Решение по дело №502/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 276
Дата: 20 февруари 2020 г. (в сила от 11 март 2020 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20205330200502
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2020 г.

Съдържание на акта

       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

  № 276

гр. Пловдив, 20.2.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 12.2.2020г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Станка Деведжиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 502/2020г. по описа на ПРС, I наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

Образувано е по жалба на  В.А.У. против Наказателно постановление № 19-1030-009657 издадено от  Началник група към ОДМВР- Пловдив, сектор Пътна полиция, с което на  В.А.У. е наложена  глоба в размер на 2000 лв. за нарушение на чл. 638, ал. 1, т.2, вр. чл. 483, ал.1, т.1  КЗ.

С  жалбата и в съдебно заседание се навеждат конкретни съображения за незаконосъобразност на НП. Сочи се, че е ангажирана административно наказателната отговорност на лице, което не разполага с пасивна материално правна легитимация, както и че е определена и наложена неправилна като вид санкция.

Въззиваемата страна  не взема становище по основателността на жалбата.

            Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт, подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Съдът като се запозна с приложените по делото доказателства, обсъди доводите изложени в жалбата и служебно провери правилността на атакуваното постановление, намери, че са налице основания за неговата отмяна по следните съображения:

 В АУАН и НП е приета за установена следната фактическа обстановка: на 14.10.2019 г. около 11:50 часа в гр.Пловдив на ул.Георги Данчов - кръстовище с ул. Теофан Райнов В.А.У. управлява мотоциклет Ямаха ИП400А с рег.№ *****, собственост на ЕТ „У.- В.У.“ и извършва следното нарушение: няма валидна застраховка "гражданска отговорност" за управлявания мотоциклет. Водачът е собственик на фирмата, чиято собственост е МПС.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на издадения по преписката АУАН, който съгласно чл. 189, ал.2 ЗДвП  има презумптивна доказателствена сила до доказване на обратното. В конкретния случай констатациите в АУАН, не само че не са  опровергани, доколкото жалбоподателят не е ангажирал доказателства за оборване  на същите, но и изрично са потвърдени от актосъставителя, който не само заяви, че категорично поддържа заявеното в АУАН, но и даде подробни сведения за самото нарушение и механизма на установяването му. Отразеното в АУАН кореспондира изцяло и на приложените по делото писмени доказателства.

Въз основа на правилно установена фактическа обстановка наказващият орган е допуснал съществени нарушения на материалния и процесуалния закон.

На първо място неправилно е определено лицето, чиято отговорност следва да се ангажира. Санкцията  е наложена на В.А.У. в  качеството му на физическо лице и собственик на фирмата, която притежава МПС. Съгласно чл. 483, ал.1, т.1 КЗ, която се сочи като нарушена в АУАН и НП, тежестта за сключване на задължителна застраховка гражданска отговорност тежи върху собственика на МПС. В случая собственик на процесния мотоциклет видно от представената справка е ЕТ „У.- В.У.. Съгласно изричната разпоредба на чл. 638, ла.1, т.2 КЗ, на която се е позовал наказващия орган, в случаите, когато собственикът на МПС е юридическо лице или едноличен търговец санкцията се налага на самото ЕТ или ЮЛ, а не на управителя или собственика на фирмата. В абсолютно аналогичен смисъл е и общата разпоредба на чл. 83, ал.1 ЗАНН. Случаите, в които за нарушения допуснати от ЮЛ или ЕТ глоба се налага на съответния управител или собственик на фирмата са изрично предвидени в закона, като например чл. 188, ал.2 ЗДвП, чл. 74 ЗСч и др., сред които процесния случай не попада.

По изложените съображения неправилно санкцията е наложена на основание чл. 638, ал.1, т.2 вр. чл. 483, ал.1, т.1 КЗ на В.У., вместо на самата фирма, собственик на мотоциклета ЕТ „У.- В.У.“.

По важното в случая обаче е друго. Неправилното определяне на субекта, който следва да понесе отговорността е довело до налагане на неправилно като вид наказание. Съгласно изричния текст на чл. 638, ал.1, т.2 КЗ, на който се позовава наказващия орган на ЮЛ и ЕТ се налага имуществена санкция в размер на 2000 лева. В случая по делото  на основание чл. 638, ал.1, т.2 КЗ е наложена глоба в размер на 2000 лева.

Съгласно задължителната за съдилищата практика обективирана в Тълкувателно решение № 3 от 03.07.2014 г. по тълк. д. № 5/2013 г. на Върховен административен съд- Имуществената санкция е отделен правен институт, въведен с разпоредбата на чл.83, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания като обективна, безвиновна отговорност на юридическите лица и едноличните търговци за неизпълнение на задължения към държавата или общината при осъществяване на тяхната дейност. По отношение на юридическите лица и еднолични търговци налагането на имуществена санкция няма характера на глобата като реализиране на административнонаказателна отговорност, която по дефиниция е лична и която може да се носи само от физически лица. Имуществената санкция е съвсем различен и независим от глобата санкционен институт и правилата предвидени в ЗАНН за глобата не могат да намерят съответно приложение за имуществените санкции.

По изложените съображения, като е наложил позовавайки се  на чл. 638, ал.1, т.2 съвсем различен по вид санкция, наказващия орган е допуснал съществено нарушение на материалния закон, което е самостоятелно основание за отмяна на НП.

В този смисъл и трайната практика на административен съд Пловдив- Решение № 118 от 31.01.2017 г. по к. адм. н. д. № 2580 / 2016 г. на XXI състав на Административен съд – Пловдив, Решение № 399 от 16.03.2017 г. по н. д. № 2977 / 2016 г. на XXII състав на Административен съд – Пловдив, Решение № 2012 от 18.10.2019 г. по к. адм. н. д. № 1810 / 2019 г. на XXVI състав на Административен съд – Пловдив, Решение от 17.11.2011 г. по а.н.д. № 2290/2011 г. на Административен - съд Пловдив.

 

Предвид този изход на спора съгласно новелата на чл. 63, ал.3 ЗАНН право на разноски би имал жалбоподателят, но доколкото такива не са поискани и не са представени доказателства адвокатският хонорар не само да е уговорен, но и реално да е заплатен, то разноски не следва да се присъждат.

 

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1030-009657 издадено от  Началник група към ОДМВР- Пловдив, сектор Пътна полиция, с което на  В.А.У. е наложена  глоба в размер на 2000 лв. за нарушение на чл. 638, ал. 1, т.2, вр. чл. 483, ал.1, т.1  КЗ.

 

 

 

 

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

                                                     

 

 

      РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала.

С.Д.