Решение по дело №602/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 975
Дата: 7 юли 2020 г. (в сила от 30 октомври 2020 г.)
Съдия: Антони Иванов Николов
Дело: 20203110200602
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 975 / 7.7.2020г.

 

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – ВАРНА – 2 състав, на шестнадесети юни две хиляди и двадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав :

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ : Антони Николов

 

като разгледа докладвано от съдията АНД № 602 / 2020 г. по описа на РС – Варна, за да се произнесе, взе предвид следното :

    

Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

     Образувано е по въззивна жалба от „С.т.2.“ ЕООД, ЕИК : *********, срещу НП № 03 – 009909 / 23. 08. 2019 г. на Директор Д – ИТ – Варна. Със същото на жалбоподателя :

  • за нарушаване разпоредбата на чл. 303, ал. 3 от КТ и на основание чл. 414, ал. 1 от КТ е наложено административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на пет хиляди лева.

Жалбоподателят моли съда да отмени НП, а в условията на евентуалност да намали размера на наложеното, с довод незаконосъобразност, в частност процесуални нарушения, необоснованост.

Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, от надлежна страна и следва да бъде разгледана.

Въззивникът, редовно призован, в съдебно заседание се представлява от процесуален представител. Поддържа жалбата. Претендира за присъждане на разноски и прекомерност на такива от другата страна.

Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание се представлява от процесуален представител. Счита, че жалбата е неоснователна и моли съда да потвърди НП. Сочи, че същото е законосъобразно, като наложената санкция е в рамките на закона и е съобразена с тежестта на нарушението. Претендира за присъждане на разноски и прекомерност на такива от другата страна.

 

Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа страна :

 

На 18. 07. 2018 г. свид. П.М.М. *** извършил проверка на обект – хотел „Елена“, находящ се в к. к. „Златни пясъци“, област Варна, стопанисван от възз. „С.т.2.“ ЕООД. Проверяващият установил, че А. Т. М., ЕГН : ********** изпълнявал функциите на „работник кухня“, без за него да има поискано и дадено разрешение от ИТ, предвид факта, че лицето имало навършени 16, но не и 18 години. Съставен бил АУАН, предявен и подписан без възражения. В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН не били депозирани писмени такива. Административно – наказващият орган приел констатациите на актосъставителя, като ангажирал отговорността на въззивника.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на свидетелските показания, както и от приложените и приети по делото писмени документи. Съдът кредитира така посочените доказателства като единни, непротиворечиви, взаимно допълващи се, логични, безпристрастни, обективно и компетентно съставени, кореспондиращи с приетата от съда фактическа обстановка и относими към основния факт, включен към предмета на доказване по делото. Следва да се отбележи, че показанията на свид. П.М.М. са от преки впечатления при самата проверка, а тези на свид. Р. С. Н. са на принципна основа, като потвърждават факта, че относно А. Т. М. не е налице изпълнение на законова процедура относно негово наемане на работа и негово присъствие в обособено помещение на проверявания обект – кухня. Не следва да се игнорира и това, че относно А. Т. М. е налице попълнена декларация, в която са удостоверени конкретни обстоятелства относно полагане на труд от негова страна в проверявания обект.

 

Така установената фактическа обстановка обуславя следните правни изводи на съда :

 

Настоящият състав намира, че производството е проведено без нарушаване на процесуалните правила визирани в ЗАНН. АУАН е изготвен от длъжностно лице със съответните компетенции, съдържа необходимите реквизити, лимитирано изброени в чл. 42 от ЗАНН, съставен е в законоустановените срокове и е надлежно предявен. НП е издадено от компетентен орган, в законоустановените срокове, отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН и е надлежно връчен. Фактическата обстановка е еднакво отразена в АУАН и НП.

Съдът счита, че е осъществен състава на визираната разпоредба.

От обективна страна безспорно се установи, че 18. 07. 2018 г. в обособено помещение – кухня на хотел „Елена“, находящ се в к. к. „Златни пясъци“, област Варна, стопанисван от възз. „С.т.2.“ ЕООД, А. Т. М. е изпълнявал функциите на „работник кухня“. Не подлежи на съмнение, че към таза дата лицето имало навършени шестнадесет, но не и осемнадесет години, като за него не е поискано и дадено разрешение от ИТ да бъде прието на работа. Съдът намира, че правилно е издирен субекта на нарушението, предвид разпоредбата на чл. 414, ал. 3 от КТ, която сочи, че отговорността се носи от работодателя, който в конкретния случай се явява възз. „С.т.2.“ ЕООД. Предвид гореизложеното съдът намира за напълно доказано от обективна страна нарушението по посочената норма. Горното съдът прие въз основа на свидетелските показания, както и от приложените и приети по делото писмени документи.

Доколкото е ангажирана отговорността на юридическо лице, съдът не следва да разглежда въпроса относно субективна страна.

Предвид факта, че нарушения от подобен вид засягат трудовите отношения, респективно с предвидената отговорност за тях се цели гарантиране правата на работниците / служителите съдът намира, че формират сравнително висока обществена опасност, поради което не могат да бъдат приравнени към маловажните случаи, респективно правилно в случая е ангажирана административно – наказателната отговорност още повече, че конкретния случай по нищо не се различава от обикновените такива, именно за които законодателя е предвидил налагане на санкция.

Същевременно съдът счита, че размера на наложеното е явно несправедлив. Административно – наказващият орган е възприел изцяло фактическата обстановка описана в АУАН и е наложил за извършеното нарушение наказание, което съдът намира за прекалено тежко, в предвид следното : при налагане на такова следва да се вземе в предвид тежестта на нарушението, смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя, като се наложи наказание в границите на предвиденото. В случая съдът отчете сравнително висока тежест на нарушението, доколкото касае полагането на труд от непълнолетно лице и ниска такава при дееца, предвид липсата на други наказания, смекчаващи отговорността обстоятелства - формирано трайно правилно отношение към законоустановения ред в страната, като извършеното се явява изолиран акт, отегчаващи такива – не се установиха, имотно състояние – видно от доказателствата по делото, налице е индиция за наличие на доходи, доколкото въззивникът упражнява търговска дейност, но няма доказателства за сравнително висок техен размер, обуславящ по – висок такъв на наказанието. С оглед на горното съдът счита за справедливо да измени размера на наложеното наказание, с оглед постигане на целите, визирани в чл. 12 от ЗАНН.

Съдът намира наведеното от страна на въззивника за неоснователно, поради следното : не са допуснати процесуални нарушения, от категорията на съществените такива, които да обусловят цялостна отмяна, като по безспорен и категоричен начин беше установено осъществяването на състава, като за съда не съществува съмнение относно допускането на твърдяното нарушение. НП е издадено в законоустановения срок, доколкото случая е бил отнесен до прокуратурата. Право на въззивника е да излага доводи в своя защита, но както и по – горе беше отбелязано, видно от показанията на свидетел – пряк очевидец и писмен документ - декларация, попълнена лично от полагащото труд лице, се доказа твърдяното от въззиваемата страна, респективно за съда не съществува съмнение в тази насока. Относно размер на наложеното съдът изложи мотиви по – горе, поради което не следва да ги повтаря.

Предвид чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. С оглед оказаната правна помощ като вид и количество, изхода на спора, своевременно направено искане и приложени доказателства, в полза на въззиваемата страна следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение, което съобразно чл. 37, ал. 1 от ЗПП, чл. 27 Е от Наредба за заплащането на правната помощ, съдът определя на осемдесет лева.

С оглед на горното съдът счита, че разглежданото НП следва да бъде изменено, поради което и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН

 

РЕШИ :

 

ИЗМЕНЯ НП № 03 – 009909 / 23. 08. 2019 г. на Директор Д – ИТ – Варна, с което на „С.т.2.“ ЕООД, ЕИК : ********* :

  • за нарушаване разпоредбата на чл. 303, ал. 3 от КТ и на основание чл. 414, ал. 1 от КТ е наложено административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на пет хиляди лева, като вместо това :

НАЛАГА на „С.т.2.“ ЕООД, ЕИК : ********* :

  • за нарушаване разпоредбата на чл. 303, ал. 3 от КТ и на основание чл. 414, ал. 1 от КТ административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на хиляда и петстотин лева.

ОСЪЖДА „С.т.2.“ ЕООД, ЕИК : ********* да заплати на Д – ИТ – Варна юрисконсултско възнаграждение по делото в размер на осемдесет лева.

Решението подлежи на съдебен контрол в 14 – дневен срок от съобщаването пред Административен съд – Варна.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :