Решение по дело №2904/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 февруари 2024 г.
Съдия: Любомира Кирилова Несторова
Дело: 20237180702904
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 ноември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

1712

Пловдив, 21.02.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Пловдив - XXII Тричленен състав, в съдебно заседание на двадесет и пети януари две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:

Председател:

АНЕЛИЯ ХАРИТЕВА

Членове:

ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА
Г. ПАСКОВ

При секретар СЕВДАЛИНА ДУНКОВА и с участието на прокурора ИЛЯНА ДЕЛЧЕВА ДЖУБЕЛИЕВА като разгледа докладваното от съдия ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА кнахд № 2904 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административно-процесуалния кодекс във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба, предявена от Заместник директор на ТД на НАП-Пловдив, депозирана чрез процесуалния представител – гл. юрисконсулт Атанасов, против Решение № 1656 от 04.10.2023г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД №1919 по описа на същия съд за 2023г., с което е отменено Наказателно постановление № 683549-F598592/23.12.2022г. на заместник-директор на ТД на НАП-Пловдив, с което на Г.Д.А. с ЕГН **********,на основание чл.74, ал.1 от Закона за счетоводството /ЗСч/ е наложено административно наказание – глоба в размер на 200 лв. за нарушение по чл. 16, ал.1, т.4 във вр. с чл. 38, ал.1, т.1 от ЗСч.

Касационният жалбоподател твърди, че съдебният акт на първоинстанционния съд е неправилен и незаконосъобразен. Сочи, че с резолюция, на основание чл. 43, ал.6 от ЗАНН актосъставителят е спрял производството като е приел, че след щателно издирване нарушителят не е открит на посочения от него адрес. Твърди, че е налице щателно издирване на нарушителя, тъй като има извършени две посещения на посочения от него адрес.

Претендира се отмяната на съдебния акт на ПРС, респективно потвърждаване на НП № 683549-F598592/23.12.2022г. на заместник-директор на ТД на НАП-Пловдив и юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба не изразява становище по касационните оплаквания.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че жалбата е основателна и следва да се уважи.

Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

Съгласно чл.63в от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХII от АПК. Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Настоящата съдебна инстанция намира, че разгледана по същество жалбата се явява неоснователна:

Касационната инстанция споделя фактическите констатации и направените въз основа на тях правни изводи на районния съд.

Районният съд е обсъдил подробно и в тяхната логическа последователност събраните писмени и гласни доказателства и е формирал правилни изводи.

Правилно районният съд е приел, че е извършено нарушение на процедурата по спирането на административнонаказателното производство. Спирането е извършено с Разпореждане от 19.08.2021г. на заместник-директора на ТД на НАП-Пловдив, а не от актосъставителя, както твърди касационният жалбоподател.

Също не са представени доказателства относно щателното издирване на нарушителя. Не са предприети действия, от които да се установява, че са ангажирани общинската администрация или органите на МВР за съдействие за откриването на нарушителя.

Относно връчването чрез пощенски оператор настоящият съдебен състав напълно споделя мотивите, изложени в атакувания съдебен акт и установената съдебна практика, съгласно която връщането на пощенска пратка, с отбелязване, от което не може да се направи несъмнен извод, че адресатът е напуснал или трайно е преустановил връзката си с адреса, не може да се приравни на надлежно лично връчване по чл. 58, ал. 1 ЗАНН, вр. чл. 180 НПК.

При това положение действително не е спряла да тече давността по чл. 34, ал. 3 ЗАНН за издаване на НП. Следователно правилно е възприето от ПРС, че издаването му близо година и девет месеца след съставяне на АУАН се явява незаконосъобразно и представлява самостоятелно основание за неговата отмяна.

По изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. Същото е правилно и законосъобразно постановено, поради което следва да бъде оставено в сила.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК съдът

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №1656 от 04.10.2023г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД №1919 по описа на същия съд за 2023г.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

Председател:

Членове: