, в която работи, тъй като в нея няма условия за оказване на ***, а такива условия съществуват в намиращата се на ***. Твърди се в исковата молба, че не е извършил ***, а единственото което е направил е да ***. От ищеца са били изискани писмени обяснения и такива са били дадени на 05.12.2019г., видно от приложените писмени обяснения. От приложените болнични листове се установява, че няколко дни след случая, ищецът е ползвал отпуск за временна нетрудоспособност за периодите 27.09.2019г. -30.10.2019г. и от 31.10.2019г. до 29.11.2019г., като наказанието му е било наложено след това, а именно на 03.12.2019г.

От изготвен доклад от *** К.А., **************** до *** на УМБАЛ Св. Георги, дадени по повод извършената проверка, се установява, че в нормалната практика *** трябва да бъде насочено ***, а не да бъде препращано по ***. Посочено е също така, че служителите му са запознати с алгоритмите при ****. Приложено е обяснение от Д. П., работеща в ***, че поради ***, то не  е било върнато за ***, а е било препратено в ***, след което ищецът се е свързал с нея като й обяснил, че *** следва да се насочи към ***, като оттам също са отказали преглед и го насочват към ***.

В доклад на *** – ******** *** на УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД Пловдив е посочено, че съгласно т. 19.2 от Правилата за дейността и взаимодействие между приемните кабинети. Отделение по спешна медицина, кланичните и паракличните звена" всички лица до ************, но понеже не било изрично регламентирано къде следва да се извърши въпросната консултация, *** е обърнал внимание на служителите на *** в ****** и там на място да извършват **********.

В приложената по делото длъжностна характеристика за ******** е отразено, че ********* предоставя ********, като приллага правилата на добрата ********, както и че  осъществява ********.

Приложен е и списък на наличната апаратура в ***** /л. 88-90/.

От етапна епикриза, издадена от ********, се установява, че ***** е постъпило **********.

По делото са разпитани свидетелите на ответника М. И. и П. П.. С. И. разказва, че работи в ********** на УМБАЛ „Св георги“ , намиращо се в *******, като тя е прегледала ****** около 05,30 часа, поставени са му били **********, след което е извикана ***** и ***  е било прието в ********.  Според свидетелката всеки ***** може да извърши направеното от нея, както и че ********, който осъществява ******* прави преценка дали *********, но приемането в ****** зависи от ******.

От разпита на св. П., работеща като *******************в УМБАЛ „Св. Георги“ Пловдив се установява, че *******. Редът за приемане на **********, но според свидетелката ако такъв ********, и състоянието му е ********, той следва да бъде *******, съответно ако състоянието на *******, ****** не  е длъжен да *********. Според свидетелката извършеното от ищеца измерване на *********.

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, след като прецени събраните по делото  доказателства по реда на чл. 235, ал. 2 вр. чл. 12 ГПК, намира следното от правна страна:

Видно от съдържанието на заповед № 809 от 03.12.2019 г., извършеното на 12.09.2019 г. от ищеца нарушение се изразява в неосъществяването на преглед и консултация, както и отказ да се предостави **********. От формална страна заповедта отговаря на заложените в член 195, ал. 1 КТ реквизити, доколкото в същата са посочени нарушителят, нарушението, кога е извършено, наказанието и законния текст, въз основа на който се налага.  Срокът за налагането също е спазен, поради това, че по време на отпуск, какъвто е бил ползван от ищеца в рамките на 64 работни дни за временна неработоспособност за периода от 27.09.2019г. до  29.11.2019/,  съгласно член 194, ал. 3 от КТ  срокове не текат. Отделно от това работодателят е спазил вмененото му от член 193 КТ задължение да приеме писмените обяснения на работника преди да наложи съответното наказание.

Ответникът следва при условията на пълно и главно доказване да установи, че в кръга на задълженията на ищеца, като *********, е да извърши *******, както и обстоятелството, че ищецът е отказал **********, въпреки че е имал необходимите за тази помощ ***********.

Относно обстоятелството, че *** е пристигнал в болницата *** не е налице спор,  като това е констатирано в съставения от ищеца рапорт до ******** от 12.09.2019г., в който е посочено, че ********. Следва да се отбележи, че всички състояния, свързани с нарушаване на съзнанието, състояния с гърчове и нарушения в дишането, са включени като спешни, съгласно Наредба № 3 от 2017г., с която се утвърждава медицински. стандарт ******, като тези състояния са ********* и изискват ******* съгласно член 99, ал. 2 от Закона за ******.

 Съгласно член 3 от от Наредба № 25 от 4 ноември 1999г. за оказване на **** всички лечебни заведения оказват необходимия обем от ********, нуждаещо се такава, независимо от гражданство, местожителство и лечебно-осигурителен статут. Съгласно член 6 от същата наредба *****, чийто основен предмет на дейност *********, е необходимо да разполагат *************.

Съгласно представените писмени доказателства в УМБАЛ „Св. Георги ЕАД“ съществуват отделение по ******, както и ******; както и **********, които именно ******* с оглед предоставения им от държавата ресурс *********. По делото съзнателно или не, не е бил представен Правилник за структурата и дейността на *********, за да бъде установено какъв е алгоритъма за приемане на ********, като сведения може да се почерят от доклада на ****** според който нормална е практиката *******. Всяко препращане на **********. Не поведението на ищеца, а това на служителите от *********, доколкото същите не са изпълнили задълженията си съобразно утвърдените мед. стандарти и вътрешния ред на болницата. Съгласно член 11, ал. 2 от Наредба № 25 от 4 ноември 1999г. за оказване на **********.

Ето защо се налага извода, че до хоспитализацията на *****, част от състава на които не е ищецът, като последният би могъл да извърши съответната помощ, чрез *******. С оглед изложеното заповедта се явява незаконосъобразна и подлежи на отмяна.

На осн. член 78, ал. 1 ГПК на ищеца ще се присъдят разноските в производството, възлизащи на 400 лева. Възражението за прекомерност е неоснователно, т.к. делото се отличава с правна и фактическа сложност, като от страна на проц. представител са били извършени проц. действия за защита на ищцовия интерес. С оглед изхода на спора следва да бъдат възложени на ответната страна, искът срещу която се уважава.

На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК, вр. с чл. 3 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на ПРС държавна такса върху уважения иск в размер на 50 лева.

Така мотивиран, съдът

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА Заповед № 809 от 03.12.2019г. на *** на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, ЕИК *********, с която на М.С.Н. с ЕГН ********** е наложено дисциплинарно наказание “предупреждение за уволнение” ЗА НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНА И Я ОТМЕНЯ.

ОСЪЖДА УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, ЕИК ********* да заплати на М.С.Н. с ЕГН ********** сумата от 400 лева (четиристотин лева) – разноски в настоящото производство.

ОСЪЖДА УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, ЕИК ********* да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на ПРС сумата от 50 лева (петдесет лева) - държавна такса.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски окръжен съд с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/ Анета Трайкова

 

Вярно с оригинала!

Секретар: Н.Н.