Решение по дело №779/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 880
Дата: 1 юли 2022 г.
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20227040700779
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 май 2022 г.

Съдържание на акта

 Р Е Ш Е Н И Е

 

               880                                 01.07.2022 година                гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, ХVІ-ти СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на шестнадесети юни, две хиляди двадесета и втора година, в публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ДРАГНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: 1.МАРИНА НИКОЛОВА 

2.ДИМИТЪР ГАЛЬОВ 

 

секретар: С. Х.

прокурор: Андрей Червеняков

сложи за разглеждане докладваното от съдия М.Николова КАНД номер 779 по описа за 2022 година.

 

Производството е по реда на чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на И.П.И., ЕГН: **********, с адрес за призоваване: гр. Варна против Решение № 28/30.03.2022 год., постановено по НАХД № 426/2021 г. по описа на Районен съд - Айтос, с което е потвърдено наказателно постановление 21-0237-000182 от 30.11.2021 г., издадено от Н.С.С.- началник Група към ОДМВР - Бургас, РУ - Айтос, с което за нарушение на разпоредбата на чл.6, т.1 от ЗДвП и на основание чл.53 от ЗАНН и чл.183, ал.7 от ЗДвП на касатора е наложена глоба в размер на 300.00 /триста/ лева и лишаване от право да управлявам МПС за 1 месец.

В касационната жалба се твърди, че първоинстанционното решение е неправилно, незаконосъобразно и несправедливо, постановено при съществено нарушение на процесуалните правила и материалния закон. Касаторът оспорва както наличието на поставен знак, така и навлизането на управляваното от него превозно средство в забранения участък. Сочи, че е нарушено право му защита и че се касае за маловажен случай по см. на чл.28 от ЗАНН. Моли се за отмяна на оспореното съдебно решение и отмяна на издаденото НП.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация, редовно уведомен, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас, дава мнение за оставяне в сила на решението на първата инстанция.

Административен съд - Бургас, ХVІ-ти състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално ДОПУСТИМА като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл.210, ал.1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

С обжалваното решение Районен съд - Айтос е потвърдил наказателно постановление 21-0237-000182 от 30.11.2021 г., издадено от Н.С.С.- началник Група към ОДМВР - Бургас, РУ - Айтос, с което за нарушение на разпоредбата на чл.6, т.1 от ЗДвП и на основание чл.53 от ЗАНН и чл.183, ал.7 от ЗДвП на касатора е наложена глоба в размер на 300.00 /триста/ лева и лишаване от право да управлявам МПС за 1 месец.

За да постанови оспореното съдебно решение съд е приел за установено от фактическа страна, че на 15.10.2021 г., около 11.10 ч., в гр. Айтос, на ул.„Хаджи Димитър” срещу хипермаркет „Мастерхаус “, с посока на движение от кръговото кръстовище с ул.„Славянска” към третокласен път № 208 „Айтос-Провадия“, И.П.И. управлявал т.а. влекач „Скания Г 410“ с рег. № СВ 1810 РС, собственост на „Скания Файнанс България” „Строй-Спед” АД, с прикачено полуремарке към него с рег. № СВ 5569 ЕА, собственост на „ОББ Интерлийз” ЕАД, „Строй-Спед” АД, като водача навлязъл след знак, забраняващ навлизане на съответното ППС В-18 до 12 т., поставен на кръстовище на ул.“Хаджи Димитър“ и ул.“Славянска“, при въведена временна забрана за движение със Заповед № РД -11-109 от 27.09.2021 г., изм. и доп. със заповед № РД-11-111 от 30.09.2021 г. на ОПУ-Бургас. Съдът е намерил нарушението за доказано, предвид показанията на свидетелите С. С., З. Ц., Т. К. и приложените писмени доказателства. От правна страна, въззивният съд е приел, че АУАН е издаден от компетентен орган при спазване на чл.42 от ЗАНН. НП е издадено в срока по чл.34, ал.3 от ЗАНН – от компетентен орган, като същото съдържа реквизитите по чл.57 от ЗАНН. Посочил е, че административно наказателното производство е образувано в срока по чл.34 от ЗАНН, както и че вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано чрез описание на същото и посочване на нарушените законови норми в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и да организира адекватно защитата си. Съдът е приел, че фактите по делото са установени по несъмнен начин, а оплакванията в жалбата са неоснователни, като жалбоподателят не се е съобразил с въведената забрана, чрез поставяне на съответния забранителен знак. Относно възражението за маловажност, съдът е намерил, че в случая не следва да се приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, като е изложил мотиви. Посочил е и че наложените на водача административни наказания глоба от 300 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец са в абсолютно определените от закона размери, които не могат да бъдат изменяни от съда.

Така постановеното решение е валидно, допустимо и правилно.

Настоящият съдебен състав намира, че приетата от РС-Айтос фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК При постановяването на съдебното решение, съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание. Съдът в съответствие с изискванията на чл.84 от ЗАНН, във връзка с чл.14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от непосредствения му контакт с разпитаните свидетели и представените писмени доказателства. Не са налице допуснати в първоинстанционното производство процесуални нарушения.

Изложените в касационната жалба оплаквания, идентични с възраженията, направени и пред първата инстанция, настоящият съдебен състав намира за неоснователни, като счита, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от страна на административно-наказващия орган, които да са довели до ограничаване правото на защита на касатора. АУАН е издаден при спазване на императивните изисквания на чл.42 и чл.43 от ЗАНН и не създава неяснота относно нарушението, която да ограничава право на защита на нарушителя и да ограничава правото му по чл.44 от ЗАНН в три дневен срок от съставяне на акта да направи и писмени възражения по него. Атакуваното НП също съдържа реквизитите по чл.57 от ЗАНН и в него не съществуват пороци, водещи до накърняване правото на защита. Съдът намира за неоснователно възражението, изложено в жалбата, че в НП погрешно е посочено мястото на нарушението, тъй като видно от съдържанието на НП в същото ясно е посочено, че на 15.10.2021 г., около 11.10 ч., в гр. Айтос, И.П.И., управлявайки т.а. влекач „Скания Г 410“ с рег. № СВ 1810 РС, с прикачено полуремарке към него с рег. № СВ 5569 ЕА, е навлязъл след знак, забраняващ навлизане на съответното ППС В-18 до 12 т., поставен на кръстовището на ул.“Хаджи Димитър“ и ул.“Славянска“, като в съдебния акт изрично е посочено, а същото се установява и от представената пред РС схема /л.31 от НАХД № 426/2021 г. по описа на Районен съд – Айтос/, че път III-208 започва от кръстовището на ул.“Хаджи Димитър“ и ул.“Славянска“, където именно е имало поставени знаци от категорията В-18, забраняващи влизането на съответното ППС с посочена максимална маса при въведена временна забрана за движение.

Относно приложението на материалния закон съдът е на становище, че от събраните по делото доказателстваписмени и гласни такива по безспорен начин се установява, че И.П.И. е осъществил нарушението по чл.6, т.1 от ЗДвП, а именно, че е навлязъл след знак, забраняващ навлизане на съответното ППС В-18 до 12 т., поставен на кръстовището на ул.“Хаджи Димитър“ и ул.“Славянска“,

Настоящият съдебен състав напълно споделя и мотивите на РС – Айтос, че случая не е маловажен по смисъла на чл.28 ЗАНН. Това е така, тъй като с оглед постигане на целите на наказанието и при съобразяване на защитимия обществен интерес не може да се приеме, че неизпълнението на задължение на водача да спази забранителен пътен знак е маловажно административно нарушение.

Обоснован е и извода на въззивния съд, че наложените административни наказания съответства по вид и размер на предвиденото в закона.

По тези съображения настоящата инстанция намира, че решението на районния съд е постановено в съответствие с материалния закон и при стриктното съблюдаване на съдопроизводствените правила. В този смисъл, касационната жалба се явява неоснователна, а решението на въззивния съд, като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. І-во АПК, във връзка с чл. 63в ЗАНН, Бургаският административен съд,

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 28/30.03.2022 год., постановено по НАХД № 426/2021 г. по описа на Районен съд - Айтос.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                       

 

 

                                                         ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

                                                                                 2.