Решение по дело №12810/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3218
Дата: 3 май 2019 г. (в сила от 3 май 2019 г.)
Съдия: Галина Георгиева Ташева
Дело: 20181100512810
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр.София, 03.05.2019 г.

 В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

Софийски градски съд, Гражданско отделение,ІV-"А"въззивен състав, в открито заседание на осми април  през две хиляди и деветнадесетата година в състав:

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ : СТЕЛА КАЦАРОВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ : ГАЛИНА ТАШЕВА

                                                                                 мл.с.ПАВЕЛ  ПАНОВ

при секретаря Антоанета Луканова, като разгледа докладваното от съдия Ташева гр.дело № 12810 по описа за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

               Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

 

               С решение от 17.07.2018 г. по гр.д. № 73737/17 г., СРС, ГО, 31 с-в  ОСЪЖДА С.О., ул. „********, представлявана от кмета Й.Ф., да заплати на С.Д.С., ЕГН **********, на основание чл. 49 ЗЗД по предявения от ищеца частичен иск, при заявен глобален размер от 3000 лв., сумата от 2000 лв., обезщетение за претърпени неимуществени вреди - болки, страдания и неудобства - от травма, получена от спъване в капак на шахта на тротоара в близост до автобусна спирка на градския транспорт в гр. София на бул. „Възкресение“ с код 0304 на 05.07.2017 г., ведно със законната лихва, считано от 16.10.2017 г. до окончателното заплащане, както и на основание чл. 78, ал. 1 ГПК сумата от 880 лв., разноски, сторени в производството по делото.

            Решението е обжалвано с въззивна жалба  на ответника.

Оплакванията на жалбоподателя са,че решението е постановено в нарушение на материалния закон,при съществено нарушение на процесуалните правила и необсновано.Твърди,че съдът неправилно определил обезщетението за неимуществени вреди.По делото бил представен един медицински документ като в него не били описани симптомите ,за които твърди,че изпитвал болки и страдания,а било записано само състояние“добро“.Било препоръчано издаване на болничен лист,но такъв не бил издаден.Били представени фактури за закупени медикаменти и проведена физиотерапия ,но нямало сведения дали са необходими на ищеца.Недоказано било ,че ищецът е бил в тежест на близките си,че занемарил трудовите си задължения,че са намалели доходите му,докато се е възстановявал.Вещото лице определило период на възстановяване повече от тридесет дни,което било обичайно,но този период ,според въззивника е различен за всеки отделен случай.Моли решението да се отмени и да се отхвърли исковата претенция ,алтернативно –да се намали обезщетението.Претендира разноски.

            Постъпил е отговор на  въззивна жалба,с който същата се оспорва.Претендира  разноски.

            Въззивната жалба е допустима. Тя е подадена срещу подлежащ на обжалване акт по чл. 258, ал. 1 от ГПК, в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК, от лице с интерес от обжалването и има съдържание и приложения от тези по приложимите разпоредби на чл.260 и чл. 261 от ГПК.

             Съгласно разпоредбата на чл. 269 от ГПК относно правомощията на въззивния съд, въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част. По останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбата.

            В случая постановеното първоинстанционно решение е валидно и допустимо ,както и правилно.

          На основание чл.272 ГПК СГС препраща към мотивите на първоинстанционния съд които стават част от настоящите мотиви.

          За пълнота следва да се отбележи следното:

            Съдът е определил обезщетение по справедливост като е приел, че за  нанесените травми на ищеца, претърпените от него болки и страдания, представляващи неимуществени вреди следва да определи обезщетение в размер на 3 000 лв. съгласно чл. 52 от ЗЗД като се има предвид общия критерий за справедливост.

               Въззивникът  възразява,че този критерий за справедливост е приложен неправилно при определяне на обезщетението.Настоящият състав намира това възражение за неоснователно.

          От приетата и неоспорена съдебномедицинска експертиза е установено, че вследствие на травмата на ищеца е счупена пета стъпална кост,установено от образно изследване на ляво стъпало,материализирано в диск ,извършено в „Пирогов“.

           Приложеният медицински документи-Лист за преглед на пациента установява диагнозата –счупване на метатарзална кост и предписаната терапия-мека имобилизация с мнение за болничен лист.В същия не е описано какви болки и страдания изпитва пострадалия ,в графа „обективно състояние“е посочено „добро“,няма изискване в бланката за описване на сипмтоми на пострадалия.

          Според вещото лице,счупването на тръбеста кост в ставна повърхност се възстановява повече от 30 дни,стандартно за такива фрактури.При ищеца този период се установява и от показанията на свидетелката ,според която меката имобилизация е била един месец,след това е ходил със стелка още един месец.Две седмици след инцидента е започнал да полва патерици в продължение на месец.Съдебно медицинската експертиза е установила и че при  промяна на времето е възможна поява на болка.

         Установено е от свидетелските показания и СМЕ,че ищецът е изпитвал болка и страдания повече от месец,майка му и баща му се грижели за него.Той се притеснявал за зарастването на раната и заради невъзможността да води обичайния си активен социален и спортен живот.

       Съдът отчита и социално-икономическата конюнктура в страната,която и към момента на въззивното решение не се е влошила на база състоянието й към годината на инцидента.

       При наличието на настъпилите травматични увреждания, болки и страдания,  последици от уврежданията, съдът обосновано и законосъобразно е приел, че справедливото обезщетение е в размер на 3 000 лева.

          Не се доказаха твърдяните пороци на първоинстанционното решение ,поради което то като законосъобразно постановено следва да се потвърди.

         На въззиваемата страна се дължат разноски.Такива са сторени в размер на 600 лв.,но поради направено възражение за прекомерност съдът ги редуцира на 370 лв.,съобразно Наредба №1/2004г.за МРАВ,предвид фактическата и правна сложност на делото.

            Воден от горното съдът

                                       Р  Е Ш  И:

           ПОТВЪРЖДАВА   решение  17.07.2018 г. по гр.д. № 73737/17 г., СРС, ГО, 31 с-в

              ОСЪЖДА С.О., ул. „********, представлявана от кмета Й.Ф., да заплати на С.Д.С., ЕГН ********** сумата 370 лв. разноски пред въззивната инстанция.

                РЕШЕНИЕТО  не подлежи на касационно обжалване .

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ   :

                                                                         

                                                                       

                                                                           ЧЛЕНОВЕ:1.         

 

 

 

                                                                                                  2.