Решение по дело №151/2020 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 170
Дата: 16 юни 2020 г. (в сила от 16 юни 2020 г.)
Съдия: Димитър Михайлов Ковачев
Дело: 20201700500151
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ 170

16.06.2020г.             град Перник

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Пернишкият окръжен съд в открито съдебно заседание на 19.05.2020г., в следния състав:

                                                                       Председател : Методи Величков

                                                                              Членове : Димитър Ковачев

                                                                                              Антония Алексова

                                                                                            

При секретар Ива Цветкова, като разгледа докладваното от съдия Ковачев въззивно гражданско дело № 151 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното :

Производството е по чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба от ЗАД „ОЗК – Застраховане“Ад гр. София чрез адв. С.С. срещу Решение № 1718 от 14.11.2019г., постановено по гр. д. № 2815/2019г. по описа на Пернишки районен съд, с което е отхвърлен предявения от жалбоподателя срещу И.М.В.  установителен иск по чл. 415 от ГПК с предмет дължимост на суми, за които има издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. 281/2019г. на ПРС.

С жалбата моли решението да бъде отменено и да се уважат исковете по чл. 415 ГПК.

Изтъкват се съображения за неправилност. Релевира неправилност на правните изводи на ПРС, че за ангажиране на отговорността по чл. 500, ал.1, т. 3 от КЗ е необходимо кумулативно наличие на предпоставките на чл. 125, т. 7 от ЗДвП. Счита, че последната разпоредба следвало да се тълкува във връзка с Наредба N. I3-41 от 12.01.2009г. (за документите и реда за съставянето им при ПТП и реда за информиране между МВР, гаранционен фонд и комисията за финансов надзор и се позовава на чл. 4 и чл. 5 от тази наредба в редакция към 27.08.2016г. и превратно тълкуване на ЗДвП от ПРС.

Въззиваемата чрез особения представител оспорва жалбата и иска потвърждаване на решението.

ПОС при проверка по чл. 269 ГПк намира обжалваното решение за валидно и допустимо. По отношение на неговата правилност ПОС е ограничен до оплакванията в жалбата и императивните материални норми.

След преценка на твърденията и възраженията на страните с оглед на събраните по делото доказателства ПОС намира за установено от фактическа страна следното.

Между страните няма спор по фактите (осъществено ПТП от ответницата, причините за него-не се уверила, че пространството зад нейния автомобил е свободно; платено е от ищеца обезщетение на собственика на втория автомобил; наличие на валидно застрахователно правоотношение по ГО между ищеца и ответника; първоначално ответницата е напуснала мястото, като впоследствие се е върнала).

Тези факти се доказват и от приетите по делото Протокол за ПТП, АУАН и Наказателно постановление; депозираното от ответника възражение до ищеца на поканата за плащане, които документи не се оспорват в процеса.

При тези факти ПОС споделя извода на ПРС, че не е възникнало за застрахователя регресно право.

Възражение от ответника-застрахован, че напускането на мястото на ПТП е по причина явяване на работа е направено още в отговор на поканата до него отправена от застрахователя. Същото е направено и с отговора на исковата молба. В нито един момент това твърдение не е било оспорено от застрахователя-ищец, а косвено се подкрепя и от изготвените справки за трудови договори на ответника, от които е видно, че към деня на ПТП-то ответницата е работила по ТПО в лечебното заведение, посочено в нейното възражение до застрахователя-намиращо се в ч.гр.д. 281/2019г. на ПРС.

Съгласно чл. 500, ал. 1, т. 3 от КЗ регресна отговорност ще възникне само ако напускането на местопроизшествието е по неуважителна причина.

В случая според ПОС необходимостта ответницата да се яви на работа съставлява неотложна причина, като се има предвид, че няма пострадали и щетите не са довели до невъзможност за движение на нито едно от двете МПС-та.

Освен това от факта, че тя се е върнала на мястото на ПТП и е подписала без никакви забележки съставения протокол за ПТП с материални щети, който е подписан и от собственика на другия автомобил следва извод, че няма разногласие между водачите за причините и вината за ПТП-то.

Това от своя страна изключва задължителния характер на посещението на органите на полицията, а оттам и възникване на регресно право за застрахователя.

Това, че не е съставен двустранен протокол по образец не изключва наличие на съгласие между водачите, защото е напълно възможно и да не са разполагали с такъв, а сравнението между двата вида протоколи (които са по образец установен с наредбата на която се позовава и ищеца) показва идентични техни реквизити и съдържание. Нито един от относимите нормативни актове (КЗ, ЗДвП и наредбата по чл. 125 от него) не задължава водачите да имат такъв такъв двустранен протокол. Горното сочи, че е възможно да бъде съставен протокол за ПТП с материални щети от органите на КАТ и когато между водачите има съгласие за причините за ПТП и макар да не е било задължително е било извършено посещение от органите на МВР на местопроизшествието, какъвто според ПОС е настоящият случай.

Предвид горното решението е правилно и следва да се потвърди.

При този изход на делото ищеца няма право на разноски за въззивната инстанция.

Ответника не е направил такива.

Водим от гореизложеното ПОС

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 1718 от 14.11.2019г., постановено по гр. д. № 2815/2019г. по описа на Пернишки районен съд.

Настоящото решение не подлежи на обжалване.

 

 

 

Председател :                                  Членове  :  1.                                  2.