Решение по дело №35/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 61
Дата: 22 февруари 2021 г.
Съдия: Кремена Григорова Борисова
Дело: 20217270700035
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 22.02.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на осми февруари две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Кремена Борисова

                                                                          Членове: Христинка Димитрова

                                                                                              Маргарита Стергиовска

                                                                          

при секретаря Св. Атанасова и с участие на прокурор П. Вълчев от ШОП, като разгледа докладваното от председателя Кр. Борисова КАНД № 35 по описа за 2021г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на ОД на МВР – Шумен, депозирана чрез главен юрисконсулт И.С., срещу Решение № 260017/20.11.2020г. на Районен съд – Велики Преслав, постановено по ВНАХД № 47/2019г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е отменено Наказателно постановление № 2/05.02.2019г., издадено от началника на РУ - гр. Велики Преслав при ОД на МВР – гр. Шумен, с което на Д.И.И., а нарушение по чл. 98, ал.1 от ЗОБВВПИ и на основание чл. 193, ал. 1 от същия закон е наложено административно наказание „глоба” в размер на 500 /петстотин/ лева.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Счита, че процесната деятелност не разкрива признаците на „маловажно“ нарушение, поради което отправя искане за отмяна на съдебния акт и за потвърждаване на наложената на И. глоба. Претендира се и присъждане на разноски. В съдебно заседание касаторът, редовно и своевременно призован, се представлява от юрисконсулт С..

Ответната страна, Д.И.И., в съдебно заседание се явява лично и моли касационната жалба да бъде отхвърлена като неоснователна.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба допустима и основателна и моли за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 15.01.2019г. в дома на жалбоподателя на адрес с. Иваново, общ. Велики Преслав, област Шумен, ул. „Чапаев“ № 18, била извършена проверка по сигнал от служителите на РУ - В. Преслав – свидетелите К.К., МПИ по КОС и Р.Д.– МПИ, за спазване разпоредбите на ЗОБВВПИ, относно съхранението на огнестрелни оръжия и боеприпаси.

 Д.И. имал издадено разрешение за съхранение, носене и употреба на огнестрелно оръжие №20160226130/30.10.2017г., издадено от РУ-В. Преслав със срок за валидност до 29.10.2022г. При проверката било установено, че И. съхранява притежаваните от него с разрешение дългоцевни огнестрелни оръжия – гладкоцевно и с нарезна цев ловна пушка надцевка марка „ИЖ-12“, калибър 12 с фабричен №К34405 и карабина марка „Мосберг“, калибър 308 win с фабричен №МРR0050682, поставени в калъф, но подпрени отвън на металната каса, която е поставен за тази цел, неподвижно закрепена и снабдена със секретно заключващо устройство. Подпряно на касата имало още идно огнестрелно оръжие ловна пушка марка “ИЖ-18ЕМ-М“, кал.18 с фабричен №98065263, собственост на сина на жалбоподателя – свидетелят Т. И..

Свидетелят Д. в присъствието на Д.И. съставил констативен протокол, в който удостоверил начина на съхранение на огнестрелните оръжия. За установеното при проверката административно нарушение на разпоредбите за съхранение на огнестрелните оръжия извън касата в присъствието на жалбоподателя, свидетелят К. съставил на Д.И. АУАН за нарушение по чл. 98, ал. 1 от ЗОБВВПИ. Той направил възражение, че е извадил оръжията от касата за да ги носи още същия ден за технически преглед в гр. Шумен заедно с тези на брат си и сина си. След преценка за неоснователност на възражението и въз основа акта било издадено и обжалваното НП.     

При така установената фактическа обстановка районният съд приел, че АУАН и атакуваното НП са издадени от компетентни за това органи и в хода на административно наказателното производство, не е било допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което да налага отмяна на НП. Съдебният състав приел също, че деецът е осъществил от обективна и субективна страна вмененото му нарушение, но същото съдът приел за „маловажно“ по смисъла на закона и с оглед на тези си съображения отменил атакувания пред него правораздавателен акт.

Настоящият състав намира, че въз основа на установената по делото фактическа обстановка, въззивният съд е извел законосъобразен правен извод относно липсата на допуснато съществено процесуално нарушение в хода на протеклото санкционно производство и безспорната установеност на приписаното на ответника в настоящото производство нарушение.

Касационната инстанция се солидаризира и с решаващото становище на съда относно наличие на предпоставките за приложение на института на „маловажния случай“ на административно нарушение. В обстоятелствената част на процесното НП наказващият орган не е изложил своите мотиви защо не възприема деятелността за „маловажна“. Такава преценка е дължима, като преди издаване на съответния санкционен акт следва да бъде отчетено наличието или липсата на обстоятелства, отегчаващи отговорността на лицето, като бъдат съобразени подбудите му, съответно тежестта на извършеното и евентуалното наличие на вредни последици от простъпката му. В конкретния казус обществената опасност на извършеното и на дееца не е голяма. Действително е налице нарушение на режима на съхранение на огнестрелни оръжия, но в случая то може да бъде отдадено на факта, че в деня на проверката санкционираното лице е представило оръжията за технически преглед в гр. Шумен – обстоятелство, отразено в показанията на част от разпитаните свидетели и удостоверено със съответния документ за техническа годност на огнестрелни оръжия от 15.01.2019г., приложен по делото. Нещо повече, това се явява първо установено нарушение от страна на жалбоподателя и допускането му не отразява трайно изградена в него нагласа към незачитане на въведения режим на ЗОБВВПИ. При това положение настояща инстанция намира, че наложеното наказание, определено в неговия минимум от 500 лева, не съответства на тежестта на простъпката и същото се явява прекомерно. Целта на налагане на административно наказание е да се предупреди и превъзпита нарушителят към спазване на установения правов ред, която цел в случая според настоящата инстанция би била постигната с приложение на института на „маловажния случай“ на административното нарушение, до какъвто правилен извод е достигнал и районният съд.

Предвид изложеното, с оглед особеностите на случая, съдът намира, че процесното нарушение се отличава с по-малка тежест от останалите такива от този вид и следва да бъде счетено за маловажно. Налице са данни, които обусловят по-ниска степен на обществена опасност на конкретното деяние в сравнение с обикновените случаи на административно нарушение от този вид, което предопределя извод за незаконосъобразност на оспорения пред районния съд правораздавателен акт, който правилно е бил отменен от предходната инстанция. От това следва извод за неоснователност на депозираната касационна жалба.

Водим от горното, Шуменският административен съд

 

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260017/20.11.2020г. на Районен съд – Велики Преслав, постановено по ВНАХД № 47/2019г. по описа на съда.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................           ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                             

                                                                                              2..........................

 

 

 

             ЗАБЕЛЕЖКА:Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 22.02.2021 г.