Решение по дело №223/2022 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 юни 2022 г. (в сила от 13 юни 2022 г.)
Съдия: Огнян Методиев Евгениев
Дело: 20227140700223
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юни 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

               

251/13.06.2022 г.

 

                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, в съдебно заседание на десети юни през две хиляди двадесет и втора година в състав:  

 

                                            Председател: ОГНЯН ЕВГЕНИЕВ

                                                             Членове: БИСЕРКА БОЙЧЕВА

                                                                              РЕНИ ЦВЕТАНОВА

 

при секретар   Антоанета Лазарова                                                    и с участието

на прокурор    Камелия Цветкова                                разгледа докладваното

от съдията      ОГНЯН ЕВГЕНИЕВ

КАНД № 223/2022 г. по описа на

Административен съд – Монтана

 

         Производство е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

С Решение №52 от 25.03.2022 г. постановено по АНД №20211630201198/2021 г., Районен съд – Монтана е изменил Наказателно постановление № 12-2100007/12.10.2021г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ –Монтана, с което на ЕТ „ФАКТОРИ 83“ гр.Самоков, ЕИК *********, на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл.415, ал.2 от Кодекс на труда (КТ) е наложена имуществена санкция в размер от 2000 (две хиляди) лева, като е намалил размера на наложената имуществена санкция на 1500  (хиляда и петстотин) лева.

Недоволен от така постановеното решение, касаторът чрез пълномощника си адвокат В., го обжалва с доводи, че е неправилно и незаконосъобразно, като моли да се отмени и да се постанови решение по същество на спора, с което да бъде отменена наложената имуществена санкция. В съдебно заседание, касатора чрез пълномощника си адвокат В. поддържа жалбата си и моли да бъде уважена, като претендира разноски по производството. 

Ответната страна, чрез юрисконсулт Кръстева, с пълномощно по делото, оспорва касационната жалба, като моли решението да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. Претендира разносни за касационна инстанция.

         Представителят на Окръжна прокуратура – Монтана дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна, а атакуваното решение е правилно и законосъобразно, като предлага същото да бъде потвърдено.

         Настоящият състав на Административен съд – Монтана, като взе предвид оплакванията в жалбата, доводите на страните, събраните по делото доказателства и приложимата нормативна уредба намира за установено следното:

         Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна имаща правен интерес от обжалването, поради което е допустима. Разгледана по същество в пределите на касационната проверка по чл. 218 от АПК във вр. чл. 63в от ЗАНН е НЕОСНОВАТЕЛНА, при следните доводи:

За да постанови обжалваното решение, съставът на Районен съд – Монтана е приел, че в административнонаказателното производство е безспорно доказано, че касатора, в качеството му на работодател е извършил нарушение на разпоредбата на чл.199, ал.2 от Наредба №7 за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, като не е осигурил безопасни условия на труд на работещите на обект „реконструкция на сграда на кметство с.Владимирово“. В мотивите си въззивния съд е обсъдил приложението на разпоредбата на чл.415в от КТ и е приел, че случая не е маловажен. При съобразяване на разпоредбата на чл.27 от ЗАНН, въззивния съд е намалил размера на имуществената санкция към минимума, който е предвиден в приложимата разпоредба.

Настоящият съдебен състав намира касационната жалба за неоснователна при следните доводи:

Видно от Протокол за проверка изх.№17104/01.09.2021г., при извършена проверка на 25.08.2021г. на обект „реконструкция на сграда на кметство с.Владимирово“, служители на Дирекция „Инспекция на труда“ – Монтана са установили, че изграденото скеле не осигурява на работещите на обекта. Тези констатация са потвърдени от свидетелите свидетеля Рангелов – актосъставител и свидетеля Петков в съдебно заседание и са кредитирани от въззивния съд при съвкупната му преценка на събраните по делото доказателства, които са обосновали мотивите му, че касатора е извършил нарушение на разпоредбата на чл.199, ал.2 от Наредба №7 за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване. Настоящият съдебен състав споделя изцяло мотивите на Районния съд, въз основа на които е постановил обжалваното съдебно решение, с който е прието, че касатора е извършил описаното административно нарушение, катонаоснованиечл. 221, ал.2 от АПК гивъзприемаизцялокатомотивинанастоящетосъдебнорешение, поради което не смята за необходимо да ги преповтаря в цялост.

С оглед на направените в касационното производство възражения от касатора, следва да се отбележи, че доводите в касационната жалба не се подкрепят от събраните в производството доказателства. Настоящият състав намира, че наказващият орган е изпълнил задълженията си по чл. 52, ал. 4 от ЗАНН и преди издаването на наказателното постановление е извършил цялостна проверка за законосъобразността на АУАН.  Наложеното наказание е съобразено с разпоредбата на чл. 27, ал. 2 от ЗАНН. Представения с касационната жалба Протокол №1/26.08.2021г., който има характер на частен документ, не оборва констатацията, че към момента на извършване на проверката, който е предходен на датата на издаване на частния документ, е налице извършено нарушение на разпоредбата на чл.199, ал.2 от Наредба №7 за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.

Не се установяват сочените от касатора пороци свързани с преквалификация на административното наказание. Въззивния съд е обосновал в мотивите си, че в наказателното постановление е допусната техническа грешка, а не е извършил преквалифициране на административното наказание, както неоснователно поддържа касатора.

Настоящият съдебен състав установява в рамките на служебна проверка по чл.218 от АПК, че атакуваното съдебно решение е валидно, допустимо и в съответствие с приложимия материален закон.

На основание изложеното, касационната инстанция намери касационната жалба за неоснователна. Обжалваното решение е законосъобразно и обосновано и следва да остане в сила предвид, което на основание чл.221 от АПК във вр. чл.63в от ЗАНН, настоящият състав на Административен съд Монтана

 

Р  Е  Ш  И

 

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение №52 от 25.03.2022 г. постановено по №20211630201198/2021 г. по описа на Районен съд – Монтана.

         ОСЪЖДА ЕТ „ФАКТОРИ 83“ гр.Самоков, ЕИК ********* да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ – Монтана разноски по съдебното производство пред касационна инстанция в размер на 80 (осемдесет) лева.

Решението е окончателно.

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                               ЧЛЕНОВЕ: