Решение по дело №15484/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6213
Дата: 20 август 2019 г. (в сила от 22 август 2019 г.)
Съдия: Петър Любомиров Сантиров
Дело: 20181100515484
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 20.08.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, II „Е” състав в публично заседание на тридесет и първи май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА ИВАНОВА

                ЧЛЕНОВЕ:  ПЕТЪР САНТИРОВ

           мл.с-я  ПЛАМЕН ГЕНЕВ

при секретаря Елеонора Георгиева,

разгледа докладваното от съдия Сантиров гр. д. № 15484/2018 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК

С Решение № 439167 от 27.06.2018 г., постановено по гр. дело № 24233/2018 г., описа на СРС, 141 състав, е уважен предявения от ищеца И.Т.П. срещу ответника Поделение за п.п. София към „БДЖ-п.п.“ ЕООД конститутивен иск и е отменено наложеното на ищеца със Заповед № Д-77/08.12.2017 г. на изпълняващия длъжността директор на Поделение за п.п. София към „БДЖ-п.п.“ ЕООД дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение“. Със същото решение ответникът е осъден да заплати на ищеца на основание чл. 78, ал. 1 ГПК разноски по делото в размер на 300,00 лв., както и в полза на СРС на основание чл. 78, ал. 6 ГПК сумата от 80,00 лв., представляваща държавна такса.   

Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от ответника Поделение за п.п. София към „БДЖ-п.п.“ ЕООД, чрез пълномощника си – юриск. К.Д., с надлежно учредена представителна власт по делото, с оплаквания за  неговата неправилност, поради нарушение на материалния закон и необоснованост. Поддържа се, че наложеното на ищеца с процесната заповед дисциплинарно наказание е съразмерно на извършеното нарушение на трудовата дисциплина, тъй като за същото нарушение – неявяване на работа на ищеца вече е било наложено най-лекото дисциплинарно наказание „забележка“, със Заповед № Д-76 от 08.12.2017 г. Сочи, че по делото не са ангажирани никакви доказателства, от които да се установява, че ищецът е бил препятстван да се яви на работа на 13.10.2017 г., като нарушение било безспорно установено. Моли съда да отмени обжалваното решение и постанови ново, с което да отхвърли предявения иск.

Въззиваемият ищец - И.Т.П., чрез пълномощника си – адв. К.Т., с надлежно учредена представителна власт по делото, е подал в законоустановения срок отговор на въззивната жалба, с която оспорва изцяло същата по подробно изложените доводи. Моли съда да остави без уважение жалбата и потвърди обжалваното решение, като претендира разноски.

Жалбата е подадена в срока по чл. 259 ГПК, от легитимирано лице - страна в процеса, като е заплатена дължимата държавна такса, поради което е допустима.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

Решението е валидно и допустимо, постановено в рамките на правораздавателната власт на съдилищата по граждански дела и в съответствие с основанието и петитума на искането за съдебна защита.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото доказателства, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира въззивната жалба за основателна по следните съображения:

В конкретния случай, за да уважи предявения конститутивен иск СРС е приел, че ищецът е извършил визираното в процесната Заповед № Д-77/08.12.2017 г. на изпълняващия длъжността директор на Поделение за п.п. София към „БДЖ-п.п.“ ЕООД нарушение на трудовата дисциплина, тъй като не се е явил на работа на 13.10.2017 г., но е приел, че наложеното наказание „предупреждение за уволнение“ е несъответно.

Съгласно цитираната разпоредба на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася по правилността на фактическите и правни констатации само въз основа на въведените във въззивната жалба оплаквания, съответно проверява законосъобразността само на посочените процесуални действия и обосноваността само на посочените фактически констатации на първоинстанционния съд, като относно правилността на първоинстанционното решение той е обвързан от посочените в жалбата пороци. Ето защо основаният въпрос, по който въззивната инстанция дължи произнасяне е свързан с преценка на критериите по чл. 189 КТ.

В тази връзка следва да се посочи, че неявяването на работа без уважителна причина е нарушение на трудовата дисциплина по смисъла на чл. 187, ал. 1, т. 1 КТ. От показанията на свидетеля Д.М., които преценени по реда на чл. 172 ГПК, съдът намира за правдиви и обективно дадени и кредитира с доверие, се установява, че неявяването на ищеца на работа на 13.10.2017 г. по график не е първото му нарушение от този вид, тъй като през месец септември 2017 г. също не се е явил на работа, за което му било наложено наказание „забележка“.

Съгласно чл. 189, ал. 1 КТ при определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и поведението на работника или служителя. В конкретния случай по делото е установено, че извършеното от ищеца нарушение, което той е признал в съдебно заседание от 19.06.2018 г. на СРС не е първото провинение на ищеца, доколкото макар и да е обжалвана пред съда Заповед № Д-76 от 08.12.2017 г., с която му е било наложено наказание „забележка“, то от показанията на св. М.се установява едно устойчивост и упорство на извършените от ищеца  нарушения свързани с неявяването му на работа, още повече че същата е свързана със съставен от работодателя график. Обстоятелството, че законодателят в разпоредбата на чл. 190, ал. 1, т. 2 КТ  е предвидил възможност за налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание „уволнение“ при  неявяване на работа в течение на два последователни работни дни, обоснова извод, че наложеното на ищеца наказание „предупреждение за уволнение“ за неявяването му на работа на 13.10.2017 г.  е съответно на нарушението и е съобразено с критериите по чл. 189, ал. 1 КТ.

Ето защо така предявеният иск за отмяна на наложеното на ищеца със Заповед № Д-77/08.12.2017 г. на изпълняващия длъжността директор на Поделение за п.п. София към „БДЖ-п.п.“ ЕООД дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение“ е неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

Тъй като правните изводи на двете съдебни инстанции не съвпадат, обжалваното решение следва да бъде отменено и се постанови нова, с което предявеният конститутивен иск се отхвърли.

При този изход на делото на основание чл. 78, ал. 1, вр. ал. 8 ГПК, вр. чл. 273 ГПК в полза на въззивника ответник следва да се присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на по 50,00 лв. за всяка една от инстанциите.

С оглед на правилата, установени в разпоредбата на чл. 280, ал. 3, т. 3 ГПК въззивното решение не подлежи на обжалване.

Така мотивиран, Софийският градски съд

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ изцяло Решение № 439167 от 27.06.2018 г., постановено по гр. дело № 24233/2018 г., по описа на СРС, 141 състав, ВМЕСТО КОЕТО ПОСТАНОВЯВА.

ОТХВЪРЛЯ предявения от И.Т.П., ЕГН **********,*** срещу Поделение за п.п. София към „БДЖ - п.п.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „*******, иск за отмяна на наложеното му със Заповед № Д-77/08.12.2017 г. на изпълняващия длъжността директор на Поделение за п.п. София към „БДЖ-п.п.“ ЕООД дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение“.

ОСЪЖДА И.Т.П., ЕГН **********,*** да заплати на Поделение за п.п. София към „БДЖ - п.п.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „*******, на основание чл. 78, ал. 1, вр. ал. 8 ГПК, вр. чл. 273 ГПК общо сумата от 100,00 лв., представляваща юрисконсултско възнаграждение за производството пред СРС и СГС.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                                         ЧЛЕНОВЕ: